Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2761)
З потоку життя (5872)
Душі криниця (3302)
Українці мої... (1427)
Резонанс (1444)
Урок української (985)
"Білі плями" історії (1623)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (259)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У «СУД╤» КРИМУ ДОПИТАЛИ СВ╤ДК╤В У «СПРАВ╤ БАЛУХА». ВОЛОДИМИР БАЛУХ НАПИСАВ ЛИСТА ДО УКРА╥НЦ╤В
Зазнача╓ться, що Балух, який понад 55 дн╕в тому оголосив голодування, був присутн╕й на зас╕данн╕....


ВАСИЛЬ ЛОМАЧЕНКО СТАВ ЧЕМП╤ОНОМ СВ╤ТУ У ЛЕГК╤Й ВАЗ╤
Укра╖нець Василь Ломаченко перем╕г у Нью-Йорку венесуельця Хорхе Л╕нареса, нокаутувавши його в...


СУД У ХЕРСОН╤ АРЕШТУВАВ КЕР╤ВНИКА «РИА НОВОСТИ УКРАИНА» ВИШИНСЬКОГО БЕЗ ПРАВА ВНЕСЕННЯ ЗАСТАВИ
Таким чином, суд задовольнив клопотання прокуратури, яка наполягала на цьому запоб╕жному заход╕.


╢ВРОБАЧЕННЯ-2018: ПЕРЕМ╤Г ╤ЗРА╥ЛЬ
У португальськ╕й столиц╕ Л╕сабон╕ минуло╖ суботи у ф╕нальному етап╕ м╕жнародного п╕сенного...


КРИМСЬК╤ ТАТАРИ П╤ДНЯЛИСЯ НА ЧАТИР-ДАГ У ПАМ'ЯТЬ ПРО ЖЕРТВ ДЕПОРТАЦ╤╥
Про це пов╕домля╓ кримськотатарська газета "Авдет".
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 19.05.2017
МИРУ – МИР! РУНЕТУ – Н╤

Роспроп виявився не готовим до санкц╕й проти айт╕шник╕в кра╖ни-агресора

Президентський указ №133/2017, який був прийнятий ╕ набув чинност╕ у в╕второк, ╓ наст╕льки важливим, що – не сумн╕ваюся – йому ще належить ув╕йти в п╕дручники. Найважлив╕ше в ньому, ╕ символ╕чно, ╕ фактично, айт╕шн╕ санкц╕╖: заборона двох соцмереж, двох антив╕рус╕в, найб╕льшого поштового бренду та найб╕льшого пошуковика, разом з ╖хн╕ми розгалуженими супутн╕ми серв╕сами.
Це не просто нова порц╕я санкц╕й по в╕дношенню до кра╖ни-агресора. Це принциповий ╕ дуже важливий крок, який веде Укра╖ну подал╕ в╕д смертельно небезпечного «русского мира». За важлив╕стю з цим може зр╕внятися х╕ба що р╕шення, прийняте три роки тому – про заборону рос╕йського ТБ на територ╕╖ Укра╖ни. Впевнений, що без того акту зберегти кра╖ну не вдалося б. А тепер настав час сказати колишн╕й метропол╕╖ чергове, наступне «Лаша тумбай» (пам'ята╓те скандал навколо ц╕╓╖ пророчо╖ ╓вробаченсько╖ п╕сн╕ В╓рки Сердючки).
ВЧАСНО ╤ ДОРЕЧНО
Вже не знаю, наск╕льки ретельно прораховувалася дата ╕ обставини оприлюднення даного р╕шення, але у п╕дсумку зроблено це було добре ╕ вчасно. Рос╕йське ╕нформац╕йне поле виявилося елементарно не готовим до нього. ╤ зам╕сть звичного потужного пропагандистського залпу у в╕дпов╕дь ми побачили як╕сь кваплив╕, судомн╕ заяви, не дуже струнк╕ ╕ не надто переконлив╕.
Так сталося з к╕лькох причин. Перша – перенасичен╕сть новинами, втома в╕д них. Суд╕ть сам╕ – минулого в╕вторка було 9 травня, «День Перемоги», зоряний час кремл╕вських провокатор╕в. Ретельне пережовування теми «георг╕╖вських стр╕чок» – «безсмертних полк╕в» тривало аж до нед╕льних великих еф╕р╕в (в╕д нього втомилися психолог╕чно наст╕льки, що нав╕ть нин╕шню заборону на колорадську стр╕чку обговорювали уп╕всили).
У нед╕лю, 14 травня, був замовчуваний кремл╕вським ТБ м╕тинг москвич╕в, обурених (х)реновац╕╓ю, тобто руйнуванням ╖х жител з непевною об╕цянкою надати ╖м щось р╕вноц╕нне. З ╕ншого боку, чимало сил було витрачено кремлено╖дами на орган╕зац╕ю та осв╕тлення фейкового м╕тингу «за реновац╕ю».
Не менше сил було витрачено, щоб зрозум╕ти, що робити з ╢вробаченням у Ки╓в╕ – поливати брудом або просто не пом╕чати. У под╕бних ситуац╕ях важк╕сть становища московських телепроф╕ в тому, що потр╕бно вгадати (або п╕дслухати), чого хоче кремл╕вський дуче ДО ТОГО, як в╕н сам це зрозум╕╓. У п╕дсумку було вир╕шено (вгадано? п╕дслухано?) укра╖нське ╢вробачення не пом╕чати. А зам╕сть цього – старанно лажати ╓вропейський укра╖нський безв╕з.
╤, нарешт╕, в нед╕лю-понед╕лок ВВП по╖хав до Пек╕на працювати п╕дсобним роб╕тником на буд╕вництв╕ нового Шовкового шляху д╕йсно великим Кита╓м. А Роспропу за традиц╕╓ю потр╕бно було ейфорично зображати це черговим «Пут╕н ус╕х об╕грав».
╤ от п╕сля таких безперервних труд╕в праведних – раптом ще така величезна новина...
Не потягнули. Втома матер╕алу. Московська реакц╕я була жалюг╕дною, без колишнього геббельс╕вського розмаху та куражу. Суд╕ть сам╕.
КРЕМЛЬ ╤ ДЕРЖДУМА В ТУРБОТАХ ПРО УКРА╥НЦ╤В
Прес-секретар Пут╕на Дмитро П╓сков, коментуючи нову порц╕ю санкц╕й, зробив акцент на ╕нформац╕йн╕й сфер╕, що саме собою показово (п╕дсв╕дом╕сть пре): «Черговий крок у ланцюгу багатьох крок╕в, як╕, ну, напевно, порушують права людей на Укра╖н╕ на отримання ╕нформац╕╖, як╕ шкодять ╕нтересам населення Укра╖ни».
Яка зворушлива турбота про громадян Укра╖ни та ╖хню недостатню ╕нформован╕сть. Ну, з кремл╕всько╖ точки зору недостатню.
Йому вторить голова ком╕тету Держдуми з ╕нформпол╕тики Леон╕д Лев╕н: "Указ Порошенка, у першу чергу, шкодить жителям Укра╖ни, серед яких понад 13 млн заходять в соцмережу "ВКонтакте" щодня, б╕льше 5 млн – в "Однокласники".
У сукупност╕ це майже половина населення кра╖ни. Ц╕ люди тепер будуть позбавлен╕ звичного для них ╕нструменту комун╕кац╕╖ та отримання ╕нформац╕╖». Така сама, як ╕ у П╓скова, зворушлива спор╕днена турбота про укра╖нц╕в. Але звернемо увагу, що б╕льш досв╕дчений в дан╕й сфер╕ Лев╕н окр╕м ╕нформац╕╖ згаду╓ ще «╕нструмент комун╕кац╕╖». П╕дкреслимо – контрольований Москвою, керований нею ╕нструмент комун╕кац╕╖.
╤ ще одна важлива теза в╕д голови проф╕льного ком╕тету Держдуми: "Зам╕сть заявленого курсу на дотримання ╓вропейських ц╕нностей свободи та демократ╕╖ перед очима спроба побудувати нав╕ть не в╕ртуальн╕ кордони, а справжн╕й паркан з колючим дротом... Подальший розвиток ц╕╓╖ тенденц╕╖ не виключа╓ появу "великого укра╖нського файрвола"".
Чар╕вна заява – парламент кра╖ни, що безперервно критику╓ мерзенну Гейропу, звинувачу╓ Укра╖ну в недостатн╕й прихильност╕ до ╓вропейського курсу. Кра╖на, яка п╕шла у п╕дтанцьовку до Китаю, ╕ ще недавно заявляла, що буде переймати у П╕днебесн╕й досв╕д управл╕ння ╕нтернетом, "великим китайським файрволом", п╕дозрю╓ Ки╖в у тому, що той колись у майбутньому, можливо, не виключено, зробить св╕й "великий укра╖нський файрвол". Який жах...
╤ ще одна заява в╕д людини, яка давно придивля╓ться до китайського досв╕ду в ╕нформсередовищ╕. Слово Герману Клименко, раднику президента РФ з питань розвитку ╕нтернету: «Санкц╕╖ н╕як не позначаться. Мабуть, кр╕м "Яндекса". Не знаю, наск╕льки це торкнеться. Але, з точки зору рекламних доход╕в, я впевнений, що це, м'яко кажучи, не в╕дпов╕да╓ у в╕дсотковому в╕дношенн╕. У нас в рос╕йському ╕нтернет╕ загальна маса укра╖нц╕в — 12,5%. Я думаю, що в╕д доходу — це не б╕льше 3%». Овва, який неспод╕ваний розворот на 180 градус╕в. Та кому вони потр╕бн╕, ц╕ укра╖нц╕ в Рунет╕, де частка ╖х ╓ такою незначною, а доходу з них, злиденних, узагал╕ н╕якого.
Ще ц╕кав╕шою ╓ наступна заява: «Дуже ц╕каво подивитися, як Укра╖на забезпечить заборону доступу. Залишиться частина користувач╕в, яка навчиться користуватися VPN, Tor. Соц╕альн╕ мереж╕ на кшталт "ВКонтакте" — це те, що люди дуже ц╕нують". Це вже слова не хлопчика, а мужа. В╕дчува╓ться гарне знання питання – як непросто блокувати ╕нтернет-ресурси. Ще б пак, у Рос╕╖ ж досв╕д, звичайно, поки ще не такий, як у старшого китайського брата, але теж достатн╕й. Давно заблокован╕ опозиц╕йн╕ портали Grani.ru, Ej.ru, Kasparov.ru, пост╕йно примхливо зм╕ню╓ться картинка блокованих укра╖нських ресурс╕в, починаючи з InformNapalm, Цензор.нет.
РОС╤ЙСЬКИЙ Л╤БЕРАЛ ЗАК╤НЧУ╢ТЬСЯ ТАМ, ДЕ ПОЧИНА╢ТЬСЯ УКРА╥НА
Картина критики, що луна╓ з РФ на адресу укра╖нських санкц╕й, буде неповною без представлення думок, умовно кажучи, л╕беральних д╕яч╕в.
Ось, наприклад, св╕жий еф╕р Олександра Баунова, головного редактора Carnegie.ru (сайт Московського Центру Карнег╕). У нових укра╖нських санкц╕ях в╕н побачив п╕дтвердження сво╓╖ давньо╖ тези, що укра╖нська революц╕я, за його словами, все б╕льше переходить в╕д демократичного та антикорупц╕йного вектора до антирос╕йського, «емансипац╕йного» (у сенс╕ зв╕льнення в╕д залежност╕, в╕д латинського emancipatio – зв╕льнення сина в╕д батьк╕всько╖ влади»). Як приклад, вкрай негативний, Баунов нав╕в колишнього партнера Укра╖ни по ГУУАМ: «Я т╕льки-но з Узбекистану, менше тижня тому. Кар╕мов перев╕в Узбекистан формально оф╕ц╕йно на латинський алфав╕т одразу. ╤ радянськ╕ символи знищив одразу. Жодного Лен╕на там нема╓, жодно╖ п'ятикутно╖ з╕рки там нема╓... Ми бачимо, що знищення Лен╕них саме собою ╕ радянсько╖ символ╕ки не означа╓ демократичного розвитку, що демократичний розвиток – щось ╕нше. Оск╕льки Узбекистан моментально насамперед позбавився вс╕х радянських назв набагато ран╕ше, н╕ж Укра╖на, Груз╕я й ╕нш╕. ╤ щось йому це не дуже допомогло».
Под╕бний прийом назива╓ться «оглупление опонента». Особливо зручно застосовувати, коли опонент у розмов╕ не бере участ╕. Критикувати укра╖нськ╕ демократичн╕ перетворення та укра╖нську оборону в╕д рос╕йсько╖ агрес╕╖, у тому числ╕ ╕нформац╕йно╖, через узбекистанський вар╕ант лен╕нопаду – той ще креатифф.
Але це пол╕т фантаз╕╖ спец╕ал╕ста широкого проф╕лю. А ось матер╕ал колишньо╖ Лента.ру, яка через гон╕ння пере╖хала до Риги ╕ тепер працю╓ там п╕д ╕м'ям Медуза.ио. Тут, власне, вже сама назва говорить багато про що: «Укра╖на вир╕шила заблокувати найб╕льш╕ рос╕йськ╕ сайти та серв╕си. Чому це дуже погано?». Вт╕м, проб╕жимося по заголовках главок:
- Блокування в ╕нтернет╕ – шлях авторитарних держав;
- Блокування торкнеться м╕льйон╕в користувач╕в;
- Багато корисних серв╕с╕в припинять роботу;
- Влада заблокувала незалежний телеканал РБК;
- Сотням тисяч укра╖нських орган╕зац╕й доведеться шукати новий спос╕б вести бухгалтер╕ю;
- Багато укра╖нц╕в втратять роботу;
- Незрозум╕ло, як заборони будуть працювати.
На що це схоже? Турбота про простих укра╖нц╕в, тривога з приводу ╓вропейського шляху Укра╖ни, хвилювання про те, як заборона буде реал╕зовуватися – це ж практично повне повторення тез Кремля та Держдуми.
А де взагал╕ згадка про те, що Укра╖на – жертва рос╕йсько╖ агрес╕╖; про те, що частина укра╖нсько╖ територ╕╖ на даний момент Рос╕╓ю в╕дторгнута; що ус╕ рос╕йськ╕ ╕нтернет-платформи, зг╕дно з законом, перебувають п╕д повним контролем ФСБ; що сама Рос╕я давно вже блоку╓ частину укра╖нських ╕нтернет-ресурс╕в; що п╕сля вибор╕в у США та Франц╕╖ рос╕йськ╕ айт╕шники мають вкрай погану репутац╕ю, ╕ в╕д них потр╕бно оборонятися?
Де? Важко пов╕рити, що такий квал╕ф╕кований ресурс, як «Медуза» про це не зна╓ або раптом забув. Так у чому ж р╕ч? Очевидно, у зароблянн╕ «бал╕в лояльност╕» у Кремля. Так, базуються в Риз╕, але працюють ╕ поширюються в Рос╕╖. ╤ у свою чергу, не хочуть бути заблокованими там.
«ВКОНТАКТЕ» - ШЛЯХ ВНИЗ
Демократ╕я ╓ демократ╕я. У той час, як в Рос╕╖ хвилю укра╖нських айт╕-санкц╕й зустр╕ли з розгублен╕стю, дезорган╕зовано, в сам╕й Укра╖н╕ спалахнула досить бурхлива ╕ д╕йсно пристрасна дискус╕я. За «Однокласниками», загалом, н╕хто не шкодував. Але зате пом╕тне засмучення викликало швидке зникнення з укра╖нського простору соцмереж╕ «ВКонтакте». До того ж часто виявляли це почуття не ватники-колоради, а пристойн╕ люди, налаштован╕ патр╕отично. Як же так? На жаль, звичка до зручного ╕нтерфейсу рос╕йсько╖ соцмереж╕, до ╖╖ великого п╕ратського контенту на якийсь час буквально засл╕пила.
Популярною на якийсь час стала теза «Ось ВКонтакте закрива╓мо. Але що ж наша влада не п╕дготувала н╕чого натом╕сть?». Вт╕м, ╖╖ досить швидко заступила переконлив╕ша: «Ви що, серйозно вважа╓те, що М╕н╕нформпол╕тики, Адм╕н╕страц╕я президента повинн╕ були робити стартап по просуванню п╕ратського контенту?)))».
Але у таких сперечаннях варто було б згадати ╕ про ╕нше. Про те, що таке «ВКонтакте» ╕ що таке VK сьогодн╕.
22-р╕чний Павло Дуров запустив цей стартап у 2006 роц╕. Назву в╕н взяв з╕ слогану л╕берально╖ тод╕ рад╕останц╕╖ «Ехо Москви»: «У повному контакт╕ з ╕нформац╕╓ю». Справа у Дурова п╕шла. Р╕зкий злам в╕дбувся, коли у грудн╕ 2013 року ФСБ зажадала у нього дан╕ орган╕затор╕в груп ╢вромайдану. В╕н в╕дмовив – ╕ тод╕ почався ще б╕льший тиск. Вже у 2014 роц╕ Дуров знову не п╕ддався на давню (з «недореволюц╕йного» 2011 року) вимогу закрити антикорупц╕йн╕ групи Навального. Зрештою, пресинг завершився продажем акц╕й. Кому? У 2014 роц╕ контроль над "ВКонтакте" (52%) отримали структури, близьк╕ до пут╕нського б╕знесмена Ал╕шера Усманова (в╕н контролю╓ "Мегафон" ╕ Mail.ru Group).
Щоб ви знали, з осен╕ 2014 до к╕нця 2016 року гендиректором «ВКонтакте» був Борис Доброде╓в – талановитий, як ╕ ус╕ д╕ти кремл╕всько╖ ел╕ти, нащадок гендиректора ВДТРК Олега Доброде╓ва. А ВДТРК, хто забув – нагадаю, один з головних кремл╕вських рупор╕в, включа╓ в себе Рос╕ю-1, Рос╕ю-24, рад╕о «В╕ст╕», рад╕о «Маяк» та багато ╕ншо╖ под╕бно╖ гидоти. Нараз╕ Доброде╓в-молодший – гендиректор вже вс╕╓╖ Mail.Ru Group. З 2016 року «ВКонтакте» стала оф╕ц╕йним постачальником питань для «прямо╖ л╕н╕╖» Його Президентсько╖ Величност╕ Володимира Пут╕на. Ще хороша деталь – закиньте у пошукову систему (Google, зрозум╕ло) фразу «засудили за репост ВКонтакте» ╕ почитайте, як у Рос╕╖ судять за перепости.
Природно поста╓ питання – чи варто витрачати ст╕льки сил за право ╕ дал╕ залазити в це геб╕стське лайно? По-мо╓му, питання риторичне...
У продовження теми Павла Дурова. Напередодн╕ в╕н знову в╕дкинув тиск Кремля-ФСБ на його останн╕й стартап Telegram.
╤ншого штибу новина у продовження теми ВДТРК – спостереження, яке може виявитися корисним у найближчому майбутньому. У «Вечор╕ з Володимиром Соловйовим» при обговоренн╕ теми в╕вторкових санкц╕й вона част╕ше доповнювалася не т╕льки оч╕куваним засудженням заборон на колорадську стр╕чку, а ще й плювками в б╕к закону Укра╖ни з приводу церковних параф╕й.
╤ це дуже показово – у Москв╕ пан╕чно бояться зм╕цнення принцип╕в демократ╕╖, самоврядування у церковних параф╕ях Укра╖ни. Кремль буде битися до останнього за збереження авторитарно╖ схеми керування церквою – щоб, по можливост╕, максимально законсервувати нин╕шн╕й вплив Московського патр╕архату в Укра╖н╕. Те, що на цю тему не раз збивалися сп╕кери ВДТРК, показу╓, що Роспроп до даного питання, на в╕дм╕ну в╕д айт╕-санкц╕й, готувався. ╤ можливо, у найближчому майбутньому варто чекати якогось великого вихлопу на цю тему.

Олег Кудр╕н
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18571

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков