Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2017
ДЕНЬ Р╤ДНО╥ МОВИ У КИ╢В╤ – ОЧИМА КРИМЧАНИНА

21 лютого, в м╕жнародний День р╕дно╖ мови, мене запросила до Ки╖всько╖ г╕мназ╕╖ №191 ╕м. П. Тичини до учн╕в 9 класу на урок укра╖нсько╖ мови вчитель Валентина Васил╕вна Шевчук. П╕сля вступного слова Валентини Васил╕вни та трансляц╕╖ кл╕пу п╕сн╕ "Мова калинова" я попросив учн╕в хвилиною мовчання пом'янути студент╕в Республ╕ки Бангладеш, як╕ в 1952 роц╕ виступили на захист р╕дно╖ мови ╕ були розстр╕лян╕ владою. А вже в 1999 роц╕ конференц╕я ЮНЕСКО затвердила це свято. Також ми пом'янули Геро╖в Небесно╖ Сотн╕ ╕ згадали кримчан, як╕ загинули та пропали безв╕ст╕ в окупованому Криму. Ну ╕ на завершення вступно╖ частини я розпов╕в учням, що в Криму продовжуються арешти, от ╕ того дня вранц╕ арештували Марлена Мустафа╓ва та його 10 сус╕д╕в, як╕ були св╕дками арешту ╕ просто прийшли п╕дтримати Марлена.
Звичайно, я розпов╕в г╕мназистам, як у Криму в╕дкривав перший укра╖нський клас, як створювалась дитяча укра╖номовна театральна студ╕я "Св╕танок" та дитяча телепрограма "Р╕дна хата". Як ми рад╕ли, коли в 1992 роц╕ нарешт╕ у нас з'явилась газета "Кримська св╕тлиця", яка ╕ сьогодн╕, хоча ╕ в електронному вид╕, але виходить кожно╖ п'ятниц╕, нав╕ть конкурси проводить. Прин╕с ╕ подарував г╕мназистам книжку переможц╕в Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу за 2016 р╕к "Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!" ╕м. Д. Кононенка. Розпов╕в про те, як започатковувався конкурс у Криму в далекому 1998 роц╕, ╕ звичайно розпов╕в про нашого багатор╕чного голову жур╕ - Данила Андр╕йовича Кононенка та дав послухати ╕ подивитись в╕део, коли в 2012 роц╕ на 20-р╕ччя «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Данило Андр╕йович чита╓ присвячений «Св╕тлиц╕» в╕рш.
На цьому уроц╕ р╕дно╖ мови ми говорили ╕ про укра╖но-кримськотатарську дружбу, яка за роки Незалежност╕ Укра╖ни ╕ п╕сля повернення кримських татар на батьк╕вшину з кожним роком ставала все м╕цн╕шою й м╕цн╕шою! Також д╕ти послухали у запису в╕рш «Р╕дна мова», який на недавн╕й презентац╕╖ у С╕мферопол╕ книги спогад╕в про Д. Кононенка, орган╕зован╕й «Кримською св╕тлицею», прочитав автор, кримськотатарський поет Нузет Умеров. Г╕мназисти були здивован╕ як чудовою укра╖нською мовою Нузета Умерова, так ╕ к╕льк╕стю кримськотатарських сл╕в в укра╖нськ╕й мов╕!
Урок зб╕гав дуже швидко, ╕ на завершення я ще встиг продемонструвати 9-класникам в╕деоуривок поеми «Сон» Т. Шевченка у виконанн╕ кримсько╖ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ "Св╕танок", житт╓вий шлях яко╖ в Криму припинився 19 грудня 2015 року: саме п╕сля свята Миколая окупанти об'явили студ╕ю нац╕онал╕стичною ╕ шк╕дливою для роботи з кримськими д╕тьми.
На завершення зустр╕ч╕ мен╕ подарували жовто-блакитну кв╕точку - ознаку незнишенност╕ найчар╕вн╕шо╖ мови св╕ту. Звичайно, ц╕ ки╖вськ╕ д╕ти –рос╕йськомовн╕, ╕ п╕сля цього уроку на перерв╕ б╕льш╕сть з них перейдуть на звичну ╕ найпоширен╕шу мову Ки╓ва – рос╕йську. Просив учн╕в про одне - щоб не настав той момент, коли рос╕йська так затягне ╖х в тенета «руського м╕ра», що вони нав╕ть не пом╕тять, як стануть в опозиц╕ю до сво╓╖ держави. Чи досяг я сво╓╖ мети - покаже час. Можливо, хоч один чи два учн╕ перестануть соромитися р╕дно╖ мови ╕ гордо стануть сп╕лкуватися нею не т╕льки на уроках укра╖нсько╖ мови та л╕тератури.
П╕сля того, як завершився урок р╕дно╖ мови, я ще встиг по╖хати на Майдан Незалежност╕, де б╕ля входу в метро кожного дня сп╕ва╓ наш кримський кобзар Остап К╕ндрачук, який також прив╕тав п╕снею з Днем р╕дно╖ мови ╕ передав в╕тання «Кримськ╕й св╕тлиц╕» в Криму.

Олександр ПОЛЬЧЕНКО
***
В╕дгуки з Мереж╕
Наталя Лют╕кова: Дякую Вам, пане Олександре!!! Можете вважати, що все пройшло не дарма. Ще п╕сля попередньо╖ Вашо╖ зустр╕ч╕ з нашим класом моя Катруся стала вживати б╕льше укра╖нсько╖ в побут╕. Тепер про под╕╖ в г╕мназ╕╖ вона розпов╕да╓ переважно калиновою, ран╕ше такого не було. Т╕шусь ╕ дуже Вам дякую!
***
Валентина Шевчук: Це не просто зустр╕ч, це сп╕лкування в кол╕ однодумц╕в, що крок за кроком форму╓ справжнього укра╖нця. ╤ це не пафосн╕ слова. У розмов╕ з такими людьми почува╓ш ╕ себе причетним до велико╖ укра╖нсько╖ справи становлення таки свого, а не вигаданого, чужого. Береж╕мо сво╓, а значить, ╕ самих себе. Отак соб╕ просто, пам'ятаючи, що наше завтра залежить т╕льки в╕д кожного з нас, в╕д нашо╖ позиц╕╖. А наше завтра - у наших д╕тях. Гарн╕ в╕дгуки в╕д наших дев'ятикласник╕в. Дякую за зм╕стовну зустр╕ч, за дружбу!

«ЩО Ж, ВИВОДЬТЕ ЧУЖИНЦ╤В НА СЦЕНУ.
ВИБАЧАЙ, УКРА╥НСЬКА ДЕРЖАВО…»
Ки╖в став столицею малорос╕в. В м╕жнародний День р╕дно╖ мови я намагався в центр╕ Ки╓ва поблизу Майдану Незалежност╕ в╕дшукати укра╖номовн╕ оголошення, рекламу, написи. Висновок - це не столиця Укра╖ни, це хтозна що, але не Укра╖на. Перехож╕ дивувались, коли говорив, що сьогодн╕ м╕жнародний День р╕дно╖ мови, на Майдан╕ в╕дшукав лише дек╕лька укра╖номовних, ╕ то виявилось, що вони не кияни! Г╕бридно-мовна в╕йна, яка велась дуже довго, завершилась повною перемогою Рос╕╖. В школах Ки╓ва учн╕ витримують розмовляти ╕ в╕дпов╕дати лише на уроках укра╖нсько╖ мови, на перервах луна╓ рос╕йська. Це покол╕ння старшокласник╕в при так╕й мовн╕й пол╕тиц╕ вже до укра╖нсько╖ не повернеться - вони щвидше стануть в опозиц╕ю до сво╓╖ держави, якщо та спробу╓ порушити ╖х рос╕йськомовний комфорт!
Коли прогулювався Хрещатиком, пригадався в╕рш, який у 2002 роц╕ в Криму на л╕тературному конкурс╕ «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» написала тод╕ учениця 9-го класу Чкал╕всько╖ зош Нижньог╕рського району АРК Катерина Осадца. 15 рок╕в пройшло – як сон, як топтання на м╕сц╕. Г╕рко ╕ прикро – за мову, за державу, за укра╖нц╕в.

Олександр ПОЛЬЧЕНКО

МОВЧИМО
В╕дмолились на р╕дний прапор,
В╕дцв╕ли жовто-син╕ кв╕ти,
Нам однаково, чи не однако,
Як ми будемо дал╕ жити?
Нам однаково? Мо, то неправда?
Може, ╓ в нас Держава ╕ воля?
Що ж тод╕ нам сто╖ть на завад╕,
На завад╕ до щастя ╕ дол╕?
Ти покайся - й розпнуть. Це в╕домо.
(Ма╓ ж правда принади ╕ вади!)
Мовчимо! Не верта╓м додому.
Мовчимо! Не дамо соб╕ ради.
Вже забулися, люди, ви певно,
Ту Степанову силу ╕ славу.
Що ж, виводьте чужинц╕в на сцену.
Вибачай, Укра╖нська Державо!

Катерина ОСАДЦА

На фото: кримчанин-«св╕тличанин» Олександр Польченко на зустр╕ч╕ у Ки╖вськ╕й г╕мназ╕╖ №191 ╕м. П. Тичини

Б╕льше фото – на стор╕нках О. Польченка та «Кримсько╖ св╕тлиц╕» у Фейсбуц╕:
https://www.facebook.com/газета-Кримська-св╕тлиця-192473467490932/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18162

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков