Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3008)
З потоку життя (6197)
Душі криниця (3423)
Українці мої... (1452)
Резонанс (1476)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1657)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СПРОБА В╤ДМИВАННЯ ВЛАДИ В╤Д БРУДУ
оч╕льник ДП НГЖВ пан Щекун видав в 2016 роц╕ суворий наказ власкору «Кримсько╖...


СМАК ДЖЕРЕЛА Г╤ДНОСТ╤
Верблюда можна привести до води, але змусити його напитися неможливо.


ПРЕЗИДЕНТСЬК╤ ВИБОРИ. ПОГЛЯД З КРИМУ
П’ять дн╕в тому, в останн╕й день 2018 року оф╕ц╕йно стартувала передвиборча кампан╕я з...


КАТАННЯ НА КРАДЕНОМУ РОВЕР╤
В 2014-му роц╕ Мережею гуляло дуже влучне пор╕вняння Криму до вкраденого велосипеда


У ДЕРЖКОМТЕЛЕРАД╤О РОЗПОВ╤ЛИ, ЯК ЗБЕРЕГТИ НАЦ╤ОНАЛЬНЕ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНЕ ВИДАВНИЦТВО
Сумно, панове… Що п╕втора десятка л╕т тому (та й ран╕ше), що тепер – пустосл╕в'я,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2018 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 20.04.2018
РЕЛ╤Г╤ЙН╤СТЬ, В╤РА, АВТОКЕФАЛ╤Я

Вчора Президент Порошенко подав до парламенту сво╓ звернення до Вселенського патр╕арха з проханням надати самоврядн╕сть Укра╖нськ╕й православн╕й церкв╕. Законопроект №8284 постанови ВР про п╕дтримку звернення Президента було внесено до порядку денного ╕ п╕дтримано 268 голосами депутат╕в. Прогнозовано голосували проти колишн╕ рег╕онали - Опозиц╕йний блок та група «В╕дродження». При тому, голова фракц╕╖ рег╕ональних опозиц╕онер╕в пан Бойко розц╕нив внесення звернення Президента до парламенту як старт ново╖ президентсько╖ кампан╕╖. З огляду на помпу, з якою в╕дбувалося д╕йство в сес╕йн╕й зал╕ ВР, коли в певн╕ моменти мимовол╕ виникало в╕дчуття, що питання надання автокефал╕╖ вир╕шу╓ться саме тут ╕ зараз, така думка старого рег╕онального вовка не позбавлена певного сенсу.
Ще хтось, б╕льш цин╕чний та з╕псований, м╕г би припустити, що на цей крок Президент п╕шов, аби хоч якось затушувати ефект в╕д оприлюдненого напередодн╕ депутатом-ут╕качем Олександром Онищенком скандального ауд╕озапису, де у явно корупц╕йному контекст╕ слухач чу╓ голос дивовижним чином схожий на його, П.О. Порошенка, голос. Тож чи справд╕ аж таким важливим саме зараз ╓ змагання за надання Укра╖нськ╕й православн╕й церкв╕ права автокефал╕╖? В╕ра ╕ рел╕г╕йн╕сть, справи Бож╕ ╕ людськ╕ – все так непросто…
Будучи людиною в╕руючою, автор цих рядк╕в сповнений переконанням, що ╕стинна в╕ра ма╓ панувати в душ╕, виявлятися у наших повсякденних вчинках, а не зводитися лише до ц╕лування мальованих образ╕в, афектованого повзання на кол╕нах чи прим╕тивного лобохрест╕ння. В╕ра незм╕римо вища всього того. На жаль, б╕льш╕сть з нас, як правило, неусв╕домлено, схильн╕ п╕дм╕нювати ╖╖ рел╕г╕йн╕стю, зводити сво╖ стосунки з Богом до якихось чисто ритуальних прояв╕в, зам╕шаних на усталених традиц╕ях. Зв╕дси поверхов╕сть, нещир╕сть, що пророста╓ з духовних л╕нощ╕в, з ╕нфантил╕зму одних ╕ су╓тного бажання приватизувати Бога, поставити його на службу соб╕ ╕нших – тих, хто наполяга╓ на сво╓му прав╕ посередництва м╕ж Ним та людиною.
Чи ж дивно, що саме амб╕ц╕╖ цих посередник╕в, ╖х бажання монопол╕зувати сво╓ становище приводило упродовж в╕к╕в до кривавих м╕жконфес╕йних протистоянь, до повномасштабних рел╕г╕йних в╕йн? Здавалося б, ясно означено в Писанн╕: Богу Богове, а кесарю кесареве. Сумно, але ж ╕ сьогодн╕ мало хто дотриму╓ться то╖ настанови.
Ще сумн╕ше, що не дотримуються ╖╖ згадан╕ тут посередники, вплутуючи в сп╕лкування людини з Богом справи суто мирськ╕, а часто й густо зам╕шан╕ на завищених ╕, як правило, далеких в╕д моральност╕ амб╕ц╕ях тих чи ╕нших «кесар╕в». Зам╕сть того, щоб, спираючись на Бож╕ запов╕д╕, поскромнювати захланн╕сть сильних св╕ту цього, щоденно нагадувати ╖м про великий гр╕х облуди, надм╕рно╖ жадоби, ср╕блолюбства, злод╕йства ╕ вбивства, зам╕сть навертати ╖хн╕ помисли в б╕к самов╕дданого, принаймн╕, чесного служ╕ння народу, пастирями якого вони так наст╕йно домагалися бути, багато з тих, хто рядиться в ряси служок Божих, натом╕сть п╕д╕грують ╖м. То сумне ╕ гидке видовище. Але справд╕ небезпечним воно ста╓, коли т╕, хто пнуться говорити в╕д ╕мен╕ Бога на земл╕, починають запопадливо в╕дб╕лювати брудн╕ справи мирських владик, вдаються до апологетики ╖х нездорових амб╕ц╕й.
Московський патр╕архат, продовжуючи традиц╕╖ парт╕йних поп╕в час╕в есересеру, схоже, не ма╓ тут р╕вних. Саме тому сьогодн╕, в час╕ в╕йни, розв’язано╖ проти Укра╖ни кремл╕вським режимом, д╕яльн╕сть УПЦ МП – найб╕льшо╖, найчисленн╕шо╖ церкви на ╖╖ теренах, виклика╓ ц╕лком обгрунтоване занепоко╓ння. ╤ п╕дстав для нього задосить.
Не секрет, що попри формальну незалежн╕сть в╕д РПЦ, ставлення ╕╓рарх╕в УПЦ МП до р╕зних под╕й укра╖нського пол╕тичного життя упродовж вс╕х рок╕в Незалежност╕ дивним чином зб╕галися з баченнями Москов╕╖. ╤ справа ж не лише у якомусь в╕дстороненому св╕тоглядному ставленн╕. Ми ж не забули ще молебн╕ та хресн╕ ходи на п╕дтримку угодного Москов╕╖ кандидата в Президенти за Помаранчевих час╕в? Ще пам’ята╓мо, яка церква приймала так зван╕ Дари Волхв╕в за м╕сяць до появи зелених чолов╕чк╕в в Криму? Пам’ята╓мо, хто в т╕й делегац╕╖ числився в╕дпов╕дальним за безпеку тих «дар╕в»? За даними СБ Укра╖ни, саме в╕н, ╤гор Г╕рк╕н, п╕д прикриттям РПЦ, спираючись на мережу УПЦ МП на п╕востров╕, по сут╕, займався п╕дготовкою до вторгнення. Власне, його вояж╕ в склад╕ православних делегац╕й не обмежувалися одним лише Кримом. Як виявилось, пан Г╕рк╕н був практично пост╕йним членом таких делегац╕й в Укра╖н╕. ╢ п╕дтвердження, що в╕н планом╕рно в╕дв╕дував так само П╕вденн╕ ╕ Сх╕дн╕ ╓парх╕╖ УПЦ МП. Фактично, це була розв╕дувальна м╕с╕я, що готувала грунт для реал╕зац╕╖ плану «Новорос╕я».
Це не означа╓, зв╕сно, що вс╕ священники УПЦ МП, з якими контактували т╕ делегац╕╖, були колаборантами. Це означа╓ лише, що патр╕арх Москов╕╖, без чийого благослов╕ння склад под╕бних делегац╕й не затверджу╓ться, не м╕г не знати, люди якого в╕домства д╕ють п╕д прикриттям церкви. Це означа╓, що знаючи про те, в╕н використав св╕й вплив на УПЦ МП зовс╕м не задля зб╕льшення слави Божо╖. З ╕ншого боку, ця ситуац╕я наводить на думку про те, що певне крило УПЦ МП св╕домо чи не св╕домо сприяло д╕ям сус╕дньо╖ держави з дез╕нтеграц╕╖ Укра╖ни. Так, зг╕дно розсл╕дування, проведеного журнал╕стами ТСН ще в 2014 роц╕, ╕снувала ц╕ла мережа служител╕в УПЦ МП, серед яких були не одн╕ лише священики, прото╕╓ре╖, диякони, але й особи з╕ значно вищих щабл╕в церковно╖ ╕╓рарх╕╖, як╕ так чи ╕накше допомагали московським диверсантам на Сход╕. За даними, отриманими тод╕ тележурнал╕стами, священики Краматорська, Слов’янська налаштовували сво╖х прихожан проти укра╖нц╕в, а священик з╕ Славкурорту, такий соб╕ отець В╕тал╕й, прямо закликав брати до рук зброю ╕ захищати в╕д них Москов╕ю. Власне, мова йде не про одн╕ лише заклики. В╕дом╕ випадки реального використання культових споруд, церков, православних готел╕в ╕ нав╕ть Святогорсько╖ лаври в якост╕ баз для диверс╕йних груп.
Безперечно, нав╕ть в раз╕ незгоди священики н╕чого не могли протиставити збройним людям, але ж сам вже той факт, що московськ╕ диверсанти шукали прихисток саме в культових спорудах УПЦ МП, ╓ аж надто красномовним. Х╕ба н╕? Нав╕ть абстрагувавшись в╕д тих вкрай шокуючих випадк╕в, х╕ба не пригадають в╕рн╕ УПЦ МП мимох╕тн╕, мовби й ненароком зронен╕ ╖х «батюшкою» слова про «братовбивство» на Сход╕, спричинене «майдан╕вською верем╕╓ю», чи щось в тому ж дус╕? А що вже казати про випадки, под╕бн╕ тому, коли священнослужителя Ки╖всько╖ лаври, який ╖де в орендованому тою ж лаврою окремому вагон╕ до Москви, митники ловлять на кордон╕ з незадекларованими 65 тисячами долар╕в США. Доводь пот╕м обивателям, що УПЦ МП не доклада╓ з╕бран╕ в Укра╖н╕ коп╕йки «на храм» для п╕дтримки церкви держави-агресора! Може м╕й читач уявити, щоб з чимось под╕бним ╖хав сьогодн╕ до Б╕локам'яно╖ мн╕шок яко╖сь УГКЦ, чи попик УПЦ КП? Отож...
Воно, зв╕сно, можна апелювати до того, що на шляху повернення до цив╕л╕зац╕йних ц╕нностей, на шляху осмислення себе у св╕т╕, який п╕шов далеко вперед, в той час, як ми брьохалися в болот╕ тотал╕таризму, корупц╕╖, знев╕ри, веден╕ по колу облудними мойсеями, укра╖нц╕ мають поступово в╕дходити в╕д пустопорожньо╖ рел╕г╕йност╕, зам╕шано╖ на милих серцю традиц╕ях, ╕ прихилятися натом╕сть до Бога, який не потребу╓ посередник╕в. За таких умов боротьба за ╓дину пом╕сну церкву, за автокефал╕ю вже не сприйма╓ться чимось аж надто критичним для безпеки держави. Але ж то не надто швидкий процес.
Саме тому, з огляду на загрози, перед якими сто╖ть сьогодн╕ Укра╖на, попри вс╕ можлив╕ трактування ╕ пояснення причин ╖╖ появи, ╕н╕ц╕атива Президента щодо об’╓днання укра╖нських церков в ╓дин╕й пом╕сн╕й автокефальн╕й церкв╕ Ки╖вського патр╕архату ╓ вельми актуальною, важливою, державницькою за сво╓ю суттю. Спод╕ваймось, що Вселенський патр╕арх, перейнявшись прагненням великого числа укра╖нських в╕рян мати свою ╓дину, незалежну, самоврядну церкву, таки вволить ╖х бажання.

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 20.04.2018 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19894

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков