Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3008)
З потоку життя (6197)
Душі криниця (3423)
Українці мої... (1452)
Резонанс (1476)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1657)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СПРОБА В╤ДМИВАННЯ ВЛАДИ В╤Д БРУДУ
оч╕льник ДП НГЖВ пан Щекун видав в 2016 роц╕ суворий наказ власкору «Кримсько╖...


СМАК ДЖЕРЕЛА Г╤ДНОСТ╤
Верблюда можна привести до води, але змусити його напитися неможливо.


ПРЕЗИДЕНТСЬК╤ ВИБОРИ. ПОГЛЯД З КРИМУ
П’ять дн╕в тому, в останн╕й день 2018 року оф╕ц╕йно стартувала передвиборча кампан╕я з...


КАТАННЯ НА КРАДЕНОМУ РОВЕР╤
В 2014-му роц╕ Мережею гуляло дуже влучне пор╕вняння Криму до вкраденого велосипеда


У ДЕРЖКОМТЕЛЕРАД╤О РОЗПОВ╤ЛИ, ЯК ЗБЕРЕГТИ НАЦ╤ОНАЛЬНЕ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНЕ ВИДАВНИЦТВО
Сумно, панове… Що п╕втора десятка л╕т тому (та й ран╕ше), що тепер – пустосл╕в'я,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2018 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2018
НОВИЙ «ОРГАН» КРИМСЬКИХ ТАТАР: ДЕКОРАЦ╤Я ПОРОЖНЕЧ╤

Творення фейк╕в — це окрема царина пол╕тичного мистецтва. Рос╕йська пропаганда в окупованому Криму за останн╕ чотири роки не те щоб в╕дточила сво╖ навички — а стала зразковим прикладом творення м╕ф╕в та видання уявного за д╕йсне. Для того, щоб робити вигляд, що н╕би так й треба. Остання ╕н╕ц╕атива ╕з створенням “Ради кримсько-татарського народу” за суттю ╓ тим самим, але сенс вона ма╓ глибший.

П╕втора десятка “╕нд╕анц╕в”
Отже, фактаж такий: 17 лютого п╕дконтрольний Москв╕ “муфт╕й” Криму Ем╕рал╕ Абла╓в пров╕в позачерговий Курултай мусульман п╕вострова, на якому ╕ була створена нова “╕нституц╕я”. У пр╕оритет╕ — н╕бито, мова про покращення контакт╕в кримських татар ╕з “владою Криму” та бажання як╕сно зм╕нити та зм╕цнити цей “д╕алог”. Окр╕м того — прийняття в╕дозви ╕з закликом до народу взяти участь у голосуванн╕ 18 березня, що вважа╓ться “виборами президента РФ” (законн╕сть цього заходу, з огляду на проведення голосування на окупован╕й територ╕╖ Криму та у Севастопол╕ — нульова, отже ╕ результати його — мають бути н╕кчемними для м╕жнародно╖ сп╕льноти). З першого погляду — все достатньо прогнозовано та “бюрократично” забезпечено. Але...
Склад обрано╖ 17 лютого “ради” - це не просто перел╕к колаборант╕в, це — остаточне св╕дчення провалу пол╕тично╖ кадрових потуг окупац╕йно╖ влади у Криму. Адже, власне пол╕тичних постатей у ╖╖ склад╕ нема. Найб╕льш вагомою ф╕гурою ╓ сам Абла╓в, також знаковим можна вважати членство “президента Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету”, Героя Укра╖ни Февз╕ Якубова та члена Ради з м╕жнац╕ональних в╕дносин при Пут╕н╕ Ескендера Б╕лялова. А дал╕ — в╕дверто кажучи, малов╕дом╕ д╕яч╕. Так м╕сце знайшлося ╕ для заступника Абла╓ва по “Духовному управл╕нню” Айдеру ╤сма╕лову, й р╕дному сину та наступнику Якубова на посад╕ ректора К╤ПУ Чинг╕зу Якубову, а також соратнику “глави республ╕ки” Аксьонова по Федерац╕╖ греко-римсько╖ боротьби Рустему Казакову… Загалом — якось це все “бл╕дненько” вигляда╓.
Якщо ж проанал╕зувати уже зроблен╕ заяви, то ста╓ зрозум╕лим, що пол╕тичних амб╕ц╕й у «ради» - теж нема╓. Скр╕зь п╕дкреслю╓ться суто консультативно-дорадчий характер органу, а там — як “бар╕н розсудить”. Все це нагаду╓ “органи самоврядування”, що свого часу на територ╕ях ╕нд╕анських резервац╕й запроваджував уряд США — влади та прав вони не мали жодних, але мали можлив╕сть красуватися у яскравих нац╕ональних костюмах з перами в голов╕ та вдавати ╕з себе нащадк╕в славетних мог╕кан та делавар╕в. ╤ саме за ц╕╓ю ширмою спритн╕ д╕лки викуповували найб╕льш лас╕ шматки власност╕ та заганяли населення у економ╕чну залежн╕сть в╕д себе. Зараз все те саме ма╓мо у “рос╕йському Криму” - але ж з час╕в описаних американських злочин╕в проти ╕нд╕анц╕в, минуло вже п╕втори сотн╕ рок╕в. Виходить не вс╕м вда╓ться йти в ногу ╕з сучасним розум╕нням цив╕л╕зованих м╕жнац╕ональних в╕дносин. Але ╕ це в даному випадку не головне.

Спасиб╕ товаришу Пут╕ну за наше щасливе...
...продовження цього п╕дзаголовку кожен може додати сам та на св╕й смак. Щодо кримських татар, то дякувати вони, за лог╕кою член╕в “ради” мають за надання кримськотатарськ╕й мов╕ в Криму статусу державно╖ (в Конституц╕╖ АРК 1998 року вона ма╓ статус оф╕ц╕йно╖, але зараз де-факто сфера ╖╖ використання н╕як не розширилася, ба б╕льше — в отриманн╕ осв╕ти на не╖ чиновниками в╕д осв╕ти ставляться р╕зн╕ перешкоди). Ще ╓ «указ» 2014 року про заходи ╕з реаб╕л╕тац╕╖, що таки м╕стить просту ╕ привабливу пропозиц╕ю: ми узаконю╓мо ус╕ “самозахвати” земель в обм╕н на пол╕тичну лояльн╕сть. Але й за Укра╖ни ц╕ клаптики земл╕ н╕хто не ч╕пав. От, власне, ╕ все. Ан╕ про репрес╕╖ проти пол╕тичних та рел╕г╕йних актив╕ст╕в, ан╕ про в╕дсутн╕сть свободи слова та неп╕дконтрольних окупац╕йн╕й влад╕ ЗМ╤, члени “ради” згадувати не стали. Як ╕ про те, що абсолютна б╕льш╕сть кримських татар про╕гнорувала як “референдум 16 березня”, так й “вибори” - що у 2014-му, що у 2016-му.
А от сам╕м членам “ради” якраз ╓ за що дякувати Пут╕ну. Адже, дехто з них збер╕г посаду (як Абла╓в), зм╕г “по спадщин╕” передати кер╕вну посаду у виш╕, що створювався свого часу як кузня нац╕ональних кадр╕в, ближчому родичу п╕д балачки Поклонсько╖ про “боротьбу ╕з корупц╕╓ю та кум╕вством” (як Якубов), чи то — за можлив╕сть зробити швидку кар'╓ру та раз на р╕к посид╕ти ╕з Пут╕ним за одним столом (як Б╕лялов).
Як вже зазначено вище, серед член╕в новоявлено╖ “ради” нема пол╕тик╕в у прямому розум╕нн╕ цього слова. ╤ це — сигнал. Про те, що ус╕ т╕ публ╕чн╕ д╕яч╕, що в 2014-му зрадили та перейшли на б╕к окупант╕в всупереч вол╕ народу, б╕льше не ╓ адекватними та авторитетними його представниками. ╤ вся ця кримськотатарська кадрова гра Москвою провалена.
А де ж, пита╓ться, “в╕це-сп╕кер держради” Ремз╕ ╤льясов, чи от той самий “голова Держкомнацу” Заур См╕рнов в минулому — заступники гол╕в Меджл╕су Мустафи Джем╕л╓ва та Рефата Чубарова? Перший — швидко зрозум╕в, що головне у рос╕йських пол╕тичних реал╕ях — бути непом╕тним, довше протягнеш. А от другий — за свою зраду у п╕дсумку отримав ╕ в╕д нових господар╕в в╕дставку ╕з на╖здами в╕д Аксьонова.

Декорац╕я порожнеч╕
Вперта статистика «вибор╕в» 2016 року показала, що кримськ╕ татари на них не п╕шли — хоча й було зроблено усе, щоб д╕льниц╕ у компактних районах проживання були “розмит╕” “слов'янським виборцем”, але все одно — явка була катастроф╕чно низькою. Та й нав╕ть в цих умовах на низц╕ «етн╕чних» д╕льниць окупанти отримали непри╓мний сюрприз у вигляд╕ другого м╕сця опозиц╕йно╖ парт╕╖ “Яблуко”, що набрала таким чином к╕лька тисяч голос╕в у Криму, не проводячи аг╕тац╕╖, але стоячи на позиц╕╖ “Крим не наш”.
Але нав╕що ж тод╕ Москв╕ ця “рада”? Звернемо увагу, що “Курултай 17 лютого”, це не був Курултай у сенс╕ збору найвищого представницького органу народу — це був зах╕д, н╕бито задля вшанування пам'ят╕ муфт╕я Номана Челеб╕джихана – до 100-р╕ччя його траг╕чно╖ загибел╕. Чому так? Зда╓ться, Москва переконалася, що жоден ╕з пол╕тичних колаборант╕в не виправдав спод╕вань, ставка на них була марною. Яка користь з того, що громадянин Бальб╓к завдяки “╢дин╕й Рос╕╖” тепер зас╕да╓ у Держдум╕? Рейтингу серед кримських татар влад╕ та Пут╕ну це не дода╓. А от прикритися «рел╕г╕йним» порядком денним — це останн╕й вар╕ант, адже кримськ╕-татари – люди переважно рел╕г╕йн╕, а Абла╓в займа╓ свою посаду вже п'ятий терм╕н посп╕ль, проте вже четвертий р╕к — незаконно. Цей д╕яч абсолютно п╕дконтрольний, чекати в╕д нього самод╕яльност╕ не варто, а проводити свою пропаганду через мечеть (церкву, синагогу тощо) — ╕дея ц╕лком чек╕стська. На тл╕ голодування пророс╕йськи налаштовано╖ групи кримських татар з орган╕зац╕╖ “М╕лл╕ Ф╕рка” на чол╕ ╕з Васв╕ Абдура╖мовим та Р╕натом Шаймардановим (ще в 2014-му вони намагалися ув╕йти до окупац╕йно╖ влади, але були “в╕дштовхнут╕” б╕льш спритними зрадниками ╕з оф╕ц╕йного Меджл╕су), в яких хочуть в╕д╕брати землю в С╕мферопол╕, де буду╓ться мечеть ╕ житловий комплекс — поява яко╖сь там “ради” – хоча б якийсь ╕нформприв╕д, аби в╕двол╕кти увагу та закликати йти на “вибори 18 березня”.
Але, схоже, на окупант╕в чека╓ невдача. Створення паралельних традиц╕йним Курултаю та Меджл╕су (що працюють нин╕ у Ки╓в╕) орган╕в представництва кримських татар — це справа не нова та, як не крути, марна. Ще наприк╕нц╕ 90-х тод╕шн╕й керманич Криму, комун╕ст Леон╕д Грач, на противагу Меджл╕су створив при соб╕ “Раду аксакал╕в” - ╕ що? Позас╕дали трохи - та й забулося. Пот╕м, 2004-го той самий ректор Якубов, отримавши з╕рку Героя Укра╖ни ╕з рук президента Кучми, став дов╕реною особою Януковича на виборах (аг╕тував в╕н, щоправда, у дещо дивний спос╕б, пропонуючи виборцям “зробити соб╕ операц╕ю на м╕зках”, щоб зрозум╕ти який гарний кандидат в╕д влади та з╕знаючись, що соб╕ в╕н ╖╖ вже зробив). А вже у 2010-му Янукович, який нарешт╕ дорвався до влади, переформатував Раду представник╕в кримськотатарського народу при Президентов╕ Укра╖ни таким чином, що представник╕в оф╕ц╕йного Меджл╕су Джем╕л╓ва-Чубарова та ╖х опонент╕в стало пор╕вну, КПД органу в╕д цього став нульовим, бо то одна, то ╕нша сторона просто бойкотували зас╕дання...
Отож ╕ нова ╕н╕ц╕атива окупант╕в у Криму — то ╓ класичний пол╕тичний фейк. ╤ справа не в тому, що Меджл╕с п╕д проводом Рефата Чубарова у Ки╓в╕ ╓ пол╕тичною орган╕зац╕╓ю без помилок та протир╕ч. Але в ╕сторичний момент цей представницький орган зм╕г зайняти принципову пол╕тичну позиц╕ю та сказати р╕шуче “н╕” окупац╕╖ . А пол╕тична доля колаборант╕в, хоч би як вони називали сво╖ “органи” - завжди ╓ однаковою – трохи см╕шною, трохи принизливою, але гарантовано безперспективною.
В╕ктор Чопа
www.ukrinform.ua

ЯК РОС╤ЙСЬКА ПРОПАГАНДА В КРИМУ «Б'╢ ПО СЛАБКОМУ М╤СЦЮ»

Рос╕йська пропаганда активно працю╓ над тим, щоб в╕ддалити кримських татар, як╕ залишилися на п╕востров╕, в╕д тих, хто пере╖хав на материкову частину Укра╖ни. Про це перший заступник м╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Ем╕не Джапарова сказала на прес-конференц╕╖ в «Укр╕нформ╕».
“Ми намага╓мося вим╕рювати настро╖ ╕ те, що в╕дбува╓ться сьогодн╕ в Криму, яким чином там обробляють св╕дом╕сть людей, яким чином через масов╕ штучн╕ ц╕леспрямован╕ дискредитац╕йн╕ антиукра╖нськ╕ компан╕╖ намагаються в╕ддалити укра╖нц╕в у Криму в╕д укра╖нц╕в тут, на материку. На жаль, народ Криму ╓ головною жертвою у ц╕й пропаганд╕. Ми ф╕ксу╓мо, що д╕йсно рос╕йська пропаганда спрямову╓ св╕й ресурс на те, аби максимально в╕ддалити кримських татар, як╕ стали переселенцями, в╕д тих, як╕ живуть у Криму”, - сказала Джапарова.
Водночас вона в╕дзначила, що кримськотатарський народ уже наст╕льки звик до опору та несприйняття рос╕йсько╖ д╕йсност╕, що це вже ╓ частиною пол╕тично╖ культури.
“Переважна к╕льк╕сть людей там дивляться укра╖нськ╕ ЗМ╤, ╕ вони точно в╕дсл╕дковують сьогодн╕шн╕ под╕╖. Для них усе, що ми робимо тут, фактично адвокатуючи розвиток культури, а це те, що неможливо робити там, ╓ супер важливим меседжем про те, що Укра╖на не забува╓, а продовжу╓ виборювати Крим”, - наголосила перший заступник м╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тики.
Вона п╕дкреслила, що рос╕йська пропаганда намага╓ться пост╕йно бити по слабкому м╕сцю, нагадуючи, що до 2014 року оф╕ц╕йна пол╕тика Ки╓ва стосовно Криму була дистанц╕йною. Використовуються й ╕нш╕ методи тиску, нищать серцевину кримськотатарсько╖ культури — Ханський палац. "Його нищать п╕д виглядом реставрац╕╖. Знищують матер╕альну ц╕нн╕сть нашого народу”, - сказала представник М╤П.
Вона закликала вс╕х небайдужих пост╕йно нагадувати сп╕вв╕тчизникам на окупованих територ╕ях, що про них не забули, про те, що Крим ╓ частиною Укра╖ни, ╕ робити усе можливе, аби повернути Крим.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2018 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19757

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков