Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4492)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4184)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2185)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1170)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (384)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (230)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 30.06.2017
К╤БЕРВ╤ЙНА ПРОТИ УКРА╥НИ: ВКОТРЕ ╤ ЗНОВУ ПОМИЛКА «404»

Вбивство полковника ГРУ, в╕рус Petya.A. - укра╖нц╕в «прив╕тали» з Днем Конституц╕╖

Напередодн╕ одного з найб╕льших укра╖нських свят — р╕чниц╕ прийняття Основного закону держави — сталось к╕лька резонансних под╕й, що додали в╕дпов╕дного настрою напередодн╕ святкування. О п╕в на дев’яту ранку в Солом’янському район╕ Ки╓ва було п╕д╕рвано автомоб╕ль полковника Головного розв╕дувального управл╕ння Максима Шаповала. Полковник загинув. А вже по об╕д╕ безл╕ч укра╖нських об’╓кт╕в державного значення, включно з аеропортами, банками, енергокомпан╕ями, урядовими установами та Нац╕ональною к╕берпол╕ц╕╓ю, стали жертвами комп’ютерного в╕русу. Про “рос╕йський сл╕д” у вбивств╕ в╕йськового та в хакерськ╕й атац╕ заговорили майже вс╕ ╕ майже одночасно. «Совпадение», як казав один в╕домий персонаж, було аж занадто очевидним.
Вбивство полковника Шаповала — два зайц╕ одним махом
Ранок почався з пов╕домлення про потужний вибух в Ки╓в╕ — на Солом’янц╕ п╕д╕рвався автомоб╕ль. Дал╕ ж под╕╖ почали розгортатись з неймов╕рною швидк╕стю — з’явилась ╕нформац╕я про особу вбитого — Максима Шаповала, полковника ГРУ. Дал╕ под╕ю квал╕ф╕кували як теракт, в якому одразу звинуватили п╕вн╕чного сус╕да. Хоча звучали ╕ альтернативн╕ верс╕╖ про бандитський перерозпод╕л влади та поток╕в.
Тенденц╕я останнього часу — вбивство ключових ф╕гур шляхом п╕дривання автомоб╕л╕в. Зокрема, 31 березня таким же чином був убитий заступник начальника в╕дд╕лу контррозв╕дки донецького управл╕ння Служби безпеки Укра╖ни полковник Олександр Хараберюш. Сюди ж гармон╕чно впису╓ться також замах на Адама Осма╓ва та Ам╕ну Оку╓ву, що в╕дбувся 1 червня. На думку журнал╕ста Богдана Буткевича, це св╕дчить про зм╕ну вектора пол╕тики Кремля — тепер ╖х ц╕ллю ╓ нова укра╖нська в╕йськова ел╕та.
“Нараз╕ основною ц╕ллю рос╕йських терорист╕в ╓ конкретн╕ люди у вищому кер╕вництв╕ ЗСУ та СБУ, як╕ займаються непубл╕чною боротьбою з ними.
Понад те - найчаст╕ше мова йде про нове покол╕ння в╕йськових. Вони молод╕, в╕ком близько 40 рок╕в, сформувалися ╕ отримали кар'╓рне зростання через рос╕йсько-укра╖нську в╕йну. Тобто не заражен╕ в╕русом «руського м╕ра» та не завербован╕ в св╕й час рос╕йськими спецслужбами. Рос╕яни ч╕тко розум╕ють, що головна загроза для них - це формування ново╖ в╕йськово╖ укра╖нсько╖ ел╕ти. Тому вони намагаються грати на випередження й вбивати ╖╖ найважлив╕ших представник╕в. Щоб залякати та показати - мовляв, й не мр╕йте стати нам справжн╕ми суперниками”, - зазнача╓ Богдан Буткевич.
Тож вбивство полковника ГРУ Максима Шаповала, безумовно, гра╓ на користь Рос╕╖ з двох причин. По-перше, це ╓ черговим фактором ескалац╕╖ стану в кра╖н╕, а по-друге — л╕кв╕дац╕я представника в╕йськово╖ ел╕ти Укра╖ни, який сво╖ми д╕ями становить ╖м загрозу. Вбили двох зайц╕в одним вибухом, не ╕накше...
В╕рус Petya.A., зв╕сно, не Wanna Cry, але загроза в╕д того не зменшу╓ться
Комп’ютерн╕ атаки ╓ довол╕ популярним ╕нструментом впливу на сусп╕льство. Варто хоча б згадати под╕╖, що стались п╕втора м╕сяц╕ тому, - св╕това к╕бератака в╕русу Wanna Cry, яка зачепила б╕льше половини кра╖н св╕ту. Резонанс, який вона спричинила — неймов╕рний. Найб╕льш болюча тема — атака на л╕карн╕ Великобритан╕╖ — п╕д загрозою опинилось життя людей. Але, дякуючи оперативн╕й робот╕ сп╕вроб╕тник╕в Майкрософту та розробникам антив╕рус╕в, реальних смертей вдалося уникнути.
В╕рус, що нин╕ атакував Укра╖ну, не ма╓ аналог╕в. Якщо “стар╕” продукти працювали за схемою “хробак╕в” - передавались через електронну пошту або через сайти п╕дозр╕лого зм╕сту, то Petya.A. - модерн╕зований. В╕н переда╓ться через мережу, провайдер╕в ╕нтернету ╕ не потребу╓ втручання користувач╕в персонального комп’ютера.
Також неймов╕рною ╓ швидк╕сть поширення в╕русу Petya.A - за к╕лька годин ним були атакован╕ сервери Кабм╕ну, обох столичних аеропорт╕в, Ново╖ пошти, мереж╕ автосалон╕в по вс╕й Укра╖н╕, банк╕вськ╕ системи, метропол╕тен ╕ т. д. Хоча швидк╕сть поширення не рекордна — в 2003 роц╕ в╕рус “Helkern” за десяток хвилин заразив близько 75 тисяч комп’ютер╕в у св╕т╕. Попередн╕й Wanna Cry за добу заразив близько 60 тисяч пристро╖в. Яким виявиться результат Petya.A ще не зрозум╕ло, але в масштабах Укра╖ни в╕н, можна вважати, вже «переможець».
Щодо кра╖ни походження в╕русу, то для в╕тчизняних спецслужб вона не стала неспод╕ванкою. Заява секретаря СНБО Олександра Турчинова – тому п╕дтвердження. Можливо ми спостер╕га╓мо чергову спробу Рос╕╖ дестаб╕л╕зувати ситуац╕ю, як в середин╕ пол╕тикуму Укра╖ни, так ╕ серед перес╕чних громадян.
Рос╕я вже неодноразово використовувала в╕руси для атаки на комп’ютерн╕ системи державних установ ╕нших кра╖н. Зокрема, в 2007 роц╕ були пошкоджен╕ комп’ютери естонського уряду, парламенту, банк╕в та ╕нших об’╓кт╕в державного значення. Причиною атаки було загострення стосунк╕в м╕ж кра╖нами — естонський уряд ухвалив перенесення пам’ятника нев╕домому солдату в Талл╕нн╕, чим викликав невдоволення пророс╕йсько╖ частини населення. В свою чергу, виконання атаки було покладене на п╕дконтрольне РФ Придн╕стров’я, про що тод╕ заявили л╕дери руху “Наш╕” - безпосередн╕ орган╕затори к╕бератаки. На щастя для естонц╕в, окр╕м тимчасового припинення роботи сайт╕в держустанов та неможливост╕ проводити банк╕вськ╕ операц╕╖ впродовж 4 годин, ╕нших насл╕дк╕в не було.
Ескалац╕я ситуац╕╖ в кра╖н╕ напередодн╕ свят — ще одна особлив╕сть г╕бридно╖ в╕йни
Ведення в╕йни Рос╕╓ю проти Укра╖ни ма╓ сво╖ характерн╕ особливост╕. Одн╕╓ю з них була ескалац╕я под╕й напередодн╕ чи п╕д час загальнонац╕ональних свят. Згадаймо, зокрема, трагед╕ю 2 травня 2014 р. в Одес╕ або ╤ловайський котел в к╕нц╕ серпня того ж 2014 року. Ц╕ под╕╖ дивним чином сп╕впадають з травневими святами та Днем незалежност╕ в╕дпов╕дно. Щоб довести, що це не зб╕г, варто згадати цьогор╕чний Великдень з бойовими д╕ями в Авд╕╖вц╕, або ж теракт п╕д Волновахою як раз напередодн╕ Старого Нового року — 2015.
На думку соц╕олога Андр╕я ╢ременка, тенденц╕я атакувати, коли ми до цього найменш готов╕ — стандартна тактика ворога. «В Рос╕╖ ╓ така болячка – «присвячувати» атаки до якихось дат. Вс╕ це вже прекрасно знають. ╤ тому за великим рахунком сказати, що Рос╕я змогла сутт╓во нашкодити або морально виграти за рахунок ц╕╓╖ тактики — не можна. Сусп╕льство вже наст╕льки звикло до «гебешно╖» п╕дступно╖ манери нападу, що н╕хто нав╕ть на диву╓ться. Тому навряд чи реакц╕я сусп╕льства буде дуже сильною та тривожною», - зазначив ╢ременко.
Д╕йсно, не дивлячись на масштаб уражень та клопоту, завданих в╕русом, Укра╖на, схоже, добре в╕дреагувала на атаку. Незабаром п╕сля того, як розповсюдились новини про напад, оф╕ц╕йний аккаунт Укра╖ни в Twitter закликав громадян не пан╕кувати. ╤ про╕люстрував заклик гумористичним мемом де собачка в капелюс╕ сидить за кухонним столом в к╕мнат╕ охоплен╕й полум'ям, але собачка посм╕ха╓ться ╕ каже: «Все в порядку».

Микола Романюк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18738

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков