Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 07.04.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 07.04.2017
У КИ╢ВО-МОГИЛЯНСЬК╤Й АКАДЕМ╤╥ ЗАКЛИКАЮТЬ ПРИЙНЯТИ ЗАКОН ПРО ДЕРЖАВНУ МОВУ

Вчена рада Нац╕онального ун╕верситету «Ки╓во-Могилянська академ╕я» заклика╓ народних депутат╕в Укра╖ни виявити державну в╕дпов╕дальн╕сть, пол╕тичну волю ╕ забезпечити якнайшвидше ухвалення Закону Укра╖ни «Про державну мову». Про це йдеться у зверненн╕ вчено╖ ради Нац╕онального ун╕верситету «Ки╓во-Могилянська академ╕я» стосовно прийняття нового закону про державну мову.
Вчена рада нагаду╓, у парламент╕ у грудн╕ 2016-с╕чн╕ 2017 рр. було заре╓стровано три законопроекти (№№ 5556, 5669, 5670), спрямован╕ на врегулювання мовно╖ ситуац╕╖ в Укра╖н╕.
«Це питання ма╓ виняткове значення для нашого сусп╕льства, оск╕льки мова ╓ основою для формування ╕дентичност╕ не лише окремо╖ особистост╕, а й також нац╕╖ ╕ держави», – йдеться у зверненн╕.
Розглянувши вс╕ три законопроекти вчена рада НаУКМА зверта╓ увагу на т╕ проблеми, що ╖х повинен вир╕шити ╓диний майбутн╕й закон про державну мову: «По-перше, забезпечити повноц╕нне ╕ повномасштабне функц╕онування укра╖нсько╖ мови на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни. Це важливо як для нац╕онально╖ безпеки нашо╖ держави, так ╕ з погляду ╕сторично╖ справедливост╕, оск╕льки укра╖нська мова тривалий час дискрим╕нувалася вс╕ма окупац╕йними режимами. Тому майбутн╕й закон ма╓ регламентувати обов’язков╕сть волод╕ння державною мовою для набуття громадянства, у публ╕чн╕й сфер╕, вс╕ма посадовими особами, а також запровадити д╕╓в╕ механ╕зми контролю за дотриманням вимог застосування державно╖ мови та санкц╕й за невиконання цих вимог.
По-друге, дбаючи про розвиток мов кор╕нних народ╕в та нац╕ональних меншин, майбутн╕й закон повинен в╕дмежувати ╕нтереси цих мов в╕д рецидив╕в багатосотл╕тньо╖ асим╕ляц╕йно╖ пол╕тики рос╕йського ╕мпер╕ал╕зму, що поставив ╖х на межу повного зникнення. Тому потр╕бно в╕дмовитися в╕д практики некоректного застосування норм ╓вропейського законодавства для збереження статусу-кво винятково рос╕йсько╖ мови, що належить лише одн╕й з нац╕ональних меншин в Укра╖н╕.
По-трет╓, звертаючи увагу на мовну пол╕тику у сфер╕ науки та вищо╖ осв╕ти, вчена рада НаУКМА, поруч з важлив╕стю зм╕цнення позиц╕й державно╖ мови, п╕дкреслю╓ необх╕дн╕сть стимулювання на вивчення мов кра╖н ╢вропейського Союзу, насамперед англ╕йсько╖, а також ╕нших ╕ноземних мов. Така пол╕тика сприятиме ╕нтеграц╕╖ Укра╖ни в м╕жнародне сп╕втовариство, п╕днесенню конкурентоздатност╕ нашо╖ держави, зб╕льшуватиме доступ громадян Укра╖ни до глобальних ресурс╕в, впливов╕сть гуман╕тарного чинника в житт╕ укра╖нського сусп╕льства.
Також нарешт╕ сл╕д припинити фактичну рос╕йськомовн╕сть навчального процесу значно╖ к╕лькост╕ укра╖нських вищих навчальних заклад╕в.
По-четверте, ╓диний мовний закон мав би спиратися на принципи здорового глузду, зрозум╕л╕ для всього укра╖нського сусп╕льства. Цей п╕дх╕д окреслюватиме значний розвиток укра╖нсько╖ пол╕тично╖ культури п╕сля перемоги Революц╕╖ Г╕дност╕.
По-п’яте, зм╕цнення позиц╕й та п╕двищення популярност╕ укра╖нсько╖ мови повинно узгоджуватися з реформуванням ус╕х сфер нашо╖ держави, позитивними зм╕нами у сусп╕льств╕ та пол╕тикою популяризац╕╖, що потребу╓ спец╕ально╖ уваги та ф╕нансування з боку держави».
На основ╕ викладеного, вчена рада Нац╕онального ун╕верситету «Ки╓во-Могилянська академ╕я»:
1) заклика╓ ком╕тет Верховно╖ Ради Укра╖ни з питань культури ╕ духовност╕ взяти законопроект Укра╖ни «Про державну мову» № 5670 за основу для обговорення та якнайшвидшого вироблення нового мовного закону, використовуючи вс╕ конструктивн╕ елементи законопроект╕в № 5556 та № 5669;
2) наголошу╓, що ╓диний узгоджений законопроект повинен в╕дпов╕дати Конституц╕╖ Укра╖ни;
3) зверта╓ться до вс╕х фракц╕й та груп Верховно╖ Ради Укра╖ни ╕з закликом виявити державну в╕дпов╕дальн╕сть, пол╕тичну волю ╕ забезпечити якнайшвидше ухвалення Закон╕в Укра╖ни «Про державну мову» та «Про права ос╕б, що належать до нац╕ональних меншин», що буде невдовз╕ заре╓стрований у Верховн╕й Рад╕;
4) п╕дкреслю╓ необх╕дн╕сть усунути обмеження до застосування англ╕йсько╖ мови та ╕нших мов ╢вропейського Союзу в науц╕ та осв╕т╕.
zik.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 07.04.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18391

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков