Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 02.04.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 02.04.2004
ШУКАТИ ВЛАСНИЙ ГОЛОС!
Данило КОНОНЕНКО

ПРОБА ПЕРА

ДО ПІДСУМКІВ 7-ГО ЛІТЕРАТУРНОГО КОНКУРСУ ШКОЛЯРІВ КРИМУ "МИ ДІТИ ТВОЇ, УКРАЇНО" (2004 р.)
 Час летить невпинно. Здається, ніби вчора представники громадських організацій і творчих спілок Криму та Канади готувалися до проведення тільки-но започаткованого літературного конкурсу школярів Криму "Ми діти твої, Україно". Нагадаємо: він успішно стартував 1998 року, тобто нині вже всьоме підбиваємо його підсумки.
 Як і торік, цього разу члени журі конкурсу (голова журі - редактор відділу літератури всеукраїнської громадсько-політичної та літературної газети "Кримська світлиця", шеф-редактор дитячої газети "Джерельце" Данило Кононенко, члени журі - письменник і книговидавець, голова Кримської республіканської організації Національної Спілки письменників України Валерій Басиров, голова Кримського ТУМу Алла Петрова та голова Суспільної служби України м. Сімферополя Олександр Польченко) разом з дипломантами зібралися в кімнаті-музеї історії України Сімферопольської школи-інтернату (вул. Гагаріна, 18) - колишній першій українській школі-інтернаті Криму - для оголошення результатів конкурсу і вручення нагород переможцям - юним обдаруванням.
 За роки свого існування наш конкурс виявив немало обдарованих дітей, допоміг їм правильно зорієнтуватися в обранні своєї подальшої життєвої дороги.
 Працю літератора чи журналіста, вчителя-словесника важко уявити без філологічної освіти. Адже філолог у перекладі з грецької - той, хто любить слово! А любити слово, в першу чергу, покликані вчителі-філологи, журналісти, літератори. Чимало колишніх переможців нашого конкурсу нині навчаються на філологічних факультетах багатьох вищих навчальних закладів України - наприклад, Тетяна Кисіль з м. Керчі - в Національному університеті імені
Тараса Шевченка в Києві, Світлана Тараторина з Роздольного і Ганна Ковальчук з Сімферополя - в Київському національному педагогічному університеті
ім. М. Драгоманова, Оксана Тищенко-Монастирська - в Таврійському національному університеті ім. В. І. Вернадського... До речі, Окса-на, навчаючись (а вона вже закінчує 4-й курс філфаку), підтримує зв'язок з єдиною україномовною газетою Криму "Кримська світлиця", виступає в ній з цікавими статтями, виконує різні творчі редакційні доручення. Тож не дивно, що молода журналіст-філолог отримала офіційне запрошення на роботу у штаті редакції.
 Переможниця минулорічного конкурсу Ірина Гришняєва з Нижньогірська навчається на 1-му курсі факультету журналістики Таврійського екологічного університету і плідно співпрацює з "Кримською світлицею". А одинадцятикласниця Чкаловської школи Нижньогірського району Катерина Осадца вже упродовж кількох років є одним з найактивніших авторів газети "Кримська світлиця". Треба зазначити, що Катерина успішно працює в усіх літературних жанрах - поезії, прозі, публіцистиці.
 Добірки її цікавих віршів не раз з'являлися на сторінках молодіжного додатку
до "Кримської світлиці" "Будьмо!"
 Будемо сподіватися, що й нинішні переможці конкурсу не загубляться в багатоголоссі молодих літературних талантів Криму, будуть підтримувати тісні творчі зв'язки з "Кримською світлицею", вдосконалюватимуть свою майстерність, навчаючись у вищих навчальних закладах. Серед нинішніх учасників конкурсу в номінації "Поезія" перше місце посіла Вероніка Попович, учениця
11-го класу школи-гімназії № 5 міста Феодосії. Її наставник - вчителька української мови та літератури Марина Олексіївна Гриніна. Вірші юної поетеси емоційні, рвійні, романтично піднесені.

Кожний погляд - поклик до дії,
 Кожне слово - назустріч крок.
 Хоч на небі немає зірок,
 Нас вперед спрямує надія,

- пише вона в своєму вірші "Надія". Зустрічаються у віршах і несподівані повороти думки, цікаві метафори, порівняння:

 Грай, скрипко - безмежжя замало,
 Бо пісня палає, як вирок імлі.
 Чорнобривцями струни вквітчала
 Райдуга першого блиску зорі...

Як на мене, то з такого іноді дещо й штучного нагромадження слів та емоцій згодом може вирости справжня поезія високих думок і почуттів, при умові, що авторка так само активно, як і нині, продовжуватиме писати, шукати свій власний поетичний голос і самовдосконалюватись. А всі підстави для творчого зростання є: щойно у Вероніки Попович в одному з феодосійських видавництв побачила світ перша збірочка поезій "Семнадцать лун" російською та українською мовами. Заявка добра, обнадійлива. Хай щастить тобі, Вероніко!
 Друге місце в цій же номінації посіла наймолодша учасниця конкурсу одинадцятирічна Анастасія Синиця, учениця 6-го класу школи № 15 м. Севастополя.
 Ім'я Насті Синиці вже відоме читачам по публікаціях її віршів у дитячій газеті "Джерельце", що виходить додатком до "Кримської світлиці". Перші свої твори юна авторка написала в шість років російською мовою. "Коли в школі почала вивчати українську мову - ось тоді в мені й пробудилося Моє Українське, - розповідає Настя. - Мені дуже сподобалась українська мова, її мелодійність, і я почала складати вірші українською..."
 Насті доводилося брати участь в різноманітних конкурсах, які проводилися в Севастополі і які були пов'язані з літературою та мовою.
 Настя - відмінниця навчання, староста класу, її улюблені предмети - мова та література, а ще - історія. Захоплюється комп'ютером і навчається на ньому працювати. Її шкільна наставниця - вчителька української мови та літератури Світлана Миколаївна Козачук.
 Вірші Насті Синиці по-дитячому щирі, відверті. Авторка присвячує їх своїй
Батьківщині, Україні, рідній мові, ровесникам, весні.

 Туман своїм маревом синім
 Умиє лани,
 Сяйво жовтаве з небес
 Світлооких проллється,
 Землю огорнуть
 тихі та сонячні сни,
 Замріє вона і квітками
 до всіх усміхнеться!

 Настя Синиця - світла надія нашої рідної поезії. Дай їй, Боже, здоров'я і сили на велику, наполегливу працю!
 Третє місце в номінації "Поезія" журі присудило Олені Мартиновій, учениці 11-го класу Ярківської ЗОШ Джанкойського району (її наставник - вчителька української мови і літератури Валентина Григорівна Коренєва). Вірші до Олени, як розповідає вона сама, приходять тоді, коли на душі легко і хочеться співати. Побажаємо ж їй світлої незахмареної юності, щоб і співалося, щоб і писалося!
 В номінації "Проза" перше місце посіла Ілона Заманова, учениця 11-го класу Табачнівської ЗОШ Бахчисарайського району за оповідання "У нас вже інакше!", в якому тісно переплелись сторінки минулого й сучасного.
 Друге місце за ліричну мініатюру "Запах осені" посіла Катерина Осадца, учениця 11-го класу Чкаловської ЗОШ Нижньогірського району. Катерина упевнено підкорює літературні висоти. Так тримати!
 В номінації "Публіцистика" перше місце журі присудило Ользі Стадник, учениці 8-го класу НВК "Школа-ліцей" № 2 м. Красноперекопська за статтю-монолог про свою малу батьківщину село Глинське на Сумщині.
 Друге - в Еміне Ісхакової, учениці 11-го класу Журавлівської ЗОШ Сімферопольського району (наставник - вчителька української мови і літератури А. І. Підгорбунських) за статтю-монолог про історичне минуле нашої України та про сьогоднішній Крим.
 Третє місце в цій же номінації в Олександра Сергієнка, одинадцятикласника Кримської республіканської гімназії-інтернату для обдарованих дітей (с. Танкове
Бахчисарайського району) за публіцистичний монолог "Україно, ненько моя!" (наставник - вчителька української мови та літератури Л. А. Четверикова). Дай, Боже, щоб палкі, патріотичні почуття, звернені до України, хвилювали не одного Олександра, а всю нашу чудову молодь:
 "Якщо потрібно буде, віддам усе що маю, за твою волю, ненько-Україно, зроблю все, що зможу, за єдність твою, ненько! І вірю я, що кожен, хто матір свою любить, для кого Батьківщина - це найрідніше слово, мене підтримає. Разом - ми нікому не дамо тебе скривдити, Україно!"
 Ось і всі дипломанти цьогорічного конкурсу. Всі вони майже ровесники, але різні за своїм обдаруванням, кожен з тільки йому притаманним світосприйняттям і світобаченням. Головне, щоб у цьому розмаїтті голосів кожен, хто взявся за перо, шукав свій власний голос, зумів засобом художнього образу, використовуючи все багатство рідної мови, передати найсокровенніше, про те, як писав поет, "що на серце лягло".
 Такі побажання юним талантам висловлювали члени журі конкурсу, вручаючи їм дипломи, призові подарунки, збірочку творів минулорічних переможців та невеликі суми грошової винагороди.
 За рішенням журі двоє наймолодших переможців - Настя Синиця і Ольга Стадник - в числі юних кримчан - переможців інших конкурсів - в травні поїдуть на могилу Тараса Шевченка до Канева - нашого Великого Кобзаря, генія нашої літератури.
 До нових зустрічей, юні колеги!
 Данило КОНОНЕНКО,
 голова журі літературного конкурсу школярів Криму "Ми діти твої, Україно".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 02.04.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1875

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков