Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2018
НА ЙОГО ПИСАНКАХ АНГЕЛИ Л╤ТАЮТЬ

Стара, як св╕т, Василина Кушн╕рчук знала безл╕ч п╕сень ╕ легенд ╕ завше любила стверджувати, що доки люди пишуть писанки, доти буде ╕снувати св╕т. Бо тод╕ добро перемага╓ над злом. Василина в молодост╕ писала писанки, але не мала таких барвник╕в, як тепер мають космацьк╕ ж╕нки, то використовувала фарби, як╕ сама готувала з р╕зного з╕лля.
На з╕лл╕ Василина зналася бездоганно, бо збирала його по космацьких царинках та полонинах ╕ л╕кувала ним людей. Попервах, ще зовс╕м юною, зц╕лювала рани односельцям, як╕ поверталися ╕з першо╖ св╕тово╖ в╕йни, а вже згодом л╕кувала вояк╕в арм╕╖ УПА ╕ нав╕ть не м╕ркувала, що прийде час, коли захищати Укра╖ну в╕д московсько╖ навали на Донбас╕ п╕де ╖╖ правнук ╕ буде там тяжко поранений ╕ зц╕лять його у в╕йськових госп╕талях та повернуть до життя. ╤ писатиме в╕н знову писанки, як╕ принесуть йому св╕тову славу.
Отож, мова про знахарку з Космача Василину Фед╕рчукову (Кушн╕рчук), яка була дванадцятою дитиною в с╕м’╖ ╕ батьки видали ╖╖ за нелюба, бо був багатий. А правнуком ╖╖ ╓ Олег К╕ращук, якому передався талант Василини в родинних генах. Баба Олегова (дочка Василини) – Гаф╕я К╕ращук була славною в Космач╕ вишивальницею, а д╕д – Юр╕й К╕ращук – знаменитим стельмахом. Тому й не дивно, що на писанках Олега так багато жовтогарячо╖ барви, притаманно╖ Космачев╕, бо в Космач╕ збер╕гся великий його родов╕д по л╕н╕╖ батька. А по л╕н╕╖ матер╕ г╕лки родинного дерева розростаються на Покутт╕. Тут, в сел╕ Задубр╕вц╕ Снятинського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕, жила його баба Ступарик Василина ╤лл╕вна, 1924 року народження. Вона писала чудов╕ писанки, добре зналася на символ╕ц╕, передавала онуков╕ Олегов╕ свою майстерн╕сть ╕ секрети. ╤ справжньою Берегинею для Олега К╕ращука стала його мама Мар╕я Михайл╕вна. Вона навчила сина любити Укра╖ну ╕ жити для Укра╖ни. Вона навчила сина писати писанки ╕ продовжувати традиц╕╖ свого роду. Разом з мамою склали родинне дерево з шаленими розгалуженнями, аби потомки знали, хто вони ╕ якого вони роду.
Мама сп╕вала Олегов╕ н╕жн╕ колисков╕, розпов╕дала чудов╕ казочки, навчала синочка в╕ршик╕в Марус╕ П╕дг╕рянки, Лес╕ Укра╖нки, Тараса Шевченка… ╤ вчила молитися, а молитви знала вс╕ляк╕. Мар╕я Михайл╕вна була духовно найбагатшою ж╕нкою в покутському краю. ╤ ангели з неба завжди охороняли ╖╖ та ╖╖ д╕ток. Отож, дитинство Олега минало ц╕каво ╕ весело. Побачивши в ньому задатки до малювання, мама в╕ддала синочка до Коломийсько╖ художньо╖ школи, а вже в╕дтак був Прикарпатський ун╕верситет ╕мен╕ Василя Стефаника. ╤, звичайно, служба в арм╕╖. Повернувшись з арм╕╖, Олег вир╕шив серйозно взятися за писанкарство, хоча мама навчила писати писанки ╕ Олегову сестру та брата.
Мар╕я Михайл╕вна разом з╕ сво╖ми д╕тьми орган╕зовують виставки сво╖х роб╕т, в яких залюбки бере участь ╕ ╖╖ син Олег, а серед тих виставок в 1993 роц╕ - родинна виставка в ╤вано-Франк╕вському кра╓знавчому музе╖. Дал╕ Олег К╕ращук уже сам презенту╓ свою творч╕сть на персональн╕й виставц╕ в ╤вано-Франк╕вському обласному науково-методичному центр╕ народно╖ творчост╕ в 1995 роц╕ ╕ цього ж року бере участь у родинн╕й виставц╕ «Як задзвонять в ус╕ дзвони» в Укра╖нському Дом╕ в Ки╓в╕ та в родинн╕й виставц╕ в Художньому музе╖ в Черн╕вцях в 2001 роц╕. А дал╕ творч╕ дороги поведуть його з виставками в столицю Естон╕╖ м╕сто Талл╕нн, де не т╕льки експонувались Олегов╕ писанки, але ще писанкар давав сво╖ майстер-класи з писанкарства для тамтешн╕х укра╖нц╕в, виступав по естонському рад╕о й телебаченн╕, ╕ вже у 2012 роц╕ сво╖ писанки експону╓ на М╕жнародн╕й виставц╕ в японських м╕стах Ток╕о ╕ К╕ото. ╤ останн╕й дебют Олега К╕ращука – виставка-ярмарок «Leipziger Eierlei 2018» в н╕мецькому м╕ст╕ Ляйпц╕╜, де про його писанки бурхливо писала н╕мецька преса, висловлюючи подив ╕ захоплення.
Але в цьому всьому пром╕жку часу був Майдан у Ки╓в╕, де Олег К╕ращук брав посильну участь, полишивши писати писанки. Там в╕н гартував св╕й характер, там в╕н вийшов разом з тисячами укра╖нц╕в боротися проти несправедливост╕, за краще життя. На Майдан╕ Олег знайшов нових побратим╕в, ╕ коли Рос╕я почала на Донбас╕ в╕йну проти Укра╖ни, в╕н одним з перших поповнив наш╕ добровольч╕ батальйони ╕ п╕шов на фронт у склад╕ батальйону «Дн╕про», а зв╕дти повернувся в р╕дну Коломию, п╕шов до в╕йськомату ╕ попросився оф╕ц╕йно на фронт, де влився до складу 128-о╖ г╕рсько-п╕хотно╖ бригади, яка боронила укра╖нську землю. А там опинився в сам╕с╕нькому пекл╕ в╕йни, отримав осколкове пораненння голови п╕д час оборони дебальц╕вського плацдарму. Забили тривогу писанкар╕ Укра╖ни, а серед них уродженка Луганщини, заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни Тетяна Коновал, писанкарка з Александр╕╖ ╤рина Михалевич… ╤, звичайно, космацьк╕ писанкар╕. Тод╕ молилась за Олега, аби в╕н одужав, зда╓ться, уся Укра╖на, бо таких талановитих мистц╕в нам ой як браку╓. Був у Червоноград╕ писанкар-в╕ртуоз Тарас Городецький, та передчасно парубок покинув цей св╕т, а писанки його нин╕ ц╕няться на вагу золота. ╢ зараз продовжувач справи Тараса Городецького, його побратим Олександр Опар╕й, але той б╕льше уваги прид╕ля╓ керам╕ц╕. ╢ у США Микола Коваль, а в Косов╕ – Серг╕й Борис, але, направду, такого, як Олег К╕ращук, нема.
На в╕йн╕ Олег К╕ращук був у голод╕ ╕ холод╕, п╕д кулями ╕ градами, душа його бол╕ла за знищен╕ московською навалою укра╖нськ╕ слобожанськ╕ села. Т╕нню за ним ходив повсюдно його ангел-охоронець, про якого любить згадувати, бо той Ангел не раз рятував його в╕д смерт╕: «З над╕╓ю, що малювання буде заспокоювати - з собою п╕д Дебальцеве я взяв альбом та ол╕вц╕. Одним ╕з еск╕з╕в, зображених там, стало в╕дтворення еск╕зу писанки з Ангелом-хранителем. На жаль, в момент в╕дступу з позиц╕й не мав змоги взяти альбом з собою, але пам'ятав саме про еск╕з з Ангелом, ╕ тому, повернувшись п╕сля госп╕талю додому, написав саме таку писанку на знак подяки за спас╕ння. Довкола зображення Ангела-хранителя (на гусячих та страусових яйцях) наношу напис, якому мене навчила моя бабуся-писанкарка, та до якого я щоноч╕ промовляв перед сном: "Ангеле-хранителю м╕й, Ти все при мен╕ ст╕й - як удень, так ╕ вночи - будь мен╕ до помочи". Так повелось, що цю писанку або дарую тим, хто надавав нам допомогу, або ж продаю, але вс╕ кошти в╕д продажу д╕лю м╕ж важкопораненими та д╕тьми загиблих во╖н╕в з нашого м╕ста».
А ще на писанках Олег К╕ращук полюбля╓ писати р╕зн╕ сарни та жар-птиц╕ ╕ вже виробив сво╓ письмо, в╕дм╕нне в╕д ╕нших писанкар╕в. Використову╓ суто воскову техн╕ку розпису я╓ць, однак деколи пробу╓ робити й дряпанки. Сьогодн╕ його писанки ╓ в художн╕х салонах та приватних колекц╕ях США, Канади, Люксембургу, Н╕меччини, Япон╕╖… ╤ – Укра╖ни.
Спочатку писанкар взявся досл╕джувати етн╕чну покутську писанку ╕ помандрував селами, пошукуючи стар╕ зразки писанок, вивчаючи ╖х назви та символ╕ку. У в╕ддалених селах Олег в╕дшукав старих писанкарок, котр╕ вже не писали писанки, але добре пам’ятали писанков╕ знаки ╕ змогли йому посприяти в╕дтворити ту чи ╕ншу писанку. Таким чином Олег К╕ращук написав 80 суто покутських писанок, символ╕ку яких ран╕ше досл╕дники не заф╕ксували. Було б добре, якби мистець продовжив свою справу ╕ ще пошукав нових нев╕домих зразк╕в пом╕ж селянами та видав альбом «Покутськ╕ писанки». Але, понад усе, писанкар коха╓ться в авторськ╕й писанц╕. Там в╕н да╓ волю сво╖й творчост╕ ╕ фантаз╕╖. Кожна Олегова писанка ф╕л╕гранна, довершена, ун╕кальна, але, все-таки, найб╕льш душевн╕ ╕ щир╕ писанки з ангелами.
Олег зустр╕ча╓ 46-у весну у покутськ╕й р╕дн╕й Коломи╖ з люблячою дружиною Ольгою, ╕з сином та донькою у буйному цв╕т╕нн╕ сад╕в та щебет╕ р╕зноман╕тного птаства. За цей, в╕дносно невеликий пром╕жок життя, в╕н встиг багато зробити для розвитку ╕ збагачення укра╖нсько╖ культури. Олег К╕ращук ╓ членом Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни, Членом Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни, лауреатом мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Я. Лукавецького. Як не прикро, але за св╕й творчий доробок у Олега нема╓ жодно╖ урядово╖ нагороди, бо чиновники в╕д мистецтва ще не встигли ╕ не зум╕ли оц╕нити його талант. Натом╕сть ╓ в Олега К╕ращука почесна в╕дзнака «Учасник АТО» (2015 р╕к), медаль «Захиснику В╕тчизни» (2015 р╕к), в╕дзнака «Дебальцеве 2014-2015», в╕дзнака «За бойову звитягу» (2015 р╕к), в╕дзнака президента Укра╖ни «За участь в антитерорестичн╕й операц╕╖» (2017 р╕к)…
Молодий обдарований писанкар Олег К╕ращук прожив тяжке життя, обпечене нестатками ╕ в╕йною, але за цей, здавалось би, короткий час, вчинив багато корисних справ ╕ по захисту сво╓╖ Батьк╕вщини, ╕ по в╕дродженню укра╖нсько╖ культури. В╕риться, що попереду в Маестро будуть нов╕ злети ╕ виставки, нов╕ досл╕дження… ╤ обов’язково буде нова ╓вропейська держава Укра╖на, за яку в╕н боровся на в╕йн╕, нав╕ть ризикуючи сво╖м життям! У т╕й держав╕ будуть жити його д╕ти й онуки, будуть жити нов╕ укра╖нц╕!

Дмитро ПОЖОДЖУК,
Заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19846

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков