Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2798)
З потоку життя (5924)
Душі криниця (3319)
Українці мої... (1432)
Резонанс (1445)
Урок української (985)
"Білі плями" історії (1631)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (259)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОЛ╤СН╤ КОРЕН╤ ПРОБЛЕМИ: ЯК ╥Х ВИТЯГТИ?
Ш╕стдесят восьмий день голодування Володимира Балуха, дванадцятий – Олега Сенцова…...


РОЗДУМИ НА ТЕМАТ ДЕПОРТАЦ╤╥ ╤ НАШИХ КРИМСЬКИХ ПЕРСПЕКТИВ
Сьогодн╕, в день пам’ят╕ жертв депортац╕╖ 1944 року, ми згаду╓мо те пекло, у яке...


ВИКУВАТИ ГОЛКУ ДЛЯ КОЩ╤Я
перше, що ма╓мо зробити – це в╕дновити дов╕ру до влади.


ПРО ДУРНОГО ЯСЬКА, МИРШАВИХ КРИМСЬКИХ ОВЕЦЬ ╤ КРЕЙСЕР «УКРА╥НА»
Туп-туп, туп-туп, туп-туп – ╕де товариство. Дол╕ шука╓. Омр╕яно╖. Щастям в╕нчано╖. Тихою...


ХТО В╤ДСТОЮ╢ УКРА╥НСЬКИЙ КРИМ
А що ж моя влада? Спершу, застосувавши сумнов╕домий ще з Майдану лозунг «Стояти ╕ не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 25.08.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 25.08.2017
ЯКУ «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» ЗАХИЩА╢ ПАН МОВЧАН?

Прочитала й почула в ╤нтернет╕ б╕дкання голови Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» Мовчана, як в╕н 25 рок╕в тому створював газету “Кримська св╕тлиця”, як багато в╕н робив для Криму, як його тут «штемпелювали» (м╕сця вже не залишилося), обзивали бандер╕вцем, ображали... А зараз його не хочуть ф╕нансувати...
Маю засв╕дчити, що Павло Мовчан не створював цю газету, ╕ якщо колектив однодумц╕в, який ╖╖ виплекав, долучив до списку засновник╕в “Просв╕ту”, то т╕льки для сол╕дност╕, для того, щоб пов’язати газету кримську з великою Укра╖ною, бо ж нам тут було дуже важко.
Пан Мовчан при╖жджав до Криму т╕льки в санатор╕╖, в╕н жал╕╓ться, що хтось його там образив, а ми тут, серед цих образ ╕ зовс╕м не в санаторних умовах, жили ╕ боролися, добивалися укра╖нських клас╕в, створювали газети “В╕дродження”, “Кримський в╕сник”, “Слово Севастополя”, “Кримська св╕тлиця” та ╕нш╕.
╤ як╕ газети! Ось в мо╖х руках стор╕нка газети “В╕дродження”, №3, грудень 1995 року. Зда╓ться, що не руками, а серцем народжувалась вона. Зам╕сть радянського “Пролетар╕ вс╕х кра╖н, ╓днайтеся!” - слова Т. Шевченка: “╤ оживе добра слава, слава Укра╖ни”. Тут - улюблен╕ символи нашого народу - герб-тризуб, журавлиний ключ, г╕лочка калини... Ой радуйся, земле, радуйся! З Р╕здвом Христовим! З Новим роком!
Творц╕ газети розум╕ли, що жител╕ Криму не знають наших звича╖в святкування Р╕здва Христового, бо т╕, що залишились тут п╕сля депортац╕╖ 1944 року, ╕ т╕ укра╖нц╕, як╕ при╖хали сюди п╕дн╕мати Крим п╕сля б╕льшовицько╖ ру╖ни, так були залякан╕ радянською владою, яка забороняла нав╕ть в Галичин╕ колядувати, ходити з вертепами, що не навчили вони сво╖х д╕тей н╕ мови нашо╖, н╕ звича╖в. Тому бачимо в газет╕ ╕ колядку “Нова рад╕сть стала”, ╕ молитву за Укра╖ну - наш духовний Г╕мн, ╕ розпов╕дь про Р╕здвян╕ свята, та ще й пов╕домлення, вид╕лене рамочкою:
“В╕дкриття тисячол╕ття: “Велесова книга” - це б╕бл╕я укра╖нц╕в-русин╕в. ╤ Читайте Велесову книгу на четверт╕й стор╕нц╕”. Я прочитала, ╕ вперше тод╕ почула про “Яву” ╕ “Наву”... А на друг╕й стор╕нц╕ - ”Дванадцять страв на Святий Веч╕р” ╕ розпов╕д╕ про вс╕ Р╕здвян╕ свята. ╤ про маленьких читач╕в потурбувалось “В╕дродження”, надрукувавши не т╕льки колядки про народження ╤суса Христа, а й народн╕ в╕ршики-колядки, як╕ й нин╕ дуже потр╕бн╕ нашим д╕ткам, котр╕ ╕ зараз в Криму, ╕ нав╕ть в Севастопол╕ ходять колядувати, а колядок не знають. Я вважаю, що колядки, як ╕ приказки наш╕ ╕ загадки, необх╕дно включати в шк╕льн╕ програми, бо й Шевченко запитував у “Розрит╕й могил╕”: “Чи ти рано до сх╕д сонця Богу не молилась? Чи ти д╕точок непевних звичаю не вчила?”
Редактора “В╕дродження” викинули з в╕кна 5-го поверху...
Редактор “Кримсько╖ св╕тлиц╕” Володимир Миткалик п╕сля перенесеного ╕нфаркту, вже добре почуваючись, “раптом” помира╓ в л╕карн╕, не в с╕льськ╕й, а в республ╕канськ╕й.
Так само п╕сля ╕нфаркту помира╓ чудовий журнал╕ст, поет, письменник, чудова людина Орест Корсовецький... Я ще й зараз збер╕гаю велике досл╕дження Ореста Корсовецького “Велесова книга”, спроба усв╕домлення», яке розм╕стилося в семи номерах газети, на семи стор╕нках...
Ц╕ люди творили “Кримську св╕тлицю”. ╤ наша улюблена журнал╕стка Тамара Соловей, як╕й р╕дна укра╖нська влада не платила б╕льше року (!) зарплату, бо вона не зрадила Крим ╕ газету, не втекла п╕д чи╓сь крило, а з ризиком потрапити в рос╕йськ╕ заст╕нки працю╓ в окупованому Криму. А позаштатн╕ автори - доросл╕ ╕ д╕ти? А дитяч╕ стор╕нки, спортивн╕, ”Джерельце”, “Будьмо”, куди струмочками вливалась дитяча творч╕сть. А чи змогли б активн╕ укра╖нськ╕ патр╕оти в╕дкрити тут хоч одну укра╖нську школу, якби поруч з ними не стояла наша «Св╕тлиця»?
Нас, св╕домих укра╖нц╕в, у Криму не дуже багато, тим б╕льше - не просто св╕домих, а ще й активних, котр╕ не бояться, що ╖х образять, плюнуть ╖м в обличчя, викинуть з маршрутки... Та нав╕ть т╕ люди, яким не подобаються наш╕ погляди, зрештою, саме за цю незламн╕сть почали поважати нас.
╤ ось так сталося, що вже три роки ми живемо “на наш╕й, не сво╖й земл╕”.
╤ ╓дина ниточка, яка не да╓ нам забути, хто ми, розпов╕да╓ нам, саме нам, про те, що в╕дбува╓ться в наш╕й р╕дн╕й Укра╖н╕, знаходить м╕сце на сво╖х електронних стор╕ночках для наших лист╕в-допис╕в, готова завжди вислухати нас, - це наша “Кримська св╕тлиця”, наша, КРИМСЬКА, а не та, яка скористалася брендом ╕ авторитетом нашо╖ газети, фактично вкрала наш╕ документи ╕ доклада╓ немало зусиль, щоб вибити соб╕ п╕д цей бренд поб╕льше державних кошт╕в – н╕бито заради нас, кримчан, як╕ н╕коли ту ╖хню ки╖вську газету не побачать! Хоче пан Щекун мати свою газету, хай придума╓ нову назву (наприклад, “Кримськ╕ новини” чи “Кримський в╕сник”), заре╓стру╓ ╖╖ належним чином, а вже тод╕ добива╓ться ╖╖ ф╕нансування.
А яку “Кримську св╕тлицю” захища╓ пан Мовчан: нашу, кримську, яку в╕н н╕бито колись створював, чи ки╖вську самозванку? Хай подума╓. Хай згада╓, як в╕н “п╕дтримував” наш╕ кримськ╕ м╕ськ╕ орган╕зац╕╖ “Просв╕ти” ╕ нашу «Кримську св╕тлицю», сп╕взасновником яко╖ т╕льки значився. Бо якби разом з ╕ншими ки╖вськими начальниками справд╕ переймався Кримом, прагнув, щоб вкор╕нилася тут над╕йно Укра╖на, то, може, вдалося б зберегти ╕ «Кримську св╕тлицю», ╕ Крим.

Алла ОСАДЧА,
голова Феодос╕йсько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ “Просв╕та” в 1995-2001 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 25.08.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18935

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков