Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 09.06.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 09.06.2017
Вахтанг К╕п╕ан╕, засновник Музею-арх╕ву укра╖нсько╖ преси: СТАРА ПРЕСА ДА╢ МОЖЛИВ╤СТЬ МУДР╤ШАТИ НЕ СВО╥М РОЗУМОМ

Насправд╕, в укра╖нськ╕й журнал╕стиц╕ не так багато яскравих ╕мен. Та ще й коли це ╕м'я носить людина, посл╕довна у сво╖х поглядах. Молод╕сть держави чи кланов╕сть держави, чи ╖╖ пол╕тичн╕ кульб╕ти не завжди сприяли розвитку демократ╕╖ й мед╕а-б╕знесу. Але попри те, яскрав╕ ╕мена ╓. У пол╕тичн╕й журнал╕стиц╕ таких, як Вахтанг К╕п╕ан╕, свого часу були одиниц╕.
╤рон╕я дол╕: його пол╕тичн╕ тексти окрем╕ редактори характеризували, як "хороший московський р╕вень", хоча в Москв╕ в╕н не працював. Не переказуватимемо детал╕ б╕ограф╕╖, але так╕ журнал╕сти часто опиняються на вулиц╕, а дал╕ (як насл╕док) опиняються у радниках та пом╕чниках ол╕гарх╕в. К╕п╕ан╕ примудрявся залишатися осторонь. Сьогодн╕ в╕н засновник видання «╤сторична правда» – ун╕кального ресурсу, здатного не лише популяризувати укра╖нську ╕стор╕ю, а й живити ╕сторичну науку. Викладач курсу з ╕стор╕╖ незалежно╖ журнал╕стики Укра╖нського католицького ун╕верситету та засновник Музею-арх╕ву преси. Саме в музе╖ в╕дбулася наша розмова про профес╕ю, про ╕стор╕ю, про життя.
В середин╕ розмови ми перем╕щу╓мося до фонд╕в, де чу╓мо в╕д Вахтанга презабавн╕ опов╕дки про те, як сюди надходили т╕ чи ╕нш╕ вз╕рц╕ укра╖нсько╖ преси. Якусь ╕з них Вахтанг вим╕нював на св╕ж╕шу та грубшу газету в бабц╕ на базар╕, що ось-ось намагалася завернути в не╖ ярину, якусь п╕дшивку дарували, за якоюсь в╕н полював довг╕ роки, в якусь вкладав неслаб╕ грош╕.
"Китоб╕й Укра╖ни", "Перець", "Зоря Галицька"... Переглядаючи ц╕ газети, дума╓ш, що хтось в Укра╖н╕ жив сво╓ журнал╕стське життя за 150 рок╕в до нас. Хтось писав польською, хтось французькою, хтось ╓врейською чи рос╕йською. Цей хтось вважав сво╓ життя яскравим ╕ вбачав себе ╓дино в╕рним авторитетом – десь так, як ми вс╕ з вами сьогодн╕. Тим, кому ц╕кава та дорога наша профес╕я, тут ╓ чим поласувати. А ще за океаном десятки видань ем╕грантсько╖ преси чекають на те, щоб бути п╕днятими з п╕двал╕в та пере╖хати в цей музей. 
"Це одна з мо╖х м╕с╕й – збирати ту пресу, яка в Укра╖н╕ не була в╕дома, ╕ ми не знали всього цього р╕зноман╕ття, р╕зних ╕ пол╕тичних, ╕ мовних, й ╕нших в╕дм╕нностей", – д╕литься Вахтанг.
- ╤сторик Бенедикт Андерсон казав, що без друковано╖ книжково╖ ╕ газетно╖ продукц╕╖ не склалася б ан╕ нац╕я, ан╕ нац╕ональна держава. Ваша колекц╕я укра╖нсько╖ преси в 30 тисяч прим╕рник╕в п╕дтверджу╓ це?
- Безпосередньо. Перша укра╖нська газета виходить 1848 року, вона назива╓ться "Зоря Галицька", перш╕ номери ╖╖ ╓ в музе╖.
Вона почала виходити в пер╕од "весни народ╕в", коли в╕дбулась нац╕ональна емансипац╕я народ╕в Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖. Фактично тод╕ пробудилося бажання укра╖нц╕в, поляк╕в, хорват╕в, чех╕в, ╕нших народ╕в ╕мпер╕╖ стати незалежними, ╕ з'явилася преса, яка була й ╕нструментом зм╕н, ╕ потр╕бним комун╕катором. Нова, тод╕ ще руська нац╕я (укра╖нська – йдеться саме про не╖), народжувалася водночас фактично з газетою.
Йдемо дал╕. Сх╕дна Укра╖на, початок ХХ стол╕ття, 1905 р╕к, почина╓ться нац╕ональна емансипац╕я п╕дрос╕йських укра╖нц╕в, як╕ дос╕ були "малоросами", "руськими людьми", "черкасами" тощо, – з'явля╓ться газета брат╕в Шемет╕в "Хл╕бороб". Якраз тод╕, коли п╕шла перша хвиля революц╕╖, яка не була усп╕шною, але була символом зм╕н. Тому, можливо, в ╕нших кра╖нах це було не так яскраво, але в укра╖нц╕в саме так, що в моменти нац╕онально╖ емансипац╕╖ й на Зах╕дн╕й Укра╖н╕, ╕ на Сх╕дн╕й Укра╖н╕ ╕ндикаторами, доказом, що це в╕дбувалося, стали газети – перша зах╕дна "Зоря Галицька" ╕ сх╕дноукра╖нська "Хл╕бороб". Тут просто ╕деальне попадання в формулу Бенедикта Андерсена.
- Розкаж╕ть про розд╕л колекц╕╖, який стосу╓ться нац╕онально-визвольних змагань.
- Це сотн╕ найменувань. Починаючи в╕д газет 1917-1920 рок╕в – УНР, директор╕╖, Д╕╓во╖ Арм╕╖ УНР, гетьманського уряду, ╓ деяк╕ видання 1941 року, коли ОУН намагалася створити державу, ╕ зрозум╕ло, що ця спроба виявилась неусп╕шною. Не можна не згадати, прим╕ром, газету "Л╕таври", редакторкою яко╖ була Олена Тел╕га. Вийшло всього чотири числа, у мене ╓ один ╕з них. ╢ п╕дп╕льна преса 1960-х – журнал Укра╖нського нац╕онального фронту "Воля ╕ Батьк╕вщина», дисидентськ╕ самвидавн╕ й тамвидавн╕ книги та бюлетен╕ 1970-х рок╕в. ╢ величезна колекц╕я перебудовно╖ преси, яка, на м╕й погляд, це припущення, сформувала сучасного укра╖нського мед╕аспоживача. В якийсь момент в╕дбулося заперечення радянсько╖ пер╕одики. В багатьох кра╖нах, ╕ Рос╕╖ зокрема, ╕снувало багато радянських газетних бренд╕в, досить  потужних. У нас таким брендом були х╕ба що "С╕льськ╕ в╕ст╕". Але в пострадянськ╕й Укра╖н╕ стар╕, радянськ╕ вит╕снилися новими. ╥х заступили "Киевские Ведомости", "Факты и комментарии", "Дзеркало тижня", "День" й ╕нш╕ видання.
- Пор╕внюючи видання нац╕онально-визвольних рух╕в, можна говорити про межу м╕ж пропагандою й ╕нформуванням?
- У той час взагал╕ про журнал╕стику в сьогодн╕шньому розум╕нн╕ не можна було говорити, бо якщо взяти газету «Рада», класику укра╖нсько╖ журнал╕стики або газету «Д╕ло» – це не так╕ газети, як╕ ми соб╕ уявля╓мо зараз. Там все погано з рубрикац╕╓ю, з жанрами. Деяких жанр╕в взагал╕ нема╓ – от ╕нтерв'ю чомусь багато рок╕в було непопулярним. Я вже прочитав 12 р╕чник╕в американсько╖ газети «Свобода» – це найстарша укра╖нська газета, яка з 1893 року безперервно виходить: бувають роки, коли нема╓ жодного ╕нтерв'ю. Здавалося б, це такий простий, зрозум╕лий, зручний читачу ╕ не такий складний у п╕дготовц╕ жанр для редакц╕╖, а не було. От британськ╕ газети чи французьк╕, чи американськ╕ – мали, а укра╖нська газета цього не робила. З яко╖ причини – я не досл╕джував.
От ╓ видання, яке так ╕ назива╓ться «Осередок ╕нформац╕╖ ╕ пропаганди» – це бюлетень ОУН(Б), але вони так ╕ писали – «╕нформац╕╖ ╕ пропаганди». Вони не вважали це доц╕льним приховувати, що це пропаганда, що це нормально, принаймн╕ для пол╕тично╖ парт╕╖, пол╕тично╖ сили, якою була ОУН.
- Якщо повертатися до радянсько╖ преси.
- Ми застали час, коли преса була дуже як╕сна, коли за нею стояли черги в к╕оски, коли газет не вистачало. Я, будучи школярем, а пот╕м студентом, платив к╕оскеру, щоб вона мен╕ в╕дкладала деяк╕ газети. Купував «Литературную газету», «Футбол-хоккей», а до них вона мен╕ давала журнал польською мовою «Коб╓та ╕ жиче», який коштував у к╕лька раз╕в дорожче, н╕ж сама «Л╕тературка». Я його брав ╕ тут же кидав у см╕тник, тепер жалкую, але вона мен╕ була не потр╕бна, бо польсько╖ не знав ╕ не ц╕кавився життям польських ж╕нок. Це була так звана «нагрузка» до газет.
Наше покол╕ння журнал╕ст╕в ще встигло в╕дчути, що людям хочеться почути наше слово, ╕ люди платили за цю пресу. Вона виконувала функц╕ю, використовуючи лен╕нську формулу, «аг╕татора, пропагандиста ╕ орган╕затора». Але водночас, з час╕в перебудови, ста╓ д╕йсно засобом масово╖ ╕нформац╕╖. Щоб знати, що в╕дбува╓ться, щоб анал╕зувати, ти мусив купити нав╕ть не одну газету, тод╕ вс╕ нормальн╕ люди купували – ╕ роб╕тники, й ╕нтел╕генти – три-чотири газети, ╕ це було активне «газетне» життя. Пот╕м поступово в силу ол╕гарх╕зац╕╖ пол╕тики ╕ в╕дпов╕дно мед╕а, воно поступово деградувало. Не одразу. Була така хороша газета «Всеукраинские ведомости» колись, ╕ там завжди третя шпальта була про Павла Лазаренка, ц╕ла шпальта, ╕ хтось казав, що газета крута, але третю стор╕нку просто не читайте, ╕ д╕йсно цю стор╕нку було соромно читати, але ╕снування ц╕╓╖ стор╕нки дозволяло робити вс╕ ╕нш╕.
- Мала честь там працювати.
- Була прекрасна газета, я розум╕ю, що це були так╕ обставини, а пот╕м прийшли часи, коли к╕льк╕сть вихваляння ╕нвестора зб╕льшувалася. Зараз я беру в аг╕татор╕в «Батьк╕вщини» для арх╕ву газету «Вечерние вести» та точно знаю, що там написано на 1-й, 2-й, 4-й шпальтах. Там все про Юлю.
- А який пер╕од укра╖нсько╖ «пер╕одики» виклика╓ у вас найб╕льший сантимент?
- Найб╕льший – це час мо╓╖ молодост╕. Колись ╢вген Сверстюк сказав на одному вечор╕ фразу: в дитинств╕ м╕й велосипед ╖хав набагато швидше.
Я не бачив ╢вгена Олександровича на велосипед╕, але от був студентом, це якраз прекрасний час для преси, коли комун╕стичн╕ заборони де-факто зникали, а нових ╕ комерц╕йних нав╕ть заборон ╕ рекомендац╕й ще не було, ╕ от 1989-ий, 90-й, 91-й р╕к ╕ ще к╕лька рок╕в до економ╕чно╖ г╕перкризи – це був хороший час, мен╕ зда╓ться, для створення мед╕а, ╕ тод╕ газети виникали практично щодня. Не вс╕, звичайно, змогли пот╕м про себе заявити, але тод╕ з'явилися видання, як╕ на роки визначили взагал╕ обличчя укра╖нсько╖ журнал╕стики ╕ стали такими соб╕ «хабами», через як╕ проходили вс╕. От «Киевские ведомости», зокрема, була таким хабом, або «Укра╖на молода», прим╕ром. Це два р╕зних видання, виникли приблизно в один час, але вони вели р╕зних людей ╕ р╕зними дорогами, дехто перетинався. Я ╕ там, ╕ там працював, але це дв╕ р╕зн╕ школи, зв╕дки ти входив ╕ п╕д впливом досв╕дчених редактор╕в, п╕д впливом щоденно╖ ото╖ каторги, коли ти мусив зробити, знайти тему ╕ в╕дписатись. Тод╕ були вимоглив╕ редактори, як╕ повертали тексти. Це була справжня газета з планьорками, з розбором польот╕в, з вишуковуванням тем, як╕ конкуренти не п╕дняли. Мен╕ зда╓ться, то був дуже хороший час. ╤ це ж не одна газета. Такою газетою залиша╓ться газета «День» Лариси ╤вшино╖, бо багато молодих студент╕в пишаються стажуванням у ц╕й газет╕, де ними оп╕куються, ╖х вчать.
- Помира╓, по-вашому, лонгр╕д чи н╕?
- У св╕т╕ не дуже помира╓, тобто, ╓ якась частина людей, ╖х просто не так багато, може 10 в╕дсотк╕в, як╕ готов╕ читати довг╕ статт╕, й там ╓, наприклад, журнал «Нью-Йоркер», ╓ й ╕нш╕ формати, як╕ довол╕ добре себе почувають з великими текстами. Я в╕дкриваю, ╕нод╕ читаю ╖х через пару тижн╕в як вони виходять, але я його не закриваю, поки не домучую, хоча, зв╕сно, що, як правило, по заголовках новинних ресурс╕в можна скласти певну картину дня, «кл╕каючи» лише на т╕, що гранично потр╕бн╕ для вироблення позиц╕╖ або персонального ╕нтересу до чогось.
- Хот╕ла запитати ваше ставлення до модного дискурсу про мову ненавист╕ й ворожнеч╕, ╕ про це в стар╕й прес╕?
- Тут неуникненна р╕зниця п╕дход╕в. Я намагаюся в цьому конкретному приклад╕ не ставати н╕ на чий б╕к, я визнаю рац╕ю ╕ тих, як╕ кажуть, що треба максимально збер╕гати дистанц╕ю. Бо якщо ти дуже заглиблений в процес, ти ста╓ш учасником ╕ творцем цього процесу, громадським д╕ячем, тобто, ти ставиш питання на прес-конференц╕╖ Президенту фактично як пол╕тик, а не як журнал╕ст ╕ т. д., я це розум╕ю. Але з другого боку, якщо ти гра╓ш в ╕нтересах читача чи глядача, то в╕н цього хоче, йому ця банальщина не потр╕бна.  «Граки прилет╕ли», – заявив народний депутат такий-то. Ми ╕ так зна╓мо, що вони прилет╕ли, а от у що був одягнений персонаж, про якого пишуть, як в╕н подивився, що в╕н тримав у руках, на як╕й машин╕ в╕н при╖хав, в цьому суб'╓ктив╕зм, часом люди хочуть – ╕ тому преса це да╓.
Сусп╕льство дуже поляризоване. Про що я не писав би, напишу про птах╕в – обов'язково з'являться т╕, як╕ пишуть: «Пише про птах╕в зам╕сть того, щоб написати про режим «Вальцмана» ╕ Гройсмана». Хоча вчора був пост про Порошенка. В╕дпов╕дно те, що журнал╕сти стають сп╕вучасниками цього процесу загально╖ електризац╕╖, це об'╓ктивне. Я не в╕дд╕ляю себе, я теж дозволяю соб╕ бути суб'╓ктивним,  але намагаюся мови ненавист╕ не використовувати.
Але в тому формат╕, в якому я працюю, я соб╕ можу це дозволити, а от якби працював в ╕нформагентств╕ чи в газет╕ «Голос Укра╖ни», «Урядовому кур'╓р╕», я б не мав права соб╕ дозволити це, а оск╕льки працюю в авторськ╕й програм╕, то можу, коли говорю з дисидентами, бути з ними ╕ сказати «прокляте КГБ».  Не тому, що так емоц╕йно, а тому що справд╕ вважаю, що т╕ люди, як╕ знищували Василя Стуса чи Валер╕я Марченка, вони проклят╕, ╕ у мене нема╓ до них сп╕вчуття, ╕ я ╖м не дам права на баланс.
Журнал╕сти не раз просили того самого Медведчука поговорити про справу Стуса, де в╕н був призначеним владою адвокатом. В╕н один раз ролик записав, в якому сам сказав на камеру, що хот╕в, без жодних запитань, ╕ б╕льш н╕коли в житт╕ не коментував. Я не буду за ним б╕гати, бо з ним все ясно. В╕н був не т╕льки поганим громадянином, але й поганим адвокатом, а я знаю хороших захисник╕в того часу, як╕ сво╖х кл╕╓нт╕в захищали, ╕ як╕ втрачали пот╕м право займатися адвокатською д╕яльн╕стю. Вважаю, що маю право бути суб'╓ктивним. Ми не ма╓мо права не бути вдячним Стусов╕, ми не ма╓мо права забувати про чин ╕ншого дисидента, в якого 13 рок╕в табор╕в, а пенс╕я 2100 гривень...
Зах╕дн╕ мед╕а показують, що коли у них бувають ультра-под╕╖ на кшталт 11 вересня чи щось под╕бне, то вони кажуть про «нашу кра╖ну», а не про якусь абстрактну Америку, ╕ вони кажуть про «нашу арм╕ю» в ╤раку чи на фронтах Друго╖ св╕тово╖ тощо. Не бачу в цьому н╕чого поганого. Тобто, якщо ╓ так╕ колеги, як╕ дистанц╕юються в╕д цього, я не беру участ╕ в цькуванн╕, вказуванн╕ пальцем, вони мають право, вони по-сво╓му прав╕.
Пригадую як у 2010 роц╕, коли були президентськ╕ вибори, в╕в к╕лька випуск╕в президентських дебат╕в на Першому нац╕ональному. Остання програма мала бути, коли вже залишилося дво╓ людей – Тимошенко ╕ Янукович. Я дуже не люблю Тимошенко ╕ дуже не любив Януковича, але нас мало дивитися багато-багато м╕льйон╕в людей, причому м╕стечка, села, у яких мало канал╕в отримання ╕нформац╕╖ про те, що в╕дбува╓ться ╕ що може бути насл╕дком неправильного громадянського вибору. Ми вир╕шили запросити найавторитетн╕ших людей, ми з╕брали чолов╕к 15 таких «аксакал╕в». Наймолодшими були Оксана Забужко ╕ ╤ван Малкович, а решта були професори – так╕ як Мирослав Попович чи Любомир Пир╕г, дисидент Левко Лук'яненко тощо. ╤ вс╕ вони були в ц╕й ситуац╕╖ вибору, бо завтра вибори. За Тимошенко прямо н╕хто не аг╕тував, але тим не менше, пот╕м на мою адресу була критика, що це була гра в одн╕ ворота тощо. Це фактично був еф╕р громадян, а не чиста журнал╕стика. Минуло к╕лька рок╕в – Янукович в╕ддав наказ на вбивство людей, мовчу про Межиг╕р'я, ╕ я думаю, що якщо треба було б ще один такий еф╕р провести, щоб не допустити його обрання – зробив би це, не вагаючись.
Ясна р╕ч, н╕яко╖ ╕люз╕╖ щодо Тимошенко-президента не було ╕ нема. Бо були б ╕нш╕ виклики – корупц╕я, передус╕м. Але я думаю, що те оточення, яке у не╖ було, ╕ та соц╕альна база, з якою вона йшла на укра╖нських, власне, ц╕нностях, ╕нтересах ╕ гаслах до влади, не дали б ╖й можливост╕ стр╕ляти в Майдан. Критики, як╕ стояли на позиц╕╖ чистого журнал╕зму, дор╕кали, ╕ це була справедлива критика, але ╕ тод╕, й тим б╕льше, коли ц╕ траг╕чн╕ под╕╖ сталися, я згадую цей момент, що чистий журнал╕зм, умовно кажучи, в╕в у могилу, не журнал╕стику, а кра╖ну.
- Зросла укра╖нська журнал╕стика за роки незалежност╕?
- Зросла, пот╕м втратила. Бо це не мед╕а-б╕знес у б╕льшост╕ випадк╕в. Якщо ран╕ше редактор шукав тему, щоб завтра м╕сто купило цю газету ╕ роз╕рвало на шматки, то зараз н╕хто не вирива╓ться з╕ штан╕в. Люди зараз можуть отримувати велик╕ грош╕, н╕як не пов'язан╕ з результатами преси. Я пам'ятаю, як Серг╕й Тихий день за днем червоним ол╕вцем правив мо╖ тексти. А в╕дома журнал╕стка Лариса Триленко, вона вже, на жаль, пок╕йна, казала – правильно, що ви слуха╓те.
- Можна по пер╕одиц╕ вивчати ╕стор╕ю?
- Так, звичайно. Газета точно не живе один день. Це хтось придумав абсолютно неправильну р╕ч! Газета живе дуже довго. Фактично щодня, бо у мене така робота, пов'язана з тим, що стар╕ газети читаю ╕ знаходжу купу ╕нформац╕╖, яка просто нев╕дома. ╤нод╕ ти просто вводиш в Гугл ╕з щойно сфотографованого,  перев╕ряю перед тим, як оприлюднити. ╤ бачу – нема╓ ц╕╓╖ ╕нформац╕╖! Вважайте, що цього не було, а тепер – бах, ╕ воно ╓, тобто, фактично стара газета да╓ нове знання.
- А що саме?
- Багато таких тем. Наприклад, згадаю те, що емоц╕йно дуже вразило. Ви, звичайно, зна╓те Бориса Гудзяка, колишнього ректора УКУ, зараз в╕н ╓ ╓пископом Парижа. В одному з номер╕в газети «Свобода» за початок 1960-х знаходжу ╕нформац╕ю про хрещення майбутнього владики Бориса. Це просто при╓мно – перше згадування в цьому св╕т╕, що людина живе. Але не в цьому головне, головне в тому, що батьки, як╕ жили в С╕ракузах, ╕ ще не були заможними людьми, разом з хресними батьками вир╕шили оц╕ грош╕, як╕ даються на гостину, на прийняття, не витратити, як завжди, а в╕ддати ╖х на Наукове товариство ╕мен╕ Шевченка, фактично на академ╕ю наук в д╕аспор╕.
╤ коли я цю маленьку зам╕точку др╕бнесеньким шрифтом на останн╕й стор╕нц╕ в╕дсканував ╕ послав владиц╕ Борису, в╕н був страшенно розчулений не т╕льки тим, що в╕н не знав про ╖╖ ╕снування, бо йому було тод╕ к╕лька дн╕в, але що батьки були наст╕льки св╕домими, що вони фактично, можливо, десь передбачили його долю, вклавши грош╕ в науку.
У д╕аспор╕ так заведено – померла людина, пишуть: зам╕сть кв╕т╕в на могилу дорогого або друга, або побратима по в╕йн╕, по боротьб╕, в╕ддаю ц╕ грош╕ на в╕йськових ╕нвал╕д╕в, тобто ветеран╕в, на д╕тей, на нову книжку, на видавничий фонд, тобто, ц╕ грош╕ живуть.
Минулого року написав у фейсбук, що може не треба ст╕льки кв╕т╕в 1 вересня нести, бо в клас╕ 30 д╕тей, тобто 30 букет╕в – це не ╓ ознака поваги до вчителя, краще подарувати один красивий букет в╕д класу, а решту грошей – придумати класом, вже куди под╕ти – на фронт, на хворих д╕тей. То мене тод╕ просто «забили ногами», тому що це «наша традиц╕я». По факту – вс╕ бачили см╕тники, переповнен╕ букетами.
Це означа╓, що ми на 50 рок╕в зап╕знилися. Те, що батьки владики Бориса це розум╕ли ще в 1961-му роц╕, ми не розум╕╓мо дотепер. ╤ от стара ем╕грантська преса, умовно кажучи, дала картину: як нерац╕онально ми використову╓мо сво╓ життя, ми просто погано вм╕╓мо рахувати грош╕.
Читання, зокрема, старо╖ преси, да╓ мен╕ можлив╕сть мудр╕шати не сво╖м розумом, я просто дивлюсь нав╕ть на те, про що писали ц╕ люди тод╕, я використовую ц╕ публ╕кац╕╖ в робот╕ на «╤сторичн╕й правд╕», в передач╕ «╤сторична правда». Стара преса мен╕ допомага╓ мою журнал╕стську роботу робити краще.
Або, наприклад, вчора я знайшов журнал «Кра╖на», один з номер╕в, ╕ там «передбачення» дуже в╕домого «експерта». Мовляв, достатньо п╕втори тисяч╕ укра╖нських вояк╕в, щоб стримати 100-тисячну рос╕йську арм╕ю. Це був 2013 р╕к, ну, р╕вень його компетенц╕╖ мен╕ зда╓ться очевидним. Я написав про це у Фейсбуц╕, поставивши цю обкладинку: там зараз ╕стерика, вже з криками, що мен╕ це замовила Банкова ╕ 5 канал тощо. Це до того, що у 2013-у, коли в╕н бла-бла-бла робив, в╕н зовс╕м не думав, в╕н тод╕ був профаном ╕ белетристом, так би мовити, який продавав свою експертизу, яко╖ не ╕сну╓, ╕ зараз те саме в╕дбува╓ться, люди не вчаться.
- Як же ж можна по газетах тод╕ ╕стор╕ю вивчати, якщо там друкуються белетристи, як╕ прикидаються експертами?
- Справедливо, не можна вивчати ╕стор╕ю по одн╕й газет╕, – см╕╓ться, – я студентам часто кажу: от уяв╕ть соб╕ ситуац╕ю, коли через 200 рок╕в про наш час залишиться дв╕ газети – ВО «Свобода» ╕ газета «Комун╕ст».
Ми ж вчимо ╕стор╕ю Грец╕╖ за Плутархом, у нас що – багато джерел про Грец╕ю чи про Рим? Довол╕ мало – умовно кажучи, три книжки та дв╕ дощечки. А може цей Плутарх був тамтешн╕м «бузиною» чи «чаленком», ну, я просто кажу викличн╕ ╕мена. Чому ми ма╓мо йому в╕рити в тому, що в╕н опису╓?
Тому, звичайно, хороший ╕сторик не т╕льки бере Плутарха, в╕н бере матер╕али археолог╕╖, л╕нгв╕стики, спогади ╕нших народ╕в. Як вивчають Ки╖вську Русь? Беруть арабськ╕ л╕тописи, варязьк╕ саги – ╕ тод╕ з'явля╓ться якась картинка, вона повн╕ша за Л╕топис вр╓м╓нних л╓т.
Тому фактично, звичайно, за одною газетою не можна вивчити ╕стор╕ю кра╖ни, можна в╕дчути смак, якщо вона дуже профес╕йна, бо в багатьох кра╖нах нема╓ такого багатоман╕ття, як у нас, – в Америц╕ у великих м╕стах одна-дв╕ газети, у них нема╓ 20 газет у к╕оску, як у нас ╓, ╕ тому ╕стор╕я цього американського м╕ста буде ╕стор╕╓ю за одн╕╓ю газетою, р╕дко за двома.
У нас ╕нша ╕стор╕я. Тому, щоб написати ╕стор╕ю 90-х рок╕в, треба взяти газету «Товариш» Соц╕ал╕стично╖ парт╕╖, треба взяти газету «Гран╕» з Тетяною Коробовою, треба взяти респектабельну газету «День», треба взяти кусючу та ╕рон╕чну «Укра╖ну молоду» ╕ розсл╕дування «Киевских ведомостей», треба взяти ╕нтелектуальний, але випендрьожний журнал «П╕К» тощо – ╕ тод╕ в комплекс╕ для досл╕дника з'явля╓ться картина часу. ╤ взагал╕: це св╕товий тренд – шанувати стар╕ видання, ╕ щоб вони були доступн╕, й ми це робимо, щоб зайвий раз п╕дшивку не рухати, ╕ просто людина заходить на сайт, в╕дкрива╓ PDF ╕ чита╓.
- Два зах╕дних досл╕дники-м╕жнародники вивчають ╕дентичн╕сть, залучаючи в основному радянськ╕ газети, а можна скласти уявлення про укра╖нську ╕дентичн╕сть, не виходячи з вашого музею?
- Я думаю, можна скласти безл╕ч картинок, тобто це як у калейдоскоп╕ – коли поверта╓ш його, ╕ картинка в об'╓ктив╕ зм╕ню╓ться. В╕д того, яку газети ви берете, в╕д того ╕ залежатиме картинка минулого. Тому для досл╕дника потр╕бна загальна картина. Сьогодн╕, думаю, що вже н╕хто не чита╓ три газети – максимум дв╕, може якусь тижневу типу «Дзеркало тижня» ╕ якусь щоденну – чи «Комсомолку», чи «Факти», чи «Сегодня», чи «Укра╖ну молоду». Вже нема╓ то╖ старо╖ преси, ╕ тому, створивши музей, я розраховував, що сюди прийдуть швидше т╕, кому хочеться заглибитись, н╕ж т╕, як╕ хочуть себе розважити.

Лана Самохвалова
«Укр╕нформ»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 09.06.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18652

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков