Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПОГОДИВ КАНДИДАТУРУ ЗАЛУЖНОГО НА ПОСАДУ ПОСЛА У БРИТАН╤╥
Про це йдеться у пов╕домленн╕ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни…


БУДЕ ДЕНЬ, КОЛИ ╤ ШВЕЦ╤Я ЗМОЖЕ ПРИВ╤ТАТИ УКРА╥НУ З╤ ВСТУПОМ В АЛЬЯНС
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 12.03.2004 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 12.03.2004
Як допомогти Україні проголосувати
Мадлен Олбрайт

Як уже повідомлялося, наприкінці лютого Україну відвідала колишній Держсекретар США, а нині Голова Ради директорів Національного демократичного інституту міжнародних відносин Сполучених Штатів Америки Мадлен Олбрайт. Пані Олбрайт, як і всю прогресивну демократичну спільноту світу, найбільше хвилюють майбутні президентські вибори в Україні, забезпечення прозорості та демократичності їх проведення.
Результатом цієї поїздки, яка супроводжувалася численними зустрічами з найвищими посадовими особами держави та з лідерами найвпливовіших українських політичних партій, стало, зокрема, інтерв'ю, яке наша висока гостя дала газеті "New York Times", а згодом з'явилася і заява Держдепартаменту США стосовно стану свободи слова в Україні та інтерв'ю. Ми пропонуємо нашим читачам ці "заокеанські" матеріали для порівняння  із власною оцінкою ситуації в нашій державі.

Демократія в Україні стоїть перед критичним випробуванням, в міру того як країна готується до президентських виборів у жовтні. Президентська кампанія, побудована на залякуванні, а іноді й насильстві, вже почалася, а Вашингтон зберігає сумне мовчання щодо майбутнього цього важливого партнера Америки.
За кілька днів до мого приїзду в Київ в минулому місяці для участі в конференції, присвяченій майбутньому України в Європі, українську службу радіо "Свобода", яка фінансується Сполученими Штатами, позбавили однієї з основних можливостей виходу в український ефір.
Пізніше невелика радіостанція була закрита після того, як почала ретрансляцію передач "Свободи". А на минулому тижні директор ще однієї радіостанції, яка розглядала можливість ретрансляції радіопередач української служби, загинув в автомобільній катастрофі за підозрілих обставин.
Інші електронні засоби масової інформації практично повністю контролюються урядом, а майбутнє єдиного незалежного телевізійного каналу вельми сумнівне. Податкова адміністрація, схоже, займається тільки підприємцями, які підтримують опозиційних кандидатів.
Неурядові організації, особливо ті, які займаються просвітою виборця і мобілізаційних груп, перебувають під постійним тиском.
Тим часом, прихильники президента Леоніда Кучми намагаються проштовхнути конституційні зміни, що розширюють повноваження парламенту (який вони будуть контролювати принаймні до 2006 року), за рахунок інституту президентства, який вони, ймовірно, втратять, якщо жовтневі вибори буду чесними.
Таким чином, навіть коли Кучма перестане бути президентом - а він сказав, що не має наміру переобиратися, - його адміністрація продовжить керувати країною.
Конституційні зміни, які обговорюються, могли б бути якось виправдані за інших обставин, але законодавчий орган - Верховна Рада має невисоку репутацію, оскільки його про-кучмістська більшість виникла при сумнівних обставинах після жорстких і нечесних виборів в 2002 р.
Така Рада не повинна прагнути розширити свої повноваження саме перед президентськими виборами, які дадуть українцям шанс висловити свою думку про те, куди ведуть країну її керівники.
Шлях, який обере Україна, має величезну важливість для Сполучених Штатів.
Україна була важливим партнером США відтоді, як вона отримала незалежність у 1991 році. Вона відмовилася від ядерної зброї, успадкованої від Радянського Союзу, підтримала миротворчі зусилля проти етнічних зіткнень в Косово, припинила надання допомоги ядерній програмі Ірану, закрила чорнобильський ядерний реактор, відправила майже 1 600 військовослужбовців в Ірак і ще сотні миротворців в рамках операцій ООН в Ліберії, Косово і в інших гарячих точках.
У травні, коли Європейський Союз поповниться десятьма новими членами, Україна з її майже 50-мільйонним населенням виявиться на його східному кордоні. Її роль у відносинах з ісламським екстремізмом на півдні, авторитарним режимом в Білорусі і Росією, керівники якої ностальгують за Радянським Союзом, стане ще вагомішою.
Сполучені Штати не зацікавлені в перемозі якогось конкретного кандидата в Україні, але наші ставки в цій грі високі. На жаль, в той час, як наші посли красномовно і безкомпромісно висловлюються про події в Україні, заяви адміністрації США переважно залишалися конфіденційними і відстороненими.
Міністр оборони Дональд Рамсфелд був єдиною вищою посадовою особою, яка відвідала Україну останнім часом, він приїжджав, щоб отримати підтримку для війни в Іраку.
Президент Кучма ясно дав мені зрозуміти під час нашої останньої майже двогодинної зустрічі минулого місяця, що адміністрація Буша, на його думку, мало замислюється про те, що відбувається в Україні, базуючи свою думку тільки на тому, що кажуть в Росії.
Політична опозиція підозрює, що внесок України в антиіракську коаліцію забезпечив Україні амністію з боку Сполучених Штатів. Це не так, зрозуміло, але ентузіазму опозиціонерам це не додає.
Так що ж повинні робити Сполучені Штати, щоб підтримати демократію в Україні?
Для початку - висловитися начистоту. Президент Буш і посадові особи його кабінету повинні наполягти на вільних і чесних виборах, і вони повинні це зробити якнайшвидше. Брудні технології можуть вирішити результат цих виборів задовго до голосування.
Вищі посадові особи повинні відвідати Україну, будуть й інші можливості, коли лідери великої вісімки, Євросоюзу і НАТО зустрінуться в червні цього року. Просування демократії на Близькому Сході вже включене в порядок денний адміністрації Буша. Збереження демократії в Україні також повинно бути одним з пріоритетів.
По-друге, треба збільшити підтримку незалежних засобів масової інформації і громадянського суспільства. Це вимагатиме значних фінансових вливань також з боку демократичних сусідів України, які можуть підтримати незалежні медіа і фінансувати організації для мобілізації виборця і моніторингу кампанії.
Третє, приєднатися до наших європейських партнерів в пошуках альтернативних сценаріїв для України. Вільні і справедливі вибори, чим би вони не закінчилися, повинні призвести до торгових і візових поступок з боку Європейського Союзу і конкретного плану отримання членства в ЄС, зростання військової співпраці з НАТО, і підтримки членства у Світовій Організації Торгівлі.
Ці заходи, як і перспектива більш стійкої демократії, сприяли б збільшенню необхідних іноземних інвестицій в Україну. Президент Кучма повинен розуміти, що мусить залишити після себе незалежну і демократичну Україну, глибоко інтегровану в Європу і трансатлантичні структури.
Якщо ж вибори будуть нечесними, керівництво України повинно знати, що вступ в західні інститути сповільниться і що їх власні банківські рахунки і привілейовані візи їм не гарантовані. Як і у випадку, якщо партія Кучми стане перекроювати Конституцію на свою користь.
Збереження і розширення кордонів свободи в усьому світі вимагає постійної пильності. Ця пильність і ті, хто стверджує, що вірить в свободу як універсальне право всіх людей, сьогодні тримають екзамен в Україні.
Мадлен К. Олбрайт,
The New York Times.
(Український варіант - з електронної адреси mailto:vmo1@ukrpost.net).


Державний департамент США заявляє про спроби української влади обмежити доступ громадян до незалежної інформації

Про це сказав минулого четверга речник Держдепу Річард Баучер. "З великим занепокоєнням ми спостерігаємо за спробами української влади обмежити доступ громадськості до незалежної інформації закриттям Радіо "Континент" та зняттям з ефіру Радіо "Свобода", "Голосу Америки" та інших міжнародних радіомовлень", - сказав Баучер.
"Це напад на демократію. Йдеться про дуже серйозну справу в рік виборів в Україні, коли потреба в інформації з різних джерел є як ніколи необхідною", - додав речник Держдепу США, слова якого наводить Радіо "Свобода".
На самому сайті Держдепу вміщено текст заяви Баучера, де також звертається увага на те, що "закриття "Континенту" сталося після його згоди транслювати Радіо "Свобода", яку кілька тижнів тому позбавили ефіру на "Довірі".
"Ми закликаємо керівництво України негайно дозволити Радіо "Континент" поновити мовлення та утримуватися від зведення подальших перешкод для ретрансляторів міжнародних мовників в Україні", - сказав Баучер. "Українська влада повинна зупинити свою безперервну кампанію проти незалежних медіа, що прямо суперечить висловленим бажанням України до демократизації та більш тісного наближення до євро-атлантичної спільноти", - сказано в заяві речника Держдепу.
Українські власті мусять припинити свою кампанію проти незалежних ЗМІ, бо це прямо суперечить заявленим Україною прагненням демократизації та наближення до євро-атлантичної спільноти.
Річард Баучер за статусом є помічником Держсекретаря США Коліна Пауела.

Заява Держдепатраменту США є "початком атаки на українську владу"

"Відключення від ефіру в Україні провідних західних радіостанцій (ВВС, DW, "Голосу Америки", Радіо "Свобода"), які є найавторитетнішими речниками та символами демократичного західного світу, із відверто шитою білими нитками аргументацією - це не лише "серйозний замах на демократію в Україні" (заява Держдепу США, сайт ВВС), але, фактично, виклик євроатлантичній спільноті, "акт агресії" по відношенню до базових цінностей демократії", - вважає голова Аналітичної ради Української народної партії Олександр Мосіюк.
Він зазначив, що "це є ще одним підтвердженням - всі численні заяви українських високопосадовців, включно із Президентом України, щодо намірів України інтегруватися до ЄС та НАТО є насправді блефом, покликаним ввести в оману світову громадськість щодо справжніх намірів режиму Кучми".
Голова Аналітичної ради Народної партії впевнений, що "так звана "політреформа", безпрецедентна активність по імплементації (йде підготовка понад 100 договорів) не ратифікованої "Угоди про створення ЄЕП", системні репресивні дії щодо органів місцевого самоврядування, зростаючі масштаби використання в політичних цілях ДПА та дії по зачистці інформаційного простору від "неслухняних" мовників є взаємопов'язаними кроками сповзання України до євразійської деспотії". "В нинішніх геополітичних реаліях, коли відбувається швидка авторитарна трансформація та відродження імперських планів путінської Росії, Україна із союзника і потенційного учасника євроатлантичного співтовариства може перетворитись у фактор загрози його безпеці, стати джерелом нестабільності на європейському континенті", - підкреслив він.
Олександр Мосіюк зазначив, що "всі диктатури на європейському континенті, від яких потерпали народи в ХХ столітті, не змогли б розвинутись, якби європейці володіли ефективним механізмом протидії таким явищам вже на стадії утворення таких режимів, коли вводиться політична цензура і знищуються вільні ЗМІ". "Досвід останнього часу продемонстрував, що українська влада  відступає, коли на неї чиниться справді серйозний міжнародний тиск. Так, зокрема під впливом рішення ПАРЕ режим заявив, що повертає  українцям право обирати на прямих виборах президента", - нагадав він.
"Але чесні вибори можливі  лише за умови свободи ЗМІ, тому вкрай необхідна дуже жорстка позиція насамперед в цьому питанні, - переконаний Олександр Мосіюк. - Якщо не зупинити режим зараз і дозволити надалі йому знищувати ЗМІ, то про демократичні вибори в Україні можна надовго забути".
"Заява Держдепу США - це лише початок тиску на українську владу в питаннях свободи ЗМІ, тому найближчим часом цілком логічно очікувати не лише заяв, але і конкретних юридично-правових кроків урядів демократичних країн, спрямованих на припинення авторитарного безчинства", - переконаний голова Аналітичної ради народної партії Олександр Мосіюк.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 12.03.2004 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1810

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков