Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 26.05.2017
ТЕРАКОТОВА АРМ╤Я ЛЕН╤НИХ. ЯКИМ БУДЕ МУЗЕЙ ТОТАЛ╤ТАРИЗМУ В КИ╢В╤?

Зразком послужать аналог╕чн╕ музе╖ у В╕льнюс╕ та Будапешт╕

Р╕к тому л╕дерами з декомун╕зац╕╖ в Укра╖н╕ були Ки╖в ╕ Одеса. На сьогодн╕, за словами голови Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам'ят╕ Володимира В'ятровича, вже 987 населених пункт╕в зм╕нили назви, в кра╖н╕ демонтовано б╕льше 2,5 тисяч╕ пам'яток тотал╕тарному режиму, перейменовано 52 тисяч╕ вулиць.
А основним поштовхом до «лен╕нопаду» на територ╕╖ держави, звичайно ж, послужило знесення головного пам'ятника Лен╕ну на бульвар╕ Т. Шевченка п╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕.
«За неповернення до комун╕стичного минулого, до догм СРСР, у 2014 роц╕ було заплачено б╕льше н╕ж 100 житт╕в. Але загроза повернення в «тюрму народ╕в» залиша╓ться через агрес╕ю Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Тому «н╕коли знову» – це мета створення музею монументально╖ пропаганди у Ки╓в╕ (у розмовному вар╕ант╕ – музей тотал╕таризму), ╕ в т╕й же Одес╕, ╕ в ╕нших м╕стах. Ми хочемо допомогти громадянам подолати культурну травму радянського пер╕оду ╕ створити майданчик для конструктивного сусп╕льного д╕алогу», – каже Володимир В'ятрович.

ГОЛОВНИМ ЕКСПОНАТОМ БУДЕ САМА СТАЛ╤НСЬКА ВДНГ
У голодному пово╓нному 1949 року Йосип Стал╕н п╕дписав документ про буд╕вництво Виставки досягнень народного господарства Укра╖нсько╖ РСР, за виконання якого, з ╕деолог╕чних м╕ркувань, взялися з великим розмахом ╕ не шкодуючи кошт╕в.
Безл╕ч пав╕льйон╕в, що в╕дм╕нно збереглися, ╕ багато декорован╕ ус╕ма атрибутами комун╕стично╖ епохи, як на фасадах, так ╕ всередин╕, по сут╕, ╕ ╓ головною визначною пам'яткою майбутнього музею монументально╖ пропаганди. Якби застосувати до комплексу колишньо╖ ВДНГ, (а зараз – Нац╕онального виставкового комплексу) закон про декомун╕зац╕ю, то довелося б розкурочити ус╕ буд╕вл╕. В╕д шпил╕в до внутр╕шньо╖ штукатурки. Тому вир╕шено було влаштувати музей саме тут, рятуючи тим самим в╕д руйнування ╕ основний запов╕дник стал╕нсько╖ арх╕тектури, що ма╓ статус охоронюваного законом.
За словами секретаря Ки╖вради та ╕н╕ц╕атора створення музею Володимира Прокоп╕ва, знадобився р╕к, щоб оформити концепц╕ю музею, створити благод╕йний фонд, кошти якого п╕дуть на оформлення експозиц╕╖ та утримання музею. На все про все потр╕бно близько 20 м╕льйон╕в гривень, з╕брано вже 15 в╕дсотк╕в в╕д необх╕дного. Це дозволить до осен╕ запустити першу частину музею – в╕дкриту, яка розташу╓ться в але╖ за корпусом №1. Друга частина буде у буд╕вл╕ поруч з центральним входом. ╥╖ в╕дкриють п╕зн╕ше. Можливо, вх╕д у не╖ буде платним.
У столиц╕ за останн╕й час демонтували 144 монументи, пов'язан╕ з радянською епохою, але мистецтвознавц╕в, як╕ в╕дбирають експонати, зац╕кавили т╕льки 8 через ╖хню незаперечну художню ц╕нн╕сть. Вони спод╕ваються, що на алею скульптур потрапить пам'ятник Ману╖льскому роботи ╤вана Кавалер╕дзе, який представля╓ художню ц╕нн╕сть ╕ збер╕га╓ться на територ╕╖ «Мистецького арсеналу» (монумент був знесений за час╕в ╢вромайдану), пам'ятник Щорсу, який мають демонтувати найближчим часом за спец╕ально розробленим проектом, бронзова скульптура з Подолу «Булижник – зброя пролетар╕ату», ╕ деяк╕ ╕нш╕.
Нагада╓мо: про знесення монумента Батьк╕вщин╕-матер╕ взагал╕ не йдеться. У зв'язку з виконанням закону про декомун╕зац╕ю, демонтажу п╕длягають лише серп ╕ молот на щит╕ скульптури. Проектом займа╓ться ╤нститут електрозварювання ╕мен╕ Патона. Кр╕м того, необх╕дно вир╕шити, як розм╕стити нац╕ональн╕ символи на щит╕. Фах╕вц╕ вважають, що справжн╓ м╕сце скульптурно╖ композиц╕╖, що п╕д аркою Дружби народ╕в – у музе╖ тотал╕таризму, але з багатьма майбутн╕ми експонатами до моменту ╖х потрапляння «на алею б╕льшовизму» ма╓ в╕дбутися паперова ╕ юридична робота.

ЗНАЙТИ «БУЛИЖНИК – ЗБРОЯ ПРОЛЕТАР╤АТУ»
– Ми би хот╕ли включити в експозиц╕ю на але╖ близько 50 скульптур, серед них будуть ╕ т╕, на яких зробимо зоровий акцент, – каже мистецтвознавець з Нац╕онального художнього музею Укра╖ни Оксана Пар╕нова, яка безпосередньо займа╓ться наповненням музею експонатами. – Це можуть бути, наприклад, узагальнен╕ (м╕фолог╕зован╕) геро╖ жовтневого перевороту 1917 року. А з численних Лен╕них, виробництво канон╕чних постатей якого було поставлено на промисловий пот╕к, створимо щось под╕бне до китайсько╖ Теракотово╖ арм╕╖. Але поки ми не ма╓мо того, що хот╕ли б виставити. В╕дбирати експонати для музею будуть мистецтвознавц╕ та ╕сторики.
Експерти визнають, що багато чого з того, що було демонтовано ран╕ше, сьогодн╕ складно в╕дшукати. Наприклад, багатоф╕гурний монумент Жовтнево╖ революц╕╖, який до осен╕ 1991 року стояв на центральн╕й площ╕ Ки╓ва, а до 2001 року перебував на задв╕рках комб╕нату художн╕х вироб╕в, розташованого на вулиц╕ Васильк╕вськ╕й. Нев╕доме ╕ м╕сцезнаходження пам'ятника Кос╕ору, який прибрали з вулиц╕ Артема. Фах╕вц╕ кажуть, що переважна б╕льш╕сть з╕ 140 демонтованих бюст╕в ╕ знятих з ки╖вських буд╕вель табличок на згадку про б╕льшовик╕в – не представляють художньо╖ ц╕нност╕. Але за ╖хн╕й демонтаж та збереження несе в╕дпов╕дальн╕сть столичний департамент з благоустрою.
- Скульптури – це основне, але у громадському простор╕ укра╖нських м╕ст залиша╓ться ще багато м╕сць, заповнених гаслами, барель╓фами, розписами, моза╖ками т╕╓╖ радянсько╖ епохи ╕ вимагають де╕деолог╕зац╕╖. Але ╓ ╕ ун╕кальн╕ роботи радянського пер╕оду, як╕ представляють художню ц╕нн╕сть ╕ як╕ ф╕зично неможливо передати в наш музей, – каже Оксана Пар╕нова. – У пав╕льйон╕ створюваного музею будуть збер╕гатися реч╕, як╕ не можна експонувати на в╕дкритому пов╕тр╕, тут можна розм╕стити матер╕али з арх╕ву ЦК Компарт╕╖ Укра╖ни, деяк╕ фонди б╕бл╕отеки КПРС, експонати з музею Лен╕на в Ки╓в╕.
Головне, що буде у новому музе╖, – це жив╕ лекц╕╖, зазнача╓ мистецтвознавець, – на яких пояснять, чому, за яких обставин були створен╕ пам'ятники, в яких умовах працювали художники. Потр╕бно розв╕нчати ╕де╖ тотал╕тарного сусп╕льства, щоб б╕льше не повернутися в нього. У цьому план╕ кращими прикладами для нас ╓ музе╖ тотал╕таризму, створен╕ у В╕льнюс╕ та Будапешт╕.

Р╤ЧКОВИЙ ВОКЗАЛЕ, КОЛИ ТЕБЕ ВРЯТУЮТЬ?
Ще один пам'ятник арх╕тектури радянсько╖ епохи, г╕дний особливо╖ уваги ╕ декомун╕затор╕в, ╕ мистецтвознавц╕в, ╕ реставратор╕в – це буд╕вля Р╕чкового вокзалу на Поштов╕й площ╕ в Ки╓в╕ – з безл╕ччю збережених усередин╕, як вважають мистецтвознавц╕, ун╕кальних експонат╕в. В╕н н╕як не може повернутися до життя.
Ще минулого року власники буд╕вл╕ об╕цяли киянам, що швидко п╕дготують в╕зуальну концепц╕ю ╕нтер'╓р╕в, почнуть ремонт ╕ збережуть ун╕кальн╕ роботи монументального мистецтва, а вл╕тку в╕дкриють доступ до нижн╕х поверх╕в. загалом ╕дея така: повернути Р╕чковому вокзалу туристичне значення, створити ╓диний прост╕р з Поштовою площею, в╕дкритий для вс╕х.
Тут хот╕ли розм╕стити 15 ресторан╕в, н╕чний клуб, туристичний центр, у якому можна буде купити квитки на прогулянков╕ катери, а у майбутньому, якщо в╕дновиться регулярне судноплавство – ╕ на пасажирськ╕ судна, що курсують по Дн╕пру. Планувалося також створити в прим╕щенн╕ громадський арт-прост╕р ╕ ресторан-музей ╕стор╕╖ р╕чкового транспорту та Дн╕пра.
На жаль, щось п╕шло не так, ╕ тепер, за словами ╕деолога реновац╕╖ Р╕чкового вокзалуАндр╕я Вавр╕ша, презентац╕я оновлень в╕дбудеться у перш╕й половин╕ червня нин╕шнього року.
Нагада╓мо, чим ун╕кальн╕ ╕нтер'╓ри буд╕вл╕ вокзалу.
Вони прикрашен╕ в╕сьмома роботами, присвяченими ╕стор╕╖ Укра╖ни – це ╕ шлях по Дн╕пру ╕з варяг у греки, ╕ Богдан Хмельницький, ╓ моза╖ка «Жовтень».
Як пояснювала нам мистецтвознавець Галина Скляренко, моза╖ки Р╕чкового вокзалу, створен╕ у 1961 роц╕, в╕дкрили новий етап в укра╖нському монументальному мистецтв╕ радянського пер╕оду. Але саме з цих твор╕в у стил╕ конструктив╕зму почався етап оформлення громадських буд╕вель в Укра╖н╕ (╕ в усьому колишньому СРСР) роботами монументального та декоративно-прикладного мистецтва – моза╖ками, розписами, керам╕чними та тканими панно, в╕тражами.
Це важлива частина культурного спадку радянсько╖ епохи. Ун╕кальн╕сть роб╕т, створених художниками ╤ваном Литовченком, Ернстом Катковим, Валер╕╓м Ламахом, поляга╓ в тому, що вони використовували для моза╖к керам╕чну плитку та кольоров╕ цементи. Ран╕ше так╕ матер╕али не застосовували. Кр╕м моза╖к, у прим╕щенн╕ вокзалу ╓ ц╕нний рель╓ф в╕домого скульптора ╤нни Колом╕╓ць, св╕тильники, кован╕ огорож╕ та перила, облицювання ╕нкерманським каменем (на жаль, в╕н зафарбований). Мистецтвознавц╕ вважають, що ╕нтер'╓р, створений в ╓диному стил╕, потр╕бно зберегти ╕ не ставити ресторанн╕ перегородки, що розд╕ляють композиц╕╖. А те, що у буд╕вл╕ вокзалу будуть ресторани, р╕к тому ╖х не бентежило, лише б у буд╕влю повернули життя та людей, ╕ вона не стояла пусткою, тому що багато деталей ╕нтер'╓ру вже вимагали терм╕нового зм╕цнення та реставрац╕╖.
Тепер подивимося, що запропонують власники прим╕щення через р╕к п╕сля попередн╕х об╕цянок.

Катерина Новосв╕тня
«Укр╕нформ»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18614

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков