Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДУХОВНИЙ УЧИТЕЛЬ: ╢ВГЕН СВЕРСТЮК
Яким був ╢вген Сверстюк ╕ як╕ повчання залишив у спадок новим покол╕нням, нам розпов╕ла зав╕дувач...


ЗАБУТЕ ╤М’Я Л╤КАРЯ МАР’ЯНА ПАНЧИШИНА
«Знання ╕ досв╕д – в ╕м’я збереження здоров’я укра╖нц╕в”, - таким...


ДОВГИЙ ШЛЯХ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ОСВ╤Т╤
З ЮВ╤ЛЕ╢М! РЕКТОРУ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ╤МЕН╤ М.П. ДРАГОМАНОВА В╤КТОРУ...


«ПОЧЕСНА В╤ДЗНАКА» - ПИСЬМЕННИКУ-ЮВ╤ЛЯРУ
Гост╕ тепло в╕тали Василя Григоровича Латанського.


╤ВАН БОБЕРСЬКИЙ: «ДЕ СИЛА, ТАМ ВОЛЯ ВИТА╢»
╤ван Боберський походив з╕ славетного роду, кор╕ння якого сягало княжих час╕в.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2018 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 23.02.2018
НА ЧЕСТЬ ВЕЛИКОГО ВКРА╥НЦЯ

Степан Руданський, поет ╕ л╕кар, класик укра╖нсько╖ л╕тератури, належав до яскравого суз╕р’я великих син╕в Укра╖ни, як╕ невтомно виборювали право на ╖╖ незалежн╕сть, право говорити ╕ творити в сво╖й кра╖н╕ р╕дною мовою. В лист╕ до брата Григор╕я в╕д 5 липня 1859 р. в╕н писав: «Заказують мен╕ мою р╕дну мову, – заказу╓ батько; але в мене був прад╕д ╕ прапрад╕д – вони мен╕ не заказали; не слуха╓ батько мо╖ мови – зато мене ╕ по смерт╕, може, послухають…».
Степан Руданський був ╕ залиша╓ться для нас апостолом укра╖нства, символом нац╕╖. Ген╕альна особист╕сть, пророк, який передбачив у сво╖х поез╕ях нелегкий шлях для Укра╖ни та в╕щував ╖й щасливе й в╕льне життя. Його творча спадщина не втрача╓ з часом актуальност╕, а набува╓ нового прочитання, усв╕домлення. Геро╖чн╕ й трагед╕йн╕ под╕╖ останнього часу змушують по-новому осмислити патр╕отичну творч╕сть великого укра╖нця.
Щор╕чно Укра╖на вшанову╓ пам’ять Степана Руданського.
У с╕чн╕ 2018 року на В╕нниччин╕, на батьк╕вщин╕ поета й л╕каря в╕дшум╕ло Всеукра╖нське свято, а вже в лютому в Ки╓в╕, в Нац╕ональн╕й науков╕й медичн╕й б╕бл╕отец╕ Укра╖ни (дал╕ ННМБУ) в╕дбувся л╕тературно-мистецький веч╕р на честь великого укра╖нця. У Золот╕й зал╕ книгозб╕рн╕ з╕бралося понад сто шанувальник╕в творчост╕ Степана Руданського: науковц╕, л╕кар╕, митц╕, письменники й поети, б╕бл╕отечн╕ прац╕вники; студенти ки╖вських ВНЗ, медичного коледжу № 4.
З╕ вступним словом виступила Р. ╤. Павленко, генеральний директор головно╖ медично╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни, яка п╕дкреслила актуальн╕сть ╕ невмирущ╕сть творчост╕ Степана Руданського. До реч╕, саме з ╕н╕ц╕ативи Ра╖си ╤ван╕вни 35 рок╕в тому в ННМБУ були започаткован╕ щор╕чн╕ вечори вшанування пам’ят╕ цього поета ╕ л╕каря.
Ведучими заходу були укра╖нський поет ╕ гуморист Григор╕й Гайовий ╕ представник В╕нницького земляцтва у Ки╓в╕ Анатол╕й Зубар.
Ц╕кавими були виступи Володимира Стрекаля, поета й журнал╕ста та Анатол╕я Радз╕ховського, доктора медичних наук, професора кафедри загально╖ та нев╕дкладно╖ х╕рург╕╖ НМАПО ╕мен╕ П. Л. Шупика. Як завжди ц╕кавою й емоц╕йною була розпов╕дь поетеси, лауреата Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ С. Руданського Валентини Козак, яка ще й виконала п╕сн╕ на слова Степана Руданського укра╖нською та ╕тал╕йською мовами. Звучав тв╕р Степана Руданського «Пересл╕в’я» у неповторному виконанн╕ заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни Василя Довжика.
Теплим словом учасники заходу згадали поета, перекладача, л╕тературного критика, громадського д╕яча Петра Осадчука, колишнього й упродовж багатьох рок╕в беззм╕нного ведучого л╕тературно-мистецьких вечор╕в пам’ят╕ С. Руданського у ННМБУ (п╕шов у в╕чн╕сть 2014 року). Книгу спогад╕в про нього подарувала б╕бл╕отец╕ його дружина, Алла Осадчук. Привертала увагу книжково-╕люстративна виставка, яку з любов’ю п╕дготували прац╕вники книгозб╕рн╕.
Заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Анатол╕й Качан вручив колективу б╕бл╕отеки Почесну грамоту Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни за багатор╕чну орган╕зац╕ю л╕тературно-мистецьких вечор╕в, присвячених Степанов╕ Руданському та популяризац╕ю його творчост╕.
Наприк╕нц╕ вечора присутн╕ переглянули короткометражний документальний ф╕льм, створений Житомирською обласною державною телерад╕окомпан╕╓ю «Жива пам’ять». Диск ╕з записом ф╕льму подарував б╕бл╕отец╕ О. В. Боржковський, п╕дполковник медично╖ служби у в╕дставц╕, нащадок поета й л╕каря. За участь у п╕дготовц╕ цього ф╕льму В╕нницька обласна державна адм╕н╕страц╕я та В╕нницький обласний центр народно╖ творчост╕ нагородили Подякою Олекс╕я Васильовича Боржковського, його сина ╤горя Олекс╕йовича та онука ╤горя. Незважаючи на св╕й поважний в╕к, Олекс╕й Васильович Боржковський продовжу╓ працювати. Сп╕льно з Анатол╕╓м ╢ф╕мовим, уродженцем с. Хомутиц╕ на В╕нниччин╕, л╕кар клопочеться про в╕дкриття пам’ятника Степанов╕ Руданському в м. Ялт╕.
Завершальним ╕ зворушливим акордом стало колективне виконання учасниками заходу п╕сн╕ на слова С. Руданського «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…».
Ц╕каво й те, що лауреатом Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського за 2017 р. став авторський колектив Харк╕вського нац╕онального педагог╕чного ун╕верситету ╕м. Г. С. Сковороди у склад╕ Т. А. Космеди, Н. В. П╕ддубно╖, Т. Ф. Ос╕пово╖ за монограф╕ю «Степан Руданський: феномен моделювання «живого» мовлення укра╖нц╕в». Дипломантами прем╕╖ стали А. К. Петрушкевич за поетичну книгу «Спов╕дь серця» ╕ ауд╕оальбом «Весела новина в╕д гурту «Калина» та Ю. П. Береза за книгу поез╕й та прози «Усм╕шкою витру сльозу».
У тимчасово окупованому Криму патр╕оти бережуть пам’ять про Степана Руданського: протягом року доглядають за могилою; дв╕ч╕ на р╕к – на день народження й день смерт╕ поета й л╕каря – приходять на могилу Степана Руданського, щоб покласти кв╕ти, вклонитися його пам’ят╕,
Вшанування пам’ят╕ великого укра╖нця засв╕дчу╓ про невгасимий ╕нтерес до постат╕ Степана Руданського, всенародну любов до р╕дного слова. Творч╕сть Степана Руданського сповнена почуттям високо╖ нац╕онально╖ св╕домост╕, актуальна нин╕ як н╕коли.

Ольга ЮРЧИШИНА,
зав╕дувач сектору кра╓знавчих видань б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету ╕м. М. ╤. Пирогова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2018 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19716

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков