Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 27.10.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 27.10.2017
СВ╤Ж╤ «ПОЛ╤ТИЧН╤» РЕЙТИНГИ: КОЛИ СОЦ╤ОЛОГАМ НЕ ШКОДА СОЦ╤ОЛОГ╤╥

Можна подумати, що соц╕олог╕чн╕ опитування Центру Разумкова ╕ Центру соц╕альних досл╕джень «Соф╕я» зроблено в р╕зних Укра╖нах…

До словосполучення «результати соц╕олог╕чних досл╕джень» можна до╓днати безл╕ч р╕зноман╕тних визначень – ц╕кав╕, песим╕стичн╕, обнад╕йлив╕, сумн╕вн╕, суперечлив╕… Але т╕, що були опубл╕кован╕ вчора Центром Разумкова та Центром соц╕альних досл╕джень «Соф╕я», ╕накше н╕ж скандальними – не назвеш. Сподоба╓ться це представникам н╕бито шановано╖ в Укра╖н╕ науки, чи н╕ – це н╕ на що не вплива╓. Суд╕ть сам╕. З ╕нтервалом в п╕втори години в ╕нформац╕йних мережах з’являються два пов╕домлення, як╕ ми в╕дтворю╓мо в порядку публ╕кац╕╖ з заголовками ╕ з дуже значними скороченнями.
1. 23 жовтня 2017, 16:25, «Укра╖нська правда»:
«Порошенко продовжу╓ л╕дирувати в рейтингу можливих президент╕в. Розрив м╕ж Петром Порошенком ╕ Юл╕╓ю Тимошенко становить 5,6%»
Найб╕льшу п╕дтримку в першому тур╕ президентських вибор╕в отримав би чинний глава держави Петро Порошенко (14%), за ним сл╕ду╓ л╕дер парт╕╖ "Батьк╕вщина" Юл╕я Тимошенко (8,4%), св╕дчать результати соцопитування Центру Разумкова.
Як наголошу╓ться в прес-рел╕з╕, в раз╕ проведення президентських вибор╕в за л╕дера парт╕╖ "Громадянська позиц╕я" Анатол╕я Гриценка проголосували б 7,2% тих, хто ма╓ нам╕р взяти участь у виборах, за кер╕вника фракц╕╖ "Опозиц╕йний блок" Юр╕я Бойка 6,8%. (…)
Досл╕дження проведене з 6 по 11 жовтня 2017 року. Було опитано 2018 респондент╕в в╕ком в╕д 18 рок╕в у вс╕х рег╕онах Укра╖ни, за винятком Криму ╕ окупованих територ╕й Донецько╖ ╕ Лугансько╖ областей.
Теоретична похибка виб╕рки не перевищу╓ 2,3%».
2. 23 жовтня 2017, 17:53, «Укра╖нськ╕ новини»:
«На виборах 12,9% укра╖нц╕в готов╕ проголосувати за Тимошенко, 9,9% - за Порошенка, 9,5% - за Бойко», - опитування
12,9% опитаних Центром соц╕альних досл╕джень "Соф╕я" готов╕ проголосувати за голову фракц╕╖ у Верховн╕й Рад╕ "Всеукра╖нське об'╓днання" Батьк╕вщина "Юл╕ю Тимошенко, 9,9% - за чинного Президента Петра Порошенка, 9,5% - за голову фракц╕╖" Опозиц╕йний блок "Юр╕я Бойка на виборах президента. Про це св╕дчать результати опитування, як╕ мають "Укра╖нськ╕ Новини".
Опитування проводилося з 5 по 13 жовтня поточного року в ус╕х адм╕н╕стративних областях Укра╖ни, за винятком тимчасово неп╕дконтрольних територ╕й Донецько╖ та Лугансько╖ областей ╕ анексованого Криму. Всього було опитано 2005 респондент╕в у в╕ц╕ в╕д 18 рок╕в методом особистого ╕нтерв'ю вдома.
Статистична похибка не перевищу╓ 2,2%».
Що тут додати? Ну х╕ба що «Укра╖нська правда» посила╓ться все ж таки на прес-рел╕з Центру Разумкова, а «Укра╖нськ╕ новини», на ╕нформац╕ю, яку там «мають у розпорядженн╕». З чого можна зробити прозорий висновок про те, що з в╕дпов╕ддю дуже посп╕шали.
Ще можна звернути увагу, як в другому по порядку досл╕дженн╕ старанно п╕дтягують «третього» до пари загальнов╕домих претендент╕в на президентське кр╕сло. ╤ кого! «Однофам╕льця» ну, дуже дорогих для державного бюджету Укра╖ни плавучих бурових платформ, одного з символ╕в ╕ стовп╕в режиму Януковича! Вт╕м, там ще багато ╕нформац╕╖ – ╕ про решту потенц╕йних кандидат╕в, ╕ про рейтинги парт╕й, але найважлив╕ше тут ╕нше. Адже зб╕га╓ться практично все: час проведення опитування – м╕ж першою та другою декадами жовтня; обсяги виб╕рки – 2005 ос╕б ╕ 2018; межа статистично╖ похибки - р╕зниться усього на 0,1%... Т╕льки ключов╕ перш╕ два рядки результат╕в досл╕джень, те, заради чого все це чита╓ться ╕ поширю╓ться, не просто р╕зниться, воно розб╕га╓ться майже на 50%! Може, пани соц╕ологи робили сво╖ досл╕дження в двох р╕зних Укра╖нах?
Схоже, це саме той випадок, коли в коментарях спец╕ал╕ст╕в сенсу особливого нема╓. Адже що скажуть, припуст╕мо, соц╕ологи, учасники т╕╓╖ само╖ корпорац╕╖? Що все залежить в╕д того, за якою методикою проводилось досл╕дження. - Як були сформульован╕ запитання? - У як╕й посл╕довност╕ вони ставились? Все це ми багато раз╕в чули, ╕ тому мова не про це.
Соц╕олог╕я – це така наука. Довол╕ точна. Останн╕м часом в цив╕л╕зованому св╕т╕ вона сягнула таких висот технолог╕╖ збору даних, п╕драхунку результат╕в та дов╕ри до себе, що за л╕чен╕ хвилини п╕сля закриття виборчих д╕льниць, зг╕дно до результат╕в екзит-пол╕в, переможц╕ проголошують свою перемогу, а переможен╕ – визнають поразку ╕ в╕тають суперника. В Укра╖н╕ соц╕олог╕я технолог╕чно н╕чим не г╕рша, н╕ж у Франц╕╖, або в Чех╕╖, ╕ ми не один раз у цьому мали можлив╕сть переконатися. Але ╕ скандали навколо соц╕олог╕чних мухлювань у нас теж були. ╤ це значить: обдурити тут можна лише того, хто сам цього хоче. Тобто сусп╕льству, передус╕м його св╕дом╕й, думаюч╕й частин╕, кажуть в обличчя ╕ без пол╕тес╕в: в Укра╖н╕ соц╕олог╕я була ╕ залиша╓ться не наукою, а ╕нструментом впливу та ман╕пуляц╕й, щоб м╕рятися «рейтингами» у вс╕х на виду ╕ без жодного в╕д того сорому.
…А це ж бачать «д╕ти», чи майже д╕ти, тобто, зовс╕м молод╕ виборц╕. як╕ народилися у вже незалежн╕й Укра╖н╕. ╥хн╕ мами ╕ тата, як╕ багато чого бачили на сво╓му електоральному в╕ку, хот╕ли б щоб хоча б ╖хн╕ нащадки жили ╕ обирали (а це тут слова тотожн╕) по-людськи. А тут – так╕ «неспод╕ванки» в╕д вчених… До реч╕, трудову д╕яльн╕сть д╕вчат за викликом, де╕нде, регулювала ╕ дос╕ регулю╓ так звана «пол╕ц╕я добропорядност╕», яка трима╓ цю сферу в рамках. То може ╕ для приведення до тями укра╖нсько╖ соц╕олог╕╖ у нас назр╕ла под╕бна служба?

Серг╕й ТИХИЙ

P.S. Ми попросили пол╕толог╕в – людей, як╕ мають стосунок до соц╕олог╕╖, але не займаються нею безпосередньо – прокоментувати наст╕льки дивне розходження у результатах соц╕олог╕чних досл╕джень.

Володимир Фесенко, пол╕толог, голова правл╕ння Центру прикладних пол╕тичних досл╕джень «Пента»:
«В╕йна соц╕олог╕в» – це дуже знижу╓ ставлення до соц╕олог╕╖»
«Розб╕жност╕ м╕ж р╕зними соц╕олог╕чними центрами були й ран╕ше. Я б не робив р╕зких висновк╕в про те, що хтось бреше, а хтось каже правду. Але обидв╕ соц╕олог╕чн╕ служби прямо чи опосередковано пов’язан╕ з р╕зними пол╕тичними силами – тому тут ╓ нюанси. Треба дивитися на ситуац╕ю по динам╕ц╕, яка ц╕кава у «Центру Разумкова»: пор╕вняно з весною, трохи знизилися рейтинги Тимошенко ╕ трохи зросли рейтинги Порошенка. Думаю, що в цьому м╕г спрацювати ефект ухвалення пенс╕йно╖ реформи.
Чому така р╕зниця? Думаю, важливу роль гра╓ мережа опитування. Також значна частина виборц╕в в╕дмовля╓ться брати участь в опитуваннях. ╤сну╓ велика група людей, до 20% активних виборц╕в, як╕ хочуть голосувати за когось нового, прим╕ром Вакарчука, але частина з них не готов╕ про це в╕дкрито говорити.
Так, у нас ╕сну╓ таке поняття як «в╕йна соц╕олог╕в» – це дуже знижу╓ ставлення до соц╕олог╕╖».

В╕ктор Таран, пол╕толог, голова Центру пол╕тичних студ╕й та анал╕тики «Ейдос»:
«Сл╕д дов╕ряти тим соц╕ологам, як╕ не розм╕нювали св╕й ╕м╕дж та ╕м’я»
«Соц╕олог╕я в Укра╖н╕ дуже часто використовувалася пол╕тиками. Вперше така технолог╕я проявилася на виборах 2004 року, коли крупн╕ компан╕╖ об’╓дналися в консорц╕уми, два з яких показали перемогу Ющенка, а трет╕й, аф╕льований з Януковичем, – показав його перемогу. Вже тод╕ почали говорити про в╕йни соц╕олог╕в. Схож╕ вони були ╕ будуть надал╕. Сл╕д дов╕ряти тим соц╕ологам, як╕ не розм╕нювали св╕й ╕м╕дж та ╕м’я в цих гонках, ╕ були максимально об’╓ктивними. Дуже важливо критично оц╕нювати результати соцопитувань, враховуючи, як ╖х виконавц╕ подавали сво╖ досл╕дження в минулому. Для цього по-перше, треба дивитися на репутац╕ю орган╕зац╕╖, по-друге, пам’ятати, що соц╕олог╕я – наука, яка базу╓ться на певних показниках, до яких входить виб╕рка (по рег╕онах, по роках) ╕ певна похибка. Також дуже важливо дивитися, як сформульоване питання – воно може бути просто ман╕пулятивним. Якщо соц╕олог╕чна контора не показу╓, яке саме питання задавалося, то дуже ╕мов╕рно, що пода╓ться ╕нтерпретац╕я запитання.
Особисто я поки що дов╕ряю лише двом орган╕зац╕ям – Фонду «Дем╕н╕ц╕ативи» та Центру Разумкова. Але люди, на жаль, зараз дов╕ряють не конкретним ф╕рмам, а т╕й ╕нформац╕╖, яка пода╓ться через телев╕зор (або ╕нш╕ джерела), ╕ яка синхрон╕зу╓ться саме з ╖хн╕ми вподобаннями».
Записала Юл╕я Горбань
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 27.10.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19205

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков