Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 02.06.2017
РОС╤Я СПРОВОКУВАЛА СВАРКУ США ╤ ╢ВРОСОЮЗУ. ДЕ ТУТ НАШЕ М╤СЦЕ?

Ми можемо долучитися до «власного шляху» ╢вропи. Якщо скориста╓мося сприятливою кон’юнктурою

Одразу п╕сля завершення сам╕ту G7 канцлер Н╕меччини зробила в понед╕лок на передвиборчому м╕тингу в Мюнхен╕ дещо неспод╕вану заяву. Посилаючись на те, що на сам╕т╕ св╕тов╕ л╕дери не змогли домовитися з президентом США Дональдом Трампом щодо вт╕лення у життя кл╕матично╖ угоди, Ангела Меркель сказала: «Часи, коли ми могли повн╕стю покладатися на ╕нших, пройшли. В останн╕ дн╕ я ч╕тко це зрозум╕ла». ╤ б╕льше: н╕мецький л╕дер вважа╓, що США та Велика Британ╕я б╕льше не ╓ наст╕льки над╕йними партнерами ╢вропи, як ран╕ше, тому ╓вропейц╕ мають визначити св╕й власний шлях вперед.
Загалом, геопол╕тична конкуренц╕я США ╕ Зах╕дно╖ ╢вропи (╢вросоюзу) – далеко не новина. Неспод╕ван╕сть заяви Меркель лише у тому, що ран╕ше зах╕дн╕ л╕дери уникали, як правило, под╕бних публ╕чних висловлювань (це дозволяли соб╕ незалежн╕ експерти або в╕дставн╕ чиновники), а також категоричност╕ («не ╓ наст╕льки над╕йними партнерами, як ран╕ше»). Очевидно, що мали з’явитися як╕сь нов╕ обставини, що змушують до порушення цього сво╓р╕дного «табу». ╤ також очевидно, що зовс╕м не суперечки з приводу кл╕матично╖ угоди ╓ ц╕╓ю обставиною – прив╕д, не б╕льше.
На перший погляд, головна, вона ж ╕ ╓дина, причина – Трамп. Ексцентричн╕сть, так це назвемо, пол╕тики, яку проводить новий президент США, наст╕льки незвична для ╓вропейц╕в (до реч╕, ╕ для абсолютно╖ б╕льшост╕ американсько╖ пол╕тично╖ ел╕ти теж), що, здавалося б, ось вона причина. Справд╕, заяви-сумн╕ви щодо доц╕льност╕ НАТО, як╕ робив ще кандидат у президенти Трамп, його наполеглив╕ вимоги, коли в╕н ним став, до ╓вропейц╕в р╕зко зб╕льшити витрати на оборону, явн╕ розходження з ними щодо шлях╕в подолання пекучо╖ для всього Заходу проблеми м╕грант╕в, та й та ж кл╕матична угода - все це у центр╕ громадсько╖ уваги. Однак, якщо, знову ж таки згадати, давн╕ ╕ глибинн╕ причини нетотожност╕ геопол╕тичних ╕нтерес╕в ╢вропи ╕ США, то, зрозум╕ло, ми не можемо обмежитися у поясненнях лише особистими якостями Трампа. Також не варто недооц╕нювати слова Меркель на т╕й п╕дстав╕, що вона, мовляв, просто не дуже ч╕тко висловилася, ╕ взагал╕ це лише ╖╖ особиста думка. Зверн╕ть увагу, як╕ вислови вживав м╕н╕стр закордонних справ ╕ в╕це-канцлер Н╕меччини З╕гмар Габр╕ель (у Берл╕н╕ на круглому стол╕ з проблем м╕грац╕йно╖ пол╕тики, вже п╕сля того, як пролунала згадана заява Меркель): можна говорити про втрату США рол╕ пров╕дно╖ держави… Нин╕шн╕й стан справ «╓ сигналом для зм╕ни балансу сил у св╕т╕»… «Заходу стало трошки менше в останн╕ дн╕»… нова пол╕тика США суперечить ╕нтересам ╢С, ╓вропейц╕ мають об'╓днатися проти не╖. А глава Мюнхенсько╖ безпеково╖ конференц╕╖ Вольфганг ╤шингер заявив, що США «руйнують будову зах╕дних ц╕нностей ╕ ц╕лей».
Повторимо, суперництво США та ╢вросоюзу ма╓ давню ╕стор╕ю ╕ глибоке кор╕ння. Але чому воно загострилося саме тепер, якщо стиль Трампа ╕ «нова пол╕тика США» - не головна ╕ не ╓дина причина?
На нашу думку, новою обставиною, що змушу╓ ╓вропейських л╕дер╕в публ╕чно говорити про необх╕дн╕сть власно╖, незалежно╖ в╕д США, глобально╖ системи безпеки, стала агресивна повед╕нка Рос╕╖ на м╕жнародн╕й арен╕, яка висв╕тлила вразлив╕сть Зах╕дно╖ ╢вропи перед брутальною агрес╕╓ю потужно╖ у в╕йськовому сенс╕ держави. Наступн╕ процеси – вих╕д Великобритан╕╖ з ╢вросоюзу (тобто, ╖╖ виб╕р т╕сн╕шого в╕йськово-пол╕тичного та економ╕чного союзу з╕ США, а не з Н╕меччиною та Франц╕╓ю), суперечки всередин╕ ╢вросоюзу щодо того, як протид╕яти Рос╕╖ (под╕л по л╕н╕╖ Зах╕дна ╢вропа – Сх╕дна ╢вропа), наст╕йлив╕ вимоги США зб╕льшити видатки на НАТО – т╕льки поглибили цю вразлив╕сть, а марн╕ спроби Н╕меччини та Франц╕╖ зупинити Рос╕ю в рамках «нормандського процесу» остаточно продемонстрували неспроможн╕сть ╢вросоюзу самост╕йно, без участ╕ США, забезпечити мир на континент╕.
Тут ╕ справд╕, як казав герой Жванецького, «надо уже что-то делать!!!» Власне, що робити – зрозум╕ло: треба, зокрема, створювати власн╕ збройн╕ сили, якщо дом╕нування США в цьому блоц╕ ╓ обтяжливим для Н╕меччини ╕ Франц╕╖, ╕ взагал╕ – покладатися на власн╕ сили, як каже Меркель. Але як це зробити? Витрачати на НАТО ст╕льки в╕дсотк╕в ВНП, ск╕льки вимага╓ Трамп, не хочеться, бо це велик╕ витрати, як╕ ставлять п╕д загрозу ╕ стаб╕льний економ╕чний розвиток ╢вросоюзу, ╕ його нин╕шню соц╕альну пол╕тику, а отже знижу╓ конкурентоспроможн╕сть щодо США. Але й власн╕ ╓вропейськ╕ збройн╕ сили – ще б╕льш витратна справа. Схоже на зачароване коло або глухий кут.
Зрештою, вих╕д ╢вросоюз (читай – Н╕меччина ╕ Франц╕я) знайде, мусить знайти. Потенц╕йних можливостей у нього вистача╓. На цю тему можна розм╕рковувати довго ╕ багато. Нас, зв╕сно, найперше ц╕кавить, що вигра╓ чи програ╓ Укра╖на в╕д означених зм╕н у пол╕тиц╕ ╢вросоюзу.
З одного боку, нам╕р ╢вропи отримати б╕льшу незалежн╕сть в╕д США об’╓ктивно поверта╓ ╖╖ погляди на Рос╕ю. Тим б╕льше, що ще зовс╕м недавно, до 2014 року, ╕дея про «╓дину ╢вропу в╕д Л╕сабону до Владивостока» вважалася серед ╓вропейських пол╕тик╕в вельми перспективною, та й сьогодн╕ вона ще не зовс╕м вмерла (р╕зноман╕тних «друз╕в Рос╕╖» все ще вистача╓). Однак такий вар╕ант неможливий без справд╕ стратег╕чного партнерства з Рос╕╓ю, яке можна вибудувати т╕льки на ╓дност╕ цив╕л╕зац╕йних ц╕нностей, чого нема ╕, схоже, не буде в осяжному ╕сторичному майбутньому. Набагато реальн╕шим був би вар╕ант спробувати залагодити за рахунок якихось компром╕сних р╕шень нин╕шн╕ суперечност╕ з╕ США, коли Трамп вже не буде президентом. З ╕ншого боку, Укра╖на теж може бути новим ресурсом для зм╕цнення ╢вропи. Так, укра╖нський ресурс ф╕зично поступа╓ться рос╕йському, однак в╕н, по-перше, все-таки чималенький, по-друге, простежуються реальн╕, на в╕дм╕ну в╕д рос╕йського, шляхи його залучення до загально╓вропейсько╖ потуги.
Ми вже можемо см╕ливо говорити, що п╕дтримка ╢вросоюзом Укра╖ни зумовлю╓ться не якимись майже абстрактними м╕ркуваннями-гаслами про дотримання м╕жнародного права ╕ про те, що Укра╖на – це ╢вропа. Ми можемо бачити тут ╕ значно над╕йн╕ш╕, «меркантильн╕», п╕дстави: ╢вропа нас п╕дтриму╓, бо вже вир╕шила залучити нас до себе. Хай не сьогодн╕, хай цей процес триватиме роками (митт╓во не бува╓), хай нин╕шня укра╖нська ел╕та затято впира╓ться впровадженню в Укра╖н╕ ╓вропейських норм ╕ практики у пол╕тиц╕ та б╕знес╕, але принципове р╕шення ╢вропою ухвалене: укра╖нський ресурс нам потр╕бен! Тому – угода про асоц╕ац╕ю, безв╕зовий режим, додатков╕ торг╕вельн╕ преференц╕╖. ╤ тому, до реч╕, - жорстк╕ша позиц╕я щодо виконання/невиконання Рос╕╓ю «м╕нських угод».
З нашого боку проблема за малим – сповна скористатися в нац╕ональних ╕нтересах сприятливою зовн╕шньопол╕тичною кон’юнктурою. Дуже важке завдання для укра╖нсько╖ ел╕ти та укра╖нського сусп╕льства. Зате об╕ця╓, якщо його виконати, величезний, справд╕ ╕сторичний, виграш для кра╖ни ╕ нац╕╖.

Юр╕й Сандул
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18644

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков