Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 20.10.2017
ПРОЩАННЯ З ОС╤ННЮ

Наш╕ традиц╕╖

22 жовтня у церквах сх╕дного обряду вшановують Святого апостола Якова Алфе╓вого, який по батьков╕й л╕н╕╖ доводився плем╕нником Святому Йосифу Обручнику.
Святий Як╕в прожив 86 рок╕в, пропов╕дував Христову науку у ╢русалим╕. Зак╕нчив сво╓ життя мученицькою смертю. Коли одного дня в╕н з даху святин╕ навчав людей, що ╤сус Христос ╓ ╕стинним Богом, завзят╕ книжки та фарисе╖ скинули його на землю, оп╕сля закидали кам╕нням ╕ добили палицею.
У народ╕ вважають, що з цього дня зима ста╓ на ноги, можна спод╕ватися ╕ на сн╕жну крупу. Тому кажуть:
- П╕сля Якова ос╕нь вже заплакала.
- На Якова ос╕нь н╕якова, а зими ще нема.
- П╕сля Якова тепла н╕якого.
- Якщо на свято Якова на неб╕ з'явився повний м╕сяць — жди сн╕жно╖ зими, але без м╕цних мороз╕в.
- Якщо на Якова засн╕жить, то на Михайла (21 листопада) може випасти щ╕льний сн╕г.
До дня Якова господар╕ намагалися утеплити хати загатами, у як╕ набивали опале листя, обкладали дом╕вки снопами кукурудзи. Деяк╕ господин╕ пекли обрядове печиво, яке називали “передзимниками” ╕ в такий сво╓р╕дний спос╕б “поминали” чи то проводжали ос╕нь.

НА ЗАХИСТ╤ СВЯТИХ ╤КОН

23 жовтня церкви сх╕дного обряду вшановують пам'ять Святих Отц╕в VII Вселенського Собору, як╕ засудили ╓ресь ╕коноборства.
Вона виникла на початку VIII стол╕ття, коли в╕зант╕йський ╕мператор Лев ╤савр (╤саврянин) видав указ про вилучення з церков, монастир╕в, приватних будинк╕в ус╕х ╕кон, розп'ять ╕ привселюдне ╖х спалювання на площ╕, мотивуючи р╕шення тим, що вшанування ╕кон ╓ н╕бито ╕долопоклоноством. Але тут же зустр╕в шалений оп╕р багатьох представник╕в духовенства (в т.ч. ╕ вищого), мирян, як╕ навпаки ревно молилися до ╕кон ╕ вшановували ╖х (а, отже, тих, хто зображений на них). За непослух ╕мператор наказав нещадно карати таких смертю. Кров полилася р╕кою...
Однак супротивн╕ д╕╖ проти ╕мператорського указу тривали. На захист ╕кон виступили у сво╖х посланнях видатн╕ богослови того часу: ╤ван Дамаскин, Папа Римський Григор╕й II та ╕нш╕. Деяк╕ джерела стверджують, що поширився пол╕тичний анекдот: “А чому ╕мператор не з╕тре на монетах, як╕ карбу╓, свого обличчя?.. Невже в╕н свят╕ший в╕д святих?..”.
П╕сля смерт╕ Лева ╤савра ╕мператорський трон успадкував його син Костянтин Копрон╕м, продовжуючи розвивати ╕коноборчу ╓ресь, але д╕яв трохи ╕нкаше. В╕н скликав псевдособор ╕з представник╕в духовенства, прихильного до нього; ╕нших — просто залякав. На псевдособор╕ засудили вшанування святих ╕кон. Це, як кажуть, “розв'язало руки” Костянтину Копрон╕му. В результат╕ було знищено безл╕ч ╕кон, розп'ять, фресок — шедевр╕в малярства, сакрального мистецтва. Збереглося, вц╕л╕ло те, що люди, ризикуючи сво╖м життям, потайки переховували, витягували ледь не з попелищ. Тому ╕кони ставали дорожчими не лише в ц╕н╕ (грошовий екв╕валент), а й в духовному розум╕нн╕. Нав╕ть монастир╕ перетворювали на казарми. Ус╕х непок╕рних паддавали тортурам, продовжували карати смертю. За такими стратами (╖х ╕нколи перетворювали на велелюдн╕ видовища) любив спостер╕гати ╕ сам вельможа. Дал╕ Костянтин Копрон╕м вир╕шив л╕кв╕довувати мощ╕ святих ╕ достойник╕в, що потерп╕ли, в╕ддали сво╓ життя за Христову В╕ру. А, з-пом╕ж ╕ншого, б╕ля цих мощей зц╕лювалися в╕д недуг люди, ставалися р╕зноман╕тн╕ дива...
╤коноборча ╓ресь тривала протягом майже всього VIII стол╕ття. ╥╖ припинила ╕мператриця ╤рина.
У 787 роц╕ за настановою Константинопольського Патр╕арха Тарас╕я (згодом проголошеного  церквою святим) та за п╕дтримки ╕мператриц╕ ╤рини був скликаний VII Вселенський Собор, який повн╕стю засудив ╕коноборчу ╓ресь. Хоча, заради правди, не обходилось без багатьох непорозум╕нь, звол╕кань, нав╕ть залякувань з боку ╕коноборц╕в, та й сам╕ зас╕дання доводилось не раз в╕дкладати. Все ж Собор також скасував ус╕ р╕шення псевдособору, скликаного Костянтином Копрон╕мом. Сьомий Собор остаточно затвердив, що “╕кони ╓ особлива форма одкровення Божественно╖ реальност╕ й через Богослуж╕ння та ╕кону Божественне одкровення ста╓ надбанням в╕рних Христово╖ Церкви”.
Поклоняючись ╕конам, ми поклоня╓мося тим, хто на них зображений, просимо у Святих ласки ╕ заступництва.
Тарас ЛЕХМАН, журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19171

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков