Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4540)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4232)
Українці мої... (1701)
Резонанс (2254)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1860)
Крим - наш дім (1305)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (254)
Бути чи не бути? (438)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (254)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРЕЗИДЕНТ НА АСКОЛЬДОВ╤Й МОГИЛ╤ УШАНУВАВ ПАМ’ЯТЬ ГЕРО╥В КРУТ
Володимир Зеленський зустр╕вся з курсантами й л╕це╖стами в╕йськових навчальних заклад╕в та...


«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 14.04.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 14.04.2017
ТРИЛЕР Т╤ЛЛЕРСОНА ТА ЛАВРОВ БЕЗ ЛАВР╤В

П╕дсумки першого в╕зиту нового держсекретаря США в Москву

Напередодн╕ при╖зду в Москву держсекретаря США вс╕ казали, що це його перший при╖зд до Рос╕╖. ╤ заодно п╕дкреслювали - перший в якост╕ держсекретаря США. А дал╕ в Ереф╕╖ солодко згадували про те, як колишн╕й кер╕вник ExxonMobil товаришував ╕з главою «Росн╓фт╕» ╤горем Сеч╕ним. Як за п╕втора року до початку в╕йни (30 вересня 2012 року) отримував ╕з рук ВВП рос╕йський «Орден Дружби» - за великий внесок у розвиток ╕ зм╕цнення сп╕вроб╕тництва з Рос╕йською Федерац╕╓ю ╕ т. д.
Вт╕м, наск╕льки зм╕нились обставини п╕сля того, як Дональд Трамп вдарив ракетами по аеродрому та репутац╕╖ «дамаського м'ясника» з його кремл╕вським покровителем! Удар у в╕дпов╕дь в╕д РФ не забарився. У продаж одразу над╕йшли довгооч╕куван╕ наклейки «Трамп - чмо!» (за ц╕ною 93 рубл╕ за одиницю), про необх╕дн╕сть випуску яких здогадлив╕ш╕ рос╕йськ╕ анал╕тики говорили приблизно тод╕, коли депутати Держдуми в╕дзначали шампанським перемогу «друга Дональда».

ДВА МАЛЕНЬКИХ ПИТАННЯ ЧИ ОДИН ВЕЛИКИЙ УЛЬТИМАТУМ?
Усл╕д за патроном томагавкнув ╕ Рекс. Два його простих питання, поставлених Рос╕╖ та ╖╖ вождю за п╕дсумками ╕тал╕йсько╖ зустр╕ч╕ G7, стали потряс╕нням, не меншим, н╕ж п╕всотн╕ ракет. Питання перше: ви з Асадом - сп╕льники, чи в╕н вас теж обдурив? Друге: вибирайте, ви з Асадом, Хезболлою, ╤раном, КНДР чи з╕ США, ╢вропою, Япон╕╓ю, Канадою, ╤зра╖лем ╕ Австрал╕╓ю?
У Рос╕╖ визнали таку постановку питання ультиматумом, а МЗС РФ оперативно заявило про «марн╕сть ультиматум╕в у сп╕лкуванн╕ з Рос╕╓ю». 
Що, до реч╕, не зовс╕м точно. Оск╕льки, як кажуть словники, «ультиматум - це вимога, пов'язана з обмеженням часу, даним на ╖╖ виконання, а також ╕з загрозою серйозних насл╕дк╕в у раз╕ його невиконання». Але ж у даному випадку Зах╕д не погрожував, а просто просив визначитися - «з ким ви, майстри» брехливо╖ дипломат╕╖? Ви по який б╕к цив╕л╕зац╕╖? А ось коли визначитеся, тод╕ й будемо говорити дал╕.
П╕сля цього з в╕зитом Т╕ллерсона почали в╕дбуватися во╕стину дивовижн╕ реч╕. Ну от, уяв╕ть соб╕ - в╕н прилет╕в у Внуково близько п'ято╖ вечора у в╕второк. Держсекретар США! Перший в╕зит! ╤ що? А н╕чого...
До початку переговор╕в з Лавровим (десь близько оп╕вдня наступного дня), рос╕йським ЗМ╤ про цей в╕зит сказати було н╕чого. Н╕ широкомовних в╕дв╕дувань пельменних ╕ покупок сувен╕р╕в на Арбат╕, як бувало ран╕ше за час╕в Джона Керр╕. Мовчання.
Х╕ба лише новина, також не зовс╕м «духоп╕дйомна», що одночасно з прильотом Т╕ллерсона густим чорним димом загор╕лася трава б╕ля Внукова. Чому «чорним»? А тому що в трав╕ виявилася покришка («Зб╕г? Не думаю!»).
А якщо серйозно - про що може говорити такий ранн╕й при╖зд ╕ таке непубл╕чне перебування? Напевно, про консультац╕╖ св╕жопризначеного дипломата в московському посольств╕ США. Це з американсько╖ сторони. А з рос╕йсько╖ - про акуратн╕ дипломатичн╕ оглядини партнера, що проводились п╕д дев╕зом «Повернись, я все пробачу!»
Як н╕коли ц╕каво було напередодн╕ в╕зиту Т╕ллерсона з прогнозами, вони виявилися не те що зовс╕м неоднозначними, а прямо протилежними. Наст╕льки антагон╕стичних припущень анал╕тик╕в, з сектором обстр╕лу в 180 градус╕в з цього приводу, бачити, мабуть, ще не доводилося.
На одному кра╖ р╕шуче говорили, що Т╕ллерсон таки при╖хав з останн╕м ╕ р╕шучим ультиматумом. На протилежному фланз╕ так само р╕шуче заявляли, що вс╕ р╕шуч╕ вчинки ╕ заяви Вашингтона за останн╕ дн╕ - лише димова зав╕са. Насправд╕ ж респект ╕ уважуха трамп╕всько╖ команди до Пут╕на н╕куди не под╕лися. Насправд╕ сл╕п╕ обставини штовхали св╕жовиб╕лений Б╕лий д╕м, заселений «роздратованими б╕лими», в протилежному напрямку. Але, мовляв, щойно дозволять обставини, Трамп ╕з Пут╕ним все ж таки про щось (правда, незрозум╕ло про що), домовляться.

УРОЧНИЙ ДЕНЬ, УРОЧНИЙ ЧАС
╤ ось прийшов день та година переговор╕в. Почалися вони незадовго до полудня. Гарне уявлення про ╖х початкову атмосферу дають заголовки перших новин. «Лавров назива╓ в╕зит Т╕ллерсона сво╓часним, це хороша можлив╕сть прояснити перспективи вза╓мод╕╖», - м'яко постелила рос╕йська сторона. Америка не стала сперечатися: «Т╕ллерсон спод╕ва╓ться, що на зустр╕ч╕ з Лавровим сторони зможуть прояснити зб╕жн╕ ц╕л╕ США та РФ».
«Москва вважа╓ непродуктивним закриватися в рамках закритих альянс╕в», - спробував розвинути усп╕х Лавров ╕ тут же отримав в╕дкоша: «Т╕ллерсон розрахову╓, що на зустр╕ч╕ з Лавровим можна буде з'ясувати точки розб╕жностей Москви та Вашингтона». Ну ╕ навздог╕н, аби Кремль не почав зовс╕м вже закриватися, легке бла-бла-бла про «продовження в╕двертого д╕алогу», що завжди чар╕вно д╕╓ на Москву. ╤ ще к╕лька таких тур╕в вальсування до того, як двер╕ перед журнал╕стами зачинилися.
А згодом у рос╕йських ╕нформагентствах стало см╕шно (для тих, хто розум╕╓). За традиц╕╓ю а-ля-дотепний пост Мар╕╖ Захарово╖ в Фейсбуц╕ ╕н╕ц╕ював новину «Лавров на зустр╕ч╕ з Т╕ллерсоном вказав американським журнал╕стам на манери». Так-так, автор незабутнього «Деб╕либля», що став символом миролюбно╖ рос╕йсько╖ дипломат╕╖, ще буде когось вчити манер.
Не менш яскраво виблиснув набр╕ол╕неними вусами Дмитро П╓сков: «╢ певна ймов╕рн╕сть зустр╕ч╕ Пут╕на з Т╕ллерсоном». «Певна ймов╕рн╕сть» ... (Це як в анекдот╕ про те, як блондинка оц╕ню╓ ймов╕рн╕сть зустр╕ч╕ з динозавром: «50 на 50. Або зустр╕ну, або н╕»). ╤ це та кра╖на ╕ та сторона, яка ще недавно по-пацанськи хвалилася сво╓ю крут╕стю ╕ неприборкан╕стю. А тут з приводу зустр╕ч╕ президента з м╕н╕стром прес-секретар президента боязко припуска╓, що, можливо, вийде.
Переговори тривали п'ять годин. Десь посередин╕ ╖х знову стало трохи анекдотично. «Лавров ╕ Т╕ллерсон продовжили переговори в формат╕ робочого ланчу - джерело». Вибачте, що розжовую тонкий гумор рос╕йсько╖ сторони. Така звичайна, природна р╕ч, як сп╕льний перекус у ход╕ перемовин пода╓ться анон╕мно, з посиланням на «джерело», начебто мова йде про «щось особливе». Це теж показник п╕двищено╖ тривожност╕ Кремля. Там н╕хто не уявляв, що буде, наск╕льки погано, ╕ тому наказано було багато не баз╕кати.
А пот╕м спрацювали 50%. Тобто блондинка таки зустр╕ла динозавра. Себто держсекретар США все ж таки при╖хав на зустр╕ч з ВВП. Ц╕ переговори тривали ще дв╕ години...

«ТЬХУ-ТЬХУ-ТЬХУ, В╤ДПУСТИЛО, МОГЛО БУТИ Й Г╤РШЕ»
╤ п╕дсумкова прес-конференц╕я Лаврова ╕ Т╕ллерсона. Обидва були п╕дкреслено холодними, вв╕чливими, надзвичайно обережними в формулюваннях – як зазвичай, обт╕чних. Настав час п╕дбиття п╕дсумк╕в.
Психологи ╕ псих╕атри (це найкорисн╕ш╕ люди щодо анал╕з╕в рос╕йсько╖ пол╕тики) кажуть, що перша реакц╕я - найважлив╕ша, показова.
Пам'ята╓те такого агресивного рос╕йського телеведучого, нещодавнього голову ком╕тету Держдуми у закордонних справах Олександра Пушкова? Пам'ята╓те його зарозум╕л╕ заяви з кожного приводу? А що ж ма╓мо тут – щодо найсв╕ж╕ших п╕дсумк╕в: «Судячи з усього, всупереч прогнозам зах╕дних ЗМ╤, Т╕ллерсон не наважився привезти в Москву ультиматум. ╤накше його зустр╕ч у Кремл╕ не в╕дбулася б». Бачите? Неультиматум Т╕ллерсона та його згода на зустр╕ч з ╕ще недавно великим Пут╕нЦеРос╕я пода╓ться як великий ╕ безсумн╕вний усп╕х.
Але Пушкова з Держдуми вже випровадили, в╕дправивши на спок╕йн╕ше м╕сце - до Ради Федерац╕╖. А про що ж св╕дчить новий склад кер╕вництва ком╕тету Держдуми з м╕жнародних справ? Подивимося, точн╕ше послуха╓мо - перший заступник голови ком╕тету Дмитро Нов╕ков: «Сам факт того, що влада США готова до роботи з РФ, до обговорення р╕зних проблем, можна заф╕ксувати як позитивний крок у вза╓мод╕╖ ... Важливо, що ця зустр╕ч в╕дбулася п╕сля тих складних под╕й, як╕ сталися в сир╕йському напрям╕. Як то кажуть, що б не говорили гармати, потр╕бно, щоб говорили дипломати, пол╕тики». ╤ тут сам факт розмови теж вважа╓ться великим усп╕хом.
Цитування можна було б продовжити, але особливого сенсу в цьому нема╓. Загальний зм╕ст висловлювань рос╕йських пол╕тик╕в ╕ прокремл╕вських анал╕тик╕в такий же. Великий переляк, як в╕д напруженого трилера, до ╕ почуття полегшення п╕сля - тьху-тьху-тьху, в╕дпустило, могло бути й г╕рше.

П╤ДСУМКИ - ОДИН ОЧЕВИДНИЙ ╤ БАГАТО НЕОЧЕВИДНИХ
А тепер спробу╓мо роз╕братися, як╕ детал╕ в╕зиту Т╕ллерсона в Москву (Трамп уже назвав його «нав╕ть б╕льш усп╕шним, н╕ж прогнозувалося») були найважлив╕шими.
Перше - р╕шення створити ╕нститут спецпредставник╕в РФ ╕ США. Важливо в╕дзначити, яка сторона заявила про це - Лавров, Рос╕я ... Звичайно ж, н╕чого нового та ориг╕нального в цьому нема╓. У самому недавньому обам╕вському минулому так╕ ж функц╕╖ виконували пом╕чник держсекретаря США у справах ╢вропи ╕ ╢враз╕╖ В╕ктор╕я Нуланд ╕ радник Пут╕на Владислав Сурков. Через роль останнього в розгортанн╕ агресивних д╕й на територ╕╖ Укра╖ни, кожна зустр╕ч Нуланд ╕з Сурковим викликала в Ки╓в╕ великий головний б╕ль ╕ ц╕лком обрунтован╕ побоювання. Так що тепер найважлив╕ше питання - персонал╕╖ спецпредставник╕в. Вже судячи з них багато що проясниться. Чека╓мо оприлюднення.
Друге питання - терм╕ни зустр╕чей, ритми узгодження. Як швидко та в як╕й форм╕ буде щось в╕дбуватися в американсько-рос╕йських вза╓минах (╕ чи буде?). У цьому ж контекст╕ терм╕ни наступно╖ зустр╕ч╕ Т╕ллерсона з Лавровим ╕ в ц╕лому ритм╕чн╕сть ╖х зустр╕чей. 
Трет╓. Чи в╕дбудеться ╕ коли зустр╕ч Трампа з Пут╕ним? Найближчий вар╕ант на даний момент - поля сам╕ту G20, що в╕дбудеться в Гамбурз╕ в липн╕. Трамп в╕дпов╕в згодою на запрошення канцлера Меркель в к╕нц╕ с╕чня. ВВП витримав паузу та заявив, що «може взяти участь» в к╕нц╕ лютого. Питання в тому, як будуть розвиватися под╕╖ в друг╕й половин╕ кв╕тня ╕ в травн╕-червн╕.
╤ четверте - Москва погодилася на в╕дновлення д╕╖ меморандуму щодо запоб╕гання ╕нцидент╕в в неб╕ над Сир╕╓ю. Це, зда╓ться, ╓дине конкретне практичне р╕шення за п╕дсумками в╕зиту Т╕ллерсона. ╤ ще один показник того, що Кремль божев╕льний не наст╕льки, наск╕льки прикида╓ться. У сво╓му пол╕тичному покер╕ з таким малопередбачуваним гравцем як Трамп, Пут╕н вже не може блефувати ╕ п╕дн╕мати ставки так само високо ╕ спок╕йно, як в╕н це робив при Обам╕.
Скакання на живих конях ╕ намальованих ведмедях, вс╕ ц╕ розривання сорочки «П╕д час миру ╕ смерть красна» були грою. М╕льярдерська рос╕йська верх╕вка дуже хоче жити. На Заход╕ це побачили та запам'ятали. У тому числ╕ й Трамп, який ще зовс╕м недавно виявляв таку повагу «сильному л╕деру».
П'яте. Т╕ллерсон все-таки не зустр╕вся з представниками рос╕йсько╖ опозиц╕╖, про що його багато просили. Прагматично. Цей крок - резерв на майбутн╓.
Шостий пункт - суто укра╖нський. Фраза Т╕ллерсона на зустр╕ч╕ G7, м'яко названа Держдепом США «риторичним прийомом», заслугову╓ на те, щоб укра╖нська ел╕та в╕длила ╖╖ в гран╕т╕ та пов╕сила на ст╕н╕ навпроти головного оф╕сного кр╕сла: «Який ╕нтерес для американських платник╕в податк╕в ц╕кавитися Укра╖ною, кр╕м великих принцип╕в? Х╕ба не ╢вропа повинна взяти на себе цю в╕дпов╕дальн╕сть?». Нашому р╕дному Ки╓ву сл╕д дуже уважно спостер╕гати за стил╕стикою ново╖ адм╕н╕страц╕╖ США та звикати до не╖. Складний, прагматичний ╕ скупий перемовник.  Ми в цьому ще не раз перекона╓мося.

Олег Кудр╕н
«Укр╕нформ»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 14.04.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18421

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков