Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4456)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4134)
Українці мої... (1667)
Резонанс (2128)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1064)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (331)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (210)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МАРИНА ГРИМИЧ — НАУКОВИЦЯ ╤ ПИСЬМЕННИЦЯ
У творчому доробку Марини Гримич понад 20 р╕зножанрових роман╕в…


КУЛЬТУРА У ВИР╤ В╤ЙНИ
Журнал╕сти створили сер╕ю фотограф╕й про пошкодження ╕ руйнування культурних пам’яток…


ДЕНЬ СВ╤ТЛЯЧКА
Наш╕ традиц╕╖


У СИМОНА З╤ЛОТА ЗНАХАРСЬКА ТУРБОТА
Наш╕ традиц╕╖


╥ХН╤ ДУШ╤ СЕРЕД НАС
Дещо з ╕стор╕╖ Пров╕дно╖ нед╕л╕…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 14.04.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 14.04.2017
НЕ КОЖЕН ДЕНЬ ВЕЛИКДЕНЬ...

Воскрес╕ння Христове, або ж Великдень — найвизначальн╕ше церковне свято, так само ╕ в народному календар╕ укра╖нц╕в. Започаткову╓ться обряд удосв╕та, п╕сля виносу й “поховання” плащаниц╕, рад╕сною зв╕сткою, що лине з уст священика у храм╕: “Христос Воскрес!”. А миряни хором в╕дпов╕дають: “Во╕стину Воскрес!”. ╤ так в╕таються (“христосуються”) один з одним протягом сорока дн╕в, аж до свята Вознес╕ння Христового.
П╕сля урочистого обходу навколо церкви й Богослуж╕ння почина╓ться освячення пасок, крашанок, ╕нших великодн╕х страв, писанок. Щоправда, дехто це вже зробив напередодн╕ у суботу. Але, дотримуючись давн╕х традиц╕й, люди старшого в╕ку освячують пасхальний кошик таки у нед╕лю, на сам Великдень, бо “великодня паска таки смачн╕ша...”.
Повернувшись додому з церкви, с╕м'я с╕да╓ за святковий ст╕л. Шинка, ковбаса, сало, свячене я╓чко... Як╕ вони смачн╕ п╕сля Великого посту!
Та найпершими поверталися з╕ всеношно╖ д╕вчата. В╕дразу вмивалися водою, у яку клали освячен╕ крашанки, “щоб гарн╕шими личка були, виглядали, мов та крашанка”. Господар з╕ свячено╖ паски обр╕зав з трьох бок╕в скибочки, а п╕сля зак╕нчення Великодн╕х свят (у середу) “в╕ддавав на здоров'я худоб╕”. Такий обряд ╕ тепер збер╕га╓ться в окремих селах Волинського Пол╕сся.
Великдень, насамперед. - родинне свято. Тому в гост╕ майже не ходять (особливо у перший день). П╕сля сн╕данку посп╕шають на цвинтар, аби спов╕стити померлих: “Христос Воскрес!”. Зрештою, слово “померл╕” у ц╕ дн╕ нав╕ть не вживають. Бува, що й на сам Великдень, а не т╕льки через тиждень на Пров╕дну нед╕лю, на кладовищах в╕дбуваються поминальн╕ в╕дправи за участю священика.
Протягом ус╕х трьох дн╕в свят не перестають дзвонити церковн╕ дзвони. Такими “повноваженнями” над╕лен╕ д╕ти (хлопц╕). Легенда стверджу╓: допоки на Великдень дзвонять дзвони у церквах ╕ люди в╕таються “Христос Воскрес!”, сатана не буде правити св╕том.
А вже о друг╕й половин╕ дня, ближче до вечора, на церковному подв╕р'╖ розпочиналися дитяч╕ й молод╕жн╕ хороводи з веснянками та га╖вками; обм╕нювалися писанками ╕ крашанками, у яких дом╕нуючим ╓ червоний кол╕р — нагадування про кров ╤суса Христа. Д╕вчина заздалег╕дь готувала таку крашанку ╕ дарувала тому парубку, якого “мала на прим╕т╕” чи то “лежало до нього серце”. Д╕ти ж “лупцювалися” крашанками, стискаючи ╖х у долон╕. У кого витрима╓, не тр╕сне свячене я╓чко — у того “голова мудр╕ша”...
До реч╕, обряд Паски, Пасхи (ще одна народна назва Великодня) у давнину у сх╕дних слов'ян асоц╕ювався з помираючими ╕ воскреслими богами. Очевидно, звичай ╖х пекти ╕ фарбувати яйця (яйце — основа, праобраз всесв╕ту життя ще з час╕в трип╕льсько╖ культури) збер╕гся з дохристиянських в╕рувань. ╤ це один з небагатьох випадк╕в, коли церква п╕дтримала язичницький обряд.
Не менш ц╕кавими в обрядових д╕ях ╓ великодн╕ обливан╕ понед╕лок ╕ в╕второк. У понед╕лок хлопц╕ обливають водою д╕вчат, накликаючи жаданий дощ на ниви, або ж беруть в╕дкуп тими ж крашанками та писанками. У в╕второк д╕вчата “зводять порахунки” з хлопцями. Ось тут в╕дкупним вже не об╕йдешся. Терпи, козаче!..
У народ╕ кажуть:
- Не кожен день Великдень... (Не щодня Великдень...).
- Дороге я╓чко до Великодня.
- На Великдень об╕йдемося ╕ без гречано╖ паски.
- Хоч ╕ лихацька сорочка, але на Великдень вона завжди б╕ленька.
Оск╕льки Великдень припада╓, як правило, на кв╕тень (р╕дше — на початок травня), то його ще називають — Святом кв╕тня.
Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 14.04.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18410

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков