Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 15.12.2017
ПРЕЗЕНТАЦ╤Я «ПРЕКРАСНО╥ ГАВАН╤», або ЧИ ВАРТО ПИСАТИ УКРА╥НСЬК╤ В╤РШ╤ У СЬОГОДН╤ШНЬОМУ КРИМУ

Минуло╖ суботи в прим╕щенн╕, люб'язно наданому Чорноморською районною б╕бл╕отекою ╕мен╕ Ореста Корсовецького, в╕дбулася щор╕чна презентац╕я поетично╖ зб╕рки «Прекрасна Гавань». Альманах був заснований завдяки ентуз╕азму ╕ наполегливим зусиллям талановито╖ поетеси Св╕тлани Коношенко, яка згуртувала навколо себе закоханих у поетичне слово м╕сцевих л╕тератор╕в. Тому передувала довга ╕стор╕я.
Ще у 1976 роц╕ з ╕н╕ц╕ативи редактора в╕дд╕лу лист╕в районно╖ газети “Чорноморська Зоря” В.╤. Раб╕новича було створено л╕тературний клуб “Парус”, який об'╓днав у соб╕ л╕тератор╕в Тарханкуту. Це було коло однодумц╕в, коло людей небайдужих, натхненних. ╤ хоч зустр╕чалися вони лише раз на м╕сяць, оск╕льки мешкали, бувало, за десятки к╕лометр╕в в╕д Чорноморського, ╖х поез╕╖ з того часу стали регулярно з'являтися на стор╕нках «Чорноморсько╖ Зор╕».
Як ╕ у кожного творчого об'╓днання, у л╕тклубу “Парус” були не т╕льки часи, коли його сповнене натхнення в╕трило стр╕мко линуло над розгойданими хвилями повсякдення, але й пер╕оди досить затяжного штилю. Т╕ пер╕оди далеко не завжди були пов'язан╕ з творчим процесом. Як би там не було, але п╕сля одного з таких засто╖в виникла ц╕лком нова сп╕лка, яка об'╓днувала тепер не одних лише письменник╕в, але й художник╕в та музикант╕в. Сп╕лку назвали “Прекрасна Гавань”, адже саме так — Кало Л╕ман╕ — звалася заснована в третьому стол╕тт╕ до нашо╖ ери на м╕сц╕ тепер╕шнього Чорноморського давньогрецька колон╕я.
Л╕тератори знову збиралися раз на м╕сяць в редакц╕╖ газети. ╤ не лише д╕литися враженнями, обговорювати сучасн╕ тенденц╕╖ в л╕тератур╕. Саме в цьому час╕ тут читав сво╖ лекц╕╖ з теор╕╖ в╕ршування, навчав основам красного письменства Орест Корсовецький — людина велико╖ душ╕, самобутн╕й поет, вагом╕сть творчост╕ якого не усв╕домлена, на жаль, ╕ до сьогодн╕. А ще “Чорноморська Зоря” в╕дтод╕ стала щом╕сяця в╕дводити ц╕лу стор╕нку для публ╕кац╕╖ л╕тературного доробку сп╕лчан. ╤ зм╕ст то╖ стор╕нки визначали вони сам╕.
Щодо самого альманаху, то перше його число побачило св╕т в 1999 роц╕. Невеличка синенька книжечка в с╕мдесят дв╕ стор╕нки накладом в дв╕ст╕ прим╕рник╕в була... видрукувана на звичайн╕й друкарськ╕й машинц╕. А проте ж, незважаючи на яскраво-самвидав╕вське походження, ╖╖ було розкуплено митт╓во. Така увага односельц╕в надихала. Тож в р╕к м╕лен╕уму “Гавань” вийшла вже у видавництв╕ “Доля” Валер╕я Басирова. Того ж року, на ласкаве запрошення редактора-упорядника альманаху, пан╕ Св╕тлани Коношенко, до нього долучився ╕ автор цих рядк╕в, додавши до пот╕чка живого укра╖нського слова Ореста Корсовецького на його стор╕нках ╕ сво╖ катрени. В╕дтод╕ “Гавань” стала нев╕д'╓мною частиною його життя, додаючи до нього нов╕ враження, нов╕ емоц╕╖. Це було во╕стину демократичне видання. Поряд з тим, що “Гавань” приймала тебе таким, який ти ╓, не цензуруючи, не нав'язуючи умов, вона була м╕сцем, де поети почувалися в кол╕ друз╕в. Значною м╕рою ця доброзичлива атмосфера творилася завдяки ╕нтел╕гентност╕, толерантност╕, ум╕нню сп╕лкуватися з такою непростою, д╕ткливою категор╕╓ю, як поети, головного натхненника ╕ беззм╕нного редактора-упорядника “Гаван╕” Св╕тлани Коношенко. А ще завдяки ╖╖ активн╕й позиц╕╖, завдяки використанню щонайменших можливостей долучити “гаваньц╕в” до великого л╕тературного процесу, “Прекрасна Гавань” дуже скоро перетворилася на перспективне м╕сце старту у безкра╓ море велико╖ л╕тератури. Творчий пошук редактора результувався у контактах з л╕тературними клубами, сп╕лками, товариствами не лише Криму, а й далеко за його межами. Делегац╕я “Гаван╕” неодноразово бувала в гостях у л╕тературного товариства ╕мен╕ Сельв╕нського (╢впатор╕я), не раз приймала навза╓м в Чорноморському його представник╕в, представник╕в пишучо╖ брат╕╖ Севастополя, Балаклави та ╕нших м╕ст Криму. В числ╕ “гаваньц╕в”, на початку нульових, ╕ автор цих рядк╕в мав честь представляти свою поез╕ю на Кримськ╕й Альгамбр╕, на стор╕нках керченсько╖ “Л╕ри Боспору” ╕ нав╕ть курського альманаху “Междуречье”.
Але поверн╕мося до под╕╖, про яку мовилось на початку статт╕. Коротка ╕нформац╕я про презентац╕ю цьогор╕чного, дев'ятнадцятого числа “Прекрасно╖ Гаван╕”, оприлюднена автором на сво╖й стор╕нц╕ Фейсбуку, окр╕м позитивно╖ реакц╕╖ сп╕льноти, викликала ╕ досить р╕зке зауваження щодо доц╕льност╕ участ╕ у проектах, “де укра╖нському слову м╕сце десь у куточку”. Малося на уваз╕ те, що з ус╕х автор╕в цьогор╕чного альманаху лише тро╓ представляли укра╖нську поез╕ю. Дума╓ться, критика була б ще нищ╕вн╕шою, якби ╖╖ автор звернув увагу на те, що дво╓ з тих трьох вже перебувають в кращих св╕тах. Тим не менш, ляпас був в╕дчутним. Та чи заслуженим? Поети не ростуть на деревах, як груш╕. Натом╕сть, ╓ продуктом штучним ╕ за природою сво╓ю дуже дел╕катним.
У тотально змосковленому Криму, нав╕ть за умови, якби держава Укра╖на в╕д перших дн╕в сво╓╖ Незалежност╕ проводила на п╕востров╕ виразно укра╖нську мовну, культурну пол╕тику, навряд чи й можливо було б спод╕ватися, щоб хоча б половина сьогодн╕шньо╖ “гаваньсько╖” поез╕╖ була написана солов'╖ною. На жаль, попри вс╕ спод╕вання, н╕чого под╕бного не в╕дбувалося. Два в╕дсотки укра╖номовних шк╕л, одна в╕домча телерад╕окомпан╕я та п╕втори укра╖номовн╕ газети на весь Крим апр╕ор╕ не могли перем╕нити тут мовну ситуац╕ю. Зв╕сно, хтось пригада╓ ще театральну студ╕ю Алли Петрово╖, Польченкову “Р╕дну Хату”, його “Млин”, хтось згада╓ про велику популярн╕сть укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ Натал╕╖ Руденко, про ╖╖ концепц╕ю школи-родини, хтось спом'яне “Просв╕ту”. Безсумн╕вно, ╕ “Бриз”, ╕ “Р╕дна Хата”, нав╕ть забюрократизована “Просв╕та, не кажучи вже про подвижник╕в-вчител╕в тих к╕лькох укра╖нських шк╕л, зробили чимало. Але згадуючи все те в сенс╕ поширення укра╖нського поетичного слова на теренах п╕вострова, чи можемо сказати, що та ж ТРК “Бриз” часто надавала св╕й еф╕р кримським поетам, письменникам (не плутати з в╕домчими в╕ршомазами, фах╕вцями юв╕лейних славословлень)? Чи часто запрошували сучасних укра╖нських письменник╕в на укра╖номовн╕ телепрограми ДТРК Крим, в НВК ”Укра╖нська школа-г╕мназ╕я”, а чи вол╕ли обходитись формальними ╕нтерв'ю з вес╕льними генералами в╕д л╕тератури? А, може, тим займалася кримська “Просв╕та”? Знову н╕? ╤ це в той самий час, як кримськ╕ видавництва не були зац╕кавлен╕ у виданн╕ укра╖нськомовного продукту. Почасти через ще совкову свою ╕нфантильн╕сть, коли х╕ть закро╖ти велику коп╕йку мирно уживалося з небажанням брати на себе так╕ звичайн╕ в усьому св╕т╕ видавнич╕ ризики, почасти через пров╕нц╕йну обмежен╕сть, коли ставка робилась ледь не виключно на уподобання книжкового ринку п╕вострова.
Чи треба казати, що за таких умов л╕тератори були фактично в╕длучен╕ в╕д читацько╖ аудитор╕╖? Адже видавати сво╖ твори власним коштом чи знайти мецената вдавалося далеко не кожному. Власне, згадана тут ситуац╕я стосу╓ться не лише видавництв дово╓нного Криму. За невеликим виключенням, сьогодн╕шн╕ укра╖нськ╕ видавництва поводять себе точн╕с╕нько так само. Але то вже ╕нша ╕стор╕я.
Саме тому дор╕кання вчорашнього посадовця, головного редактора в╕домо╖ донедавна в Криму телерад╕окомпан╕╖ не можуть сприйматися ╕накше, як св╕дчення нерозум╕ння, або ж небажання знати про реальн╕ причини того, чому на дев'ятнадцятому роц╕ свого ╕снування, попри те, що на ╖╖ стор╕нках час в╕д часу публ╕кували сво╖ укра╖нськомовн╕ в╕рш╕ б╕льше десятка поет╕в, “Прекрасна Гавань” змогла представити укра╖нськ╕ поез╕╖ лише трьох автор╕в, дво╓ з яких вже в ╕нших св╕тах, а трет╕й змушений щотрим╕сяц╕ ви╖ждати з Криму.
Дуже шкода, що недавн╕ кримськ╕ геро╖ — хтось на сит╕й московськ╕й пенс╕╖ в Криму, хтось на теплих м╕сцях у Ки╓в╕ — дозволяють соб╕ не лише повчати тих, хто й дал╕ намага╓ться тримати тут залишки укра╖нського культурного, л╕тературного, ╕нформац╕йного поля, але й нищити ╖х.
Через два тижн╕ виповню╓ться чверть стол╕ття з дня заснування “Кримсько╖ св╕тлиц╕” – газети, яка не раз друкувала доб╕рки “гаваньських” поет╕в, до самого в╕дходу в ╕нший св╕т Ореста Корсовецького тримала з ним м╕цний зв'язок. Сумно, але зусиллями безталанних нищук╕в-щекун╕в було зроблено все можливе й неможливе, аби знищити редакц╕ю ╓дино╖ за вс╕ роки Незалежност╕ укра╖номовно╖ газети Криму. Причина? Непоступлив╕сть член╕в трудового колективу, як╕ в╕дмовилися давати драла з п╕вострова, залишаючи в б╕д╕ свого читача. Не стали тому на завад╕ н╕ сов╕сть, н╕ мораль, н╕ порядн╕сть, н╕ переступання через низку закон╕в. Дивовижно, але недолуг╕ ка╖ни, зам╕сть щирого розкаяння за незмиваний гр╕х удавлення справжньо╖ “Кримсько╖ св╕тлиц╕”, готуються в ц╕ дн╕... урочисто в╕дзначати ╖╖ юв╕лей, позиц╕онуючи себе ╖╖ лег╕тимними правонаступниками. Дивовижно, бо ж на боц╕ тих ка╖н╕в не лише сьогодн╕шня привладна маф╕я, але й незрячий закон ╕ нав╕ть п╕дсл╕пувате духовенство. За таких реал╕й, в умовах анекс╕╖ до Москов╕╖, перспективи розкв╕ту укра╖нського поетичного слова в Криму виглядають, м'яко кажучи, примарними. Х╕ба н╕?

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19415

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков