Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3080)
З потоку життя (6289)
Душі криниця (3459)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1483)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОЗДУМИ ╤ ТУРБОТИ ЗА УКРА╥НУ
До вас зверта╓ться укра╖нець з окупованого Криму, а з╕ мною, думаю, погодяться тисяч╕ мо╖х...


ПРО ПЕРВИНН╤СТЬ ПРИЧИН
Сьогодн╕шня в╕йна не впала нам з неба. Лише сл╕пий чи тотально безмозкий не пом╕чав бажання...


ANNA-MARIA, або НЕ ВТРАТИТИ Г╤ДНОСТ╤
Виставляючи високу планку патр╕отизму для сп╕вачок, нам сл╕д ╕ самим дотягуватися до не╖ ╕ - що...


МЮНХЕНСЬК╤ МОТИВИ
«Знов Мюнхеном запахло у ц╕ дн╕…»


БАЧИТИ ЗА ГОРИЗОНТ
Чи не продовжу╓мо ми й дал╕ ту сумну традиц╕ю ╕ сьогодн╕, вкотре бездумно п╕дпираючи як не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2018 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2018
ТЕРАКТ, СПЛАНОВАНИЙ НА ДВ╤ЙКУ: ПАД╤ННЯ НАД╤

Останн╕й бенеф╕с героя Укра╖ни, колишньо╖ кремл╕всько╖ ув'язнено╖ Над╕ Савченко згуртував сес╕йну залу парламенту. Вт╕м, н╕хто не рад╕в под╕╖.
Сьогодн╕ бачила, як виглядала у чистому вигляд╕ поразка пол╕тика, якому посм╕халося найчудов╕ше майбутн╓. Поразка – це коли тво╓ останн╓ (перед зняттям недоторканност╕ та дозволом на арешт) слово звучить безглуздо, коли на тво╓ закличне "Слава Укра╖н╕!" зала мовчить, ╕ ти майже навздог╕н сама соб╕ (добре, що м╕крофон було ще влючено) самотньо в╕дпов╕да╓ш "Героям слава!").
Це коли, чекаючи на арешт, ти виходиш на вулицю ╕ бачиш п╕дтримку – лише к╕лька ос╕б, як╕ в╕дбувають зах╕д ╕ зовс╕м не готов╕ до якихось р╕шучих д╕й.
╤ коли пов╕льно у супровод╕ сп╕вроб╕тника СБУ пряму╓ш в С╤ЗО (не знаю, чому затримання не провели у зал╕: чи то зробили поступку ж╕нц╕ (абсолютно дарма, я – за р╕вноправн╕сть нав╕ть у так╕й ситуац╕╖), чи то пощадили самолюбство героя Укра╖ни, чи то вир╕шили, що для пол╕ттехнолог╕╖ так краще (не привертати увагу телебачення) ╕ розум╕╓ш, що навряд чи нав╕ть дек╕лька тво╖х побратим╕в в╕дпов╕сть на телефонний дзв╕нок твого адвоката.
Безславний к╕нець народного депутата, за якого так в╕дчайдушно боролася вся кра╖на, зобов'язу╓ нас винести уроки з ситуац╕╖.
Спробу╓мо згадати останн╕ под╕╖ ╕ подума╓мо, де ми – пол╕тики, журнал╕сти, експерти – помилилися. Як можна було уникнути ц╕╓╖ ганебно╖ для нас ╕ для нашо╖ кра╖ни ситуац╕╖?
9 березня голова СБУ Василь Грицак заявив про затримання Володимира Рубана ╕ оголосив, що в╕н готував теракт. Протягом двох дн╕в було оприлюднено, що сп╕льницею Володимира Рубана була народний депутат Укра╖ни Над╕я Савченко (╖╖ пом╕чник був разом з ним у момент затримання).
Над╕я в цей час активно захища╓ Рубана ╕ нав╕ть заявля╓, що готова взяти його на поруки.
15 березня генпрокурор Луценко вносить подання про надання згоди на притягнення до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕, затримання та арешт само╖ Савченко.
Великою м╕рою, сп╕кер парламенту м╕г би митт╓во внести це питання до порядку денного ╕ голосувати зняття недоторканност╕ та арешт за процедурою ad hoc. Але в парламентських та ╕нших верхах вир╕шили не посп╕шати, Над╕я ще з'╖здила до Страсбурга ╕ ц╕лий тиждень виступала на телев╕з╕йних еф╕рах.
Я дивилася деяк╕ з них. Паскудне шоу для будь-якого в╕дпов╕дального та по-громадянськи зр╕лого глядача. Хоча, можливо, в цьому був сенс, Над╕я слово за словом фактично п╕дтверджувала, що так-таки – вона ╖здила на ту сторону, так-таки – вона возила зброю, вела розмови з нашими оф╕церами спецназу. В ╖╖ виступах, правда, хоч ╕ невиразно, але звучали мотиви – нав╕що вона все це робила. Мотиви вона називала р╕зн╕, ╕нод╕ вза╓мовиключн╕. Ось деяк╕ з них:
- це н╕бито була ╖╖ особиста спецоперац╕я, у як╕й вона перев╕ряла готовн╕сть спецслужб протистояти ворогов╕;
- вона знала, що п╕д час вибуху склад╕в з╕ збро╓ю частина збро╖ пропала, ╕ вона ╖здила туди, зрозум╕ти – чи не туди ╖╖ вивезли;
- вона хот╕ла глибше проникнути до терорист╕в, щоб зрозум╕ти, як туди потрапля╓ зброя;
- вона хот╕ла дати зрозум╕ти влад╕, де червона л╕н╕я, ╕ що владу можуть в╕дсунути у такий же спос╕б, яким вона в╕дсунула попередню.
На еф╕рах були представники влади. ╤ складалося ст╕йке враження, що ╖╖ опоненти по еф╕ру, часто ╖╖ колишн╕ побратими заперечують ╖й (намагаються напоумити, але проявляючи максимум милосердя): "Надю, але ж п╕сля путчу Укра╖на перетворилася б на Сомал╕". Вона лаялася, що зараз в Укра╖н╕ теж погано, адже влада знищу╓ людей тарифами.
Сьогодн╕ вранц╕ в╕дбулося зас╕дання Регламентного ком╕тету. Там вона також повторила все почуте ран╕ше, але присмачивши це спогадами ╕ образами. Наприклад, розпов╕ла, як ╖╖ у 22 роки домагався бос, начальник штабу, ╕ тод╕ вона сама написала йому листа н╕бито в╕д анон╕ма, що вона коханка СБУ – ╕ в╕дтод╕ б╕льше н╕хто до не╖ не ч╕плявся. Я так зрозум╕ла, що ╖╖ "спецоперац╕я" повинна була стати под╕бним "запоб╕жником".
Тут знову лунали слова, що вона випробовувала владу: "Я хот╕ла сколихнути Укра╖ну. Ви п╕дходите до червоно╖ л╕н╕╖, ви не вм╕╓те працювати, якщо вам не дати можливост╕ працювати. Я не забула, я спец╕ально залишила св╕й телефон у машин╕ Рубана, щоб дати вам зач╕пку.
Я не хот╕ла п╕д╕рвати Раду, але Раду ╕ вс╕х хоче п╕д╕рвати п╕вкра╖ни".
Зас╕дання ком╕тету перетворювалося на перепалку. Будь-якого члена Регламентного, чий питання був ╖й непри╓мний, вона кидала: "А ви в╕д якого ол╕гарха? Не удавайте з себе святих".
З новинок: вона спробувала пояснити, що путч (безкровний переворот) – добре, а революц╕я – погано.
Знову лет╕ли камен╕ на адресу Майдану: "Знаю ол╕гарха, який дав на Майдан 5 м╕льйон╕в" (ну добре, хоч не Держдеп – авт.), знову звучала теза про н╕бито "м╕льярд Яценюка". Одне слово, Надя стр╕ляла як могла, а вона не розбира╓ м╕шеней.
На запитання член╕в Регламетного ком╕тету – чи п╕дтверджу╓ вона факти, викладен╕ Генпрокурором – вона намагалася ухилитися, повторюючи, що вона проводила спецоперац╕ю. Р╕шення про зняття недоторканост╕, затримання та арешт було прийнято одноголосно.
Залишався останн╕й крок – р╕шення парламенту. Вс╕ п╕днялися з конференц-залу прямо п╕д купол.
Питання Над╕╖ було трет╕м. Журнал╕сти тинялися кулуарами. Хтось влаштував депутатам психолог╕чний тест на ст╕йк╕сть: чи бува╓те ви драт╕вливими, чи сняться вам кошмари? Вони бадьоро в╕дпов╕дали, що здоров╕ у вс╕х в╕дносинах. Хтось в╕драховував голоси: чи вистачить голос╕в, щоб в╕дправити Савченко до С╤ЗО. Хтось намагався зл╕пити з не╖ героя, щосили натягуючи тему "непрофес╕йного Генпрокурора". Ситуац╕ю оживив Парасюк, який поскандалив, не давши охорон╕ себе оглянути.
- Ви чому кишен╕ охорон╕ не показали? – запитую я у Володимира.
- Та я показав. Але я не хот╕в, щоб мене оглядали. Чому т╕льки мене? Якби вс╕х оглядали, то одне, а так – приниження, – розпов╕дав Парасюк, тут же запевнивши, що за зняття недоторканност╕ з Савченко буде голосувати без питань.
Нав╕ть попередн╓ зондування, прикидка показали, що доля Над╕ вир╕шена. Нардепи (хоч ╕ без задоволення) говорили, що хочуть Над╕, знявши з не╖ недоторканн╕сть, дати можлив╕сть захиститися ╕ довести свою правоту в суд╕.
Нарешт╕, розпочався розгляд питання Савченко. Луценко знову коротко перепов╕в ╕стор╕ю про по╖здки Рубана в ОРДЛО, про те, що його супроводжувала Над╕я, про те, яку зброю везли до Ки╓ва. Пот╕м включили ту саму нар╕зку – в╕део, на якому Над╕я ╕ Рубан обговорюють подробиц╕ перевороту. (За к╕лька годин його переглянуло 160 тисяч людей).
У вс╕ ц╕ подробиц╕, в те, як планують усунути, як "шукати вс╕х (член╕в уряду) в ╖хн╕х оселях" важко було б пов╕рити, якби Надя сама не визнавала, що вела так╕ розмови. Правда, в ╖╖ верс╕╖ – вела т╕льки, щоб "змусити працювати спецслужби". (Взагал╕-то, це головний ╖╖ меседж – в╕дпов╕дь на в╕део).
При цьому на вищеназваному в╕део Надя примудрилася буквально вс╕х пол╕тик╕в топ-р╕вня "списати": "Захар Турчинова просив в╕ддати йому, це особисте. П╓тя купить Ляшка ╕ виходить у другий тур. П╓тю треба м╕няти, вони (сепаратисти) там хочуть в Укра╖ну, але П╓тя ╖м заважа╓".
Пот╕м виступали л╕дери фракц╕й. З одного боку, дякували Луценку та Грицаку, з ╕ншого боку, вир╕шували сво╖ пол╕тичн╕ проблеми. Ну там - лаяли Тимошенко, яка взяла Савченко в список, лаяли Порошенка (сам винен, у кра╖н╕ повно незадоволених). Т╕льки один з них сказав, що буде голосувати за зняття недоторканност╕, але готовий надати допомогу, щоб вона довела свою невинуват╕сть. Але в основному – вона стала нец╕кава.
Напевно, можна було поставити запитання, як╕ б прозвучали контраверс╕йно. Зв╕дки спецслужби так точно знали маршрут перем╕щення по ОРДЛО, куди под╕вся «Кедр», чи не ╓ розмова оф╕цер╕в з Надею провокац╕╓ю, ╕ чому раптом Надя з Рубаном вир╕шили звернутися "з замовленням на переворот" в ел╕тн╕ ╕ в╕ддан╕ Укра╖н╕ в╕йська? Але н╕хто не п╕ддавав сумн╕ву слова силовик╕в (як зауважив нардеп ╢вген Рибчинський: "Ще вранц╕, Надю, я хот╕в дати вам шанс захиститися на вол╕. Але ваш виступ переконав мене, що все заявлене силовиками – правда").
Залишилися без в╕дпов╕д╕ цього дня так╕ запитання: "Хто ляльковод ц╕╓╖ ╕стор╕╖? Коли саме, у якому роц╕ ╕ на якому етап╕ Савченко ╕ Рубан вир╕шили, що вони – хунта без лапок?" Вт╕м, на перше Луценко пооб╕цяв в╕дпов╕сти.
Коли я виставляла на Фейсбуц╕ моменти цього парламенстского сюжету, то в коментарях висловилися ╕ пол╕ттехнологи, ╕ психологи, ╕ фах╕вц╕ виборчого права. П╕дсумовуючи власн╕ та чуж╕ думки, щоб придушити присмак яко╖сь неглобально╖, але кадрово╖ поразки, хот╕ла б сказати про так╕ важлив╕ висновки.
Терм╕н у в'язниц╕ – не прив╕д брати людину в депутатський список. (Тимошенко не одна, Савченко могла опинитися у будь-якому списку).
Неосв╕чен╕сть пол╕тик╕в топ-р╕вня – вульгарна ╕ небезпечна. Я думаю, що ось така неагресивн╕сть зали ╕ нав╕ть якась лояльн╕сть була продиктована тим, що ╖╖ повед╕нка поясню╓ться невеликими розумовими зд╕бностями та в╕дсутн╕стю знань. Ма╓ бути ╕нтелектуальний ценз для нардеп╕в.
Останн╕й виступаючий назвав под╕ю "терактом, спланованим на дв╕йку", але при цьому уточнив, що у Ки╓в╕ ╓ люди, як╕ незадоволен╕ владою ╕ готов╕ стр╕ляти в не╖. Тому... не треба давати приводу для невдоволення.
Рос╕я, всупереч чуткам про ╖╖ готовн╕сть п╕ти з Донбасу, як ╕ ран╕ше буде гадити ╕ намагатися дестаб╕л╕зувати ситуац╕ю, аж до теракт╕в у столиц╕. ╤ це не моя думка, а експерт╕в з безпеки.
Тому... Будьмо пильн╕.
Лана Самохвалова
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2018 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19807

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков