Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 15.09.2017
«НАСИЛЬНИЦЬКИЙ МОВНИЙ РЕЖИМ»

Мова про мову

Проти закону «Про осв╕ту» виступила Рос╕я

М╕н╕стерство закордонних справ Рос╕╖ виступило ╕з заявою, що основною метою укра╖нсько╖ влади ╓ встановлення в Укра╖н╕ "моноетн╕чного мовного режиму". В╕дпов╕дна заява з'явилась на оф╕ц╕йному сайт╕ в╕домства у в╕дпов╕дь на прийнятий Верховною Радою закон "Про осв╕ту".
МЗС Рос╕╖ вважа╓, що цей закон встановлю╓ жорстк╕ обмеження на використання мов нац╕ональних меншин "з перспективою ╖х повного вимивання з осв╕тньо╖ системи ц╕╓╖ кра╖ни до 2020 року".
"Хоча в закон╕ рос╕йську мову не згадують, очевидно, що головною метою укра╖нських законотворц╕в ╓ максимальн╕ утиски м╕льйон╕в рос╕йськомовних мешканц╕в Укра╖ни, насильницьке встановлення в багатонац╕ональн╕й держав╕ моноетн╕чного мовного режиму", – йдеться в заяв╕.
Не забуло МЗС Рос╕╖ ╕ про "майдан" згадати:
"Розгляда╓мо цей крок як спробу "майданно╖" влади зд╕йснити повну укра╖н╕зац╕ю осв╕тнього простору кра╖ни, що прямо суперечить ╖╖ Конституц╕╖, як ╕ взятих Ки╓вом на себе м╕жнародним зобов'язанням в гуман╕тарн╕й сфер╕".
В╕домство також вважа╓, що потр╕бн╕ колективн╕ зусилля, в тому числ╕ ╕ майданчики м╕жнародних орган╕зац╕й, щоб "протид╕яти пол╕тиц╕ владних структур Укра╖ни, як╕ зневажають загальновизнан╕ стандарти прав людини".
Нагада╓мо, що одразу п╕сля прийняття закону "Про осв╕ту" у Верховн╕й Рад╕ румунська сп╕льнота попросила президента Петра Порошенка ветувати цей закон з тим, що в╕н мовляв "неконституц╕йний".
"Ст.7. про мову осв╕ти м╕стить норми, що суперечать статтям 10, 22, 23, 53 Конституц╕╖ Укра╖ни та прокладають шлях до мовно╖ асим╕ляц╕╖ нац╕ональних меншин", – йдеться у в╕дкритому лист╕.
Також свою стурбован╕сть озвучили румунське, угорське та польське МЗС.
Проти закону про осв╕ту також виступив президент Молдови ╤гор Додон.
Заступник м╕н╕стра осв╕ти та науки Павло Хобзей в еф╕р╕ "Громадського рад╕о" пов╕домив, що всього близько 10% учн╕в в Укра╖н╕ навчаються ╕ншими мовами, а 90% школяр╕в навчаються укра╖нською мовою.
В╕н уточнив, що "б╕льш╕сть (╕з цих 10% – УП) навчаються рос╕йською мовою".
Новим законом передбачено, що зм╕ни щодо мови викладання розпочнуться у навчальному роц╕ 2020 року.
"Право навчатися мовою меншини будуть мати лише в дошк╕льних закладах ╕ в початкових школах.
В основн╕й школ╕ з 5 по 9 клас та старш╕й проф╕льн╕й з 10 по 11 (а в майбутньому по 12-й) навчання загальноосв╕тн╕м предметам буде зд╕йснюватися укра╖нською мовою, але паралельно буде вивчення мови, л╕тератури, ╕стор╕╖ нац╕онально╖ меншини мовою нац╕онально╖ меншини", – говорить Хобзей.
В Прик╕нцевих положеннях до закону "Про осв╕ту" зазначено, що особи, як╕ належать до кор╕нних народ╕в, нац╕ональних меншин Укра╖ни ╕ розпочали здобуття загально╖ середньо╖ осв╕ти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 року подовжують здобувати таку осв╕ту в╕дпов╕дно до правил, як╕ д╕ють до набрання чинност╕ даним законом з поступовим зб╕льшенням к╕лькост╕ навчальних предмет╕в, що вивчаються укра╖нською мовою.
"Це означа╓, що д╕ти, як╕ в 7 чи 10 клас╕, дал╕ будуть навчатися мовою сво╓╖ нац╕онально╖ меншини ╕ цей навчальний р╕к проведуть, як заплановано, – поясню╓ заступник м╕н╕стра. – А в наступному роц╕ з 1 вересня в школах в╕д 5 по 9 ╕ в 10-11 класах ми сп╕льно з органами управл╕ння осв╕ти будемо визначати, як╕ предмети будуть викладатися укра╖нською мовою, а як╕ залишаться викладатися мовою нац╕онально╖ меншини.
А з 2020 року з 5 по 11 класи вс╕ вивчатимуть загальноосв╕тн╕ предмети укра╖нською мовою, а мовою нац╕ональних меншин - мову ╕ л╕тературу меншини".
life.pravda.com.ua

НИЗКА ╢ВРОПЕЙСЬКИХ КРА╥Н ЗВЕРНЕТЬСЯ ДО РАДИ ╢ВРОПИ ╤ ОБС╢ ЧЕРЕЗ НОВИЙ ЗАКОН ПРО ОСВ╤ТУ В УКРА╥Н╤

Болгар╕я, Угорщина, Румун╕я та Грец╕я звернуться до Ради ╢вропи та Орган╕зац╕╖ з безпеки ╕ сп╕вроб╕тництва в ╢вроп╕ (ОБС╢) через новий закон про осв╕ту в Укра╖н╕. Про це заявила м╕н╕стр закордонних справ Болгар╕╖ ╢кат╓р╕на Захар╕╓ва, пов╕домля╓ БГНЕС.
"Безсумн╕вно, ми хвилю╓мося ╕ не випадково ма╓мо сп╕льну ╕н╕ц╕ативу з колегами з ╓вропейських кра╖н, на (меншини) яких у п╕дсумку вплине цей закон. ╤ сьогодн╕ м╕н╕страми закордонних справ Угорщини, Румун╕╖, Грец╕╖ та Болгар╕╖ п╕дписано лист до м╕н╕стра закордонних справ Укра╖ни, у якому ми попереджа╓мо про те, що цей закон не повинен впливати на права меншин та (можлив╕сть) навчання р╕дною мовою. Ми в╕дправимо такого же листа до Ради ╢вропи та ОБС╢", - заявила Захар╕╓ва. Також вона сказала, що в╕дпов╕дно до запевнень укра╖нсько╖ сторони, новий закон про осв╕ту "спрямований на зм╕цнення укра╖нсько╖ мови ╕ не вплине на вивчення ╓вропейських мов". Захар╕╓ва п╕дкреслила, що у минулу п'ятницю вона провела розмову з укра╖нським послом, а також пот╕м в╕дбулося ще дек╕лька зустр╕чей ╕ розмов на р╕зному р╕вн╕, п╕д час яких укра╖нська сторона давала гарант╕╖, що новий закон не вплине на вивчення болгарсько╖ мови у школах.
Як пов╕домляв УН╤АН, 5 вересня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон «Про осв╕ту», який передбача╓ введення 12-р╕чно╖ середньо╖ осв╕ти для д╕тей, як╕ п╕дуть до школи наступного року. Законом передбачено, що представникам нац╕ональних меншин Укра╖ни гаранту╓ться право на навчання в комунальних закладах для отримання осв╕ти поряд ╕з державною мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини. Це право реал╕зу╓ться через класи (групи) з навчанням мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини поряд ╕з державною мовою. МЗС Румун╕╖ висловило стурбован╕сть у зв'язку з нормами цього закону щодо мови навчання представник╕в нац╕ональних меншин Укра╖ни. У МЗС Польщ╕ оч╕кують, що Укра╖на дотримуватиметься зобов'язань, даних Варшав╕, про вивчення польською нацменшиною р╕дно╖ мови. У заяв╕ йдеться, що "МЗС Польщ╕ уважно спостер╕гатиме за процесом впровадження закону й зд╕йснить ус╕ необх╕дн╕ кроки щодо забезпечення полякам в Укра╖н╕ доступу до навчання польською мовою. Ми переконан╕, що укра╖нська сторона дотримуватиметься зобов'язань проведення консультац╕й з нами щодо можливих нормативних акт╕в у контекст╕ вживання мов нацменшин". М╕н╕стр закордонних справ Угорщини Петер С╕йярто заявив, що його кра╖на не п╕дтримуватиме ╕н╕ц╕ативи Укра╖ни в м╕жнародних орган╕зац╕ях у зв'язку з нормами нового закону про осв╕ту, що стосуються мов навчання представник╕в нац╕ональних меншин Укра╖ни.
12 вересня прем'╓р-м╕н╕стр Володимир Гройсман доручив м╕н╕стру закордонних справ Павлу Кл╕мк╕ну ╕ м╕н╕стру осв╕ти Л╕л╕╖ Гриневич провести зустр╕ч ╕з послами ╢вросоюзу в Укра╖н╕ та роз'яснити ╖м детал╕ нового закону про осв╕ту в частин╕, що стосу╓ться мов навчання представник╕в нац╕ональних меншин.
www.unian.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19026

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков