Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 23.04.2004 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 23.04.2004
ДЕМОКРАТІЯ: ВИПРОБУВАННЯ МУКАЧЕВИМ
Володимир СЕМКІВ

Президент України Леонід Кучма прийняв 20 квітня групу народних депутатів України та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у зв'язку з подіями, що, за повідомленнями народних депутатів України, мали місце під час проведення 18 квітня 2004 року виборів Мукачівського міського голови.
Глава держави доручив Генеральному прокурору України Геннадію Васильєву провести силами Генеральної прокуратури України із залученням Служби безпеки України всебічне розслідування фактів порушень закону під час виборів Мукачівського міського голови (Закарпатська область), про які повідомили народні депутати України, зокрема, щодо побиття народних депутатів України, зникнення виборчої документації, необґрунтованого звільнення працівників державних установ та неправомірних дій правоохоронних органів.
За результатами розслідування Генеральному прокурору України запропоновано вжити передбачених законом заходів та поінформувати Президента України особисто до 1 травня 2004 року, повідомила Укрінформу прес-секретар глави держави Олена Громницька.

Свідчать очевидці

Концентрація "кримінальних елементів" на одному квадратному метрі минулої неділі в невеликому закарпатському містечку сягнула критичної межі. "Братки" чи не з усіх областей з'їхалися до Мукачевого, аби "допомогти" його мешканцям обрати собі "правильного" мера. І мукачівці таки обрали - з відривом у 5,5 тисячі голосів переміг представник "Нашої України" Віктор Балога. Але він був "неправильним" кандидатом. І тервиборчкомівці, замазавши цифри, підтасувавши протоколи й загородившись від спостерігачів ОМОНівцями й бандюками, оголосили переможцем "об'єднаного" есдека Ернеста Нусера. Хоча, за словами депутата Романа Зварича, згідно з відповідною статтею Кримінального кодексу, за такі дії кожному з них "світить" до 12 років ув'язнення.
А перед тим у Мукачевому били опозиційних народних депутатів. У них відбирали мандати, їх скидали зі сходів, тягали обличчям по підлозі й били, били, били... За те, що "наші українці" та БЮТівці не дозволяли фальсифікувати виборчі протоколи, за те, що стежили за чесним волевиявленням, за те, що просто не "об'єднані". І все це бачили представники ОБСЄ.
"Якби я не бачив цього на власні очі, то не повірив би жодним розповідям, жодним відеокадрам, що таке може відбуватися в Україні". Так, за словами народного депутата від "Нашої України" Миколи Поліщука, оцінив один із спостерігачів від ОБСЄ повний безмір, який супроводжував вибори в невеличкому закарпатському місті Мукачеве. Хоча стомлені, побиті й знесилені після насиченого подіями мукачівського "відрядження" парламентарії на прес-конференції "за фактом прибуття" до Києва стверджували, що позитив у всьому цьому таки є. "Головне, що вибори міського голови Мукачевого таки відбулися", - констатував Ігор Гринів, підкресливши: "... навіть у такій складній ситуації люди зробили свій вибір і вибрали кандидата від опозиції". Пан Ігор наголосив, що забезпечити волевиявлення мукачівців вдалося тільки завдяки народним депутатам (від "Нашої України" та БЮТі. - Авт.), які чергували на всіх без винятку виборчих дільницях міста...
Територіальна виборча комісія назвала переможцем ставленика СДПУ(о), заступника голови обласної ради Ернеста Нусера. Неофіційно, але, згідно з протоколами дільничних виборчкомів, абсолютно точно - перемогу з "рахунком" 19 тисяч 385 голосів проти 13 тисяч 898 здобув "нашоукраїнець", народний депутат Віктор Балога. "Щойно та чи інша дільнична комісія вивішувала протокол підрахунку бюлетенів із "мокрими" печатками, наші депутати, які чергували на цій дільниці, телефонували мені й повідомляли результати", - розповів журналістам "черговий" по тервиборчкому Роман Зварич. Пан Роман пояснив, що всі ці цифри він фіксував і згодом звіряв із даними, які оприлюднила ТВК. А оприлюднила вона... 12 тисяч 300 голосів - за Балогу, 17 700 - за Нусера. Цифри округлені, бо точно Зварич записати не встиг - надто швидко говорив "територіальний" голова. Плюс замість зафіксованих "нашоукраїнцями" 2,5 тисячі недійсних бюлетенів у тервиборчкомівців якимось чином їх "порахувалося" на 4 тисячі більше. Оскільки всі протоколи дільничних комісій, крім двох (одна з них, 26-та, закрита, оскільки це військовий госпіталь, де на момент голосування перебував тільки 41 виборець), є на руках парламентаріїв "Нашої України", вони не лише знають, що кажуть, а й мають тверді докази на підтвердження своїх слів.
Якщо зважити, що "гандикап" між Нусером та Балогою, який запротоколював у своєму рішенні тервиборчком, за певними даними, становить три тисячі голосів, то вийде, що фальсифікація, про яку заявляють опозиційні народні депутати (а їх у Мукачевому було понад чотири десятки), могла сягнути 8 - 9 тисяч голосів. Про те, що на виборах перемогу здобув Віктор Балога, свідчить і результат екзит-полу (опитування при виході з виборчих дільниць), проведеного провідними соціологічними службами України: дослідження виявило, що за представника "Нашої України" проголосувало 62,4 відсотка голосів, а за Нусера удвічі менше - 29,99 (похибка становить біля двох відсотків).
Певна річ, рішення ТВК після оприлюднення підрахунку "мокрих печаток" та екзит-полу було несподіваним. Свого здивування не приховували ні спостерігачі, ні журналісти, ні звичайні громадяни. У мукачівському штабі "НУ" якраз вітали Балогу - його перемога здавалася безсумнівною. Тим несподіванішим було рішення, повідомлення про яке надійшло із Ратуші міста, у приміщенні якої знаходиться тервиборчком.
Близько п'ятої години ранку до приміщення тервиборчкому підійшло кілька народних депутатів від "Нашої України". Біля входу до ТВК невдовзі з'явилися й інші люди: кількадесят молодиків кремезної статури з вельми красномовними для кримінальних структур зачісками. Хто ці люди - невідомо. У день виборів вони пантрували біля усіх дільниць, іноді називаючи себе спостерігачами (народні депутати, втім, при ідентифікації цих осіб були значно різкіші: називали їх "бобрами", "бандюками", "кримінальними елементами", "молодчиками" тощо). Між "бобрами" та нардепами під приміщенням ТВК відбувалася доволі тривала сварка. Проте виявилося, що основний конфлікт у нардепів відбувся не з "хлопцями в чорному": навпроти воріт, що ведуть до ТВК, метався народний депутат Євген Червоненко і, зриваючи голос, просив відпустити двох своїх колег по фракції - Юрія Павленка та Петра Олійника, які опинилися за кордоном міліцейських щитків, по той бік воріт. Виявилося, що Олійника та Павленка "забарикадували" після того, як депутати приїхали до ТВК, аби зажадати офіційного рішення та пояснень. Як розповів "УМ" сам Павленко, група у складі чотирьох депутатів (Романа Безсмертного, Тараса Стецьківа, Олійника і самого Павленка) прибула до ТВК першою. Вони зайшли до приміщення комісії, де наразилися на кийки правоохоронців. За словами Олійника, його з Павленком повалили на землю люди у міліцейській формі й почали бити.
У підсумку депутатам ледве вдалося вийти з ТВК через "чорний вихід". Юрій Павленко прийшов до своїх колег по фракції з ганчіркою та пляшкою мінералки, які, за його словами, вручив йому один із правоохоронців - аби депутат міг витерти кров з обличчя. До слова, народних депутатів "поважали" не лише у споруді ТВК. Під приміщенням тервиборчкому нардепи певний час шарпалися з "бобрами". Потім, коли Сергій Соболєв захотів подивитися, що відбувається за ворітьми з Олійником та Павленком, і виліз на огорожу, його почали бити по пальцях гумовим кийком.
Утім, либонь, найбільше постраждав від мукачівських виборів "нашоукраїнець" Микола Поліщук. Він був спостерігачем на 3-й дільниці. Коли вівся підрахунок голосів і справа доходила до оформлення протоколу з результатами виборів, до дільниці під'їхали автомобілі з дебелими юнаками: у чорних куртках, із відповідними параметрами та стрижками. "Братани" почали вриватися до приміщення дільниці через вікна першого поверху. Почувши шум, міліціонери забарикадували вхід, що вів безпосередньо до дільниці, столами та стільцями. За словами закордонного спостерігача Орисі Кулик, коли "бобри" піднялися на другий поверх, міліція почала кидати в них стільці. Це, на жаль, усе, що змогли правоохоронці: за словами очевидців, у них навіть не було зброї, тому опору чинити вони просто не могли. Миколі Поліщуку дістали ногою по обличчю: у нього було помітно чималенький синець, а на плечі - слід від взуття.
Це був не єдиний розбій на виборчих дільницях: подібне вiдбувалося і на 1-й ДВК, котра постраждала за півгодини до того, як трощили вікна на третій. Перед тим, ще до обіду, на 8-й дільниці (це центр міста) кремезні хлопаки скидали зі східців спостерігачів від громадських організацій. Як відзначають народні депутати, найчастіше шабаш вiдбувався на тих дільницях, де настрої виборців були на користь Балоги. Це, за словами Тараса Стецьківа, робилося для того, аби, в разі потреби, були підстави скасувати результати виборів на плідних для "НУ" дільницях. Утім результати виборів таки будуть оскаржувати. Зафіксовано чимало порушень, зокрема із відкритим підкупом виборців...
Насправді це невеличка частинка тієї гори бруду, яку довелося побачити і відчути у Мукачевому...

("Україна молода").
Друкується зі скороченнями.

"Наша Україна" зустрілась з президентом

Прес-секретар Віктора Ющенка Ірина Геращенко повідомила, що 20 квітня відбулася зустріч лідера "Нашої України" з Леонідом Кучмою. "На зустрічі, яка тривала дві години, були також присутні народні депутати Петро Олійник, Микола Поліщук, Юрій Павленко, Євген Червоненко, а також Уповноважений Верховної Ради з питань прав людини Ніна Карпачова.
Розмова з президентом відбулася за ініціативи "Нашої України". Головною метою зустрічі було донести до гаранта Конституції об'єктивну інформацію щодо подій у Мукачевому. На переконання
В. Ющенка і представників блоку, Президент отримує односторонню і тенденційну інформацію з вуст керівника АП. Представники "Нашої України" розповіли про численні порушення, скоєні під час виборів мукачівського міського голови, а також продемонстрували Кучмі копії протоколів виборчих дільниць," - повідомила
І. Геращенко. За її словами, Л. Кучму також поінформували про факти порушень законодавства на виборчих дільницях і розповіли про факти політичних переслідувань мукачівців за політичні погляди. Головною метою зустрічі був пошук можливостей відновити законність, верховенство права у Мукачевому і захистити права людини.
В. Ющенко, депутати "Нашої України" відзначили, що зустріч відбулася в конструктивному руслі. Лідер "Нашої України" наголосив під час дискусії, що юридичні факти свідчать про перемогу Віктора Балоги на виборах міського голови Мукачевого. На користь цього свідчать протоколи дільничних комісій, копії яких депутати продемонстрували главі держави і згідно з якими за Балогу проголосували 19 385 громадян. Також були наведені факти опитування "екзіт-пол". В. Ющенко заявив на зустрічі, що "Наша Україна" вимагатиме негайного розгляду цього питання у Верховній Раді із виступами керівників спеціальної комісії Верховної Ради, голів профільних парламентських комітетів, керівників МВС, СБУ, прокуратури, а також омбудсмена. Крім того, В. Ющенко заявив, що "Наша Україна" вимагатиме відставки глави АП, міністра внутрішніх справ, керівника Закарпатського управління внутрішніх справ, голови Закарпатської обласної державної адміністрації. За словами В. Ющенка, для такого кроку є всі підстави, оскільки ці чиновники недбало ставляться до виконання своїх обов'язків, ганьблять Україну, український народ і в тому числі - Президента.

Кримське відлуння Mукачевого

Рада демократичних організацій Криму, до складу якої входить 27 політичних і громадських організацій, переконана у фальсифікації результатів виборів мера Мукачевого, про що говориться в прийнятій з цього приводу заяві.
Автори документа стверджують, що "влада і криміналітет спільними зусиллями намагаються всупереч волі більшості городян нав'язати місту мера", використовуючи при цьому "фашистські методи". "В хід іде все, - говориться в заяві, - нелегітимне призначення Президентом в. о. міського голови, спроба не реєструвати і зняття з реєстрації неугодних режиму кандидатів, залякування виборців, усунення силою спостерігачів з дільниць, фальсифікація волевиявлення громадян".
Громадсько-політична рада демократичних організацій Криму висловлює обурення "безпрецедентним і неприкритим беззаконням, яке твориться в Мукачевому", і вимагає від Президента України "виконання своїх конституційних обов'язків". "Ми вимагаємо звільнення із займаних посад глави Адміністрації Президента, міністра внутрішніх справ, голови Закарпатської облдержадміністрації, винних, на наш погляд, в злочинному потуранні фальсифікації виборів або в її організації", - говориться в заяві.

Парламентська робоча група визнала ситуацію критичною

Парламентська робоча група, яка вивчала ситуацію, що склалася навколо виборів у Мукачевому, дійшла певних висновків, зазначив 21 квітня з парламентської трибуни голова цієї робочої групи, заступник Голови Верховної Ради України Олександр Зінченко. Він наголосив, що "були численні порушення чинного законодавства під час підготовки, проведення виборів і після них".
Як зазначив Олександр Зінченко, робоча група парламенту не ставила собі за мету проводити "жодних слідчих дій", а мала лише з'ясувати справжні обставини навколо виборів, а також дотримання всіма учасниками виборчого процесу чинного законодавства. У робочій групі працювали голови чотирьох парламентських комітетів, представники різних політичних сил. Олександр Зінченко повідомив, що на власні очі члени робочої групи бачили результати "штурмів" нападників, а також "міцних молодиків", які, за його словами, намагалися залякати членів дільничних виборчих комісій.
Робоча група зустрілася і мала розмови з керівництвом області, обласних силових структур. Однак, зазначив Олександр Зінченко, вони не мали змоги зустрітися з членами територіальної виборчої комісії і ознайомитися з будь-якими документами, які б свідчили про хід виборчої кампанії. Нез'ясованим залишився для членів робочої групи також факт самого засідання міськради, на якому із 43 депутатів міської ради були присутні 14, але новообраний голова склав присягу і вже отримав посвідчення і кабінет, зазначив заступник Голови ВР.
Робоча група мала на меті "максимально об'єктивно відстежити ситуацію", і всі члени робочої групи дійшли висновку, що вона є "критичною", наголосив він і ще раз підкреслив, що порушення мали місце на всіх етапах проведення виборів, мав місце моральний і фізичний тиск на членів виборчих комісій і виборців.
Територіальна виборча комісія зробила такі висновки: мали місце грубі порушення виборчого законодавства на всіх етапах виборчого процесу, мають місце і нині, наголосив Олександр Зінченко.
P. S. У середу депутатам ВР України не вистачило голосів, щоб затвердити постанову стосовно виборів у Мукачевому. У парламенті тривають дискусії довкола цієї надзвичайної події.

КОМЕНТАРІ З ПРИВОДУ

Віктор Ющенко, лідер блоку "Наша Україна":
- У нас є всі копії протоколів голосувань, окрім однієї дільниці, які свідчать про перемогу Віктора Балоги над Ернестом Нусером з відривом у 5400 голосів.
Весь виборчий процес, який мали забезпечувати та охороняти представники МВС, очолювали "пахани". Тому Закарпаття вкотре не отримало демократичних та прозорих виборів. Ці люди, які ходять "під паханами", мають хоч раз відповісти за свої дії та понести покарання.

Дж. Мітчелл, голова відділу з питань виборів ОБСЄ:
- Глибоку стурбованість викликає факт нападу невідомих осіб на виборчу дільницю в Мукачевому наприкінці підрахунку голосів у присутності представників ОБСЄ. Ця зухвала спроба зірвати виборчий процес є зазіханням на основи демократії. Під загрозою опинились права 1600 українських громадян. Всі учасники цього та інших фактів порушення виборів мають відповісти за свої дії негайно.

Юлія Тимошенко, лідер БЮТі:
- Безпрецедентні події в Мукачевому - пряма, брутальна та нахабна фальсифікація результатів виборів, порушення всіх можливих законів, принципів моралі та прав людини, використання правоохоронних структур для побиття народних депутатів, засвідчили повне і, очевидно, остаточне злиття чинної української влади й бандитизму в єдине органічне ціле. Тому з людьми, які сьогодні намагаються керувати всією Україною "по-мукачівськи", неможливі жодні компроміси. Їх треба тільки знешкоджувати. Терміново, негайно, невідкладно... Ми закликаємо всіх чесних і порядних громадян, що з тих чи інших причин вступили до лав СДПУ(о), вийти з цієї партії, яка стала втіленням політичного бандитизму.

Роман Зварич, народний депутат ("Наша Україна"):
- Кучма спровокував цю ситуацію в Мукачевому своїми антиконституційними діями (мається на увазі указ, яким в. о. міського голови Мукачевого було призначено Мирослава Опачка. - Ред.). Тому Президент зобов'язаний ужити дуже жорстких заходів, щоб виправити цю злочинну ситуацію, і не допустити, щоб такі події повторювалися в майбутньому.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 23.04.2004 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1923

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков