Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3080)
З потоку життя (6289)
Душі криниця (3459)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1483)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОЗДУМИ ╤ ТУРБОТИ ЗА УКРА╥НУ
До вас зверта╓ться укра╖нець з окупованого Криму, а з╕ мною, думаю, погодяться тисяч╕ мо╖х...


ПРО ПЕРВИНН╤СТЬ ПРИЧИН
Сьогодн╕шня в╕йна не впала нам з неба. Лише сл╕пий чи тотально безмозкий не пом╕чав бажання...


ANNA-MARIA, або НЕ ВТРАТИТИ Г╤ДНОСТ╤
Виставляючи високу планку патр╕отизму для сп╕вачок, нам сл╕д ╕ самим дотягуватися до не╖ ╕ - що...


МЮНХЕНСЬК╤ МОТИВИ
«Знов Мюнхеном запахло у ц╕ дн╕…»


БАЧИТИ ЗА ГОРИЗОНТ
Чи не продовжу╓мо ми й дал╕ ту сумну традиц╕ю ╕ сьогодн╕, вкотре бездумно п╕дпираючи як не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 10.03.2017
НЕ ТАК Т╤╥ ВОРОГИ…

«Не так т╕╖ вороги, як добр╕╖ люди –
╤ обкрадуть жалкуючи, й плачучи осудять…»
Т.Г Шевченко

«А де у вас можна почитати щось про Крим?» - це ц╕лком невинне питання, з яким будь-який марс╕янин чи представник розумно╖ раси одн╕╓╖ з планет з орб╕ти Трепп╕ст-1 може звернутися до газети, в назв╕ яко╖ сто╖ть означення «Кримська», того разу таки заскочило мене, адже звертався з ним не якийсь прибулець чи геть в╕д╕рваний в╕д наших реал╕й ╕калу╖тський ╕нук, а директор кримсько╖ телекомпан╕╖ в екзил╕. А те, що питання те було поставлено лише через хвилину п╕сля публ╕кац╕╖ в Мереж╕ чергового числа «КС» на ╖╖ сайт╕, могло засв╕дчувати лише одне: скептицизм профес╕йного м╕д╕йника до аматор╕в, як╕ вдалися не до сво╓╖ справи. Адже сво╖м питанням пан директор насправд╕ казав: «Хлопц╕, я не бачу у ваш╕й н╕бито кримськ╕й газетц╕ жодно╖ згадки про Крим, тож не плутайтесь п╕д ногами, не заважайте фах╕вцям робити свою справу». Власне, в╕н ╕ не приховував свого скепсису, бо на несм╕ле зауваження мо╓ про те, що прочитати про щось можна лише читаючи, без затримки послався на в╕дому алюз╕ю з в╕дсутньою чорною к╕шкою в темн╕й к╕мнат╕. Ось так…
А вже п╕сля таких коментар╕в метра кому ж захочеться трудити оч╕, аби д╕знатися, про що насправд╕ пишуть т╕ невдахи :)
Нема н╕чого дурн╕шого ╕ невдячн╕шого в под╕бн╕й ситуац╕╖, ан╕ж намагання виправдовуватись, доводячи, що ви не верблюд, що таки пишете про Крим. Ось же, мовляв, статт╕ – чи повилазило?
Насправд╕ ж, виправдовуйся-не виправдовуйся, а робити висновки доведеться. Тож ми щиро вдячн╕ шановному св╕тилу укра╖нського телев╕з╕йного небосхилу за його увагу до нашо╖ скромно╖ «Св╕тлички». Шкода, лишень, що колеги оце тепер лише здогадалися настановити нас на путь ╕стинну, п╕дказати нам, недолугим, аби писали хоч трошки про Крим, бо ж вс╕ ц╕ роки писали ми, виявля╓ться, казна про що…
Жарти-жартами, але тут, на думку автора цих рядк╕в, ма╓мо певний конфл╕кт м╕ж оч╕куваним ╕ реал╕ями. Безперечно, найважлив╕шою функц╕╓ю будь-якого засобу масово╖ ╕нформац╕╖ ╓ ╕нформування ц╕льово╖ аудитор╕╖ про под╕╖, як╕ в╕дбуваються довкола. Але тут треба розум╕ти, що окр╕м функц╕╖ ╕нформування населення, що для тижневика означа╓ все ж б╕льше оглядовий, анал╕тичний, а н╕як не новинний формат, головними пр╕оритетами «Кримсько╖ св╕тлиц╕» упродовж всього ╖╖ життя, на в╕дм╕ну в╕д б╕льшост╕ кримських м╕д╕а, було утвердження засобами друкованого слова укра╖нсько╖ державност╕, сприяння в╕дродженню та поширенню на п╕востров╕ державно╖ мови, укра╖нсько╖ культури та духовност╕. «Кримську св╕тлицю» засновували л╕тератори, письменники. Чи ж дивно, що ╖╖ л╕тературна, художня ╕постась була ╕ залиша╓ться надзвичайно важливою частиною ╖╖ сутност╕?
Художн╕ твори – проза, поез╕я, в тому числ╕ й кримських автор╕в – Л╕л╕ Буджурово╖, Абляз╕за Вел╕╓ва, Михайла Вишняка, В╕ктора Гуменюка, Данила Кононенка, Василя Латанського, Галини Литовченко, Натал╕╖ Мух╕но╖, В╕ри Пальохи, Анатол╕я Пот╕╓нка, Аркад╕я Вакуленка, Катерини Степчин, В╕ктора Стуса, Нузета Умерова в р╕зний час з’являлися упродовж цих трьох рок╕в на стор╕нках «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Минулор╕ч упродовж двох м╕сяц╕в «КС» публ╕кувала пов╕сть автора цих рядк╕в «Сентиментальна Од╕сея», в як╕й под╕╖ розгортаються саме на наших теренах. ╤ то все не про Крим? А х╕ба не ма╓ стосунку до Криму в╕зит кореспондента «Св╕тлиц╕» до б╕бл╕отеки ╕мен╕ кримського укра╖нського поета Ореста Корсовецького, ╕нтерв'ю з ╖╖ директоркою? Х╕ба не мають стосунку до кримсько╖ укра╖нсько╖ культури виставки вишивки В╕ри Ро╖к, як╕ неодноразово допомагала проводити й висв╕тлювала «Кримська св╕тлиця»? Х╕ба не про сьогодн╕шн╕й Крим пише в кожн╕й сво╖й статт╕ Тамара Соловей? А що вже казати про видання в окупованому С╕мферопол╕ книги спогад╕в про кримського укра╖нського поета, «св╕тличанина» Данила Кононенка, ╖╖ презентац╕ю в б╕бл╕отец╕ ╕мен╕ ╤вана Франка, яка стала справжньою под╕╓ю для укра╖нсько╖ громади Криму! Що казати про всеукра╖нський конкурс «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ Данила Кононенка, який вже вдруге проводить живцем «похована» м╕нкульт╕вцями-енгежев╕стами «Кримська св╕тлиця»! Але може то не газетна справа - займатися вс╕м тим? Пиши соб╕ замовлену жуйку - та й не май проблем!
Чи ╕нформу╓ «КС» про под╕╖ в Криму? Так, ╕нформу╓. ╤нша р╕ч, що за тих обставин ╕ в тих умовах, в яких вона перебува╓ нин╕, робити те не надто просто: окупована територ╕я, захоплений оф╕с, з якого вдалося вивезти лише найнеобх╕дн╕ше (зокрема арх╕в, про який наш╕ нешановн╕ сп╕взасновники нав╕ть не згадали), пост╕йна загроза для журнал╕ст╕в бути заарештованими, засудженими, ув'язненими чи й просто зникнути безв╕сти. Але ж ╕ сама в╕дсутн╕сть акредитац╕╖ на окупован╕й територ╕╖, де затримують нав╕ть л╕цензованих адвокат╕в, означа╓ крайню обмежен╕сть можливостей для звичайно╖ журнал╕стсько╖ д╕яльност╕ – неможлив╕сть запит╕в до орган╕в яко╖ там вже не ╓ влади, неможлив╕сть в╕дкритих ╕нтерв’ю, не кажучи вже про репортаж╕ з судилищ над заарештованими укра╖нськими громадянами.
– Нащо ж тод╕ було залишатися там, де з вас, як з журнал╕ст╕в, мало корист╕? – пита╓те?
На те ╓ чимало причин, але найпершим, найголовн╕шим мотивом такого р╕шення колективу «КС» був ╕ залиша╓ться мотив г╕дност╕. Г╕дност╕, панове – коли ан╕ страхи за свою шкуру, н╕ метикування про вигоди не затьмарюють розум╕ння потреби, розд╕ливши б╕ду, п╕дтримати земляк╕в сво╖х, найперше, сво╖х читач╕в, яких в годину скрути ганебно покинула ╖хня власна держава. Г╕дност╕ – ось чого, на в╕дм╕ну в╕д «св╕тличан», так браку╓ тим, кого бездумно приводимо до влади, панове. Адже лише св╕домо чи п╕дсв╕домо настро╓н╕ на камертон пут╕нсько╖ пропаганди н╕кчеми (яких в укра╖нськ╕й влад╕, зокрема, серед сьогодн╕шн╕х сп╕взасновник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» – хоч греблю гати), можуть думати, що вс╕ правильн╕ кримчани ви╖хали до Ки╓ва-Львова, а в Криму залишилися лише адепти «русскава мира».
А за браком г╕дност╕, чест╕ – та що там! – просто╖ людсько╖ порядност╕, ма╓мо ситуац╕ю, коли влада язикатих ╕мпотент╕в, здавши Крим, зрадивши сво╖х громадян, зокрема, кримських татар – кор╕нний народ, який окупац╕йна влада гн╕тить сьогодн╕ чи не найдужче, тепер чимдуж – поперед ворожих спецслужб – силку╓ться знищити «Кримську св╕тлицю» – нескорений дос╕ оплот укра╖нства в Криму, який нав╕ть в цих неможливих умовах не лише трима╓ кругову оборону, а й веде наступальн╕ бо╖.
На жаль, мовлячи про знищення, ма╓мо на уваз╕ зовс╕м не ф╕гуру слова. Так, якщо припинення друку газети в лютому 2015 року колектив сприйняв з розум╕нням, адже регулярне переправлення до Криму прим╕рник╕в газети ставило б п╕д удар перев╕зника, то зв╕льнення спершу головного редактора, а пот╕м ╕ член╕в кримсько╖ редакц╕╖ через незгоду на пере╖зд до Ки╓ва, н╕чим ╕ншим як спробою л╕кв╕дац╕╖ газети ╕ назвати важко, бо ж та «переселенська» св╕тлиця не виходить вже к╕лька м╕сяц╕в. На жаль, думкою колективу щодо пере╖зду в М╕нкульт╕ н╕хто не ц╕кавився. Чиновникам з суто совковим складом мислення - «я начальник – ти дурак» - нав╕ть на думку не спадало, що як╕сь там «гвинтики-маленькоукра╖нц╕» можуть мати щодо того свою власну думку, свою власну аргументац╕ю. А що «св╕тличанська» аргументац╕я, на думку наших «небожител╕в», певною м╕рою н╕велювала ╖х ╕люзорн╕ н╕мби, то вже одне те могло стати вироком впертому колективу. Напевно ж, ╕ той факт, що критики у б╕к укра╖нсько╖ влади на стор╕нках «КС» останн╕ми роками було ан╕ск╕льки не менше, ан╕ж у б╕к влади ворожо╖, теж мало сво╓ значення. ╢дине, що тут можна сказати на сво╓ виправдання, це те, що наша люба влада давала таки багато п╕дстав для не╖. ╤ то були надто серйозн╕ п╕дстави, аби ╖х можна було об╕йти стороною.
На загал, маючи переконання, що агрес╕╖ Москов╕╖ н╕коли й не сталося б, якби наша влада в╕д початку Незалежност╕, зам╕сть мародерства, оп╕кувалася б ╕нтересами нац╕╖, розвитком кра╖ни, зм╕цненням ╖╖ обороноздатност╕, нам ╕ сьогодн╕ дуже важко мовчати, бачачи, що те мародерство продовжу╓ться, що в умовах в╕йни воно стало нав╕ть не другим, а першим фронтом, який намага╓ться знищити не лише укра╖нську незалежн╕сть, а й саму державн╕сть.
Писати про Крим… Що ж хочуть в╕д нас – пор╕вняння кримських та укра╖нських пенс╕й та ц╕н на базарах? Сльозливих скарг на те, як стало погано в Криму? Статистики засаджених за грати, зниклих безв╕сти, вбитих?
Статистика злочин╕в окупац╕йного режиму, безумовно, ╓ дуже важливою, ╕ ╓ т╕, хто ╖╖ веде. Та чи зв╕льнить те Крим? Ц╕ни на базарах, в тому д╕апазон╕, в якому вони коливаються цими роками, аж н╕як не впливають на в╕дновлення суверен╕тету, а дражнити пенс╕онер╕в на материку, що ледь виживають, вищими за ╖хн╕ московськими пенс╕ями, ╓ щонайменше непорядним.
Насправд╕ ж, боротьба за Крим, так само, як ╕ за Донбас, в╕дбува╓ться сьогодн╕ поза ╖х межами. ╤ одним з найголовн╕ших фронт╕в то╖ боротьби ╓ фронт за очищення укра╖нсько╖ влади.
Ще навесн╕ 2014 року в одн╕й з╕ статей я звертав увагу на те, що з командувачами, як╕ зрадили ц╕ле в╕йсько, страшно воювати, а спод╕ватися на те, що зрадники та нездари, як╕ здали Крим, повернуть його, ╓ дуже небезпечною оманою. Тод╕ ж отримав ц╕л╕ гори патр╕отично╖ критики. Але п╕сля того був кривавий ╤ловайськ п╕д звуки бравурних марш╕в на Хрещатику, був прогнозований Дебальц╕вський котел, про велику ймов╕рн╕сть якого автор цих рядк╕в писав ще в грудн╕ 2015 року…
Ми не пишемо про Крим? Чи зреагувала моя влада хоч якось на «св╕тличн╕» статт╕ про затримання та арешт Едема Османова? Чи пом╕тив хоч хтось наведен╕ факти про незаконну торг╕влю, яка й дос╕ ведеться м╕ж портами материково╖ Укра╖ни ╕ Кримом? Чи в╕дреагувало хоч якесь м╕н╕стерство на неодноразов╕ нагадування про те, що один з найб╕льших у св╕т╕ плавучий кран «Титан-2», який належить компан╕╖ «Чорноморнафтогаз» ╕ дос╕, працюючи в Мексиканськ╕й затоц╕, году╓, як розум╕╓мо, зовс╕м не укра╖нський бюджет. А може р╕шенням парламенту чи постановою уряду накладено санкц╕╖ на кап╕тан╕в рефулер╕в «Печора», «Трофа», як╕ хижацьким чином вигр╕бають п╕сок в район╕ Бакальсько╖ банки, внасл╕док чого знищуються одн╕ з найкращих п╕щаних пляж╕в п╕вострова? Може накладено санкц╕╖ на кап╕тан╕в барж, як╕ зайнят╕ перевезенням того п╕ску?
Н╕-н╕, панове, ми таки пишемо про Крим, бо в╕н справд╕ болить нам. Ми ма╓мо його на думц╕, нав╕ть коли в текст╕ яко╖сь статт╕ ╕ нема слова «Крим» - скаж╕мо, коли пишемо про процеси, як╕ в╕дбуваються нин╕ в Укра╖н╕ чи за океаном. Бо якщо приглянутись, то вони мають найбезпосередн╕ший стосунок до Криму, до нас. Може хтось не пом╕тив, але ми не рег╕ональна джинса, а всеукра╖нська державницька газета, яка ма╓ св╕й погляд, свою позиц╕ю, свою, хай ╕ не дуже чисельну читацьку аудитор╕ю, але ту, думку яко╖ ми ц╕ну╓мо. Може хтось не зна╓, але матер╕алами зв╕льнених М╕нкультом «св╕тличан» ц╕кавляться не лише в Криму, не лише в Укра╖н╕, а часом ╕ далеко за ╖╖ межами – в ╤спан╕╖, в ╤тал╕╖, в Тун╕с╕, на Мадагаскар╕, на М╕сс╕с╕п╕, у Нов╕й Скот╕╖. Здеб╕льшого то письменники та поети. Хтось ╕з того широкого св╕ту п╕дказу╓ нам сюжети, хтось надсила╓ сво╖ в╕рш╕, хтось сам ста╓ геро╓м наших статей. Принаг╕дно, хочемо висловити нашу велику вдячн╕сть вс╕м ╕ кожному, хто перейма╓ться нашими проблемами, нашими б╕дами ╕ над╕ями. Ми неймов╕рно вдячн╕ нашим чудовим авторам за ╖хн╕ поез╕╖, як╕ ╓днають нас з великою Укра╖ною, сповнюють непохитною впевнен╕стю у перемоз╕ справедливост╕.

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18243

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков