Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 01.09.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 01.09.2017
ТАДЕЙ ╤ ВАРТОЛОМ╤Й: ДОЩИКУ, НЕ С╤Й!

Наш╕ традиц╕╖

Два церковн╕ свята (хоч належать до так званих “малих”) Тадея ╕ Вартолом╕я, яких вшанову╓мо в╕дпов╕дно 3 ╕ 7 вересня, виявля╓ться, довол╕ спор╕днен╕ у народному прогностичному календар╕ укра╖нц╕в.
День Тадея, як засв╕дчують багатов╕ков╕ народн╕ спостереження за погодою, здеб╕льшого вида╓ться сонячним, теплим. А добра погода 3-4 вересня об╕ця╓ ще 3-4 тижн╕ ос╕ннього тепла, дн╕в без дощ╕в. Головне, щоб не втрутився Вартолом╕й. Якщо 7 вересня задощить, то, вважайте, “карти з╕псовано”, дощитиме протягом двох тижн╕в, аж до Друго╖ Пречисто╖ — свята Р╕здва Богородиц╕.
У давнину м╕ж святами Тадея ╕ Вартолом╕я селяни намагалися пот╕шитися ╕ скористатися цим теплом. Тому до хати заходили лише на н╕ч чи з нев╕дкладних справ, а весь ╕нший час поралися у двор╕, на город╕, в садку... Нав╕ть об╕дали, п╕двеч╕ркували на подв╕р'╖, у зат╕нку п╕д садовим деревом. Воно якось ╕ смачн╕ше на чистому пов╕тр╕.
Цей час особливо сприятливий для того, аби копати картоплю (хто ще не впорався), збирати ╕ншу городину, дари саду, з╕брати нас╕ння кв╕т╕в. Не забували про л╕карське з╕лля. Зрештою, чимало в селянина клопот╕в?.. Куди не глянь — робота аж сама до рук проситься. Потр╕бно подбати й про ╕нш╕ запаси на зиму, майбутн╕й врожай. Наприклад, на Вартолом╕я зак╕нчу╓ться збирання б╕лих гриб╕в (принаймн╕, вважають, ц╕╓╖ пори вони особливо смачн╕, калор╕йн╕) ╕ почина╓ться ранн╕й пос╕в озимини.
У народ╕ кажуть:
- На Тадея селянин не журився, бо у хат╕ хл╕б з'явився.
- Прийшов Вартолом╕й — жито на зиму с╕й!
- Сухо на Вартолом╕я — гостро╖ зими над╕я.
- Якщо м╕ж днями Тадея ╕ Вартолом╕я павутиння липне до рослин — на тепло, до сухо╖ осен╕; мало павутиння — невдовз╕ дощитиме.

СВЯТИЙ ЛУПП ╤ Б╤ДНИМ, ╤ ХВОРИМ ДОПОМОЖЕ!

Колишн╕й раб ╕ в╕рний слуга, а згодом побратим во Христ╕ великомученика Димитр╕я Солунського — Святий Лупп, якого церкви сх╕дного обряду вшановують 5 вересня, загинув мученицькою смертю у 306 роц╕ за пропов╕дування Христово╖ в╕ри.
Виконуючи вел╕ння свого господаря, Лупп роздав належне Димитр╕ю майно вбогим, сиротам, вдовам ╕ п╕шов сл╕дом за ним ширити пом╕ж людей науку ╤суса Христа. За церковною ╕ народною традиц╕ями його називають оп╕куном б╕дних ╕ знедолених, а також нем╕чних, хворих. В╕рять, що на Луппи можна усп╕шно л╕кувати р╕зн╕ хвороби, звертатися до знахар╕в, бо вони добре розум╕ються на з╕лл╕ й освячують його у церкв╕, але в жодному раз╕ не до ворожбит╕в ╕ ворожок. Останн╓ — гр╕х ╕ корист╕ не принесе; вони д╕ють в╕д лихого. Послуговуватися ц╕лющими засобами, що да╓ людин╕ Природа (вважайте — Бог), не т╕льки можна, а й треба. Тим паче сл╕д невпинно молитися у храмах до чудотворних ╕кон ╕ до ╕кони самого Луппи. Нав╕ть через глибоку в╕ру, щиру молитву, спов╕дь та Святе Причастя людина може одужати.
Вт╕м, таки не обходилося без марнов╕рства. Багато традиц╕й, пов'язаних з цим днем, побуту╓ на Гуцульщин╕. Зокрема у давнину в╕дзначали свято вовк╕в. Це для того, щоб с╕романц╕ не наближалися до людських осель, до отар овець та ╕ншо╖ домашньо╖ худоби ╕ не завдавали шкоди, тим паче, не нападали на людей. Тобто, хоч якось намагалися вовка чи то налякати, чи то задобрити, насамперед словесними формулами — маг╕чними замовляннями. Але х╕ба вовка перекона╓ш?.. У свято Луппи, кр╕м до╖ння кор╕в та овець, ╕нших роб╕т, пов'язаних з тваринництвом, гуцули намагалися не виконувати.
Заприм╕тили: з цього дня почина╓ опадати листя з осик.
У народ╕ кажуть:
- Якщо лист ляга╓ “гор╕лиць” - на холодну зиму, а “дол╕лиць” - на теплу.
- П╕зн╕й падолист — на суху ос╕нь.


СВЯТИЙ ╢ВТИХ╤Ю, ДАРУЙ Д╤ВЧИН╤ КРАСУ!

6 вересня християни сх╕дного обряду вшановують Святого ╢втих╕я, учня Святого апостола ╕ ╓вангел╕ста ╤вана Богослова. Ним в╕н був висвячений на ╓пископа Севаст╕╖ у Палестин╕ ╕ помер у глибок╕й старост╕. (За деякими церковними джерелами - загинув мученицькою смертю за Христову в╕ру).
Ще у давнину люди заприм╕тили: якщо цього дня пада╓ дощ, то в╕щу╓ багатий врожай на наступний р╕к. Кажуть: “Виплачеться ╢втих╕й, подощить деякий час п╕сля нього ╕ сонце ос╕нн╓ знову зася╓”. Проте, це вже не надовго.
Однак Святий ╢втих╕й об╕цяв щось набагато важлив╕ше для д╕вчат, а саме: красу, здоров'я, гарне пишне волосся. Зна╓мо, що гарне густе волосся, довга коса - ╕ ╓ д╕воча краса. Вважалося: який дощ цього дня — таке й волосся може вирости, якщо, зв╕сно, докладати певних зусиль. ╤ коли дощ вдавався рясним та тривалим, то й волосся мало вирости густим та довгим. Тому д╕вчата набирали ц╕╓╖ дощово╖ води ╕ вмивали нею голови.
Не забували вони й про р╕зн╕ ц╕лющ╕ трави, що здатн╕ творити дива з довгим волоссям, наприклад, любисток. Мовлять, д╕вчину, яка не л╕ну╓ться мити любистком волосся, дуже любитимуть хлопц╕, ╕ вона зможе обрати з-пом╕ж них найкращого. Допоможе ╖й у цьому сам ╢втих╕й-Сватальник (ще так називають його у народ╕), але потр╕бно просити святого належно, через молитву у церкв╕...
Кр╕м вшанування Святого ╢втих╕я цього дня в укра╖нських православних храмах згадують про под╕ю перенесення мощей Святого Петра — Митрополита Ки╖вського з церкви Святого ╤вана Л╕ствичника до Успенського собору. Це сталося 1479 року.
П╕дготував Тарас ЛЕХМАН

 

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 01.09.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18979

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков