Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4500)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4191)
Українці мої... (1689)
Резонанс (2201)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1854)
Крим - наш дім (1190)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (395)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (234)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗМ╤╢БОРЦ╤
Наш╕ традиц╕╖


З ПОДАРУНКОМ ДО Д╤ТЕЙ
Серед видань


АМЕРИКАНСЬКИЙ АРХ╤В УКРА╥НСЬКО╥ НАРОДНО╥ КУЛЬТУРИ
Онлайн-платформа «Велик╕ трансформац╕╖» постала з наукових експедиц╕й областями...


МИРОТОЧЕЦЬ
Наш╕ традиц╕╖


ПЕКЛИ ХЛ╤Б ╤ СПРАВЛЯЛИ ВЕС╤ЛЛЯ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 15.09.2017
НЕОПАЛИМА КУПИНО, ЗАХИСТИ НАС!

Наш╕ традиц╕╖

17 вересня — церковне свято ╕кони Неопалимо╖ Купини (╕нша назва — Мойсея, пророка ╕ Боговидця). ╤ хоч воно не належить за церковним календарем до визначних, великих (х╕ба що в окремих селах, м╕стах справляють храмове свято), так т╕льки не сама ╕кона, яку вважають захисницею в╕д пожеж ╕ блискавок. Селяни ревно молилися до не╖, прохаючи вберегти в╕д стих╕╖, захистити д╕м, людей ╕ худобу.
Назва ╕кони походить з б╕бл╕йного переказу. У книз╕ Вих╕д, де сказано про першу зустр╕ч Мойсея з Богом, ╓ розпов╕дь, як пророк сид╕в у терновому кущ╕, що палав, але не згорав. Тобто Неопалима Купина — це незнищенна константа, безсмертя й пост╕йне самооновлення.
На ╕конах Неопалима Купина, в╕домих ще з XVII стол╕ття, Богородиця, як правило, зобража╓ться в оточенн╕ вогню, що символ╕зу╓ ╥╖ чистоту ╕ непорочн╕сть на наш╕й гр╕шн╕й земл╕. (А гр╕х то творимо ми, люди). Ця Купина також символ╕зу╓ собою непорочне зачаття Мат╕р'ю Божою ╤суса Христа в╕д Духа Святого, яка залиша╓ться чистою та безгр╕шною й п╕сля народження Сина Божого. Вважа╓ться, що Мат╕р Божа сво╓ю благодаттю в╕д ╕кони Неопалима Купина охороня╓ церкви, монастир╕ й будинки п╕д час пожеж╕, в╕дверта╓ полум'я в╕д людей.
╢ й ╕нш╕ типи ╕кони Неопалима Купина — восьмикутна з╕рка, в центр╕ яко╖ Богородиця з Дитятком Божим на руках. Контури тако╖ ╕кони (з╕рки) — емблема укра╖нських пожежник╕в-вогнеборц╕в.
Для укра╖нц╕в б╕бл╕йний висл╕в “Неопалима Купина” асоц╕ю╓ться з р╕дною Батьк╕вщиною, яка нав╕ть за найтяжчих час╕в збер╕га╓ свою велич, волю, духовн╕сть ╕ традиц╕╖. Це особливо актуально тепер!
Укра╖нц╕ завжди намагалися мати в оселях Неопалиму Купину. А на випадок пожеж╕ брали ╕кону ╕ з молитвою обходили навколо буд╕вл╕, охоплено╖ полум'ям.

ДРУГА ПРЕЧИСТА — ДРУГА ЗУСТР╤Ч ОСЕН╤
Р╕здво Пресвято╖ Богородиц╕, Другу Пречисту (21 вересня) святку╓мо як день, коли почалися зд╕йснюватися замисли Бож╕ щодо спас╕ння роду людського в╕д диявола ╕ до Життя В╕чного. Окр╕м церковно╖ традиц╕╖ це свято ц╕каве в укра╖нськ╕й народно-побутов╕й обрядовост╕, ма╓ воно й аграрний зм╕ст, бо “до Друго╖ Пречисто╖ у пол╕ вже чисто”.
За народними спостереженнями на Другу Пречисту в Укра╖н╕ (принаймн╕, на б╕льшост╕ терен) встановлювалася дощова погода. Часто кажуть: “Прийшла Перша Пречиста (Усп╕ння, 28 серпня) — одягла природа намисто, а прийшла Друга Пречиста — взяла комар╕в нечиста”.
╤з Другою Пречистою зб╕га╓ться друга зустр╕ч осен╕, завершу╓ться друге “бабине л╕то”. За традиц╕╓ю ж╕нки зустр╕чали ос╕нь б╕ля води, водили хороводи навколо найстаршо╖ ж╕нки. Також пекли коровай, котрим “пригощали” дух╕в-покровител╕в, дякуючи за ту допомогу, яку вони начебто надають людям в отриманн╕ щедрих урожа╖в. Все ж церковна традиц╕я вит╕снила такий обряд.
З трепетом чекали цього свята укра╖нськ╕ ж╕нки, як╕ в день Друго╖ Пречисто╖ молилися до Богородиц╕, щоб обер╕гала с╕м'ю в╕д усього лихого ╕ благала Господа дарувати вс╕м домочадцям здоров'я душевне ╕ т╕лесне. Безд╕тн╕ ж╕нки зумисне замовляли церковн╕ Богослуж╕ння та влаштовували для старц╕в ╕ б╕дних об╕ди, щоб т╕ молилися до Богородиц╕ “за ╖хн╕х д╕тей”. Молилися й за померлих д╕точок ╕ св╕домо втрачених д╕тей.
Тарас ЛЕХМАН
м. Червоноград

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19015

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков