Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2943)
З потоку життя (6133)
Душі криниця (3379)
Українці мої... (1445)
Резонанс (1466)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1649)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Василь ╤льницький, ╕сторик, досл╕дник ОУН-УПА: НА ПУБЛ╤ЧНУ СТРАТУ УКРА╥НСЬКИХ П╤ДП╤ЛЬНИК╤В РАДЯНСЬК╤ СИЛОВИКИ ЗГАНЯЛИ СТАРШОКЛАСНИК╤В
знайомтесь: ╕нтел╕гентна, легка в сп╕лкуванн╕, симпатична ╕ розумна молода людина, яка глибоко...


ГЕРБ УКРА╥НИ: ДЕЩО З ╤СТОР╤╥
У листопад╕ 1917 року Центральна Рада проголосила Укра╖нську Народну Республ╕ку. Питання про...


«╤ ОЖИВУ, ╤ ДУШУ В╤ЛЬНУ НА ВОЛЮ ╤З ДОМОВИНИ ВОЗЗОВУ»
Б╕льшост╕ народ╕в властивий - в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ - культ предк╕в як основа пам'ят╕ роду й...


ВИЗВОЛЕННЯ ДОНБАСУ ╤ КРИМУ СТО РОК╤В ТОМУ
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком книга ╕сторика Серг╕я Коваленка «Пох╕д запорожц╕в на Донбас...


П╤ДЗЕМНИЙ БАТУРИН: МАЗЕПИНСЬК╤ ВАЛИ ТА СХОДИ В ТА╢МНИЦЮ
Археологи досл╕джують «глибинну» ╕стор╕ю Гетьмансько╖ столиц╕
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2017
ЗНАТИ СВОЮ ПРА╤СТОР╤Ю

Я вже писала про книжку Серг╕я Плачинди «Словник давньоукра╖нсько╖ м╕фолог╕╖» ╕ згадувала там про космогон╕чн╕ м╕фи, тобто про так╕, як╕ розпов╕дають про створення св╕ту. Тема створення св╕ту ╓ ╕ в книз╕ вс╕х книг – Б╕бл╕╖, ╓ ╕ в м╕фолог╕╖ р╕зних народ╕в, тако╖ багато╖ р╕зноман╕тн╕стю культур, звича╖в, мов, творчост╕ в р╕зних сферах нашо╖ земно╖ людсько╖ д╕яльност╕.
Так, колись дуже давно я прочитала в газет╕ маленьку зв╕сточку про ц╕каве плем’я догон╕в – людей, як╕ живуть в глухому недоступному м╕сц╕ в Африц╕, фактично не мають сво╓╖ писемност╕, та стверджують, що на Землю вони прибули колись з Сир╕уса, ╕з суз╕р’я Пса (зв╕дси ╕ назва догони, пов’язана з собакою), тобто мають неземне походження. Значно п╕зн╕ше я прочитала про догон╕в у журнал╕ «Вокруг света», а зараз кожному, кого ц╕кавлять ╕стор╕╖ про НЛО, прибульц╕в з космосу, про сл╕ди таких прибульц╕в на плато Наска в Перу чи в десь в ╢гипт╕ чи на Сир╕йському п╕востров╕, можна легко знайти так╕ матер╕али в ╤нтернет╕. Треба т╕льки знати, що ти хочеш знати, ╕ хоч тр╕шки не л╕нуватись.
В далекому 1956 роц╕ в к╕нотеатр╕ «Новини дня» ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки у Львов╕ я подивилась ф╕льм «Спогади про майбутн╓» ╕ вперше почула тод╕ про Ер╕ка Ден╕кена, людини, яка фактично довела, що в давн╕ часи д╕йсно на наш╕й Земл╕ побували косм╕чн╕ прибульц╕, про що св╕дчать ╕ п╕рам╕ди ╢гипту, ╕ велетенськ╕ споруди в р╕зних м╕сцях нашо╖ Земл╕, бо що б╕льше ╖х вивчають, тим б╕льше нового п╕знають, ╕ тим б╕льше виника╓ нових питань. Як могли люди перем╕щати величезн╕ камен╕, обробляти ╖х, п╕дганяти один до одного в давн╕ часи, якщо так╕ роботи ╕ в наш механ╕зований час виконати неможливо? Чи жили колись люди-г╕ганти, чи звичайн╕ люди вм╕ли якось керувати грав╕тац╕╓ю, тобто земним тяж╕нням? Щоб хоч тр╕шки наблизитись до спроб в╕дпов╕сти на так╕ складн╕ питання, моя с╕м’я (як ╕ колись с╕м’я мо╖х батьк╕в) читала колись фантастику О. Беля╓ва, Уелса, Артура Кларка, Жуля Верна та ╕нших наших ╕ заруб╕жних автор╕в, а згодом ╕ книги Ден╕кена, ╕ та╓мниц╕ острова Пасха, ╕ хорош╕ науково-техн╕чн╕ журнали, яких досить багато друкували в СРСР. Ц╕каво, що письменники-фантасти, яких я тут назвала, в сво╖х творах передбачили багато техн╕чних винаход╕в, як╕ з’явилися значно п╕зн╕ше. Мабуть, найталановит╕ш╕ з них були ясновидцями.
Але повернуся до наших, давньоукра╖нських м╕ф╕в про створення св╕ту.
Ось найголовн╕ший – заголовний м╕ф.
«╤ була на початку П╕тьма, - розпов╕да╓ться в давньоукра╖нському м╕ф╕, що д╕йшов до нас з народних вуст, – в╕чна ╕ безмежна. Н╕ Земл╕, н╕ Неба, н╕ Сонця. Т╕льки Морок. Густа холодна й безконечна Н╕ч. А ╖╖ пронизувало Око. Зв╕дки лет╕ло воно? ╤ куди? Н╕зв╕дки ╕ в н╕куди? ╤ де взялося воно?
Наймудр╕ш╕ волхви Ор╕ани казали так: «Око було завжди, воно було в╕чно. ╤ з В╕чност╕ воно лет╕ло в В╕чн╕сть».
А Заратустра потому вже додав: «Воно лет╕ло з далеких Старих Св╕т╕в, аби утворити Новий св╕т».
Мабуть, так, бо Око, пролет╕вши чорне безмежжя впродовж безконечно╖ к╕лькост╕ часу ╕ не знайшовши краю П╕тьм╕, одного разу спинилося. ╤ пустило Сльозу. Чисту-пречисту Росинку. З не╖ вродилося диво: Першоптах ╕ Першобог – птиця Сок╕л.
Його золотаве п╕р’я осяяло непроникну н╕ч.
Сок╕л розправив крила ╕ закружляв над Оком.
╤ пустив Сок╕л золоту Сльозу-Росинку, що впала на Око. ╤ вмить розрослося воно у великий остр╕в серед Мороку.
╤ пустив Сок╕л ср╕бну Сльозинку, ╕ впала вона посередин╕ острова, де утворилося озеро Живо╖ Води.
╤ пустив Сок╕л зелену Сльозу-Росинку, ╕ в╕д не╖ проросли дивовижн╕ кв╕ти й густ╕ висок╕ трави на остров╕ й на берегах озера.
Тод╕ Сок╕л зн╕с золотий жолудь. ╤ сталося диво: виросло з того жолудя розк╕шне й могутн╓ Першодерево. Дуб-Стародуб.
╤ наче зор╕ розцв╕ли на його крислатому г╕лл╕: то вродили молодильн╕ яблука – плоди невмирущост╕. Стало довкола св╕тло й весело.
Тод╕ злет╕в Сок╕л на вершину Першодерева й сказав: «Я створив ╤р╕й. Тут мо╓ м╕сце на в╕ки-в╕чн╕. Зв╕дси я творитиму Св╕т».
╤ зн╕с тод╕ Сок╕л два яйця: б╕ле й чорне. Впали вони в озеро Живо╖ Води, ╕ вродилися з них Б╕лий Леб╕дь ╕ Чорний Леб╕дь. Поплили назустр╕ч один одному ╕ стали люто битися.
Тод╕ з вершини Дуба-Стародуба сказав ╖м Сок╕л: «Зупин╕ться!»
╤ лебед╕ перестали битися.
╤ сказав Сок╕л: «Я даю вам слово ╕ розум. Вийд╕ть з води ╕ станьте обаб╕ч мого Дуба». Вийшли лебед╕ з води й одразу перетворилися на людинопод╕бних велетн╕в.
Т╕льки в одного шк╕ра була б╕ла, волосся русяве, оч╕ – блакитн╕, а в другого все було чорне – ╕ шк╕ра, ╕ волосся, ╕ оч╕.
╤ сказав Сок╕л ╖м: «З╕рв╕ть з дерева по яблуку ╕ з’╖жте ╖х».
З’╖ли велетн╕ по молодильному яблуку ╕ в╕дчули в соб╕ силу неймов╕рну.
╤ сказав ╖м Сок╕л: «Тепер ви невмирущ╕ боги».
╤ вклонились йому велетн╕.
╤ сказав Сок╕л б╕лошк╕рому: «Ти ╓ Б╕лобог, Володар Св╕тла й Б╕лого Св╕ту та всього, що створиш у ньому».
╤ сказав Сок╕л чорношк╕рому: « Ти ╓ Чорнобог. Володар ноч╕ ╕ п╕тьми та всього, що створиш у н╕й».
╤ сказав в╕н обом: «Ви ╓ Добро ╕ Зло, Краса ╕ Погань, Правда ╕ Кривда, Св╕тло й П╕тьма. ╤ ви будете в╕чно. Бо ви ╓ Життя. ╤ т╕, що прийдуть, не зазнають Добра без Зла ╕ Краси без Поган╕, тож не знатимуть, що таке життя ╕ нав╕що жити в ньому».
Такий сюжет, такий багатий текст м╕фу. Ще багатший його п╕дтекст. Про що в╕н говорить?
По-перше, це не «слов’янська», а давньоукра╖нська м╕фотворч╕сть, бо саме поняття слов’янства як об’╓днання етн╕чно спор╕днених держав ╕ племен з’явля╓ться у VII стол╕тт╕ нашо╖ ери, а наведений м╕ф формувався 20-15 тисяч рок╕в за доби п╕знього палеол╕ту. До того ж м╕ф ма╓ яскраво-нац╕ональне забарвлення.
По-друге, м╕ф засв╕дчу╓ високий р╕вень духовност╕ й культури народу. Зокрема, вража╓ потяг до наукового осмислення св╕ту.
Св╕т, отже, утворився з невелико╖ частинки матер╕╖–Ока. Так уявлялося давньоукра╖нським жрецям-волхвам 16-15 тисячол╕ття до н.е. А ф╕зики середини 20 ст.н.е. довели, що Всесв╕т утворився з одн╕╓╖ енергетично ╓мко╖ точки.
За м╕фом життя виникло з росинки-сльозинки. А фах╕вц╕ з молекулярно╖ б╕олог╕╖ твердять, що життя на Земл╕ зачалося з дощово╖ крапл╕.
Отже, м╕ф про походження св╕ту розкрива╓ намагання стародавн╕х укра╖нських жрец╕в (волхв╕в) науково пояснити походження св╕ту та життя на Земл╕. Зверта╓ увагу й д╕алектичне осмислення життя як в╕чно╖ боротьби Св╕тла й П╕тьми, Добра ╕ Зла.
По-трет╓, давньоукра╖нськ╕ м╕фи з’явились за багато тисяч рок╕в до появи дещо прим╕тивних б╕бл╕йних розпов╕дей про те, як Яхве чи Саваоф створив небо, земну твердь ╕ т.п.
Приведений тут м╕ф – з книги «Словник давньоукра╖нсько╖ м╕фолог╕╖» Серг╕я Плачинди (Ки╖в, «Велес», 2007).

Алла МЕЛЬНИЧУК
Феодос╕я

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18036

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков