Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...


САВЧЕНКО ОГОЛОСИЛА СУХЕ ГОЛОДУВАННЯ
В╕део з заявою розм╕щене на стор╕нц╕ нардепа у Facebook.


РОС╤Я ПЕРЕСЕЛИЛА ДО АНЕКСОВАНОГО КРИМУ ПОНАД 105 ТИСЯЧ РОС╤ЯН
Про це головнокомандувач ВМС ЗСУ ╤гор Воронченко заявив в ╕нтерв'ю theБабелю.


«ПЕРША СОТНЯ»: В╤ЙНА ╤ КОХАННЯ
У к╕нотеатрах Укра╖ни в╕дбуваються презентац╕╖ документального повнометражного ф╕льму...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 10.03.2017
ШЕВЧЕНКО У ПРАЗ╤

Нещодавно вийшло науково-практичне видання Народного музею Тараса Шевченка Льв╕вського палацу мистецтв «Речники Правди» (до укра╖нсько-чеських вза╓мин), у якому автор-упорядник Зенов╕я Ф╕л╕пчук з╕брала дов╕дковий матер╕ал про в╕домих ╕ малознаних представник╕в укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, як╕ змушен╕ були в перш╕й половин╕ ХХ ст. працювати для сво╓╖ Батьк╕вщини у вигнанн╕. Також у книз╕ подано дек╕лька н╕коли не друкованих в Укра╖н╕ твор╕в та праць, присвячених Тарасов╕ Шевченку, як╕ вдалося в╕днайти в чеських арх╕вах.
П╕сля поразки УНР найталановит╕ша частина нашо╖ ╕нтел╕генц╕╖ (пол╕тичн╕ д╕яч╕, л╕тератори, науковц╕, митц╕) змушена була ем╕грувати, рятуючи сво╓ життя. Б╕льш╕сть ╕з них вибрали Чехословаччину, яка з-пом╕ж ус╕х кра╖н ╢вропи на початку 20-х рок╕в минулого стол╕ття виявила найб╕льшу дружн╕сть та п╕дтримку нац╕онально-визвольним силам Укра╖ни.
Прага стала прихистком для багатьох представник╕в пол╕тично╖ ╕ творчо╖ ел╕ти. Тут розгорнули свою д╕яльн╕сть укра╖нськ╕ навчальн╕ заклади, товариства, видавництва ╕ друкарн╕. Великий вплив на них мала творч╕сть Тараса Шевченка. Розд╕л «Л╕тературна шевченк╕ана м╕жво╓нно╖ Праги» да╓ стислий перел╕к в╕домих та забутих науковц╕в, видавц╕в, письменник╕в, поет╕в, художник╕в, що досл╕джували творч╕сть Кобзаря та присвятили йому сво╖ твори. Поряд ╕з загальнов╕домими пр╕звищами, такими як ╢вген Маланюк, Олександр Олесь, Олег Ольжич та ц╕ло╖ когорти ╕нших представник╕в «Празько╖ школи», варто згадати ще ╕сторик╕в ╕ теоретик╕в мистецтва Дмитра Антоновича, Володимира С╕чинського, видатних учених-педагог╕в Степана С╕рополка, Симона Нар╕жного, Степана Смаль-Стоцького, л╕тературознавц╕в Леон╕да Б╕лецького та Володимира Дорошенка.
Творчому вираженню наших митц╕в по-особливому сприяла позиц╕я тод╕шнього президента Чехословаччини Томаша Масарика, котрому укра╖нськ╕ поети нав╕ть присвячували в╕рш╕, а науковц╕ писали про нього монограф╕чн╕ досл╕дження.
У передмов╕ автор-упорядник пише: “У ц╕й книз╕ подано думки людей, як╕ служили Правд╕, ╕ дос╕ ╖хн╓ вчення на сторож╕ людства. Укра╖нський поет-пророк та чеський ф╕лософ ╕ перший президент республ╕ки Томаш Масарик ╓ р╕дними синами не лише сво╖х народ╕в. ╤хн╕ переживання, погляди та застереження залишаються актуальними й сьогодн╕».
У цьому виданн╕ представлено досл╕дження брат╕в Петра й Пилипа Терпил╕в «╫ете ╕ Шевченко», яке вийшло друком в Ужгород╕ в 1922 р. Передмова до книги була написана в Праз╕.
Р╕дк╕сний образ Тараса Шевченка в неб╕, що виклика╓ неабияке захоплення у читача, змальову╓ наша письменниця-ем╕грантка Соф╕я Будко в опов╕данн╕ «Укра╖нське небо повниться». Ц╕кавим ╓ образ Кобзаря в укра╖нських пер╕одичних виданнях Чех╕╖ (за два десятил╕ття було створено 180 видань).
Малознаним фактом ╓ вих╕д у лютому 1926 р. у Праз╕ першо╖ нотно╖ зб╕рки для бандури п╕д назвою «Наша п╕сня. Зб╕рник укра╖нських народн╕х дум ╕ п╕сень з проводом бандури. Зб╕рник перший». Автором ╓ в╕домий укра╖нський бандурист-в╕ртуоз Василь ╢мець.
Наприк╕нц╕ книги вм╕щен╕ спогади ╕ враження автора-упорядника (укра╖нською ╕ чеською мовами) про в╕дв╕дини нею Праги та пошуки л╕тературно╖ шевченк╕ани в чеських арх╕вах та Слов'янськ╕й б╕бл╕отец╕ Нац╕онально╖ б╕бл╕отеки Чесько╖ республ╕ки. Досл╕дження авторка розпочала у 2009 роц╕, з╕ сво╖ми доробками дв╕ч╕ виступала на М╕жнародних конференц╕ях у Львов╕, ╕ т╕льки минулого року багатор╕чна праця вийшла до читач╕в окремою книгою «Речники Правди». Художн╓ оформлення виконала Соф╕я Ф╕л╕пчук.
Видання адресовано широкому загалу та досл╕дникам, що ц╕кавляться чеським пер╕одом укра╖нсько╖ ем╕грац╕╖.
Книгу можна замовити: zenovija@ukr.net

Оксана Чужа
м. Прага (Чех╕я)
На фото: пам'ятник Т. Шевченку в Праз╕
Б╕льше фото -
https://www.facebook.com/газета-Кримська-св╕тлиця-192473467490932/

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18233

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков