Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 15.12.2017
ЖОДНИХ ЗМ╤Н ДО МОВНО╥ СТАТТ╤ ЗАКОНУ ПРО ОСВ╤ТУ НЕ ВНОСИТИМЕТЬСЯ

Голова Верховно╖ Ради Андр╕й Паруб╕й наголошу╓, що жодних зм╕н до мовно╖ статт╕ закону про осв╕ту вноситись не буде. Як пов╕домили УН╤АН у прес-служб╕ парламенту, про це в╕н сказав на конференц╕╖ до Дня м╕сцевого самоврядування у Льв╕вськ╕й област╕.
За його словами, положення сьомо╖ стат╕ закону про осв╕ту стали предметом дискус╕╖ не лише в Укра╖н╕, а й у м╕жнародному товариств╕. Голова укра╖нського парламенту пов╕домив, що мав розмову з представниками Венец╕йсько╖ ком╕с╕╖. «╤ було узгоджено, що сьома стаття закону «Про осв╕ту» зм╕нюватись не буде. Вона залишиться в ухвален╕й редакц╕╖», - наголосив в╕н. Голова парламенту нагадав, що перед ухваленням закону «Про осв╕ту» в╕дбувалися кругл╕ столи, учасники яких не могли д╕йти сп╕льно╖ думки, «тому п╕д час розгляду «закону про осв╕ту» ним було створено робочу групу, завдяки чому змогли вийти на компром╕сне формулювання, яке з одного боку, захища╓ мову нац╕ональних меншин, а з ╕ншого - робить обов’язковою умовою для вс╕х вивчення державно╖ мови». Паруб╕й вважа╓, що для Верховно╖ Ради нин╕шнього скликання питання нац╕онально╖ ╕дентичност╕, ╕сторично╖ пам’ят╕ стало одним ╕з ключових завдань, у тому числ╕ ╕ для нього як голови парламенту. Паруб╕й наголосив, що «коли ми говоримо про в╕йну з рос╕йською ╕мпер╕╓ю, то розум╕╓мо, що в╕йна спочатку йде за розум ╕ душ╕ людей, а пот╕м ╕дуть танки». «╤ якщо ми не зможемо здобути перемогу за серця ╕ душ╕ наших людей, нам буде дуже важко перемогти у в╕йн╕», - п╕дкреслив в╕н.
Як пов╕домляв УН╤АН, закон «Про осв╕ту» набув чинност╕ 28 вересня, мовн╕ положення якого (ст. 7 щодо мови осв╕ти в Укра╖н╕) викликали занепоко╓ння Польщ╕, Румун╕╖, Угорщини, Грец╕╖, Болгар╕╖. Новим законом в Укра╖н╕ вводиться 12-р╕чна середня осв╕та, мовою осв╕тнього процесу в навчальних закладах ╓ державна мова - укра╖нська. Зг╕дно ╕з законом, особам, як╕ належать до нац╕ональних меншин, гаранту╓ться право на навчання в комунальних закладах для здобуття осв╕ти поряд з державною мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини. Це право реал╕зу╓ться через класи (групи) з навчанням мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини поряд з державною мовою.
28 вересня м╕н╕стр закордонних справ Павло Кл╕мк╕н направив ст. 7 закону «Про осв╕ту» на розгляд Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖. 8 грудня Венец╕анська ком╕с╕я оприлюднила висновок, зг╕дно з яким рекомендувала укра╖нськ╕й влад╕ збалансувати положення мовно╖ статт╕. Також Венец╕анська ком╕с╕я, серед ╕ншого, рекомендувала забезпечити достатн╕й р╕вень навчання оф╕ц╕йними мовами ╢С представник╕в в╕дпов╕дних меншин; продовжувати забезпечувати достатню питому вагу осв╕ти мовами меншин на початковому ╕ середньому р╕внях на додаток до навчання державною мовою; п╕двищити як╕сть викладання укра╖нсько╖ мови як державно╖; зв╕льнити приватн╕ школи в╕д нових мовних вимог тощо.

РОС╤ЙСЬК╤Й МОВ╤ В УКРА╥Н╤ Н╤ЧОГО НЕ ЗАГРОЖУ╢

М╕жнародн╕й сп╕льнот╕ давно час роз╕братися в складн╕й мовн╕й ситуац╕╖, яка виникла в Укра╖н╕ за стол╕ття рос╕йського панування, але рос╕йськ╕й мов╕ в наш╕й держав╕ нараз╕ н╕чого не загрожу╓. Про це написав м╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Павло Кл╕мк╕н у колонц╕ на "╢вропейськ╕й правд╕".
"Хочу заспоко╖ти ус╕х стривожених: рос╕йськ╕й мов╕ в Укра╖н╕ н╕чого не загрожу╓. Вона, як ╕ за час╕в СРСР, масово звучить на вулицях великих м╕ст, вона широко присутня на укра╖нському телебаченн╕, вона й дос╕ дом╕ну╓ в друкованих ЗМ╤", - написав Кл╕мк╕н.
В╕н зауважив, що засторога Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖ щодо можливого дискрим╕нування рос╕йсько╖ мови в укра╖нськ╕й осв╕т╕ пор╕вняно з мовами ╢С може здатися формально вмотивованою. "Але це т╕льки ще раз п╕дтверджу╓, що м╕жнародн╕й сп╕льнот╕ давно час роз╕братися в складн╕й мовн╕й ситуац╕╖, яка виникла в Укра╖н╕ за стол╕ття рос╕йського панування. Перш за все сл╕д з’ясувати, яким ╓ реальний статус ╕ реальна роль рос╕йсько╖ мови в наш╕й кра╖н╕", - вважа╓ м╕н╕стр.
Кл╕мк╕н констатував, що п╕сля виходу Укра╖ни з СРСР вона з дом╕нантно╖ ╕мперсько╖ мови в один день формально перетворилася на мову рос╕йсько╖ нац╕онально╖ меншини, але насправд╕ рос╕йська мова вийшла далеко за меж╕ етн╕чно╖ само╕дентиф╕кац╕╖ ╕ великою м╕рою вит╕снила укра╖нську в багатьох сферах нашого сусп╕льства взагал╕.
М╕н╕стр п╕дкреслив, що ми не п╕дда╓мо сумн╕ву необх╕дн╕сть забезпечити мовно-осв╕тн╕ права рос╕йсько╖ меншини, але т╕льки якщо це стосу╓ться ╖╖ нац╕онально╖ ╕дентиф╕кац╕╖ ╕ виключно в м╕сцях ╖╖ компактного проживання.
"Безперечно, нам потр╕бно вести конструктивний д╕алог з нашою рос╕йською меншиною, ╕накше зам╕сть нас цей д╕алог вестиме Москва. Безперечно, нам потр╕бна виважена й толерантна дискус╕я ╕ з ус╕ма рос╕йськомовними сп╕вв╕тчизниками, а також ╕ в укра╖нському сусп╕льств╕ загалом. Переконаний, разом ми знайдемо шлях, щоб гарантувати права наших етн╕чних рос╕ян, д╕йти згоди з ╕ншими рос╕йськомовними та забезпечити повноц╕нне функц╕онування державно╖ мови як потужного чинника формування ╓дино╖ укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖", - резюмував Кл╕мк╕н.
(Укр╕нформ)

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19414

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков