Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4442)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4115)
Українці мої... (1657)
Резонанс (2107)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1842)
Крим - наш дім (1022)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (305)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (201)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ПАРТИЗАНИ ЗА ТИЖДЕНЬ СПАЛИЛИ ПОНАД 2000 ГАЗЕТ ╤ ЗАПРОШЕНЬ НА ПСЕВДОВИБОРИ
Ран╕ше рух опору «Жовта стр╕чка» закликав населення на ТОТ до масового ╕гнорування...


НЕЗАКОНН╤ РЕЙСИ ДО КРИМУ:
Ще двом директорам ав╕акомпан╕й РФ оголосили п╕дозру…


У КРИМУ ПОХОВАЛИ ЩОНАЙМЕНШЕ 694 СОЛДАТ╤В РОС╤ЙСЬКО╥ АРМ╤╥
К╕льк╕сть поховань може бути б╕льшою, оск╕льки значна частина в╕дбува╓ться без висв╕тлення…


АВТЕНТИЧН╤ НАЗВИ, ЯК╤ ПОТР╤БНО ПОВЕРТАТИ
У Кримськотатарському ресурсному центр╕ створили карту Криму з ╕сторичними топон╕мами…


МЗС НАЗВАЛО Н╤КЧЕМНИМ РОС╤ЙСЬКИЙ ЗАКОНОПРО╢КТ ПРО «НЕВИЗНАННЯ ПЕРЕДАЧ╤ КРИМУ»
Агресор грубо порушив ╕ продовжу╓ порушувати власн╕ ж зобов’язання…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 30.06.2017
10 МАЛОВ╤ДОМИХ ФАКТ╤В ПРО КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАПОР

Блакитний кол╕р прапора означа╓ чистоту, свободу ╕ чесн╕сть

26 червня - день кримськотатарського прапора. Це в╕дносно нове свято, яке почали в╕дзначати в Криму з 2010 року.
П╕сля анекс╕╖ Криму воно перем╕стилося на материкову Укра╖ну ╕ вже трет╕й р╕к святку╓ться як у Ки╓в╕, так ╕ в ╕нших м╕стах кра╖ни. «Укр╕нформ» з допомогою ╕сторика Гульнари Абдула╓во╖ пропону╓ глибше вникнути в ╕стор╕ю виникнення блакитного полотнища з золотистою тамгою ╕ з'ясувати смислов╕ акценти поки ще малов╕домого символу кримських татар.

1. Кримськотатарський прапор – полотнище блакитного кольору з╕ знаком «тамга» жовтого кольору у л╕вому верхньому кут╕ прапора.
Кримськотатарський прапор небесно-блакитного кольору з символом влади – тамгою золотистого кольору, розташованою в л╕вому верхньому кутку б╕ля древка. Пропорц╕╖ прапора, в╕дношення ширини до його довжини – 1:2 – суворо дотримуються протягом останн╕х двох десятил╕ть. Вони затверджен╕ р╕шенням «Про нац╕ональний прапор ╕ нац╕ональний г╕мн кримськотатарського народу» на другому Курулта╖ кримськотатарського народу, що проходив 30 червня 1991 року.
2. Спочатку р╕шення про прапор кримських татар було прийнято на першому Курулта╖, що проходив у Бахчисара╖ у 1917 роц╕.
Оск╕льки в Кримському ханств╕ у кожного знатного роду були сво╖ символи, ╕стор╕я кримськотатарського державного прапора почалася у перш╕й половин╕ ХХ стол╕ття. Вперше п╕сля розпаду ханства у 1783 роц╕ прапор з тарак-тамгою був затверджений як державний прапор кримських татар на першому Курулта╖ в листопад╕ 1917 року. У 1920 роц╕, п╕д час окупац╕╖ Криму арм╕╓ю Врангеля, прапор кримських татар вже ста╓ нац╕ональним символом.
3. Блакитний кол╕р прапора означа╓ чистоту, свободу ╕ чесн╕сть.
Блакитне полотнище ╕ золота тамга були вибран╕ не випадково. Небесно-блакитний кол╕р у тюркських народ╕в – це синон╕м чистоти ╕ свободи, чесност╕ ╕ в╕рност╕, бездоганност╕ ╕ сили. Здавна в╕н асоц╕ювався з безкра╖м небом, з╕ степовими далями, чистими р╕чками та озерами. Блакитний кол╕р був одним ╕з символ╕в древнього тюркського в╕рування – тенгр╕анства, в╕ри в ╓диного бога Тенгр╕. Саме слово «кок» (блакитний) у кримськотатарськ╕й мов╕ ╓ коренем багатьох ╕нших сл╕в, пов'язаних з такими поняттями, як життя, щастя ╕ оновлення. ╢диний кол╕р блакитного тла пов'язують з бажанням ╓дност╕ народу, миру та благополуччя. Саме ц╕ мотиви ╕ були в╕дображен╕ при вибор╕ основного кольору нац╕онального прапора кримських татар.
4. Тамга ╓ символом влади ╕ досл╕вно переклада╓ться, як п╕дпис, клеймо, штамп, печатка.
Вчен╕ стверджують, що саме в╕д слова тамга п╕шло слово "таможня".
Якщо блакитне полотно нац╕онального прапора було прийнято т╕льки у 1917 роц╕, то тарак-тамга або як ╖╖ ще називають, тризуб ма╓ б╕льш давню ╕стор╕ю. Тарак (греб╕нь) був в╕дм╕тним символом влади Кримського ханства. Емблема являла собою Т-под╕бну ф╕гуру, повторю╓ один з вар╕ант╕в символу роду Г╕ре╖в, який ╓ засновником держави – Кримського ханства.
5. Тамга в Криму була у кожного знатного роду.
У Середньов╕чч╕ у тюркських народ╕в був широко поширений родовий знак – тамга. Кожне покол╕ння мало свою власну тамгу. Як правило, нащадок певного роду, запозичуючи тамгу свого предка, додавав до не╖ якийсь елемент або видозм╕нював ╖╖. Вона зображалася на особистих речах ╕ служила для ос╕б, як╕ належать до того чи ╕ншого роду, символом власност╕. Нею м╕тили худобу, ц╕нне начиння, фам╕льн╕ реч╕, коштовност╕. Прототипами тамги виступали найпрост╕ш╕ геометричн╕ ф╕гури. Це могли бути коло, квадрат, трикутник, а також сакральн╕ п╕ктограми, птахи, тварини, знаряддя прац╕, зброя ╕ к╕нська збруя, ╕нод╕ – букви р╕зних алфав╕т╕в. Можливо, прототипами багатьох знак╕в були тотемн╕ тварини або ╕нш╕ символи, як╕ в╕дносяться ще до пер╕оду родоплем╕нних в╕дносин.
6. Походження тамги ма╓ к╕лька верс╕й, одна з них – що це ваги, як знак справедливост╕.
У Кримському ханств╕ династичний герб Г╕ре╖в – тарак-тамга – ма╓ к╕лька верс╕й свого походження. З тюрксько╖ верс╕╖ тамга успадкована Г╕реями в╕д чинг╕зид╕в. Зг╕дно з ц╕╓ю верс╕╓ю, тризуб означа╓ три роди, як╕ п╕шли в╕д трьох брат╕в, що мають божественне походження. До реч╕, три╓дин╕ символи (три золот╕ л╕л╕╖ в корол╕вськ╕й Франц╕╖, три золот╕ леви в Англ╕╖ час╕в короля Артура) були притаманн╕ багатьом правлячим династ╕ям. Зг╕дно з другою, сарматською, верс╕╓ю смислов╕ значення кримсько╖ тамги пов'язан╕ з гербом Боспорського царства. Сучасн╕ ╕сторики продовжують сперечатися щодо значення династичного тамги Г╕ре╖в. Хтось стверджу╓, що кримськотатарський тризуб уособлю╓ ваги, як символ справедливост╕, деяк╕ бачать в ньому орла. ╢ ╕ ряд ╕нших верс╕й. Залиша╓ться додати, що на ╕сторик╕в ще чека╓ в╕дкриття про значення родового знаку, що ма╓, без сумн╕ву, глибок╕ кор╕ння ╕ смисли.
7. Зовн╕ схож╕ укра╖нський тризуб ╕ кримськотатарська тамга мають р╕зн╕ ╕стор╕╖ походження.
Укра╖нський тризуб також ма╓ свою багату ╕стор╕ю, але тлумачення його н╕як не пов'язано з кримськотатарською тамгою. Значення цих двох символ╕в, за словами ╕сторика Гульнари Абдула╓во╖, н╕як не перетинаються, хоча деяк╕ укра╖нськ╕ досл╕дники стверджують зворотне.
8. Загалом у Кримськ╕й держав╕ було близько 400 р╕зних вид╕в тамги.
У Криму тюрколог О. М.Самойлович вперше описав тамги у 1917 роц╕. Вчений Осман Акчокракли з╕брав приблизно 400 тамг у р╕зних м╕сцях Криму вл╕тку 1925 року. У 1927 роц╕ викладач персько╖ мови В. ╤. Ф╕лоненко зробив начерки 150 тамг на трьох кладовищах у Кезлев╕ (нин╕ – ╢впатор╕я).
9. Тамгу на грошах ╕ документах визнавали в усьому св╕т╕.
Тамга зображувалася на вс╕х оф╕ц╕йних документах-ярликах Кримського ханства, на м╕ських воротах, буд╕влях. Документи з ханською печаткою користувалися авторитетом ╕ визнанням, як в Криму, так ╕ в ╢вроп╕, Аз╕╖, на Близькому ╕ Середньому Сход╕, ╕ Кавказ╕. Монети ╕з зображенням тамги почав карбувати перший кримський хан Хадж╕ Г╕рей ╕ продовжили його сини Нур-Девлет, Менгл╕ Г╕рей, Саадет Г╕рей, Саг╕б Г╕рей, Девлет Г╕рей та ╕нш╕.
10. День кримськотатарського прапору був заснований у 2010 роц╕.
З ╕н╕ц╕ативою в╕дзначення Дня кримськотатарського прапору виступили молод╕жн╕ орган╕зац╕╖ Криму. Меджл╕с кримськотатарського народу ухвалив р╕шення про заснування такого свята у 2010 роц╕. Його мета – об'╓днання народу ╕ популяризац╕я кримськотатарсько╖ символ╕ки.
* * *
Словник
Кок - блакитний
Кок-мав╕ - небесно-блакитний
Сари - жовтий
Байрак - прапор
М╕ллет - народ
Тамга - печатка, знак, в╕дбиток
Хан - правитель

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18729

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков