Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2788)
З потоку життя (5915)
Душі криниця (3315)
Українці мої... (1431)
Резонанс (1445)
Урок української (985)
"Білі плями" історії (1629)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (259)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я ФЕОДОС╤ЙСЬКО╥ «ПРОСВ╤ТИ» (1989-2012)
В 1994 роц╕ головою Феодос╕йсько╖ "Просв╕ти" обрали З. М. Багатову.


БЕЛЬГ╤Я В СТЕПАХ УКРА╥НИ
Перш╕ бельг╕йськ╕ п╕дпри╓мства з’явилися на територ╕╖ Укра╖ни у 1880-т╕ роки.


СМОЛЕНСЬКА КАТАСТРОФА: ПОЛЬСЬКА КОМ╤С╤Я ЗНАЙШЛА СЛ╤ДИ ВИБУХ╤ВКИ
За ╕нформац╕╓ю п╕дком╕с╕╖, завершено вивчення доказ╕в, що стосуються виявлення вибухових...


Оксана К╕сь, ╕сторик, автор досл╕дження про укра╖нок – пол╕тв'язн╕в ГУЛАГу: У ТАБОРАХ РОЛЬ СВЯЩЕНИКА БРАЛИ НА СЕБЕ Ж╤НКИ, НА ЩО В НОРМАЛЬНИХ УМОВАХ У ЖОДН╤Й ЦЕРКВ╤ НЕ МАЛИ Б ШАНСУ
Вистояли ╕ вижили т╕, хто мав незламну волю, хто чинив спротив гнобителям, хоча б др╕бний ╕...


Гульнара Бек╕рова, ╕сторик, кандидат пол╕тичних наук: ДЕПОРТАЦ╤Ю КРИМСЬКИХ ТАТАР У 1944 РОЦ╤ МОЖНА ПОР╤ВНЯТИ З╤ ЗНИЩЕННЯМ РОС╤╢Ю КРИМСЬКОГО ХАНСТВА
18 травня 1944 року - траг╕чний день в ╕стор╕╖ кримських татар. Пам'ять про нього завжди буде...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 31.03.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 31.03.2017
СПОМИНИ ПРО НЕПЕРЕМОЖНИХ ПРАД╤Д╤В ДЛЯ СУЧАСНИХ ╤ МАЙБУТН╤Х ГЕРО╥В

19 березня в столичному ресторан╕ «Остання барикада» в╕дбулася презентац╕я книги «Чорн╕ перемагають». Видання м╕стить спомини про 1-й к╕нний полк Чорних запорожц╕в, найусп╕шн╕шу частину Арм╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки, яка практично не знала поразок. «Чорн╕ перемагають» - це восьма книга сер╕╖ «Укра╖нська во╓нна мемуаристика» Б╕бл╕отеки ╤сторичного клубу «Холодний Яр». Книга адресована сучасним нащадкам Чорних запорожц╕в, як╕ захищають Укра╖ну на Донбас╕.
Полком Чорних запорожц╕в командував Петро Дяченко ╕з села Березова Лука (тепер Гадяцького району на Полтавщин╕). П╕д час Першо╖ св╕тово╖ в╕йни штабс-кап╕тан царсько╖ арм╕╖ Дяченко був к╕лька раз╕в поранений, в╕дзначений багатьма нагородами. В╕д 17 грудня 1917 року на служб╕ в укра╖нському в╕йську. Зокрема, був учасником визволення Харкова ╕ Криму п╕д командуванням полковника Петра Болбочана.
Генерал Арм╕╖ УНР Михайло Омелянович-Павленко в╕дзначав: «Р╕дко яка частина в арм╕╖ могла похвалитися такими бойовими трофеями, як Чорн╕, - десятки великих ╕ малих гармат, сотн╕ кулемет╕в, тисяч╕ бранц╕в, про обози й згадувати не приходиться. Н╕де не було б╕льше забитих та поранених у боях, як серед Чорних. Полковник Дяченко сам не раз був поранений».
Якось артилеристи Чорних п╕дбили бронепотяг червоних. Серед захоплених документ╕в виявили «Характеристику Укра╖нсько╖ Арм╕╖». Про Чорних ворог написав, що ╖х неможливо неспод╕вано атакувати – н╕ з тилу, н╕ з фланг╕в. Вони легко перегруповуються ╕ завжди сам╕ атакують, нав╕ть б╕льш╕ сили.
Чорн╕ носили шапки з чорними шликами ╕ жупани з чорними вилогами на к╕нц╕ рукав╕в. На голен╕й голов╕ був козацький оселедець. Укра╖нський в╕йськовий д╕яч, ╕сторик ╕ журнал╕ст Лев Шанковський писав: «З оселедцем полону нема╓; большевицьк╕ вороги придумували для власник╕в оселедц╕в особлив╕ тортури, знаючи, що ╖х власники належать до «отборных частей Петлюры». Сам вигляд атакуючих чорношличник╕в з розв╕яними на в╕тр╕ шликами викликав у ворога переляк.
- Шлик╕ наступают! - кричали вороги ╕ гнали навт╕кача, нав╕ть не думаючи про спротив, а за ними неслося гр╕мке «Слава» ╕ галайкання «шлик╕в», можливо, перейняте ╖хн╕ми предками у степових народ╕в».
Нин╕ рос╕йськ╕ окупанти називають Чорними во╖н╕в 72-╖ бригади Збройних Сил Укра╖ни. Цим героям ╕ адресована книга «Чорн╕ перемагають». Вона виховуватиме ╕ майбутн╕х геро╖в. Президент клубу «Холодний Яр» Роман Коваль п╕дкреслив, що книга призначена насамперед для д╕тей Полтавщини, зв╕дки походить чимало козак╕в ╕ старшини полку Чорних запорожц╕в: «Прочитавши ╖╖, мал╕ полтавц╕ гратимуться не в ╕нд╕анц╕в, як колись я, а в чорношличник╕в».
Роман Коваль зазначив, що так╕ видання покликан╕ в╕дновити духовний зв'язок м╕ж покол╕ннями борц╕в за незалежн╕сть нашо╖ Батьк╕вщини.
На презентац╕╖ з п╕снями виступили заслужений артист Укра╖ни Тарас Силенко ╕ Валер╕й Мартишко. Якось Валер╕ю Мартишку зателефонував командир розв╕дувально╖ роти 72-╖ бригади, майор з позивним «Скат» ╕ пов╕домив: «П’ять раз╕в прослухали Вашу п╕сню «Дочекайся мене». Хлопц╕ кажуть: «Зателефонуй, подякуй авторов╕».
Волонтер 72-╖ бригади, поет, композитор ╕ член ╤сторичного клубу «Холодний Яр» Валер╕й Мартишко виконав цю п╕сню, а також п╕сню «Авд╕╖вський вальс», присвячену Андр╕ю Орлу, який загинув п╕д Авд╕╖вкою.
Роман Коваль висловив подяку сво╓му вчителю ╕стор╕╖ В. Д. Юрц╕ву. Василь Дмитрович захоплююче розпов╕дав про Тараса Шевченка, Лесю Укра╖нку ╕ виховував школяр╕в укра╖нськими патр╕отами. Лише згодом його вихованц╕ д╕зналися, що ╖хн╕й учитель був учасником ОУН ╕ мусив т╕кати ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни. Василь Дмитрович розказував д╕тям, що його батько був в Укра╖нськ╕й галицьк╕й арм╕╖. 79-р╕чний Василь Юрц╕в взяв участь у презентац╕╖ ╕ висловив думку, що Романа Коваля сл╕д за його просв╕тницьку роботу нагородити Шевченк╕вською прем╕╓ю.
Роман Коваль ╕ члени клубу «Холодний Яр» Валер╕й Мартишко та сотник ╤сторичного товариства «Чорн╕ запорожц╕» Роман Боровик пропонують надати 72-й бригад╕ ╕м'я Чорних запорожц╕в.
У презентац╕╖ взяли участь укра╖нськ╕ в╕йськовики, письменники, поети.
Книга «Чорн╕ перемагають» вийшла коштом Валер╕я Мартишка.
Учасник бо╖в за Донецький аеропорт Микола Тихонов наголосив: «Перемога буде за нами. Слава героям!»

Анатол╕й Зборовський
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 31.03.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18365

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков