Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 02.06.2017
Леся Пилип'юк-Диркавець, головний редактор журналу «Дзв╕ночок»: САМЕ ДИТЯЧИЙ ЖУРНАЛ СФОРМУВАВ ПОКОЛ╤ННЯ, ЩО БОРОЛОСЯ В ОУН ╤ УПА

Наприк╕нц╕ 2016 року журнал «Дзв╕ночок» визнано кращим укра╖нським виданням для д╕тей на конкурс╕, який щор╕чно проводить Держкомтелерад╕о. Свого часу редактором часопису був в╕домий письменник, с╕човий стр╕лець Юр╕й Шкрумеляк. П╕д його кер╕вництвом «Дзв╕ночок» видавали на Галичин╕ до 1939 року. Тод╕ письменника кинули в радянськ╕ концтабори на довгих 10 рок╕в, а видання вдалося в╕дновити лише в 1992-у, в м╕стечку Рогатин на ╤вано-Франк╕вщин╕.
Нин╕ л╕тературно-художн╕й ╕ загальноосв╕тн╕й журнал для д╕тей молодшого та шк╕льного в╕ку вида╓ ╤вано-Франк╕вська обласна рада. У кожному номер╕ редакц╕я обов'язково друку╓ казку, а в деяких номерах видання намага╓ться роз'яснити д╕тям н╕би й зовс╕м недитяч╕ теми Голодомору та в╕йни на сход╕ кра╖ни. Тут переконан╕ - д╕ти мають знати ╕стор╕ю сво╓╖ нац╕╖. То ж як з'явився «Дзв╕ночок» в Укра╖н╕, хто в╕дновив видання, ╕ чому найкращий дитячий журнал неможливо знайти в мереж╕ ╤нтернет? Про це ╕ б╕льше кореспондентов╕ «Укр╕нформу» розпов╕ла головний редактор видання «Дзв╕ночок», письменниця Леся Пилип'юк-Диркавець.
- Пан╕ Лесю, насамперед, в╕таю з визнанням «Дзв╕ночка» найкращим виданням для д╕тей в Укра╖н╕ у 2016 роц╕. «Дзв╕ночок» вважають одним ╕з найдавн╕ших часопис╕в. То як ╕ де в╕н з'явився?
- Це було далекого 1931 року. У Льв╕вськ╕й друкарн╕ ╤вана Тиктора, а це був великий пол╕граф╕чний концерн, вийшов перший номер «Дзв╕ночка». Його редактором, засновником ╕ видавцем був наш земляк Юр╕й Шкрумеляк. Це ╕м'я тепер в╕доме, але довг╕ роки його замовчували. Останн╓ число «Дзв╕ночка» п╕д редакц╕╓ю Юр╕я Шкрумеляка вийшло у «золотому вересн╕», який принесли на Галичину «червон╕ визволител╕», ╕ цей вересень був в╕копомним, тод╕ той останн╕й «Дзв╕ночок» 1939 року укра╖нськ╕ д╕ти так ╕ не побачили. Редакц╕ю закрили, спалили. Юр╕я Шкрумеляка заслали у радянськ╕ табори на довгих 10 рок╕в.
- А що тод╕ надрукував «Дзв╕ночок», що так розгн╕вало владу?
- Того видання не можна було побачити. Його закрили. Все, що було у друкарн╕, знищили. Можу лише сказати, що кожний «Дзв╕ночок», який робив Юр╕й Шкрумеляк, був неповторний, ц╕кавий ╕ багатий. Адже «Дзв╕ночок» тод╕ гуртував навколо себе д╕тей селян, хл╕бороб╕в, д╕тей, як╕ мали дати Укра╖н╕ хл╕б, в╕ддану працю, мали б донести наше глибоке кор╕ння, в╕ру ╕ любов до Бога ╕, звичайно, укра╖нське слово.
Нин╕ завдяки добрим людям ми збер╕га╓мо перший та другий часопис «Дзв╕ночка» 1931 року. Кожен ╕з них - насичений матер╕алами, як╕ виховували в нац╕╖ високу св╕дом╕сть, далекоглядн╕сть ╕ любов до р╕дно╖ Укра╖ни.
Шкрумеляк був великим майстром слова. Усе, що в╕н подавав до «Дзв╕ночка», надзвичайно старанно редагував. Думаю, велику увагу в╕н прид╕ляв тим, хто дописував у журнал. Треба сказати, що його пом╕чником тод╕ була Мар╕йка П╕дг╕рянка. С╕льська вчителька погодилась пост╕йно працювати над часописом. З нею Юр╕й Шкрумеляк м╕г творити чар╕вний «Дзв╕ночок».
- Для д╕тей якого в╕ку тод╕ видавали «Дзв╕ночок»?
- Це був журнал для вс╕╓╖ родини, в як╕й виховували д╕тей. Там могли знайти ц╕кавинки для дошк╕льнят, тексти для школяр╕в ╕ д╕тей, як╕ вже вчились у г╕мназ╕╖. «Дзв╕ночок» тод╕ читала вся с╕м'я. ╢ спогади ╤вана Музички, священика, який все життя писав для д╕тей. Ось в╕н розпов╕дав, що коли у т╕ роки до них приходив «Дзв╕ночок», спершу його читали доросл╕, а вже пот╕м ╕з трепетом кожну стор╕ночку гортали д╕ти. Для них тод╕ був у журнал╕ ╕ «крилатий новинкар», ╕ «хлопчик-патичок», ╕ «микола-барв╕нок». Усе це ми перенесли ╕ на наш╕ стор╕нки. Ми хот╕ли, аби «Дзв╕ночок», який виховував тод╕ патр╕от╕в, таким ╕ залишався.
- А коли ╕ як вдалося в╕дновити «Дзв╕ночок» п╕сля 39-го?
- Десь у клас╕ 7-му я була учасницею зльоту талант╕в Прикарпаття. Пригадую, як малим д╕вчам несм╕ливо стояла п╕д дверима, де вже працювала секц╕я поез╕╖, ╕ боялася ╖х в╕дчинити. Тод╕ до мене п╕д╕йшов чолов╕к ╕ запитав, чого я тут стою. А я у в╕дпов╕дь: «На секц╕ю поез╕╖, але не знаю, чи заходити». А в╕н каже: «Обов'язково заходь, дитино. Там Юрко Шкрумеляк веде цю секц╕ю. А ти зна╓ш, хто такий Шкрумеляк? Це - великий чолов╕к, який видавав «Дзв╕ночок», ╕ зна╓ш, як за нього потерп╕в?»
Минають роки. Вже студенткою Льв╕вського ун╕верситету журнал╕стики я задумала б╕льше дов╕датись про «Дзв╕ночок». В╕дтод╕ цю думку й не залишала. А з березня до кв╕тня 1992 року вже формувала нову редакц╕ю «Дзв╕ночка». ╤ знову це символ╕чно, бо ж у кв╕тн╕ народився Юрко Шкрумеляк!
- Хто тод╕ ув╕йшов у нову редакц╕ю «Дзв╕ночка»?
- Д╕вчинка ╕з села В╕ктор╕в, Галицького району, Слава Путера. У сво╖ 25 рок╕в вона взялася малювати «Дзв╕ночок». Усе решта фактично лягло на мо╖ плеч╕. Тод╕ я почала звертатися до тих людей, чи╖ твори любила. Це були Павличко, Галина Гордасевич, Мар╕я Пономаренко, Ганна Чубач. Так сталося, що нам пов╕рили! Тод╕ ж у Льв╕вськ╕й друкарн╕ «Атлас» вийшов перший номер «Дзв╕ночка». На його презентац╕ю при╖хав отой чолов╕к, який уперше мен╕ розпов╕в про часопис. Це був Ярослав Дорошенко (поет, журнал╕ст - ред.). Пригадую, в╕н прив╕з кв╕ти ╕ сказав: «А пам'ята╓ш, як ти боялась зайти до Юрка Шкрумеляка, який поплатився за «Дзв╕ночок» тюремною каторгою?»
Коли в╕дроджували видання, теж був непростий час. Багато колег стояли на роздор╕жж╕, думали, в як╕й газет╕ залишатися. Багато не в╕рили в мо╖ сили, у те, що ╓ потреба в дитячому журнал╕. Але я залишалась на сво╓му. Бо цей «Дзв╕ночок» в╕д╕грав велику роль у пол╕тичному житт╕ Укра╖ни. Адже коли у нас, на Галичин╕, з'явились УПА, ОУН, то саме «Дзв╕ночок» формував покол╕ння тих в╕дчайдух╕в, як╕ боролися за Укра╖ну, не боячись смерт╕.
- Хто допомагав вам в╕дновити «Дзв╕ночок»?
- Це було в Рогатин╕. Пригадую, я п╕д╕йшла до голови районно╖ адм╕н╕страц╕╖, справжнього патр╕ота пана Сидора, показала йому наш╕ малюнки, твори. В╕н був у захват╕, розум╕в, що в╕дбува╓ться в╕дродження справд╕ укра╖нського журналу. Вт╕м, в╕н теж не уявляв, як це можна зробити у райцентр╕, у пров╕нц╕йному м╕стечку. Тод╕ голова району пооб╕цяв, що поговорить про допомогу з м╕сцевим п╕дпри╓мцем. Ось в╕н нам дав старт, п╕дтримав. Але головн╕ д╕йов╕ особи у в╕дродженн╕ «Дзв╕ночка» - його передплатники. Вони надзвичайно тепло ╕ гарно сприйняли видання. За вс╕ 25 рок╕в ми не отримали жодного листа з невдоволенням чи претенз╕╓ю. За ц╕ роки ми згуртували у «Дзв╕ночку» найкращу письменницьку ел╕ту Укра╖ни. Погляньте на нашу редакц╕йну раду (показу╓ видання - авт.). Це - ╕ лауреати прем╕╖ ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки Мар╕я Пономаренко ╕ В╕ктор Васильчук, це й неповторний письменник Микола Петренко, академ╕к Володимир Качкан, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ Степан Пушик, професор В╕тал╕й Святовець, академ╕к Любомир Пир╕г. Багато рок╕в ╕з нами сп╕впрацю╓ дитяча письменниця з Канади Леся Храплива, яка навчалась у Львов╕. Ми надзвичайно любимо цих людей.
«Дзв╕ночок» пройшов довгий шлях. Рок╕в 9 ми друкувались у Ки╓в╕, у «Прес╕ Укра╖ни». Пот╕м, видавались у Коломи╖, а тепер ось - в ╤вано-Франк╕вську.
- Знаю, ви ╓ лауреатом М╕жнародно╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Дмитра Нитченка ╕ теж пишете казки для д╕тей. Дописувач╕ «Дзв╕ночка» читають ╖х першими?
- Нещодавно вийшла моя книжечка поез╕╖ «Котик зор╕ рахував». Ще дв╕ книжечки вже написан╕, але через р╕зн╕ обставини поки що не побачили св╕ту. У «Дзв╕ночку» я ╖х публ╕кую лише через те, що про це просять наш╕ читач╕ та мо╖ колеги. На зустр╕чах ╕з д╕тьми читаю ╖м сво╖ казки. А тод╕ мен╕ закидають, чому я ╖х не надрукую, аби ╖х почитали б╕льше д╕ток.
- «Дзв╕ночок» - це журнал для д╕тей до 10 рок╕в?
- Нав╕ть старших. Бо в нас п╕дн╕мають теми ╕ з ╕стор╕╖, ╕ з народознавства. Ми пишемо надзвичайно ц╕кав╕ матер╕али про традиц╕╖, обряди. Цим дуже ц╕кавляться д╕ти 7-х ╕ 8-х клас╕в.
- Знаю, що тираж видання редактори завше тримають у великому секрет╕. Чи можете нам в╕дкрити та╓мницю про к╕льк╕сть читач╕в «Дзв╕ночка»?
- Тираж залежить в╕д передплати. Може бути й 5 тисяч, а можемо вийти й на 10 тисяч. Пам'ятаю, що найб╕льший тираж, а це 50 тисяч прим╕рник╕в, в╕дновлений «Дзв╕ночок» мав, коли друкувався його перший номер. Багато людей збер╕гають його й дос╕. А пройшло вже 25 рок╕в, ╕ це нам дуже при╓мно. У 1999 роц╕ нашим сп╕взасновником стала ╤вано-Франк╕вська обласна рада. Вт╕м, велику п╕дтримку «Дзв╕ночок» в╕дчув лише у 2010 роц╕, в╕дколи на посаду голови облради прийшов Олександр Максимович Сич (шеф-редактор видання - авт.) Тепер ми виходимо регулярно, раз на два м╕сяц╕. Жодних збо╖в нема╓. «Дзв╕ночок» нин╕ ма╓ обсяг не 16 стор╕нок, як ран╕ше, а 24. Б╕льше того, ╓ над╕я, що у наступному п╕вр╕чч╕ зможемо запропонувати читачам нав╕ть 28 стор╕нок.
Олександр Максимович не друку╓ться, але завше пам'ята╓, коли прив╕тати читач╕в, ц╕кавиться нашими справами та й рад╕╓ кожному випуску. Як депутат облради, в╕н передплачу╓ «Дзв╕ночок» для шк╕л та дитсадк╕в област╕. Це важливо.
- А д╕ти друкуються у «Дзв╕ночку»?
- Якщо ми бачимо добр╕ тексти, друку╓мо. Проте ма╓мо засторогу, аби «Дзв╕ночок» не перетворився у дописувальну газетку. Д╕ти поки що вчаться писати. А ми хочемо запропонувати ╖м т╕ твори, на яких варто вчитися.
- А як сьогодн╕ конкуру╓те ╕з засиллям гаджет╕в? Яким ма╓ бути дитяче видання, аби д╕ти до нього потягнулися, залишивши планшети, смартфони, айфони?
- Насамперед, ц╕кавим ╕ гарно ╕люстрованим. Видання ма╓ пропонувати р╕зноман╕тн╕ теми, бо д╕ти - р╕зн╕. Хтось любить кросворди, хтось - ребуси, ╕нш╕ - загадки, см╕шинки, ╕сторичн╕ матер╕али, опов╕дання, притч╕, казки. ╤ усе це ми стара╓мось ум╕стити в маленький «Дзв╕ночок». Коли я при╖жджаю до д╕тей, бачу, що вони зустр╕чають журнал з рад╕стю, а останн╕м часом спостер╕га╓мо, що носять його у портфеликах. Дають читати одне одному ╕ це при╓мно.
Невелику к╕льк╕сть прим╕рник╕в ми стара╓мось в╕двозити у школи, але найб╕льше в╕дда╓мо у б╕бл╕отеки. А це шк╕льн╕, обласн╕, с╕льськ╕ читальн╕. Таке ми практику╓мо вже багато рок╕в. Чому? Бо в б╕бл╕отец╕ «Дзв╕ночок» збер╕гатиметься довгий час. Адже не вс╕ можуть передплатити чи купити журнал. А б╕бл╕отеки, як╕ залишаються царством книги, збер╕гають «Дзв╕ночок» ╕ вдячн╕ нам за нього. Ось ╕ Солом'янська дитяча б╕бл╕отека Ки╓ва нещодавно визнала нас кращими.
- А ╕нтернет-верс╕я «Дзв╕ночка» ╕сну╓?
- Н╕. Ми хочемо, аби читач╕ «Дзв╕ночка» та й ус╕ укра╖нськ╕ д╕ти тягнулися до читання. Так, треба знати комп'ютер. Але, попри це, батькам варто пам'ятати, що, коли д╕ти читають, вони стають зовс╕м ╕ншими. У них горять оч╕, вони стають ц╕кав╕шими. Тому «Дзв╕ночок» ретельно вишуку╓ ╕ п╕дбира╓ матер╕али, аби бодай на деякий час в╕двол╕кти д╕тей в╕д комп'ютер╕в.
Минулого тижня ми в╕ддали до 2-х тисяч прим╕рник╕в «Дзв╕ночка» волонтерам, аби т╕ в╕двезли видання д╕тям на сх╕д. ╤ великим подарунком для нас стало те, що Олександр Сич зробив передплату «Дзв╕ночка» майже для 30 шк╕л Донбасу. Тепер нас там будуть чути, як ╕ ран╕ше, коли «Дзв╕ночок» передплачували на сход╕ кра╖ни. Адже ми одн╕ з перших розпов╕дали ╖м про Стуса, Сосюру ╕ тих людей, як╕ будили укра╖нську мову.
ДОВ╤ДКОВО. Юр╕й Шкрумеляк (1895-1965) - в╕домий галичанин, укра╖нський журнал╕ст, поет, перекладач ╕ дитячий письменник, с╕човий стр╕лець, автор твор╕в про визвольну боротьбу УСС-УГА.
Народився в селянськ╕й с╕м'╖. Навчався у Льв╕вському ╕ Празькому ун╕верситетах. Знав к╕лька ╓вропейських мов. П╕д час Першо╖ св╕тово╖ в╕йни воював у склад╕ Укра╖нських С╕чових Стр╕льц╕в. У 1918-1920 роках Шкрумеляк перебував у лавах УГА, трагед╕ю яко╖ описав у книз╕ "По╖зд мерц╕в". 1931-1939 - редактор часопису «Дзв╕ночок».
Саме Юр╕й Шкрумеляк написав на зразок "Катехизму польсько╖ дитини" Владислава Белзи (1847-1913) сво╓ "Слово укра╖нсько╖ дитини":

"Хто ти, хлопчику маленький?
Син я Укра╖ни-Неньки!
Укра╖нцем я зовуся
Й тою назвою горджуся!
А по ч╕м тебе п╕знаю?
По вкра╖нському звичаю.
В мене вдача щира й см╕ла
╤ в╕двага духа й т╕ла,
╤ душа моя здорова,
Укра╖нська в мене мова...
Як поможеш свому люду?
Пильно все учитись буду,
Щоб сво╖ мене любили,
А чуж╕ щоби ц╕нили.
Щоб про м╕й народ питали,
Укра╖ну шанували.
Чи при прац╕, чи в забав╕,
Все послужу р╕дн╕й справ╕.
Н╕ ма╓тку ан╕ труду
Жалувати я не буду,
Щоб народов╕ Вкра╖ни
Помогти устать з ру╖ни.
Все зум╕ю перенести
Для Вкра╖ни слави й чест╕.
Господа буду благати,
Щоб нам дав добра д╕ждати!"

У 1945 роц╕ засуджений на 10 рок╕в за «антирадянську д╕яльн╕сть», в╕дбув покарання в Печорських таборах (Ком╕ АРСР).
П╕сля повернення з ув'язнення у 1956 роц╕ змушений був написати покаянного листа, який опубл╕кувала газета «В╕льна Укра╖на». П╕сля цього Шкрумеляка реаб╕л╕тували.
Помер у 1965 роц╕ у Коломи╖, похований у Львов╕ на Личак╕вському кладовищ╕.

╤рина ДРУЖУК
╤вано-Франк╕вськ
Фото: Юр╕й Рильчук

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18629

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков