Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 12.05.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 12.05.2017
Борис Соколов, рос╕йський ╕сторик: У ДРУГ╤Й СВ╤ТОВ╤Й ЗАГИНУВ 41 М╤ЛЬЙОН ГРОМАДЯН СРСР, П'ЯТА ЧАСТИНА НАСЕЛЕННЯ

День Перемоги, «Свято з╕ сльозами на очах». Таке трактування 9 Травня в Рос╕╖ поринуло в минуле. ╤ сам виконавець п╕сн╕, рядок з яко╖ згаданий, Лев Лещенко сьогодн╕ кримнаш╕вець, внесений до «чорного списку». Останн╕ роки ╕стер╕я навколо цього свята в РФ така, що для не╖ придумали спец╕альне слово - «поб╓доб╓с╕╓».
Тим дивовижн╕ше, що два м╕сяц╕ тому на слуханнях у Державн╕й дум╕ про патр╕отичне виховання оприлюднена допов╕дь, в як╕й на п╕дстав╕ якихось «розсекречених даних» було названо нову к╕льк╕сть втрат Радянського Союзу у так зван╕й Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕, штучно в╕докремлен╕й Стал╕ним ╕з Друго╖ св╕тово╖, щоб в╕дмити його союз ╕з Г╕тлером. К╕льк╕сть ця - 42 м╕льйони ос╕б (у тому числ╕ 19 млн - втрати арм╕╖). Тобто п'ята частина всього населення кра╖ни!
Ц╕ дан╕ практично зб╕глися з оц╕нками в╕домого рос╕йського ╕сторика Бориса Соколова, який видав цього року книгу «Ц╕на в╕йни. Людськ╕ втрати Рос╕╖ / СРСР у XX-XXI ст.».

РАДЯНСЬКИЙ П╤ДРАХУНОК: ПЛЮС-М╤НУС 10-20 М╤ЛЬЙОН╤В ЖИТТ╤В
- Ситуац╕я, коли радянська точн╕сть втрат у в╕йн╕ становить плюс-м╕нус десять-двадцять м╕льйон╕в житт╕в приголомшу╓. Борисе Вадимовичу, чому так сталося?
- Обчислення людських втрат у в╕йн╕ - не сухе р╕шення яко╖сь суто математично╖ задач╕. Йдеться про живих людей, всесв╕ти, як кажуть ф╕лософи, що волод╕ли думкою, свободою вол╕. Але на момент п╕драхунку вони вже загинули або зникли без в╕ст╕, тобто апр╕ор╕ недоступн╕. Отже, треба п╕драховувати втрати на основ╕ арм╕йських донесень р╕зних р╕вн╕в. При цьому первинн╕ донесення про втрати (в╕д командир╕в взвод╕в, рот ╕ батальйон╕в) у б╕льшост╕ випадк╕в в арх╕вах не збер╕гаються. Под╕бн╕ донесення сам╕ по соб╕ також не надто точн╕, оск╕льки грунтуються як на особистих враженнях командира, котрий спостер╕гав ймов╕рну загибель сво╖х б╕йц╕в, або на св╕дченнях п╕длеглих про загибель когось ╕з товариш╕в, або на факт╕ в╕дсутност╕ когось ╕з б╕йц╕в п╕сля бою. Суб'╓ктивний фактор у таких умовах ╓ дуже великим. У Червон╕й Арм╕╖ п╕д час в╕йни автор донесення зазвичай прагнув применшити дан╕ про втрати або пов╕домляти про них ╕з зап╕зненням.
- З якою метою?
- З к╕лькома. По-перше, це давало змогу отримувати додатков╕ пайки, по-друге - покращувати уявлення начальства щодо результат╕в бойово╖ д╕яльност╕. Однак головним чином заниження р╕вня втрат могло в╕дбуватися в тих ╕нстанц╕ях, куди надходили первинн╕ донесення про втрати. Кожна ╕з цих ╕нстанц╕й, починаючи в╕д полку ╕ зак╕нчуючи фронтом, також була зац╕кавлена в тому, щоб представити результати сво╓╖ бойово╖ д╕яльност╕ в найкращому для себе св╕тл╕. Лог╕чно, що досягалося це заниженням сво╖х втрат ╕ переб╕льшенням втрат противника... Особливо сильно заниження радянських втрат в╕дбувалося на арм╕йському ╕ фронтовому р╕вн╕. Тому нав╕ть див╕з╕онн╕ донесення часто виявляються точн╕ше арм╕йських. Ну, ╕ на наступному етап╕ п╕драхунку суб'╓ктив╕зму не позбавлен╕ вже ╕сторики.
- Залежн╕сть оц╕нок втрат в╕д пол╕тичних, ╕деолог╕чних погляд╕в досл╕дника виявля╓ться досить високою?
- Част╕ше за все - так. Т╕, хто б╕льш критично ставляться до радянського минулого, дотримуються, б╕льш високих оц╕нок. Т╕, хто кажуть, що «в СРСР все було добре», ╕ представники в╕йськового в╕домства, дають м╕н╕мальн╕ за розм╕ром оц╕нки. Рос╕йськ╕ в╕йськов╕, б╕льш╕сть з яких служили ще у радянськ╕й арм╕╖, прагнуть довести, що Червона арм╕я воювала не г╕рше вермахту, ╕ тим самим виправдати збереження основних принцип╕в буд╕вництва збройних сил, котр╕ багато в чому з час╕в т╕╓╖ в╕йни залишилися незм╕нними.

В╤Д СТАЛ╤НСЬКИХ 7 М╤ЛЬЙОН╤В - ДО ГОРБАЧОВСЬКИХ 27
- Давайте пригада╓мо кроки, етапи встановлення числа втрат. Вперше радянськ╕ в╕йськов╕ втрати назвав Стал╕н у 1946 роц╕.
- Це було ╕нтерв'ю, присвячене Фултонськ╕й промов╕ Черч╕лля. Стал╕н не знав реальних втрат н╕ Червоно╖ арм╕╖, н╕ мирного населення, ╕ взяв ╕з голови цифру, яка гарантовано перевищувала втрати союзник╕в, «Англ╕╖ ╕ Сполучених Штат╕в Америки, разом узятих». Але при цьому не дуже лякала - менше десяти м╕льйон╕в. Так з'явився показник у 7 м╕льйон╕в втрат, як сказано Стал╕ним, «у боях ╕з н╕мцями, а також через н╕мецьку окупац╕ю та в╕дправлення радянських людей на н╕мецьку каторгу».
- А як з'явилися 20 м╕льйон╕в, про як╕ говорили Хрущов та сл╕дом за ним Брежн╓в?
- Хрущов згадав це число в 1961 роц╕ в лист╕ прем'╓р-м╕н╕стру Швец╕╖ Ерландеру. При цьому вважалося, правда, неоф╕ц╕йно, що половина втрат припада╓ на в╕йськовослужбовц╕в, а половина - на цив╕льне населення. Судячи з усього, показник був узятий з╕ статт╕ зах╕днон╕мецького досл╕дника доктора Гельмута Арнтца «Людськ╕ втрати у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕», що вийшла в н╕мецькому зб╕рнику «П╕дсумки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни». Якими були п╕драхунки Арнтца? З популярно╖ на той час в ╢вроп╕ книги радянського переб╕жчика полковника Кирила Калинова «Радянськ╕ маршали мають слово» були взят╕ дан╕ арм╕йських втрат - 8,5 м╕льйон╕в убитих, 2,5 м╕льйона загиблих в╕д ран ╕ 2,6 м╕льйона померлих у полон╕. В сум╕ це 13,6 м╕льйон╕в. До них додано стал╕нськ╕ «близько семи м╕льйон╕в» (при цьому Арнтц вважав, що вони в╕дносяться т╕льки до втрат цив╕льного населення). Отримана сума округлена в менший б╕к - до 20 м╕льйон╕в. Але ╕сторичний анекдот у тому, що «Калинов» - вигаданий персонаж. Такого радянського полковника, який н╕бито, вт╕к ╕з Берл╕на на Зах╕д, н╕коли не було. Насправд╕ книгу «Радянськ╕ маршали мають слово» написали два ем╕гранти, Григор╕й Бес╓довський ╕ Кирило Померанцев. На честь останнього вигаданого полковника нарекли «Кирилом Дмитровичем». Так що 13,6 м╕льйон╕в в╕йськових втрат - це виключно оц╕нка Померанцева ╕ Бес╓довського, що не базу╓ться на доступ╕ до якихось арх╕вних даних.
- Важко це чути... Згадую дитячий трепет, коли у 60-╕ роки по ТБ проголошувалася хвилина мовчання ╕ з тремт╕нням у голос╕ говорилося «двадцять м╕льйон╕в загиблих». А, виявля╓ться, н╕хто нав╕ть не спром╕гся п╕драхувати...
- Спроби були. ╢ спогади фронтовика полковника Федора Сет╕на, який працював у Центральному арх╕в╕ М╕н╕стерства оборони СРСР. У середин╕ 60-х рок╕в в╕н там з╕ткнувся ╕з групою молодих оф╕цер╕в Генштабу, як╕ працювали з особливо та╓мними документами. В╕н сп╕лкувався з ними в ╖дальн╕, в курилц╕, в к╕мнат╕ в╕дпочинку Арх╕ву. ╤ з уривк╕в ╖хн╕х розмов зрозум╕в, що вони займаються п╕драхунком безповоротних втрат арм╕╖ за роки в╕йни, для чого переглядають вс╕ арх╕вн╕ фонди, як╕ мають до цього в╕дношення. Виявилося, що попередня група вирахувала цифру б╕льш н╕ж у тридцять м╕льйон╕в. "Нагор╕" цю цифру не прийняли. "Занадто багато", - сказали. П╕сля чого була сформована нова група для п╕драхунк╕в.
- А як з'явилися горбачовсько-╓льцинськ╕ «27 м╕льйон╕в загиблих»?
- Це вже результат демограф╕чних статистичних п╕драхунк╕в. Його видала в 1990 роц╕ сп╕льна ком╕с╕я Держкомстату та Генштабу Збройних Сил СРСР. При цьому використовувалися екстрапольован╕ дан╕ ЦСУ, тобто п╕драхунок був статистично-оц╕ночний.

НА 1 ВБИТОГО Н╤МЕЦЬКОГО СОЛДАТА - 10 РАДЯНСЬКИХ
- Як╕ дан╕ втрат вважаються оф╕ц╕йними у сьогодн╕шн╕й Рос╕╖?
- Практично так╕ ж - 26,6 м╕льйон╕в, з них 8,668 млн. арм╕йських втрат. Але, на м╕й погляд, нин╕шн╕ оф╕ц╕йн╕ цифри радянських в╕йськових втрат у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕, вперше оприлюднен╕ у вигляд╕ монограф╕╖ «Гриф секретност╕ знято» в 1993 роц╕ (авторський колектив на чол╕ з генерал-полковником Григор╕╓м Кривоше╓вим), не витримують жодно╖ науково╖ критики. Авторський колектив Кривоше╓ва апр╕ор╕ мав ч╕тку установку: за рахунок завищення втрат цив╕льного населення м╕н╕м╕зувати втрати Червоно╖ Арм╕╖ ╕ шляхом статистичних хитрувань зробити ╖х близькими до втрат вермахту. Щоб створювалося враження, що вони воювали майже на р╕вних. Все це - з м╕ркувань патр╕отичного виховання молод╕. Сумно, але частина ╕сторик╕в ╕ демограф╕в, здавалося б, ц╕лком демократичних переконань, у приватних бес╕дах з╕ мною говорили, що, в принцип╕, згодн╕ з таким п╕дходом.
- Як╕ ж ваш╕ п╕драхунки?
- Вони детально викладен╕ в мо╖й останн╕й книз╕ «Ц╕на в╕йни. Людськ╕ втрати Рос╕╖ / СРСР у XX-XXI ст.» (2017). Хто зац╕кавиться, особливу увагу раджу звернути на методику п╕драхунку. Вона у мене також оц╕ночна. Але я статистично заходив ╕з р╕зних бок╕в, в╕дштовхуючись в╕д р╕зних джерел (таких наприклад, як ун╕кальна база похоронних спов╕щень по Архангельськ╕й област╕). ╤ в результат╕ екстраполяц╕╖ ╖х на всю територ╕ю СРСР ╕ на 4 роки в╕йни виходив на дан╕ втрат у межах в╕д 40,1 до 40,9 м╕льйон╕в ос╕б, у тому числ╕ 26,9 млн загиблих ╕ померлих ╕з числа тих, хто служив у Червон╕й арм╕╖.
- Але невже нема╓ змоги п╕драхувати втрати прямо ╕ точно?
- На жаль, нема╓. У СРСР людське життя ц╕нувалася дуже невисоко. Атмосфера 30-х рок╕в, ╕з колектив╕зац╕╓ю, голодом, масовими репрес╕ями перейшла в «фатальн╕ сороков╕», коли вважалося нормальним абсолютно не рахуватися ╕з втратами ╕ перемагати не вм╕нням, а числом. В╕дпов╕дно ╕ статистичних даних у повному обсяз╕ не ╕сну╓. Зг╕дно з мо╓ю оц╕нкою, на Сх╕дному фронт╕ на одного вбитого н╕мецького в╕йськового припадало 10 радянських. Часом радянський полк за день встигав втратити б╕льше солдат╕в, н╕ж н╕мецька арм╕я, що протистояла йому. за ц╕лу декаду. Наприклад, 9 листопада 1941 року 2-й ударний комун╕стичний полк на Невськ╕й Дубровц╕ втратив 1000 чолов╕к убитими ╕ пораненими. А вся 18-та н╕мецька арм╕я, що тримала блокаду Лен╕нграда, за пер╕од з 1 по 10 листопада 1941 року змогла втратити т╕льки 818 убитих, поранених ╕ зниклих без вест╕. ╤ под╕бних приклад╕в у мо╖й книз╕ - безл╕ч.
- А що ви скажете про 42 м╕льйона загиблих, дан╕, оголошен╕ 14 березня 2017 року на слуханнях у Державн╕й дум╕ в допов╕д╕ про патр╕отичне виховання молод╕?
- В оц╕нц╕ загальних втрат вони близьк╕ до мо╖х п╕драхунк╕в, однак, на м╕й погляд, р╕зко занижують втрати арм╕╖ - 19,4 м╕льйона в╕йськових. А т╕, за мо╖ми п╕драхунками, були в п╕втора рази б╕льше, близько 27 м╕льйон╕в. Сюди я включаю ╕ тих радянських в╕йськовослужбовц╕в, як╕, потрапивши в полон, загинули вже пот╕м, перебуваючи в рядах вермахту, СС, пол╕цаями, а також воюючи в партизанських загонах, або тих, як╕ померли в╕д хвороб та з ╕нших причин вже п╕сля зв╕льнення з табор╕в, але до зв╕льнення територ╕╖ Червоною арм╕╓ю. ╥хню загальну к╕льк╕сть я оц╕нюю в 700 тисяч.
- Заниження втрат арм╕╖ ╕ завищення втрат цив╕льного населення допомага╓ в пропагандистськ╕й робот╕ - мовляв, ген╕альн╕ во╓начальники воювали не так ганебно, а б╕льше лютували фашисти.
- Якоюсь м╕рою так. Хоча ╕ моя оц╕нка жертв серед цив╕льного населення надзвичайно велика - в╕д 13,2 до 14 млн загиблих ╕ померлих... До реч╕, про зв╕рства фашист╕в. Радянськ╕ в╕йськовополонен╕ у 1941-1942 роках бралися в так╕й величезн╕й к╕лькост╕, що н╕мц╕ та ╖хн╕ союзники не могли ╖х прогодувати, оск╕льки число в╕йськовополонених у 1941 роц╕ було б╕льше, н╕ж чисельн╕сть вермахту на Сх╕дному фронт╕. Тому смертн╕сть у таборах була дуже висока. Але якщо в╕йськовополоненому вдавалося покинути таб╕р, то вижити можна було. У цив╕льного населення на окупованих територ╕ях великого голоду ╕ випадк╕в кан╕бал╕зму не було. Нацисти не хот╕ли ╕ндустр╕ал╕зац╕╖ окупованих територ╕й, розпускали людей по селах, де була можлив╕сть прогодуватися. А ось на територ╕ях, що залишилися п╕д контролем Радянсько╖ влади, був ╕ голод, ╕ поширен╕ випадки людожерства. Населення використовувалося, як ресурс, з якого вичавлю╓ться все, що можливо.
- Яка ж загальна к╕льк╕сть жертв в╕йни серед мирного населення СРСР?
- Вони, за мо╖ми п╕драхунками, знаходяться в межах в╕д 13,2 до 14 м╕льйон╕в.

ДРУГА СВ╤ТОВА - ВТРАТИ УКРА╥НИ
- А як ви оц╕ню╓те втрати Укра╖ни у ц╕й в╕йн╕?
- Втрати укра╖нського населення можна приблизно оц╕нити, взявши до уваги частку Укра╖нсько╖ РСР ву населенн╕ СРСР напередодн╕ в╕йни. Станом на 1 с╕чня 1941 року населення Укра╖ни складало 20,8% населення Радянського Союзу. Можна припустити, що ця пропорц╕я збереглася ╕ до 22 червня 1941 року. Тод╕ втрати, на м╕й погляд, можна оц╕нити (в межах 1941 року) в╕д 8,34 до 8,51 млн ос╕б. Додавши сюди втрати населення Закарпатсько╖ Укра╖ни (що ув╕йшла до складу Укра╖нсько╖ РСР т╕льки в 1945 роц╕) - в╕д 166 до 175 тис. чолов╕к, отрима╓мо втрати Укра╖ни (в межах 1945 року) в╕д 8,51 до 8,70 м╕льйон╕в чолов╕к, в тому числ╕ в рядах Червоно╖ арм╕╖ - близько 5,7 млн ос╕б. Ц╕ цифри в ц╕лому зб╕гаються з оц╕нкою ╤нституту нац╕онально╖ пам'ят╕ Укра╖ни - 8-10 млн загиблих у роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни жител╕в Укра╖ни, куди задн╕м числом введен╕ втрати в Криму, що ув╕йшов до складу Укра╖нсько╖ РСР т╕льки в 1954 роц╕ (це приблизно ще 240-245 тисяч ос╕б). Однак хочу зазначити, на м╕й погляд, оц╕нка ╤НПУ значно завищу╓ к╕льк╕сть жертв серед мирного населення Укра╖ни - 5 млн ос╕б, в тому числ╕ 1,5 млн ╓вре╖в. За нашою оц╕нкою, така к╕льк╕сть ╓вре╖в - радянських громадян була знищена при Голокост╕ на вс╕й окупован╕й територ╕╖ СРСР. На Укра╖ну ж може припадати не б╕льше половини в╕д цього числа (включно з ╓вреями Закарпаття та Криму). Думаю, що в ц╕лому загальна к╕льк╕сть загиблих п╕д час в╕йни мирних жител╕в Укра╖ни значно менше 5 м╕льйон╕в - в╕д 2,8 до 3,0 м╕льйон╕в чолов╕к. В╕дпов╕дно б╕льше було число укра╖нц╕в, загиблих у склад╕ Червоно╖ арм╕╖ - не 4 м╕льйони, а 5,7.
- Як ви можете пояснити такий недообл╕к укра╖нськими досл╕дниками загального числа моб╕л╕зованих до Червоно╖ арм╕╖ жител╕в Укра╖ни, як╕ загинули в лавах радянських в╕йськ?
- У них в число моб╕л╕зованих не були включен╕ ополченц╕ ╕ т╕, хто був безпосередньо призваний в частини Червоно╖ Арм╕╖, що було дуже поширено в 1942-1945 роках.
- Як╕ на ваш погляд були втрати УПА?
- Тут п╕драхунки ще б╕льш важк╕, оск╕льки операц╕╖ проводилися спецслужбами, ╕ в╕дпов╕дно з п╕двищеним р╕внем секретност╕. Можу дати лише загальну оц╕нку, що безповоротн╕ втрати б╕йц╕в Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖, Арм╕╖ Крайово╖, антирадянських партизан╕в у Прибалтиц╕, як╕ не служили ран╕ше в Червон╕й арм╕╖ ╕ проживали до 22 червня 1941 року на радянськ╕й територ╕╖, в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та п╕сляво╓нн╕ роки склали сукупно не менше 100 тисяч ос╕б.
- Ви говорили, що у травн╕-червн╕ перебува╓те в Варшав╕. Що вас туди привело?
- До к╕нця червня буду викладати в Академ╕╖ в╕йськового мистецтва як запрошений професор.

Олег Кудр╕н
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 12.05.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18500

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков