Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2018
УКРА╥НА В╤ДЗНАЧИЛА 100-Р╤ЧЧЯ ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

Данило КОНОНЕНКО
ЙОГО ДУША – МОВ ТРОНКА У СТЕПАХ…

Коли цв╕т╕ння наста╓ пора,
Коли весна
 смичком струмка загра╓,
Тод╕ ми
 з днем народження в╕та╓м
Славетного Олеся Гончара!
Олесь Гончар –
 сумл╕ння Укра╖ни,
Любов пречиста.
П╕сня ╕ зоря.
По духу в╕рний правнук
 Кобзаря,
Великий син
 велико╖ родини.
В╕н наш увесь.
В╕н — тв╕й митець ╕ м╕й.
Улюбленець вкра╖нського
 народу.
В╕н – вт╕лення думок його
 ╕ мр╕й,
Палкий поборник правди
 ╕ свободи.
В╕н порохом важких дор╕г
 пропах,
В╕н – ╕з тривог ╕ болю.
Весь – неспок╕й!
Його душа – мов тронка
 у степах,
Його душа –
Собор над╕й високих!
Ущух Циклон.
Та вогник – пломенить!
╤ бригантина в мандри
 вируша╓,
До Берега Любов╕ заверта╓,
Де майстер ╕ тривожиться,
 й не спить!
Бо вже ж цв╕т╕ння
 наста╓ пора.
Бо вже весна на кобз╕ сонця
 гра╓…
Вся Укра╖на славить ╕ в╕та╓
Свого Сп╕вця –
 Олеся Гончара!
Кв╕тень 1993 р. (в╕рш написано до 75-р╕ччя О. Гончара)

На ╕люстрац╕ях: початок присвяченого Олесю Гончару в╕рша, написаний рукою Д. Кононенка; книга з автографом дружини О. Гончара Валентини Данил╕вни, з якою Д. Кононенко за життя п╕дтримував тепл╕ ╕ дружн╕ стосунки. ╤ це не випадково – адже саме Олесь Гончар у грудн╕ 1992 року тепло ╕ дружньо прив╕тав редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з виходом першого номера укра╖нсько╖ газети в Криму ╕ сприяв пот╕м, як м╕г, ╖╖ становленню…

У КИ╢В╤ ПРОЙШЛИ УРОЧИСТОСТ╤ ЗАХОДИ З НАГОДИ 100-Р╤ЧЧЯ ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

3 кв╕тня розпочалися урочистост╕ з нагоди 100-р╕ччя в╕д дня народження письменника, громадського д╕яча, першого Лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ ╕мен╕ Тараса Шевченка, Голови Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, академ╕ка НАН Укра╖ни, Героя Укра╖ни Олеся Гончара.
В  ╤нститут╕ ф╕лолог╕╖  Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету  ╕мен╕ Тараса Шевченка в╕дбулась церемон╕я в╕дкриття  Музею-к╕мнати ╕мен╕ Олеся Гончара. У заход╕ взяли участь м╕н╕стр культури Укра╖ни ╢вген Нищук, ректор Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка Леон╕д Губерський ╕ директор ╤нституту ф╕лолог╕╖ Григор╕й Семенюк.
«Свого часу М╕н╕стерство культури п╕дтримало ╕н╕ц╕ативу родини Гончар╕в створити в Ки╓в╕ музейну к╕мнату Олеся Терент╕йовича та провести на державному р╕вн╕ в╕дзначення 100-р╕ччя ц╕╓╖ видатно╖ особистост╕. Зусилля не були марними ╕ сьогодн╕ ми в╕дкрива╓мо ун╕кальний Музей-форум», - сказав ╢вген Нищук.
«В╕дкриття музею-к╕мнати Олеся Гончара – це не т╕льки велика урочиста под╕я, але й занурення в ту атмосферу, в як╕й жив ╕ творив один ╕з класик╕в укра╖нсько╖ л╕тератури. У майбутньому цей Музей-к╕мната  стане майданчиком для проведення конференц╕й, зустр╕чей, презентац╕й ╕ диспут╕в. ╤ це ╓ чудовою ╕н╕ц╕ативою родини Гончар╕в», - п╕дкреслив М╕н╕стр.
Першими в╕дв╕дувачами Музею-к╕мнати стали дружина письменника Валентина Гончар, онука Гончара,  письменники, громадськ╕ ╕ культурн╕ д╕яч╕.
Заходи продовжились спецпогашенням художнього поштового конверту з ориг╕нальною маркою, який Укрпошта 28 березня ввела в об╕г на честь святкування 100-р╕ччя Олеся Гончара. Також в╕дбулося урочисте зас╕дання та врученням Державно╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. Олеся Гончара
У музичн╕й програм╕ - виступ гурту "Шпиляст╕ кобзар╕", дуету «Сестри Адр╕ана та М╕дея Наруцьк╕» та ╕нш╕.
https://www.kmu.gov.ua

***
Сл╕д зазначити, що в╕дкриттю Музею-форуму та проведенню ╕нших заход╕в з╕ вшанування видатного письменника передував опубл╕кований ще минуло╖ осен╕ В╤ДКРИТИЙ ЛИСТ РОДИНИ ОЛЕСЯ ГОНЧАРА щодо святкування його 100-л╕тнього юв╕лею. Пропону╓мо цей лист уваз╕ читач╕в:
Коп╕╖:
Президентов╕ Укра╖ни Порошенку П. П., Прем’╓р-м╕н╕стру Гройсману В. Б., м╕н╕стру культури Нищуку ╢. М., в╕це-прем’╓р м╕н╕стру Кириленку В. А., м╕н╕стру осв╕ти Гриневич Л. М., меру Ки╓ва Кличку В. В., Паруб╕ю А. В., Ком╕саренку С. В., Академ╕╖ наук Укра╖ни, СПУ, засобам мас-мед╕а (“Укра╖нська Правда”, “Л╕тературна Укра╖на”, “День”, “Слово Просв╕ти”, засоби мас-мед╕а укра╖нсько╖ св╕тово╖ д╕аспори), можливим меценатам ╕ спонсорам, громадським орган╕зац╕ям, небайдужим людям
Наближа╓ться 100-л╕ття Олеся Гончара, класика укра╖нсько╖ л╕тератури, академ╕ка, посмертно Героя Укра╖ни, громадського д╕яча — 3 кв╕тня 2018 року. Укра╖на перебува╓ у стан╕ в╕йни, тож зам╕сть проведення пишних заход╕в: вечор╕в, концерт╕в, одноразових показових акц╕й для “осво╓ння” бюджетних кошт╕в — вважа╓мо доц╕льним в╕дзначити цю дату у новому формат╕. Я, Валентина Данил╕вна Гончар, дружина письменника, — як благод╕йний внесок з нагоди 100-л╕ття Олеся Гончара 2018 року передаю для майбутнього музею-форуму письменника його каб╕нет, арх╕ви, б╕бл╕отеку, картини ╕ особист╕ реч╕.
Музей плану╓ться у формат╕ “живого” музею-форуму, де про- ходитимуть конференц╕╖, творч╕ зустр╕ч╕, презентац╕╖. ╤нститут ф╕лолог╕╖ КНУ ╕м. Шевченка (Семенюк Г. Ф.), колектив ╤Ф, ректор КНУ ╕ вчена рада ун╕верситету п╕дтримали ╕ уможливили цю ╕дею, вид╕ливши прим╕щення для створення музею-форуму Олеся Гончара з окремим виходом на бульвар Шевченка, в музейному серц╕ столиц╕.
М╕н╕стерство культури Укра╖ни ╓ куратором цього проекту. Наголошу╓мо, що створення музею-форуму при ╤нститут╕ ф╕лолог╕╖ КНУ ╕м. Шевченка ╕ повне академ╕чне видання твор╕в — це ╓дино правильне пошанування пам’ят╕ письменника, а не ╕нш╕ пишн╕ короткочасн╕ заходи, недоречн╕ в часи в╕йни. Родина Олеся Гончара ╕ я особисто продовжу╓мо шукати кошти на цей проект (оск╕льки у ф╕нансуванн╕ з боку держави нам було в╕дмовлено), на каталог╕зац╕ю експонат╕в, арх╕в╕в ╕ б╕бл╕отеки, як╕ я передаю заради створення музею.
У б╕бл╕отеках св╕ту ╓ так╕ “жив╕” музе╖, мен╕ довелося побувати в одному — Генр╕ Менкена, в Балтимор╕, США. На власн╕ оч╕ я бачила пот╕к в╕дв╕дувач╕в, як╕, прийшовши по книжку, в╕дкривали для себе через каб╕нет-музей ще й ╕ншу добу, ╖╖ контраверс╕йн╕сть, внутр╕шн╕й св╕т процесу творчост╕ свого великого земляка. Тому у створюваному нами музе╖-форум╕ Олеся Гончара при КНУ ╕м. Т. Шевченка кр╕зь “ауру” письменника було б доречно ╕ студентам, ╕ в╕дв╕дувачам дати в╕дчуття непросто╖ радянсько╖ доби ╕ як жилося у н╕й людям творчим, патр╕отам, розпов╕сти про ╖хн╕ поразки й перемоги, заради Правди ╕ нащадк╕в.
В ус╕ часи тотал╕тарн╕ влади сво╖х духовних пров╕дник╕в нищили, демократичн╕ ж влади — просто ╖х не пом╕чали… Створення музею-форуму Олеся Гончара при ╤нститут╕ ф╕лолог╕╖ КНУ ╕м. Т. Шевченка ╕ повне академ╕чне видання твор╕в, на наше глибоке переконання, ╕ стане достойним пошануванням пам’ят╕ письменника до його 100-л╕ття. Опинившись наодинц╕ ╕з вир╕шенням ф╕нансування музею (перевезення та реставрац╕╖ експонат╕в ╕ п╕дготовки прим╕щення), зверта╓мось до вс╕х небайдужих людей ╕ громадських орган╕зац╕й стати меценатами ╕ допомогти цьому проекту будь-яким внеском.
Валентина ГОНЧАР, дружина Олеся Гончара, заслужений прац╕вник культури Людмила ГОНЧАР, донька, перекладач з англ╕йсько╖
Леся ГОНЧАР, онука, письменниця, заступник голови ГО “Етн╕чн╕ козаки Подн╕пров’я”
Руслан НАЙДА, скульптор

ЧИМ ПИШАВСЯ ╤ ДЯКУВАВ ЗА ЦЕ БОГОВ╤ ФРОНТОВИК ОЛЕСЬ ГОНЧАР
На тл╕ п╕сляво╓нно╖ л╕тератури, яка насамперед славила парт╕ю ╕ Стал╕на, окрем╕шн╕сть «Прапороносц╕в» особливо впадала в оч╕…

На в╕дм╕ну в╕д обв╕шаних нагородами штабник╕в, у б╕льшост╕ фронтовик╕в, як╕ повернулись ╕з Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, ╓диною нагородою була фактично юв╕лейна медаль «За перемогу над Н╕меччиною». У кращому раз╕ з нею сус╕дила одинока медаль «За в╕двагу» чи якийсь орден. Причина цього не в боягузтв╕ солдат╕в, а в елементарн╕й неможливост╕ вц╕л╕ти, коли щодня доводилося ходити у кривав╕ атаки, а не в╕ддавати накази про них ╕ншим.
Олесь Гончар ще у травн╕ 1993 року написав, що «Рос╕ю погубить ненависть, яку вона розпалю╓ в соб╕, — ненависть до Укра╖ни». Це потр╕бно знати, щоб належно оц╕нити аж три солдатськ╕ «В╕дваги» ╕ ордени Слави та Червоно╖ з╕рки на грудях м╕нометника-сержанта Олеся Гончара. Нин╕ вже доступн╕ арх╕ви, як╕ св╕дчать, що мужнього солдата представляли до нагородження орденами, зам╕сть яких колишнього в╕йськовополоненого в╕дзначали медалями. Т╕льки переможно╖ весни 1945 року вже членов╕ ВКП(б) Олесев╕ Гончару нарешт╕ вручили солдатську «Славу» зам╕сть вказаного в поданн╕ на нагородження вищого за статусом ордена.
Отож н╕ мужност╕, н╕ елементарного талану майбутньому авторов╕ «Прапороносц╕в» н╕коли не бракувало, адже в м╕нометн╕й батаре╖, яка стояла в╕дразу за спинами п╕хоти, не раз траплялися ситуац╕╖, коли т╕льки диво рятувало життя талановитого хлопця. Уже п╕сля в╕йни студентов╕ Олесев╕ Гончару, чий нарис «Модри Камень» став об’╓ктом нещадно╖ критики, вистачило ст╕йкост╕ ╕ см╕ливост╕, щоб ╕з трибуни, де мали прозвучати слова покаяння, в╕дбрити запопадливого оратора-професора. Мовляв, щиро дякую за переказ газетних реценз╕й на м╕й тв╕р, бо в нашому ун╕верситет╕ преси н╕де не побачиш. Тим б╕льше укра╖нсько╖.
Сатисфакц╕╓ю для л╕тератора-початк╕вця стало присудження йому в 1948 роц╕ Стал╕нсько╖ прем╕╖ ╤╤╤ ступеня за дв╕ перш╕ частини роману «Прапороносц╕». Нин╕ вистача╓ недоброзичливц╕в, як╕ характеризують цей тв╕р як кон’юнктурний ╕ антагон╕стичний окопн╕й правд╕. При цьому ╕гнорують, що на тл╕ п╕сляво╓нно╖ л╕тератури, яка насамперед славила парт╕ю ╕ Стал╕на, окрем╕шн╕сть «Прапороносц╕в» особливо впадала в оч╕.
Роман Олеся Гончара — класичний зразок романтичного реал╕зму, який з легко╖ руки Олександра Довженка насамперед став в╕зит╕вкою укра╖нського поетичного к╕но. Отож нав╕ть класики л╕тератури окопно╖ правди, як╕ почали творити у часи хрущовсько╖ в╕длиги, напрочуд високо ц╕нували роман «Прапороносц╕».
Зрозум╕ло, що, на в╕дм╕ну в╕д суворо╖ во╓нно╖ прози, в Олеся Гончара фронтовики постають радше такими, якими вони хот╕ли бути, н╕ж такими, якими були. Та нин╕ диву╓шся, як пильна радянська цензура пропустила крамолу, що спонукала читача до малопри╓мних для тотал╕тарно╖ влади узагальнень ╕ висновк╕в.
Згадаймо, як зампол╕т майор Воронцов ставить за приклад закохан╕й у лейтенанта Брянцева Шур╕ Ясногорськ╕й лебедину в╕рн╕сть, а п╕сля загибел╕ ╖╖ обранця не менш переконливо торочить, що люди вищ╕ в╕д обмежених сво╖ми тваринними ╕нстинктами птах╕в. У п╕дсумку поста╓ типовий образ ком╕сара, який може об╜рунтувати ╕ виправдати будь-що, починаючи в╕д репрес╕й «ворог╕в народу» ╕ завершуючи кардинальною зм╕ною «курсу парт╕╖».
Саме переляканий в╕йною ╕ принижений життям ╖здовий Хома Ха╓цький, а не оф╕цери чи нав╕ть зампол╕т Воронцов, ста╓ ╕н╕ц╕атором «соц╕ал╕стичних перем╕н» у зайнятих Червоною арм╕╓ю угорських селах. Мимовол╕ спада╓ на думку, що йдеться про узагальнений образ недолугого селянина-комнезам╕вця, який колись розкуркулював сво╖х працьовитих односельц╕в-хл╕бороб╕в, а нин╕ не менш щиро ╕ безжально взявся за б╕льшовицьк╕ перетворення чи у то визволен╕й в╕д нацизму, чи то вже окупован╕й Стал╕ним ╢вроп╕.
Усупереч оф╕ц╕йн╕й верс╕╖, що в╕дразу по завершенн╕ бо╖в на зайнятих Червоною арм╕╓ю територ╕ях починали подавати допомогу цив╕льному населенню ворожих кра╖н, у «Прапороносцях» молод╕ будапештки змушен╕ пропонувати себе на пот╕ху солдатам за шмат хл╕ба для родин, як╕ голодували. Не м╕ф╕чн╕ в╕йськов╕ коменданти, а укра╖нськ╕ хлопц╕-оф╕цери з бойових п╕дрозд╕л╕в брали ╕н╕ц╕ативу на себе, д╕лячись продуктами ╕з жителями визволеного Будапешта.
Нин╕ багато хто дор╕ка╓ Олесев╕ Гончару за написану ним 4 липня 1995 року нетолерантну фразу в щоденнику: «Дякую Богов╕, що дав мен╕ народитись укра╖нцем». Однак продиктована вона аж н╕як не почуттям расово╖ чи етн╕чно╖ зверхност╕, а усв╕домленням того, що, на в╕дм╕ну в╕д рос╕ян, поляк╕в, угорц╕в, румун╕в, наш народ н╕кого ╕з сус╕д╕в не завойовував. Саме цим пишався ╕ дякував за це Богов╕ фронтовик Олесь Гончар.
В╕ктор Шпак, «Урядовий кур’╓р»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19844

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков