"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2018 > Тема "З перших уст"
#5 за 02.02.2018
Назар Холодницький, кер╕вник Спец╕ал╕зовано╖ антикорупц╕йно╖ прокуратури: ОДИН ╤З ГОЛОВНИХ МЕСЕДЖ╤В З ╢ВРОПИ ДО УКРА╥НЦ╤В - НЕ ЗДАВАТИСЯ
26 с╕чня ╢вропейський суд з прав людини розпочав новий судовий р╕к. За результатами минулого року Укра╖на пос╕ла четверте м╕сце за загальною к╕льк╕стю звернень до ╢СПЛ, цього року ╓ вс╕ шанси п╕днятися у рейтингу, бо з актив╕зац╕╓ю антикорупц╕йних орган╕в, позовами до ╢СПЛ вже погрожують ╕ т╕, кого п╕дозрюють у корупц╕йних д╕яннях. Один ╕з л╕дер╕в антикорупц╕йно╖ боротьби, перший в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖ антикорупц╕йний прокурор – голова Спец╕ал╕зовано╖ антикорупц╕йно╖ прокуратури Назар Холодницький в╕дв╕дав цими днями Страсбург, взяв участь у церемон╕╖ в╕дкриття судового року в ╢СПЛ. Про те, яких результат╕в у боротьб╕ з корупц╕╓ю оч╕кують в╕д нас у ╢вроп╕, коли зможе запрацювати Антикорупц╕йний суд ╕ чим ун╕кальний саме укра╖нський досв╕д протид╕╖ хабарництву, в╕н розпов╕в в ╕нтерв’ю «Укр╕нформу».
ТРИ ОСНОВН╤ МЕССЕДЖ╤ З ╢ВРОПИ: АНТИКОРУПЦ╤ЙНИЙ СУД, НЕ ЗДАВАТИСЯ, ╢ВРОПА З УКРА╥НОЮ - Пане Прокуроре, п╕сля свого недавнього в╕зиту до США ви привезли в Укра╖ну три меседж╕. Як╕ основн╕ меседж╕ везете в Укра╖ну п╕сля в╕дв╕дання Страсбурга, зустр╕чей в Рад╕ ╢вропи та ╢вропейському суд╕ з прав людини? - Перший меседж – це Антикорупц╕йний суд, другий меседж – не здаватись ╕ трет╕й – це те, що ╢вропа, Рада ╢вропи п╕дтримують наш╕ д╕╖, ╕ це ╓ позитивом. Щодо негатив╕в. Питань багато було про темпи, тиск, протид╕ю нам, нараз╕ CАП ╕ НАБУ. На ц╕ питання ми дали грунтовн╕ в╕дпов╕д╕. Як результат, отримали ц╕ меседж╕. Ми зараз перебува╓мо в прим╕щенн╕ ╢вропейського суду з прав людини. Дуже багато наших ф╕гурант╕в погрожують подавати в цей суд. Ну, тод╕ будемо доводити ╕ вибудовувати сво╖ позиц╕╖, якщо це буде потр╕бно, ╕ в ст╕нах цього Суду. Але це поки що слова. Я радий, що наш╕ ╓вропейськ╕ колеги висловлюють нам свою п╕дтримку. - Ви мали зустр╕ч╕ в ╢СПЛ та Рад╕ ╢вропи. Чи домовилися про конкретн╕ проекти сп╕впрац╕? - Ми домовились, наприклад, про те, що в цьому роц╕ будуть проведен╕ трен╕нги для прокурор╕в САП у тому числ╕. ╤ сп╕льн╕ трен╕нги для судд╕в ╕ прокурор╕в. Бо важливо, щоб було вза╓морозум╕ння ╕ вза╓моповага. - Коли в╕дбуватимуться ц╕ трен╕нги ╕ кого саме туди будете направляти? Тих, хто колись буде працювати в Антикорупц╕йному суд╕? - Н╕, тих, хто вже працю╓ в Антикорупц╕йний прокуратур╕. А хто ╕з судд╕в, – то хай вже вир╕шу╓ Верховний Суд. Чи, можливо, суди ╕нших ╕нстанц╕й. Моя задача – це, щоб прокурори, як╕ пройшли в╕дб╕р ╕ стали прокурорами Антикорупц╕йно╖ прокуратури, щоб вони побачили, як працю╓ ╓вропейська система ╕, щоб вони розум╕ли, що ц╕ виклики (розгляд справ у ╢СПЛ – ред.) на них чекають. Бо ╢вропейський суд з прав людини – це той суд, який ма╓, певно, найвищий р╕вень поваги ╕ дов╕ри у св╕т╕ зараз. Ми, розум╕ючи наш╕ д╕╖ в Укра╖н╕, розум╕ючи т╕ численн╕ «погрози» в╕д наших «кл╕╓нт╕в», намага╓мося ╕ буду╓мо свою систему так, щоб у ╢вропейському суд╕ з прав людини мен╕ не доводилося червон╕ти.
СТВОРЕННЯ АНТИКОРУПЦ╤ЙНОГО СУДУ ╤ ПОЧАТОК ЙОГО Д╤ЯЛЬНОСТ╤ – ДУЖЕ Р╤ЗН╤ РЕЧ╤ - Ви зауважили п╕д час сп╕лкування у Страсбурз╕, що ма╓те критичн╕й настр╕й щодо того, що Антикорупц╕йний суд зможе запрацювати цього року. Який найб╕льш оптим╕стичний прогноз для створення та початку роботи Антикорупц╕йного суду? - Не критичний, а реал╕стично-песим╕стичний. Я б так сказав. Просто, бачу, як все розвива╓ться. Зараз с╕чень уже зак╕нчу╓ться, лютий скоро, а ми дос╕ ма╓мо законопроект лише на початку стад╕╖ обговорення. Якщо прогнозувати, що закон проголосують у березн╕-кв╕тн╕, то сл╕д розум╕ти, що створити ╕, щоб в╕н почав д╕яти, – це дв╕ р╕зн╕ реч╕.
Важливим ╓ питання матер╕ально-техн╕чного забезпечення д╕яльност╕ цього суду, як ╕ будь-яко╖ новостворено╖ ╕нституц╕╖. Це, як було при створенн╕ НАБУ ╕ САП – починали з голих ст╕н ╕ пустих прим╕щень. Тим б╕льше ╕снують конкурсн╕ засади для в╕дбору судд╕в. Я ж бачу по конкурсах на посади антикорупц╕йних прокурор╕в – як люди проходять, що з трьохсот кандидат╕в на с╕м посад ми обрали лише чотирьох. Якщо минулого року з 450 кандидат╕в (наск╕льки пам’ятаю) на двадцять посад ми обрали лише дванадцять. Розум╕╓те, про що я говорю? Цей в╕дб╕р – це ╓ знання законодавства, це IQ тест, це сп╕вбес╕да. В цьому суд╕ мають працювати найкращ╕ судд╕, найкращ╕ юристи. - А ск╕льки справ оч╕ку╓ на те, щоб бути розглянутими у Антикорупц╕йному суд╕? - Це як м╕н╕мум сотня справ, як╕ вже ╓ в р╕зних судах Укра╖ни. В цьому роц╕, як перспектива, оч╕ку╓мо, що до суду буде спрямовано ще не менше 100 справ, в яких процесуальне кер╕вництво зд╕йснювала САП. ╤ це вже 200. А я ще не сказав про т╕ провадження, щодо яких сл╕дство трива╓, ╕ де без сл╕дчих судд╕в не об╕йтись. Антикорупц╕йний суд чека╓ багато роботи. Люди, як╕ претендують на посади в цьому суд╕, повинн╕ бути готовими до виклик╕в, незручних питань, зокрема, готов╕ дати в╕дпов╕дь на питання про сво╓ майно. Бо судити за незаконне збагачення, маючи злитки золота, наприклад, буде якось неправильно. Натом╕сть держава ╖м пропону╓ висок╕ зарплати. У нас в САП, наприклад, вважаю, що висок╕ зарплати, як для Укра╖ни. - Висок╕ – це ск╕льки? - Прокурор у середньому зараз отриму╓ на руки 60 тисяч гривень. Це чистими, з податками виходить 75 тисяч. Я за минулий р╕к порахував, скоро покажу в е-декларац╕╖, отримав 2,1 млн гривень, з них – 400 тисяч п╕шло на податки. Тобто я один заплатив 400 тисяч гривень податк╕в у бюджет. Ще 35 тисяч гривень – це в╕йськовий зб╕р. Це т╕льки те, що я один сплатив держав╕. Я розум╕ю, що зароблен╕ велик╕ грош╕, вони йдуть б╕льшими податками, повертаються в бюджет. Так само ╕ мо╖ прокурори, вони розум╕ють, що у них ╓ висок╕ зарплати. Достатн╓ ф╕нансування та нормальн╕ умови прац╕ – це ╓ чудовим, як показала практика, запоб╕жником в╕д «пошуку пригод» на сторон╕.
ПАТР╤ОТИЗМ ЗА Б╤ТКО╥НИ НЕ КУПИШ, ЙОГО ТРЕБА ВИХОВУВАТИ З ДИТИНСТВА - Ви говорите про запоб╕жник проти корупц╕╖ та хабарництва? - Так, проти корупц╕╖ та хабарництва. Бо, зна╓те, для антикорупц╕онер╕в не буде б╕льшо╖ ганьби, як корупц╕йний злочин. Тому, це ╓ хороший запоб╕жник, ╕ в╕н себе виправдову╓. Люди забезпечен╕, хтось взяв у кредит нову машину. Не шикарну, але нову. Хтось збира╓ на житло, тобто люди бачать завтрашн╕й день. Вони хочуть результати показати. Я ж бачу це по сво╖х прокурорах, з якими очима вони приходять, з пропозиц╕ями. «Шеф, а давайте там розсл╕дувати, давайте там», – кажуть. «Давайте, нема питань, вперед», – в╕дпов╕даю. Тому бачу, що ╓ стимул, ╕ цей стимул себе виправдову╓. ╤ хай, що там критикують р╕зн╕ пол╕тикани: р╕вень зарплат чи р╕вень витрат... Минулого року САП, щоб ви розум╕ли, з╕ 119 млн гривень – 50 млн гривень повернула в бюджет, ╕ ц╕ кошти п╕шли на зарплати м╕сцевих та рег╕ональних прокурор╕в. Ми ╖х не використали нав╕ть. Це ╓ найкраща антикорупц╕йна ╕н’╓кц╕я – достатн╕й р╕вень зарплат ╕ впевнен╕сть людей у завтрашньому дн╕. - Так. Але ж хабар╕ мають зовс╕м ╕нш╕ розм╕ри, скаж╕мо, п╕вм╕льйона, 800 тисяч долар╕в – це велика спокуса. Так╕ суми значно перевищують нав╕ть ц╕ висок╕ зарплати. - Мен╕ пропонували 300 тисяч долар╕в, ╕ вся кра╖на це бачила. - Так╕ суми дозволяють виплатити кредити на нову машину за один раз. Яка «╕н’╓кц╕я» допомага╓ в╕д цього в╕дмовитися? Ма╓ бути висока моральна планка?
- Це також. Але, на жаль, моральну планку ми не вим╕ря╓мо жодними IQ чи ╕ншими тестами. На р╕вень морал╕ – нема╓ таких тест╕в. Тут вже питання до кожно╖ людини: отримати 200 чи 300 тисяч, бути затриманим ╕ 10 рок╕в загроза тюрми – на вагах з одного боку, а з другого боку – усп╕шна кар’╓ра, повага ╕ забезпечене життя. Хай не таке багате, але забезпечене. ╤ це, слава Богу, переважа╓. ╤ я цьому радий. Так, ми не живемо в Конча-Заспах, в ел╕тних котеджах. Я, наприклад, сам живу у Вишневому, геть не в Ки╓в╕, але мен╕ в╕д цього г╕рше не стало. - Тобто сл╕д розробити тест на р╕вень чесност╕ чи патр╕отизму? - Його не розробиш. Патр╕отизм виховують з дитинства, тому в╕н або ╓, або його нема╓. Його не купиш за б╕тко╖ни ╕ в будь-який момент в голову не вкладеш, його треба виховувати з дитинства. - Добре. З трьохсот людей п╕сля конкурсу на посади лишилося четверо. А вс╕ ╕нш╕, що з ними? - ╢ ще ╕нш╕ конкурси, також можна буде ще раз спробувати – це ж раз на раз не випада╓. Деяк╕ прокурори, як╕ не пройшли в конкурс╕, подавалися перш╕ 2 рази ╕ не пройшли. Може, слабша була п╕дготовка. А зараз пройшли. Якби я сам м╕г призначати прокурор╕в, я би вже штат укомплектував. Зараз нас 38 ос╕б. Я фактично на штат не можу впливати, попри те, що ╓ членом ком╕с╕╖, але м╕й голос один, окр╕м мене ╓ ще 12 член╕в ком╕с╕╖. ╤ були так╕ випадки, коли я бачив людину на посад╕, а ком╕с╕я каже, що не бачить. ╤ людина не пройшла. Так само ╕ навпаки – я не бачив, а ком╕с╕я вважала, що кандидат достойний. ╤ в╕н зараз працю╓. Добре це чи погано, що кер╕вник не ма╓ впливу на призначення сво╖х людей, – час покаже. Я вважаю, що це ╓ не досить добре, бо можна помилитися, а в╕дпов╕дати хто буде? Бо ком╕с╕я ж не бере в╕дпов╕дальност╕ за роботу, ком╕с╕я бере лише таку в╕дпов╕дальн╕сть за призначення фактично. А в╕дпов╕датиме за роботу, за кожну справу, буде все-ж кер╕вник ц╕╓╖ структури.
ЗАБРАТИ СПРАВИ З НАБУ В ╤НШ╤ СЛ╤ДЧ╤ П╤ДРОЗД╤ЛИ – ЦЕ БУДЕ КРАЙН╤Й ЗАС╤Б - Нещодавно вийшло ╕нтерв’ю агента НАБУ Шевченка. Ваше ставлення до цього ╕нтерв’ю? Попри негатив та протид╕ю у питанн╕ боротьби з корупц╕╓ю, все ж лиша╓ться в╕ра, що ╖╖ буде подолано... - Я теж дуже в╕рю, але з тими ус╕ма «пробуксовками», з тими ус╕ма ╕нтерв’ю агент╕в, як╕ публ╕куються, як╕ не мають в╕дношення до справ, – д╕йсно з’явля╓ться глибоке в╕дчуття песим╕зму. Так╕ от ганебн╕ ╕нтерв’ю, як давав цей «агент», просто нищать стимул до роботи. Я вже дуже втомився в╕д пост╕йних виток╕в ╕нформац╕╖. Я ще раз кажу, що у нас ╓ системна проблема з витоком ╕нформац╕╖ у НАБУ. - Ви казали ран╕ше, що якщо витоки в╕дбуватимуться надал╕, то САП може забрати справи з НАБУ та розсл╕дувати з ╕ншими структурами. Як╕ це структури? - Це сл╕дч╕ п╕дрозд╕ли ╕нших правоохоронних орган╕в. Поки що це питання я нав╕ть не розглядаю. - Тобто практики в цьому нема╓? - Практика ╓, але я не хочу ╖╖ застосовувати. Це вже буде крайн╕й зас╕б. Але ця крайня межа п╕сля цього ╕нтерв’ю так званого «агента» НАБУ, вона дуже наблизилась. ╤ шкода, що кер╕вництво НАБУ цього не розум╕╓. Це проблема. - З директором НАБУ Артемом Ситником у вас ╓ д╕алог? - Звичайно, що ╓. Куди ж – в╕н без мене н╕куди не п╕де, мусить з╕ мною комун╕кувати, так само як ╕ я з ним. ╢ звичайн╕ робоч╕ в╕дносини. Просто так╕ ляпи, ╖х не можна допускати, розум╕╓те, не можна звинувачувати СБУ, не можна звинувачувати суди у витоках ╕нформац╕╖, коли витоки ╕нформац╕╖ виходять в╕д тебе. Згадайте, був скандал в листопад╕ – про «off records з журнал╕стами», де в╕н ╕з журнал╕стами сп╕лкувався. ╤ я так дос╕ й не почув, нав╕що це було зроблено та чому там було оголошено ╕нформац╕ю, яка ╓ та╓мницею сл╕дства. Я вже мовчу про «оц╕нки», як╕ були надан╕ в тому числ╕ й прокурорам САП. Тому не можна пост╕йно звинувачувати вс╕х, коли найб╕льше джерело витоку ╕нформац╕╖ – це тв╕й власний язик. - Вам закидали, що агенти ФБР беруть участь у розсл╕дуваннях. Ви сказали, що вони з п╕столетами по Ки╓ву не б╕гають. А що вони роблять ╕ ск╕льки ╖х? - Що вони роблять ╕ ск╕льки ╖х – то це треба запитати у Антикорупц╕йному бюро, у них ╓ сп╕льний меморандум. Я знаю, що вони ╓, ╕ я знаю, що вони консультують, роблять все виключно в рамках меморандуму. - На вашу думку, наск╕льки д╕╓ва ╖хня допомога? - У деяких справах, тих що в нас ╓, отриман╕ непоган╕ результати. Але доки нема╓ вирок╕в суд╕в, про це говорити не буду. Загалом вважаю, що колеги-правоохоронц╕ з╕ США позитивно впливають, та ╖х багатол╕тн╕й досв╕д ╓ надзвичайно корисним для новостворених антикорупц╕йних орган╕в. - В яких резонансних справах ви зараз оч╕ку╓те на вироки? - Вироки оч╕куються вже не перший день ╕ тиждень. От сьогодн╕ (26.01. – ред.), лиш уяв╕ть, в╕дклали зас╕дання у справ╕ через те, що св╕тла нема╓ в суд╕. Ольга Будник
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2018 > Тема "З перших уст"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19635
|