Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 15.09.2017
ЛУГАНЕЦЬ

Нещодавно я розмовляв з переселенцем ╕з Луганська. В╕н просив його ╕мен╕ не називати, але на мо╖ запитання в╕дпов╕в.
- З чого розпочалися ц╕ траг╕чн╕ под╕╖ на Донбас╕?
- В Ки╓в╕ був Майдан, а в Луганську теж розпочалися м╕тинги – ╕ пророс╕йськ╕, ╕ проукра╖нськ╕. На початку кв╕тня вже стало тривожно. На Великдень йшли дискус╕╖ – хто за Рос╕ю, хто за Укра╖ну. Призначили референдум. Не знаю, багато, чи мало на нього п╕шло, але б╕льш╕сть, швидше за все, була за ЛНР. Як╕сь люди захопили управл╕ння СБУ, пот╕м облраду. 9 травня вулицями м╕ста про╖хав один танк. До цього в╕н стояв на постамент╕. При╖хали ополченц╕, гол╕, бос╕, попили гор╕лку ╕ роз╕йшлися. Ще в березн╕ над м╕стом л╕тали л╕таки ╕ вертольоти. Була оточена частина наших внутр╕шн╕х в╕йськ. Почалася стр╕лянина. Укра╖нське рад╕о передало, що наш╕ солдати в╕дстр╕лювалися до останнього патрона. Д╕йсно, стр╕ляли з обох бок╕в. Але вбитих не було н╕ з того, н╕ з ╕ншого боку. Вранц╕ наш╕ в╕йськов╕ вийшли ╕ залишили все майно. Вулиц╕ перегороджували. На пропускних пунктах сид╕ли козаки, син╕ в╕д пияцтва. ╥м приносили харч╕. 2 червня л╕так випустив ракету по облрад╕. В червн╕ був переломний момент. Сепаратисти встановлювали м╕номети ╕ кулемети на прим╕щеннях гуртожитк╕в ╕ л╕карень.
- А як люди реагували на ц╕ под╕╖?
- В магазинах розкупили харч╕.
- В ополченн╕ були т╕льки громадяни Укра╖ни?
- Не т╕льки. Рос╕йських в╕йськових можна було легко в╕др╕знити. Вони були добре одягнут╕. Одяг чистий, випрасуваний, взут╕ в берц╕. А наш╕ ополченц╕ одягнут╕ хто в чому, взут╕ в кеди. В червн╕ на вулицях з'явилися танки, гармати ╕ «Урали». Почали стр╕ляти по м╕сту.
- Хто стр╕ляв?
- А як можна визначити? На вулиц╕ вибухнув снаряд. Як визначити, хто стр╕ляв? Почали пропадати електрика, вода, газ. У червн╕ люди почали т╕кати з м╕ста. Ми боялися, що буде, як у Слов'янську, а було вдесятеро г╕рше. Розбили музей ╕стор╕╖ м╕ста. Люди ховалися в п╕двалах. Але ж далеко не всюди були п╕двали. У нашому будинку снарядом знесло балкон. Ми мусили т╕кати. З територ╕╖ Рос╕╖ артилер╕я стр╕ляла день ╕ н╕ч. Через Д╕нець переправляли танки з Рос╕╖. Не було й дня без артилер╕йсько╖ стр╕лянини. 23 серпня я нарахував до п╕втисяч╕ постр╕л╕в. Залп ╕з установки «Град» я рахував за один постр╕л. Але «Град» одним залпом вистр╕лю╓ 40 снаряд╕в. По яких об’╓ктах стр╕ляли рос╕яни, не знаю, але там, де ми були, земля тремт╕ла в╕д канонади. 4 вересня припинили стр╕ляти. Ми повернулися в Луганськ. Св╕тла нема╓, води нема╓. Воду брали з системи опалення. М'ясо в холодильниках з╕псувалося ╕ смерд╕ло. Люди викидали його на вулицю. Т╕, хто жив на 1-2 поверхах, готували ╖жу на вулиц╕ на багатт╕. Жител╕ верхн╕х поверх╕в готували на балконах. Рос╕я присилала гуман╕тарну допомогу – крупи, консерви. Видавали талони на воду з розрахунку 5 л╕тр╕в на одну людину. У нас вода була, а в ╕нших вона з'явилася через 3-4 м╕сяц╕. Сус╕да вбило випадковим снарядом. Священики порозб╕галися. На все м╕сто залишилося один чи два священики. Зате з'явилися м╕н╕стри, уряд. Чого добилися пророс╕йськ╕ сепаратисти? Тепер у нас зона АТО. Багато людей змушен╕ залишити сво╖ дом╕вки. Щоб отримати пенс╕ю, треба ╖хати на територ╕ю п╕дконтрольну укра╖нському уряду. А на блок-посту, бува╓, доводиться чекати годин 8. Це назива╓ться пенс╕йний туризм. Розд╕лилися навчальн╕ заклади – одн╕ ви╖хали у В╕нницю, ╕нш╕ в Полтаву. Боляче, що розд╕лилися родини. В так зван╕й ЛНР комендантський час з 10-╖ години вечора до 6-╖ години ранку. Продукти дорог╕, переважно рос╕йськ╕ ╕ б╕лоруськ╕, але ╓ ╕ укра╖нськ╕. Це незважаючи на блокаду. Хл╕б дешевший, м'ясо ╕ овоч╕ в п╕втора-два рази дорожч╕. Газ кошту╓ п╕втори гривн╕ за кубометр, вода – 8-10 гривень за кубометр. В школах переходять на рос╕йську програму. Але вивчають ╕ укра╖нську мову. На б╕олог╕чному р╕вн╕ жити можна. Зв╕рств на блок-постах я не бачив, хоча всяке розпов╕дають. На блок-постах перев╕ряють моб╕льн╕ телефони – з якими номерами був зв'язок. Коли бачать певн╕ номери, то людину заарештовують.
- Як╕ настро╖ у людей?
- Люди стомилися в╕д в╕йни. Одн╕ хочуть у Рос╕ю, ╕нш╕ в Укра╖ну. Люди ходять у театр на вистави укра╖нською мовою. Але укра╖нського телебачення нема╓. М╕сцеве телебачення пост╕йно твердить: «Враждебное государство Украина, фашистский режим, киевская хунта».
- Чи була мовна проблема?
- Мовно╖ проблеми не було. Це вигадка. Н╕хто н╕кого не змушував розмовляти укра╖нською мовою. Т╕льки д╕ловодство велося укра╖нською мовою. Так це по вс╕й Укра╖н╕. Бланки друкували укра╖нською мовою. Н╕яко╖ проблеми з мовою не було.

Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19024

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков