Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 06.10.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 06.10.2017
ЧОМУ НЕ ВАРТО ПОР╤ВНЮВАТИ КАТАЛОН╤Ю З ДОНБАСОМ ЧИ КРИМОМ

ДУМКА

Ситуац╕ю в ╤спан╕╖, пов’язану ╕з намаганням Каталон╕╖ проголосити незалежн╕сть, неправильно пор╕внювати з под╕ями в Укра╖н╕ — на Донбас╕ ╕ в Криму. Таке пор╕вняння, скор╕ше, ╓ ман╕пулюванням ╕нформац╕╓ю. Ця хвиля була розпочата в Рос╕╖, але вона п╕дхоплю╓ться дуже багатьма й в Укра╖н╕ — ╕ людьми, ╕ мед╕а. ╤ дарма ЗМ╤ розганяють таку ╕дею зам╕сть того, щоб пропонувати сво╖ точки зору. Тож виходить, що ми почина╓мо спростовувати ╕нформац╕ю ╕ доводити, що це не так. А це вже невиг╕дно ╕ неправильно. Проте пор╕внювати намагаються, бо метод аналог╕╖ в анал╕з╕ ╓ найб╕льш наочним ╕ дозволя╓ через певн╕ стереотипи з ╕нших ситуац╕й чи минулого краще зрозум╕ти якусь под╕ю.
У даному випадку ми користу╓мося рос╕йськими стереотипами, коли пор╕вню╓мо Каталон╕ю ╕з Кримом чи Абхаз╕╓ю, чи П╕вденною Осет╕╓ю. Це — неправильно. Щодо сут╕ питання, то ситуац╕я в ╤спан╕╖ та Укра╖н╕ просто несп╕вм╕рна ╕ непор╕вняна. За великим рахунком, правильною була б аналог╕я м╕ж Укра╖ною в ц╕лому ╕ Каталон╕╓ю. Адже свого часу Укра╖на боролася ╕ здобувала незалежн╕сть в╕д Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, Радянського Союзу. Так само ╕ Каталон╕я протягом багатьох стол╕ть боролася за свою автономн╕сть, за утворення федерац╕╖ в ╤спан╕╖, а зараз бореться за власну незалежн╕сть. Це, на мою думку, правильна ╕сторична аналог╕я, тому що ╕сторичн╕ масштаби укра╖нського ╕ каталонського автоном╕зму й незалежност╕ ╓ сп╕вставними ╕ мають ╕сторичн╕ паралел╕.
Натом╕сть ситуац╕╖ з рос╕йською окупац╕╓ю Криму, Донбасу, Абхаз╕╖ та П╕вн╕чно╖ Осет╕╖ мають зовс╕м ╕нший характер. Адже передус╕м у цих випадках мало м╕сце зовн╕шн╓ втручання, а проведення референдум╕в було ╕нсп╕ровано, орган╕зовано ╕ зд╕йснено п╕д кер╕вництвом окупант╕в ╕ за ╖хнього повного сприяння. Чого зовс╕м не спостер╕га╓ться у Каталон╕╖… Тому н╕чого сп╕льного у цих ситуац╕ях нема╓, кр╕м слова «референдум», яким назвали опитування в Криму. У будь-якому раз╕, на под╕╖ у Каталон╕╖ ма╓ дуже обережно реагувати Укра╖на. Вже пролунала думка речниц╕ МЗС Мар’яни Беци. На мою думку, це дуже правильна заява ╕ позиц╕я. Вона стримана, ╕ це добре. Бо найг╕рше, що ми могли зробити, — зд╕йснити втручання у внутр╕шн╕ справи ╤спан╕╖. Цього Укра╖на не повинна соб╕ дозволяти в жодному випадку. Кр╕м того, важлива посл╕довн╕сть Укра╖ни в проведенн╕ зовн╕шньо╖ пол╕тики. Ки╖в ма╓ дотримуватися посл╕довно╖ л╕н╕╖, залишаючись передбачуваним партнером на ╓вропейському ╕ св╕товому р╕вн╕. А Корол╕вство ╤спан╕я було ╕ залиша╓ться нашим давн╕м ╕ стаб╕льним партнером якраз у питанн╕ визнання чи невизнання р╕зного роду сепаратист╕в у ╢вроп╕.
Наприклад, ╤спан╕я — остання чи ╓дина ╓вропейська держава, яка не визнала незалежност╕ Республ╕ки Косово. Так само цю незалежн╕сть не визнала ╕ Укра╖на. ╤ ц╕лком зрозум╕ло — чому. Бо в обох держав ╓ проблема внутр╕шнього сепаратизму. В Укра╖н╕ це було питання Криму, адже рос╕яни не приховували, що вони у майбутньому спробують використати кос╕вський прецедент для анекс╕╖ Криму. Саме це вони ╕ зробили. Тобто побоювання Укра╖ни були небезп╕дставними. Тож координац╕я наших зовн╕шньопол╕тичних л╕н╕й у цьому питанн╕ з Мадридом ╓ правильною. У майбутньому теж  сл╕д дотримуватися тако╖ л╕н╕╖ ╕ не дозволяти соб╕ р╕зких коливань.

Володимир Горбач,
пол╕тичний анал╕тик ╤нституту ╓вроатлантично╖ сп╕впрац╕
www.unian.ua

«ДУТИЙ» РЕФЕРЕНДУМ У КРИМУ Й ПЛЕБ╤СЦИТ В КАТАЛОН╤╥ – ДВ╤ ВЕЛИК╤ Р╤ЗНИЦ╤

Попри всю складн╕сть ситуац╕╖ з референдумом за незалежн╕сть Каталон╕╖, його не можна ставити в один ряд з насильницьким плеб╕сцитом у Криму, про який кримчани нав╕ть не згадували до приходу рос╕йських в╕йськ на укра╖нський п╕востр╕в.
Таку думку висловив у коментар╕ власному кореспонденту Укр╕нформу в США пров╕дний американський експерт в питаннях Сх╕дно╖ ╢вропи Дев╕д Крамер.
"У Криму в╕дбувся насильницький референдум з присутн╕стю рос╕йських в╕йськових на п╕востров╕. Кримчани до цього нав╕ть не вимагали голосування, Рос╕я просто нав'язала цей плеб╕сцит, ╕ його результати пот╕м так ╕ не були визнан╕ на м╕жнародному р╕вн╕", - зауважив експерт.
Нин╕шню ситуац╕ю в Каталон╕╖, за його словами, також не можна назвати простою. "Багато хто висловився "за", але так само багато каталонц╕в не п╕дтримали ╕де╖ референдуму. Водночас, ╕ уряд ╤спан╕╖ не визнав його", - зазначив Крамер. 
В╕н заперечив, що м╕ж Кримом ╕ Каталон╕╓ю можна проводити як╕сь паралел╕ чи говорити про створення прецеденту, хоча так╕ спроби можлив╕, наприклад, з рос╕йського боку. "Згадайте, як в╕дбувалися спроби назвати прецедентом ситуац╕ю в Косово", - нав╕в приклад експерт.
У цьому зв'язку в╕н висловив переконання, що в раз╕ подальшого невизнання оф╕ц╕йним Мадридом лег╕тимност╕ голосування в Каталон╕╖, "м╕жнародн╕й сп╕льнот╕ буде дуже складно виступити на п╕дтримку цього референдуму". Так в╕дбулося у випадку з Кримом, коли з Москвою н╕хто не погодився, а позиц╕ю Ки╓ва п╕дтримав майже весь цив╕л╕зований св╕т за винятком к╕лькох кра╖н, як╕ уклали сумн╕вну угоду з РФ.
У цьому зв'язку експерт звернув увагу, що нав╕ть союзницьк╕ з Рос╕╓ю держави, так╕ як Б╕лорусь та Казахстан, не п╕дтримали в╕д'╓днання Криму в╕д Укра╖ни. "Це означа╓, що референдум у Криму був "дутим" ╕ насп╕х сфабрикованим", - п╕дсумував Крамер.
«Укр╕нформ»

КАТАЛОН╤Я НЕ СТВОРИТЬ ПРЕЦЕДЕНТУ ДЛЯ УЗАКОНЕННЯ АНЕКС╤╥ КРИМУ

Проведення референдуму за незалежн╕сть в Каталон╕╖ та нав╕ть можлив╕сть в╕докремлення цього рег╕ону в╕д ╤спан╕╖ в майбутньому не створить прецеденту для м╕жнародного визнання Криму частиною Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Таку позиц╕ю висловив у коментар╕ «Укр╕нформу» науковий сп╕вроб╕тник анал╕тичного центру American Security Project Меттью Уолл╕н.
"Ситуац╕я в цих двох випадках (щодо нин╕шнього референдуму в Каталон╕╖, а також у березн╕ 2014 року в Криму – ред.) ╓ дуже р╕зною. Як правило, люди повинн╕ мати право на самовизначення", - зауважив експерт, мотивуючи свою позиц╕ю основами демократ╕╖ та прав людини.
Водночас в╕н п╕дкреслив, що в певних ситуац╕ях, як було з укра╖нським п╕востровом, це право ╕нтерпрету╓ться зовс╕м у протилежний спос╕б.
"У випадку з Каталон╕╓ю голосування в╕дбувалося самост╕йно в суверенн╕й кра╖н╕, де вс╕ процеси розвивалися орган╕чно. У Криму ж референдум був нав'язаний та проходив в умовах рос╕йсько╖ окупац╕╖, що одразу ставить п╕д сумн╕в лег╕тимн╕сть будь-якого плеб╕сциту", - пояснив Уолл╕н.
В╕дпов╕даючи на уточнююче запитання, чи здатне визнання незалежност╕ Каталон╕╖ у майбутньому створити прецедент для визнання Криму, експерт зазначив, що це було би можливим лише за однакових передумов. У цьому зв'язку в╕н акцентував, що Рос╕я ввела сво╖ в╕йська (хоч ╕ без розп╕знавальних знак╕в) на п╕востр╕в, ╕ жител╕ Криму голосували, фактично, п╕д дулами автомат╕в. За його словами, це кардинальна в╕дм╕нн╕сть, яка виключа╓ пор╕вняння ситуац╕╖ в Каталон╕╖ ╕ Криму.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 06.10.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19126

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков