Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2017
ЦРУ: УПА ПОРАНИЛА РАДЯНСЬКИЙ РЕЖИМ

Зах╕дн╕ демократ╕╖ встановили б правильний баланс сил у ╢вроп╕, якби дослухалися до потреб поневолених нац╕й.
Про це розм╕ркову╓ автор секретного рапорта ЦРУ, – пов╕домля╓ ВВС.
╤ наголошу╓, що ОУН не сп╕впрацювала з нац╕онал-соц╕ал╕стами, а УПА стала одн╕╓ю з найпотужн╕ших арм╕й опору. Активна збройна боротьба в Укра╖н╕ ╕ поширення уп╕вських гасел просторами СРСР «поранили» б╕льшовицький режим.
Найперше анал╕тичний зв╕т «╤стор╕я, розвиток та орган╕зац╕я укра╖нського руху опору, що включав ОУН, УПА та УГВР», який американське розв╕дувальне управл╕ння оприлюднило нещодавно, вказу╓ на помилку кра╖н Антанти, що п╕дтримали б╕лих генерал╕в, а не Директор╕ю.
У висновках рапорта – цитата з╕ щоденника британського консула у Н╕меччин╕ Едгара В╕нсента про те, що саме сильна незалежна Укра╖на, а не велика ╕мпер╕я, здатна покращити безпеку у Чорному мор╕, контролювати пол╕тичну ситуац╕ю та спростити торг╕влю.
Через 25 рок╕в Друга Св╕това в╕йна п╕дтвердить далекоглядн╕сть дипломата ╕ прорахунки зах╕дних пол╕тик╕в.
Автор донесення особливо наголошу╓, що пров╕д (кер╕вництво) Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в (ОУН) робив велику ставку на Н╕меччину, але в жодному раз╕ не на парт╕ю нац╕онал-соц╕ал╕ст╕в. Оун╕вц╕ н╕коли не вступали у переговори з нацистами, а документи зах╕дних союзник╕в п╕дтверджували: сторони завжди вороже ставилися один до одного.
Так╕ вза╓мини американський анал╕тик пояснював д╕аметрально протилежними завданнями, що ставили перед собою т╕ пол╕тичн╕ сили. Зокрема, позбавлен╕ расистських та антисем╕тських погляд╕в оун╕вц╕ боролися за пол╕тичну самост╕йн╕сть Укра╖ни, у той час як нац╕онал-соц╕ал╕сти розглядали територ╕ю Польщ╕, Укра╖ни та Б╕лорус╕ виключно як житт╓вий прост╕р для н╕мц╕в.
Коли почалася н╕мецько-радянська в╕йна, пров╕д ОУН на чол╕ з╕ Степаном Бандерою, зг╕дно з╕ зв╕том, не розраховував на Н╕меччину. 22 червня Адольф Г╕тлер у сво╖й промов╕ жодним словом не згадав про права нац╕й, продемонструвавши таким чином справжню природу свого режиму.
У радянськ╕й Укра╖н╕ довгий час не було пол╕тичних парт╕й. Л╕дери та активн╕ члени колишн╕х рух╕в опинилися у таборах Сиб╕ру. Тому в╕д початку н╕мецько╖ окупац╕╖ актив╕сти при╓днувалися до нац╕онал╕ст╕в, зб╕льшуючи ╖хню чисельн╕сть.
Так, йдеться в рапорт╕, ОУН стала ╓диною нелегальною парт╕╓ю укра╖нц╕в. Вона д╕яла без натяк╕в на тотал╕таризм чи будь-яку ╕деолог╕чну систему, боролася за зв╕льнення та незалежн╕сть Укра╖ни, «за свободу друку, слова, думки, переконань, в╕ри ╕ св╕тогляду. Проти оф╕ц╕йного насадження св╕тоглядних доктрин ╕ догм» – циту╓ службовець програму ОУН.
Кр╕м того, в╕н анал╕зу╓ резолюц╕ю Першого конгресу, у як╕й, окр╕м принцип╕в боротьби та захисту в╕д н╕мецько╖ деспот╕╖ та б╕льшовицького терору, був спец╕альний пункт про адаптац╕ю програми для населення сходу.
Програма ОУН ╕з загальними гаслами сповна задовольняла нац╕ональн╕ почуття зах╕дних укра╖нц╕в, але потребувала конкретних уточнень для сх╕дних, як╕ вже мали досв╕д власно╖ держави, а тому ╖х ц╕кавили пол╕тична модель та соц╕альна структура. Врахувавши ц╕ сусп╕льн╕ запити, оун╕вц╕ могли б моб╕л╕зувати вс╕х укра╖нц╕в для боротьби за незалежн╕сть.
П╕сля Другого ╕ Третього конгрес╕в оун╕вц╕в додали до пол╕тичних економ╕чн╕ та соц╕альн╕ завдання парт╕╖.
Незважаючи на в╕дсутн╕сть в╕йськових кадр╕в та досв╕ду, п╕дтримки з боку зах╕дних союзник╕в, яку мали ╕нш╕ народи, в укра╖нц╕в виникла «одна з найпотужн╕ших арм╕й опору в ╢вроп╕, яку навряд чи хтось м╕г перевершити», робить висновок сп╕вроб╕тник ЦРУ.
У пор╕внянн╕ з резолюц╕ями ОУН, в╕н вважа╓ принципи, викладен╕ у лист╕вц╕ «За що бореться УПА?» новими для визвольного руху. На його думку, це стало результатом по╓днання двох св╕тогляд╕в, один з яких сформувався в умовах тотал╕тарного режиму СРСР, а ╕нший – на зах╕дн╕й Укра╖н╕.
У боротьб╕ проти червоного терору ╕ за нац╕ональну самост╕йн╕сть склалася пол╕тична, економ╕чна, соц╕альна та культурна програма, яка окреслила укра╖нськ╕ демократичн╕ традиц╕╖.
╤де╖ УПА знайшли велику п╕дтримку серед працюючого населення та романтично╖ молод╕. Таким чином, арм╕я стала пол╕тичною та в╕йськовою силою народу.
Автор анал╕тики зверта╓ увагу на те, що УПА воювали не лише за незалежн╕сть Укра╖ни, але й за волю пригноблених народ╕в. Вище командування повстанц╕в формувало окрем╕ автономн╕ п╕дрозд╕ли з представник╕в р╕зних нац╕ональностей, як╕ лише узгоджували сво╖ тактичн╕ та оперативн╕ д╕╖ з УПА.
На територ╕╖ сх╕дно╖ Волин╕ п╕дп╕льники орган╕зували конференц╕ю поневолених народ╕в Сх╕дно╖ ╢вропи та Аз╕╖. Видавали лист╕вки р╕зними мовами та аг╕тували проти б╕льшовицького ╕мпер╕ал╕зму.
Автор донесення розм╕ркову╓, що це не могло сутт╓во вплинути на ситуац╕ю, але водночас нагадувало сн╕жний ком, що рухаючись м╕г перетворитися на лавину: «Радянську диктатуру поранили в ╖╖ Ах╕ллесову п’яту – невир╕шен╕ нац╕ональн╕ проблеми та соц╕альн╕ протир╕ччя».
Б╕льшовицький режим створив Радянський союз ╕ тим самим врятував в╕д розпаду Рос╕йську ╕мпер╕ю, але не зм╕г у перспектив╕ протистояти нац╕ональн╕й ╕де╖. Йому не допомогли ан╕ терор, ан╕ ╕нш╕ методи. Цю тезу п╕дтвердили насл╕дки Друго╖ Св╕тово╖ в╕йни та сутн╕сть СРСР – йдеться у рапорт╕ ЦРУ в╕д 1952 року.
Через сорок рок╕в укра╖нц╕ п╕дтвердили висновки американського анал╕тика.
http://zik.ua

На фото: угор╕ - повстанц╕ з Волин╕ – «одна з найпотужн╕ших арм╕й опору в ╢вроп╕, яку навряд чи хтось м╕г перевершити»; унизу - постанц╕ з Костоп╕льщини, у центр╕ «Буйний» з дружиною, 1940-╕ роки

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18058

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков