Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4456)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4134)
Українці мої... (1667)
Резонанс (2128)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1064)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (331)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (210)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 20.01.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 20.01.2017
ЗБРОЯ ДЛЯ ОБРАНИХ

Укра╖нцям у в╕льному доступ╕ до збро╖ – зась, бо вони, мовляв, один одного перестр╕ляють – це думка, яку в╕тчизнян╕ можновладц╕ озвучують роками. У той же час тисяч╕ людей, далеких в╕д арм╕╖ та силових в╕домств, користуються вогнепальними "стволами", отриманими як нагорода в╕д держави.
В принцип╕, питання щодо нагороди збро╓ю - к╕льк╕стю таких в╕дзнак ╕ як╕стю нагороджуваних - могло би ╕ не виникнути, якби не нахабство, з якою так╕ нагороди видаються ╕ використовуються. Найперше обурю╓ той факт, що тривалий час, з моменту, як Арсен Аваков очолив м╕н╕стерство внутр╕шн╕х справ, н╕ журнал╕сти, н╕ представники експертного середовища, н╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ не могли д╕знатися, кого саме в╕н за цей час нагородив в╕дзнакою «вогнепальна зброя». Другий вельми непри╓мний момент – те, яким чином ця зброя використову╓ться. Найяскрав╕ший приклад – ╕стор╕я з народним депутатом в╕д «Народного фронту» Серг╕╓м Пашинським, який визнав, що стр╕ляв п╕д час нещодавньо╖ дорожньо╖ сварки у В’ячеслава Х╕м╕куса з нагородного п╕столета «Глок».
Варто зазначити, що, зг╕дно в╕тчизняного законодавства, повноваження видавати нагородну зброю мають глава держави, М╕н╕стерство оборони, М╕н╕стерство внутр╕шн╕х справ ╕ Служба безпеки. Щодо порядку представлення до нагороди, то, на перший погляд, зда╓ться, що законодавчо це питання повн╕стю врегульоване. Д╕ють три Закони Укра╖ни: «Про державн╕ нагороди», «Про Дисципл╕нарний статут орган╕в внутр╕шн╕х справ Укра╖ни» ╕ «Про Дисципл╕нарний статут Збройних Сил Укра╖ни». У статт╕ 9 Закону «Про державн╕ нагороди» мова йде про «╤менну вогнепальну зброю». Нею нагороджу╓ Президент Укра╖ни. «╤менна вогнепальна зброя» – це завжди п╕столет укра╖нського виробництва «Форт-12». Разом ╕з в╕дпов╕дним посв╕дченням «Про державну нагороду» його вручають за особист╕ заслуги у забезпеченн╕ обороноздатност╕ Укра╖ни, недоторканост╕ кордону, зм╕цненн╕ нац╕онально╖ безпеки держави тощо. Цю нагороду, здеб╕льшого, отримують оф╕цери р╕зних в╕йськових формувань та державн╕ службовц╕ з оф╕церським званням. Це у теор╕╖. На практиц╕ випадки бувають р╕зн╕. Наприклад, у минулому роц╕ Петро Порошенко нагородив «╤менною вогнепальною збро╓ю» президента Федерац╕╖ Футболу Укра╖ни, головного тренера ╕ дев'ятьох футбол╕ст╕в зб╕рно╖ Укра╖ни. Вт╕м, на так╕ прецеденти з боку Адм╕н╕страц╕╖ Президента зр╕дка хтось зверта╓ увагу. Справа у тому, що саме таку державну нагороду видають нечасто: за словами юриста В╕тал╕я Колом╕йця, за весь час ╕снування нагороди, видано близько 600 «Форт╕в» (у той час, як за ╕нформац╕╓ю Укра╖нсько╖ Асоц╕ац╕╖ власник╕в збро╖, всього за 25 рок╕в в Укра╖н╕ було видано б╕льше 40 тисяч нагородних ствол╕в). Кр╕м того, видача досить ч╕тко регулю╓ться законом ╕ конкретним указом глави держави щодо отримувача нагороди.
На жаль, про вогнепальну зброю, як нагороду в╕д силових в╕домств, цього не скажеш. Колом╕╓ць зазнача╓, що ╕ М╕н╕стерство оборони, ╕ М╕н╕стерство внутр╕шн╕х справ у власн╕й пол╕тиц╕ щодо нагородно╖ збро╖ керуються «Дисципл╕нарним статутом ЗСУ». Служба безпеки Укра╖ни також видала певн╕ п╕дзаконн╕ акти на п╕дстав╕ цього документа. Таким чином, теоретично, в╕домства мають нагороджувати збро╓ю «за багатор╕чну службу, зразкове виконання в╕йськового, службового та громадянського обов’язку, виявлен╕ при цьому честь ╕ доблесть». Однак, по факту, все в╕дбува╓ться не так: вони на власний розсуд вир╕шують, кого ╕ за що в╕дзначити нагородою. Ба б╕льше, у текст╕ «Дисципл╕нарного статуту Збройних сил Укра╖ни» ╓ буквально ╓дина фраза, п╕д яку зазначен╕ силов╕ в╕домства «викручують» для себе додатков╕ повноваження щодо нагород. «Прописано, що за багатор╕чну службу, особлив╕ досягнення та видатний прояв геро╖зму можуть бути нагороджен╕ в╕йськовослужбовц╕ та ╕нш╕ особи. Так от, п╕д цю фразу «╕нш╕ особи» понайприймали соб╕ п╕дзаконних акт╕в ╕ тепер нагороджують вс╕х п╕дряд», – поясню╓ юрист.
Колом╕╓ць п╕дкреслю╓, що у преамбул╕ до «Дисципл╕нарного статуту» значиться, що в╕н регулю╓ в╕дносини в сфер╕ проходження в╕йськово╖ служби в╕йськовослужбовцями, заохочень ╕ стягнень. Тобто, окремого закону про те, що нагородна зброя може роздаватися цив╕льним особам, взагал╕ нема╓. А оск╕льки нема╓ закону, не дивно, що к╕льк╕сть цив╕льних ос╕б, як╕ на сьогодн╕ мають нагородну зброю, н╕кому достеменно не в╕дома. Зв╕сно, формально, так╕ списки мають ╕снувати. Адже разом ╕з наданням нагородно╖ збро╖ громадянину випису╓ться дозв╕л на ╖╖ збер╕гання (що ╓ найц╕нн╕шими для отримувача тако╖ винагороди – зазвичай, дозв╕л на збер╕гання ╕ використання нагородно╖ вогнепально╖ збро╖ ╓ пожитт╓вим, дов╕чним). За словами голови Укра╖нсько╖ Асоц╕ац╕╖ власник╕в збро╖ Георг╕я Учайк╕на, для вс╕х в╕домств дозволи випису╓ МВС. «Тобто, вс╕ дан╕ збер╕гаються в МВС, але домогтися ╖х ми не можемо. До суду зверта╓мося, але на вс╕ оф╕ц╕йн╕ запити вони [МВС] не реагують, наст╕льки вже знахабн╕ли. Дуже старанно приховують, як╕ там пр╕звища», – говорить в╕н ╕ дода╓, що серед нагороджених ос╕б можуть бути нав╕ть люди ╕з судимостями. Експерт вважа╓, що за роки незалежност╕ Укра╖ни «на руках» у громадян з╕бралося щонайменше в╕д 40 до 50 тисяч нагородних ствол╕в. ╤ динам╕ка залиша╓ться приблизно пост╕йною – дек╕лька тисяч одиниць збро╖ вида╓ться щороку. Учайк╕н переконаний, за к╕льк╕стю видано╖ нагородно╖ збро╖ серед силових в╕домств, безперечно, МВС – на першому м╕сц╕. Нагада╓мо, вл╕тку минулого року м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Арсен Аваков особисто визнав, що протягом перебування на ц╕й посад╕ видав 1 200 нагородних п╕столет╕в. Причому близько сотн╕ ствол╕в з рук м╕н╕стра отримали «народн╕ депутати минулого ╕ тепер╕шнього скликань». Голова Укра╖нсько╖ Асоц╕ац╕╖ власник╕в збро╖ зауважу╓, що нараз╕ нагородну зброю мають близько 90% парламентар╕в. Але, на його думку, б╕льш╕сть з народних обранц╕в не мають елементарного розум╕ння, як сл╕д поводитися з╕ збро╓ю… На другому м╕сц╕ з видач╕ нагородно╖ збро╖ – М╕ноборони. «Тому що генерал без чотирьох п╕столет╕в, то не генерал», – ╕з сарказмом зауважу╓ Учайк╕н. У свою чергу, СБУ у цьому питанн╕ забира╓ «бронзу» з величезним в╕дривом в╕д попередн╕х в╕домств. Експерт поясню╓ це меншим особовим складом ╕ б╕льшою обережн╕стю до таких речей.
Вт╕м, нагородна зброя у можновладц╕в – це не найстрашн╕ше. Спец╕ал╕сти наголошують: серед десятк╕в тисяч нагороджених ╓ купа людей, як╕ взагал╕ не мають н╕якого в╕дношення ан╕ до законотворчост╕ чи до державного буд╕вництва, ан╕ до геро╖чних вчинк╕в, за як╕, теоретично, могли б отримати нагороду. «Це ╕ серйозн╕ б╕знесмени, ╕ мери м╕ст, ╕ чиновники високого рангу, ╕ ╖хн╕ пом╕чники… Фактично, будь як╕ «комерц╕йн╕» проекти», – розпов╕да╓ Учайк╕н. Тобто, нагорода збро╓ю, на його переконання, це така соб╕ в╕дзнака наближених ос╕б. Або ж ╕ взагал╕ така соб╕ подяка за тепер╕шню лояльн╕сть, або майбутню послугу. Як приклад – ╕стор╕я 2015 року, коли м╕н╕стр оборони Степан Полторак нагородив збро╓ю дружину м╕н╕стра ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Юр╕я Стеця, ведучу «5 каналу» Яну Конотоп, б╕знес-партнера Петра Порошенка Олега Гладковського (за сум╕сництвом – першого заступника секретаря РНБО), голову Вищого Адм╕н╕стративного суду Олександра Нечитайла, голову Вищого господарського суду Богдана Львова, голову Вищого спец╕ал╕зованого суду та багатьох ╕нших. Не менш ц╕каво вигляда╓ «нагородний список» м╕н╕стра МВС Арсена Авакова. Тут, наприклад, ╕ «нов╕ лиця Майдану», як╕ зайняли висок╕ державн╕ посади – в╕д тод╕шнього в╕це-прем’╓ра Володимира Гройсмана ╕ тод╕шнього оч╕льника Нацбанку Степана Куб╕ва до тод╕шнього в.о. генпрокурора Олега Махн╕цького ╕ тод╕шнього секретаря РНБО Андр╕я Паруб╕я – ╕ б╕знесмени Олександр та В’ячеслав Константиновськ╕, а трохи п╕зн╕ше вже екс-голова Адм╕н╕страц╕╖ Президента Борис Ложк╕н, екс-кер╕вниця М╕нф╕ну Натал╕я Яресько та оч╕льниця НБУ Валер╕я Гонтар╓ва… До реч╕, на в╕дм╕ну в╕д «╤менно╖ вогнепально╖ збро╖» в╕д президента, яка може бути т╕льки «Фортом-12», МВС, М╕ноборони ╕ СБУ мають право нагороджувати вогнепальною збро╓ю в╕тчизняного або ╕ноземного виробництва, у тому числ╕ збро╓ю нев╕йськового призначення. Георг╕й Учайк╕н переконаний: в╕тчизняна зброя («Макаров» або «Форт-12») використову╓ться т╕льки в тому випадку, якщо це просто символ╕чний подарунок комусь ╕з «потр╕бних» людей. У б╕льшост╕ випадк╕в «нагородою» стають б╕льш ц╕кав╕ «Глок», ТТ, бувають нав╕ть раритетн╕ «Кольти» або «Вальтери» (або геть екзотичний кулемет «Максим», отриманий екс-прем’╓ром Арсен╕╓м Яценюком). Учайк╕н вважа╓, що дорога нагородна зброя – то ╓ елементарн╕ хабар╕. «Наприклад, якщо хтось хоче придбати п╕столет «Глок», то за такий пристр╕й, у середньому, платять близько 3 тисяч долар╕в. Т╕льки за пристр╕й. Сама процедура нагородження ма╓ сво╖ ц╕ни. Вони завжди коливалися, ╕ доходило нав╕ть до 50 тисяч долар╕в свого часу», – заявля╓ в╕н. Процедура «куп╕вл╕-продажу», за словами Георг╕я Учайк╕на, вигляда╓, приблизно, наступним чином: якась особа хоче отримати нагородний п╕столет (пот╕шити власне его чи з якихось ╕нших причин). Важливо, що вона не хоче ходити ╕з в╕тчизняним «Фортом» чи п╕столетом «Макарова». Маючи зв’язки, зверта╓ться до представник╕в певних в╕домств ╕ озвучу╓ сво╓ бажання. Там, в свою чергу, надають зазначен╕й особ╕ можлив╕сть самост╕йно обрати та оплатити майбутню власну «нагороду». Учайк╕н зауважу╓, що описаний прихований ринок короткоствольно╖ нар╕зно╖ вогнепально╖ збро╖ д╕╓ вже багато рок╕в, оск╕льки ця хабарницька «схема» прибуткова для силових в╕домств. «Зв╕сно, частина вс╕х в╕дкат╕в йде на гору. Я не можу сказати, на якому р╕вн╕, хто кому ╕ як розпод╕ля╓ грош╕, але, безумовно, схема ма╓ потужне кор╕ння ╕ свою крону. Бо будь-яка риба почина╓ гнити з голови. Все, що робиться, не може в╕дбуватися без в╕дома або без мовчазно╖ згоди [кер╕вник╕в силових в╕домств]», – п╕дкреслю╓ експерт.
Спец╕ал╕сти розпов╕дають, що 15-20 рок╕в тому нагородною збро╓ю були «травмати». Зараз у 99,9% випадк╕в нагородна зброя стр╕ля╓ справжн╕ми металевими кулями. Враховуючи це, найстрашн╕шим залиша╓ться нав╕ть не ст╕льки факт нагороди, ск╕льки усв╕домлення того, що врегулювання застосування в╕домчо╖ нагороди цив╕льними особами повн╕стю в╕дсутн╓. Як нагороджен╕ цив╕льн╕ особи мають збер╕гати нагородну зброю? Як застосовувати? Носити з собою чи не носити? На вс╕ ц╕ питання в╕дпов╕дей нема╓. «Враховуючи це, ми керу╓мося загальним принципом свободи, закр╕плено╖ в статтях 19-23 Конституц╕╖ Укра╖ни, як╕ передбачають, що «все, що не заборонено – дозволено, у випадку, коли воно не стосу╓ться прав ╕нших людей». Так от, застосування збро╖ цив╕льними особами, як╕ не мають в╕дношення до в╕домства, стосу╓ться прав ╕нших людей. Тому питання застосування в╕домчо╖ нагородно╖ збро╖ цив╕льними особами, оск╕льки воно не врегульоване, ╓ незаконним», – поясню╓ юрист В╕тал╕й Колом╕╓ць. У свою чергу, Учайк╕н п╕дкреслю╓: зазвичай «нагородження» в╕дбува╓ться не лише всупереч законодавству, але ╕ ринку вогнепально╖ збро╖. За словами експерта, оф╕ц╕йний св╕товий зброярський ринок дуже прозорий. ╤снують в╕дпов╕дн╕ квоти, лог╕стика, куди може постачатися зброя, все розпод╕лене. Якщо якась компан╕я порушу╓ певн╕ норми, то на не╖ можуть бути накладен╕ сутт╓в╕ штрафи ╕ стягнення або обмежувальн╕ санкц╕╖. «Тому велике питання, чи взагал╕ знають закордонн╕ бренди, що ╖хн╕ назви можуть з часом стати елементами гучних розсл╕дувань», - говорить в╕н. Наприклад, якщо чиновник чи депутат, який, не маючи жодного стосунку до служби у правоохоронних органах, силових чи в╕йськових структурах, незрозум╕лим чином отриму╓ п╕столет «за багатор╕чну службу, виявлен╕ при цьому честь ╕ доблесть», а пот╕м, порушуючи вс╕ закони, нанесе комусь тяжк╕ т╕лесн╕ ушкодження. «Х╕ба це колись не викличе запитання, як взагал╕ цей «Глок» опинився в Укра╖н╕?» – п╕дкреслю╓ Учайк╕н. Таким чином, на сьогодн╕ нагородна зброя в Укра╖н╕ – не ст╕льки в╕дзнака, ск╕льки ознака – прив╕лейованост╕ та наближеност╕ до певних владних к╕л. На жаль, це повн╕стю компромету╓ первинну мету нагороди, знижуючи ц╕нн╕сть нав╕ть для тих, хто д╕йсно на не╖ заслугову╓.

╤рина Шевченко
http://www.unian.ua


ВОГНЕПАЛЬН╤ НАГОРОДИ В╤Д АВАКОВА: ЖУРНАЛ╤СТИ Д╤ЗНАЛИСЯ, КОМУ ГЛАВА МВС РОЗДАВАВ ЗБРОЮ

Журнал╕сти д╕зналися пр╕звища чотирьохсот ос╕б, як╕ були нагороджен╕ збро╓ю у 2014-2015 роки м╕н╕стром внутр╕шн╕х справ Арсеном Аваковим. Аваков видав за 2014-2016 роки 1085 ствол╕в, йдеться у матер╕ал╕ "Укра╖нсько╖ правди". Глава МВС зазначив, що "817 (одиниць збро╖ – ред.) видано б╕йцям ╕ оф╕церам Нацгвард╕╖, Нацпол╕ц╕╖, МВС, УДО, М╕ноборони, 78 – волонтерам, 13 – прац╕вникам прокуратури. Окремо ще 25 – прац╕вникам Донецько╖ ╕ Лугансько╖ областей". Кр╕м того, депутатам було подаровано 97 "ствол╕в". Призначений 27 лютого 2014 року м╕н╕стр МВС вже 21 березня виписав перший п╕столет "Форт 17-05" депутату-"свобод╕вцю" Олегу Осуховському. Але "найврожайн╕шим", як зазначають журнал╕сти, у цьому план╕ було 27 березня 2014 року. Того дня Аваков видав 39 п╕столет╕в. Нагороджено ними було майже вс╕х функц╕онер╕в "Самооборони Майдану": наприклад, п╕столет "Glоск 19" отримав Олег Махн╕цький, який на той момент уже встиг стати в.о. генпрокурора; Андр╕й Левус, заступник голови СБУ, а нин╕ депутат в╕д фракц╕╖ "Народного фронту" – п╕столет "Форт 17-05". 28 березня св╕й уже скандальний "Glock 19" отримав тод╕шн╕й в.о. глави Адм╕н╕страц╕╖ президента Серг╕й Пашинський, а його тимчасовий заступник Андр╕й Сенченко – "Glock 17". Тод╕ ж св╕й перший "ствол" в╕д Авакова "Форт 17-05" отримав на той час в╕це-прем'╓р Володимир Гройсман. Так╕ ж п╕столети д╕стались тод╕шньому глав╕ НБУ, коменданту Майдану Степану Куб╕ву та м╕н╕страм Остапу Семераку та Павлу Петренку.
31 березня черга отримати сво╖ "Форти 17-05" д╕йшла й до ╕ншого коменданта Майдану, тод╕ уже секретаря РНБО Андр╕я Паруб╕я та депутата Миколи Княжицького. Наступний сплеск "нагородно╖ активност╕" в Авакова станеться в жовтн╕ 2014 року, коли в╕н за м╕сяць подару╓ 48 одиниць збро╖. С╕м п╕столет╕в отримали актив╕сти, серед яких, зокрема, ╕ в╕дом╕ брати-м╕льйонери Олександр та В'ячеслав Константиновськ╕, яким перепало по "Taurus PT 809 compact". Ще 10 п╕столет╕в Аваков подарував арм╕йським кер╕вникам та б╕йцям. А от чотирьом оф╕церам Управл╕ння держохорони подарунки глави МВС були куди серйозн╕шими. Аваков ╖м презентував штурмов╕ гвинт╕вки "Форт 224" кал╕бром 5,45x39 мм. "Але найнеспод╕ван╕шим було те, що таку ж "штурм╕вку", якою зазвичай користуються б╕йц╕ р╕зних спецп╕дрозд╕л╕в, Аваков подарував ╕ депутату НФ Серг╕ю Пашинському", - йдеться у розсл╕дуванн╕ журнал╕ст╕в. На тл╕ такого подарунка н╕ презентований тод╕ Олександру Турчинову п╕столет ПСМ-05, н╕ два "Форти" для депутат╕в НФ Олени Ледовських, н╕ нав╕ть хвацька "Beretta 92 FS" генпрокурора В╕тал╕я Яреми не вражають. Не кажучи вже про компактний "Форт 9", який д╕стався глав╕ НБУ Валер╕╖ Гонтарев╕й, компактну "Beretta PX4", подаровану тод╕шньому глав╕ АП Борису Ложк╕ну, чи й серйозн╕ший "Taurus РТ 809" ╤горю Грин╕ву, який тод╕ був заступником глави АП, а нин╕ ╓ головою фракц╕╖ БПП. Також у к╕нц╕ вересня, до 50-л╕тнього юв╕лею президента Петра Порошенка, глава МВС нагородив його досить вишуканим п╕столетом в╕д американсько╖ компан╕╖ Сabot Gun "Jones 1911". У с╕чн╕ 2015 року Аваков подарував одразу два п╕столети – АПС ╕ "Маузер" – сво╓му другу депутату ╤горю Котв╕цькому, якого звинувачували в тому, що в╕н вив╕в 40 млн. долар╕в на Панаму.
Зазнача╓ться, що найчаст╕ше глава МВС дарував п╕столети "Форт 17" та його модиф╕кац╕╖. М╕н╕стр подарував ще 25 одиниць п╕столета "Форт 9", 6 одиниць "Форт 12", один "Форт 14" та 10 штук "Форт 21". Кр╕м того, за два роки глава МВС подарував 18 одиниць автоматично╖ збро╖ виробництва ДП "Форт": 4 штурмов╕ гвинт╕вки "Форт 221", 12 – "Форт 224", та по одн╕й "Форт 226" та "Форт 228". Зазвичай таку зброю використовують в ход╕ спецоперац╕й б╕йц╕ р╕зних силових п╕дрозд╕л╕в. Штурмов╕ гвинт╕вки "Форт 224", наприклад, були подарован╕ прем'╓ру Володимиру Гройсману, екс-прем'╓ру Арсен╕ю Яценюку та депутату Серг╕ю Пашинському. П╕столети-кулемети "Форт 224" отримали з рук Авакова його соратники по НФ м╕н╕стр юстиц╕╖ Павло Петренко та депутат Юр╕й Береза. А секретар РНБО Олександр Турчинов став власником укра╖нського в╕дпов╕дника легендарного ╕зра╖льського Uzi "Форт 226". А от "повноц╕нний" автомат Аваков подарував лише одному сво╓му раднику ╕ волонтеру Юр╕ю Касьянову - модерн╕зований автомат Калашникова (АКМС). Також ш╕сть одиниць п╕столет╕в-кулемет╕в MP5 K A4 н╕мецького концерну Heckler&Koch були подарован╕ Аваковим тому ж Володимиру Гройсману, головному "радикалу" Олегу Ляшку та його однопарт╕йцям Олекс╕ю Ленському, Серг╕ю Скуратовському ╕ братам Серг╕ю та Дмитру Рибалкам. "Але найориг╕нальн╕ший подарунок в╕д Авакова отримав таки Арсен╕й Яценюк. 20 травня 2015 року глава МВС нагородив свого соратника по парт╕╖ ╕ тод╕шнього шефа легендарним 56-П-421 – кулеметом Максима", - розпов╕ли журнал╕сти.
ЗМ╤ вид╕лили к╕лька категор╕й людей, яким Аваков дарував бойов╕ п╕столети та автомати. По-перше, це прац╕вники ╕ кер╕вники силових в╕домств. Наприклад, голова Держприкордонслужби В╕ктор Назаренко ма╓ в╕д Авакова три подарованих п╕столети, м╕н╕стр оборони Степан Полторак був нагороджений револьвером ALFA model 3541, екс-генпрокурор Олег Махн╕цький отримав п╕столет "Glock 19", а В╕тал╕й Ярема – "Beretta 92 FS" та "JERICHO 941 FBL". По-друге, в нагородн╕ списки Авакова регулярно потрапляли майже вс╕ ключов╕ кер╕вники держави. П╕столет до юв╕лею отримав президент Порошенко, чотири "стволи" заслужив в╕д Авакова колишн╕й прем'╓р Арсен╕й Яценюк. Чинний глава уряду Володимир Гройсман так само ма╓ в╕д глави МВС арсенал ╕з чотирьох одиниць: три ╕з них в╕н отримав на посад╕ в╕це-прем'╓ра, а один - як сп╕кер Верховно╖ Ради. Колегам м╕н╕страм Аваков збро╖ теж не шкодував. Кр╕м уже згаданих, "стволи" в╕д нього отримали екс-глави М╕неколог╕╖ Андр╕й Мохник, М╕н╕нфраструктури Максим Бурбак, м╕н╕стр Кабм╕ну Остап Семерак, М╕нмолодьспорту Дмитро Булатов, МОЗу Олег Мус╕й ╕ нав╕ть М╕нф╕ну Наталя Яресько. Вс╕х ╖х нагороджено р╕зними моделями п╕столет╕в "Форт". А екс-глава М╕ненерго Юр╕й Продан отримав "Glock 17". Олександр Турчинов отримував по одному п╕столету в╕д Авакова на кожн╕й з╕ сво╖х посад п╕сля Майдану: ╕ як в.о. президента, ╕ як сп╕кер ВР, ╕ як секретар РНБО. Глави АП та ╖хн╕ заступники так само нагороджувались збро╓ю. Кр╕м уже згадано╖ збро╖ для Пашинського, Сенченка, Бориса Ложк╕на, отримали п╕столети ╕ його колишн╕ заступники ╤гор Грин╕в – "Taurus РТ 809 Е", а Геннад╕й Зубко – "Glock 17". Сво╖ "стволи" в╕д глави МВС д╕сталися ╕ головам Нацбанку: Степану Куб╕ву «Форт 17-05», Валер╕╖ Гонтарев╕й – "Форт 9". Кер╕внику державного "Ощадбанку", давньому соратнику Яценюка Андр╕ю Пишному Аваков вручив аж два п╕столети - "Форт 17" ╕ "Glock 26". Проте найб╕льш "заслуженим" виявився нин╕шн╕й депутат-"фронтовик", а колись радник Авакова ╤гор Котв╕цький, за яким закр╕пилося пр╕звисько гаманця м╕н╕стра. Глава МВС подарував одному ╕з спонсор╕в "Народного фронту" ш╕сть одиниць збро╖", - наголосили в УП. Три "стволи" – "Форт 21.03", "Форт 9" та "Glock 17" – Котв╕цький отримав у 2014 роц╕ у якост╕ радника Авакова, ще три – АПС, Маузер та Smith&Wesson mod. SW 1911 Colt – уже будучи депутатом.
Народн╕ депутати стоять окремою групою в нагородних листах Авакова. ╥хн╕й список наст╕льки великий, що простий перерахунок вс╕х пр╕звищ займе чимало часу. Наголошу╓ться, що Аваков не скупився з вогнепальними подарунками лише "для сво╖х", тобто член╕в НФ, а знайшов чим пот╕шити депутат╕в абсолютно р╕зних груп ╕ фракц╕й. Кр╕м депутат╕в ╕ м╕н╕стр╕в, глава МВС нагороджував судд╕в, прокурор╕в та нав╕ть м╕сцевих чиновник╕в. Окремо сл╕д згадати увагу Авакова до актив╕ст╕в, волонтер╕в, громадських д╕яч╕в ╕ б╕знесмен╕в. З понад 400 одиниць подаровано╖ м╕н╕стром збро╖ близько 60 були вручен╕ саме цим людям. А от журнал╕ст╕в глава МВС нагороджував мало, п╕дсумували у ЗМ╤.
http://www.unian.ua

***
Директор департаменту з комун╕кац╕╖ МВС Артем Шевченко наголошу╓, що нагородну зброю не дарують, а вона ╓ в╕дзнакою, якою нагороджують за певн╕ заслуги, а п╕сля смерт╕ зброя поверта╓ться держав╕.
Так Шевченко прокоментував статтю "Нагородний фронт. Кому Аваков подарував 400 ствол╕в", оприлюднену на УП.
"Багато автор╕в, як╕ пишуть на цю тему, в  тому числ╕ ╕ автори ваших публ╕кац╕й, помилково, св╕домо чи несв╕домо, йдуть на поводу у збройних лоб╕ст╕в ╕ використовують ╖хн╕ хибн╕ меседж╕, як╕ вони св╕домо запустили в ╕нформац╕йне поле для того, що лоб╕ювати ╖хню головну ╕дею - нар╕зну вогнепальну короткоствольну зброю зробити якомога б╕льш доступною для укра╖нц╕в", - зазначив в╕н.
"Для цього вони запускають хибн╕ меседж╕, використовуючи д╕╓слова  "подарували", "роздали"  – це хибн╕ д╕╓слова, як╕ не можуть бути вжит╕ щодо процесу нагородження заохочувальною в╕домчою в╕дзнакою МВС "вогнепальна зброя", - пояснив в╕н.
Шевченко додав, що цей процеc регламентований низкою нормативних акт╕в, зокрема, окремим наказом МВС №1521.
Шевченко наголосив, що так╕ в╕дзнаки надаються за сумл╕нну службу, особлив╕ заслуги в боротьб╕ з╕ злочинн╕стю, охорон╕ громадського порядку, захист╕ конституц╕йних прав та свобод людини ╕ громадянина, за бездоганну багатор╕чну службу, зразкове виконання в╕йськового, службового та громадянського обов’язку, виявлен╕ при цьому честь ╕ доблесть.
"Позбавлення нагородженого в╕дзнаки та ╖╖ вилучення зд╕йснюються за обвинувальним вироком суду, який набрав законно╖ сили, а також за вчинки, що дискредитують нагородженого. П╕сля смерт╕ нагородженого в╕дзнака зда╓ться в порядку, встановленому чинним законодавством", - процитував в╕н документ.
Шевченко додав, що при отриманн╕ збро╖ ма╓ бути заповнений нагородний лист, де вказаний ╕н╕ц╕атор нагородження, його об╜рунтування.
Водночас на питання, чи можна д╕знатись, за як╕ заслуги  депутат ╤гор Котв╕цький був нагороджений 6 одиницями вогнепально╖ збро╖, в╕н сказав, що не може оперативно надати таку ╕нформац╕ю, бо на це потр╕бен час, ╕ запропонував таку ╕нформац╕ю питати у людей, як╕ були нагороджен╕ збро╓ю.
В╕н також пояснив р╕зке зб╕льшення к╕лькост╕ тих, хто був нагороджений збро╓ю.
"Р╕ст к╕лькост╕ нагороджених за останн╕ роки, пор╕вняно з попередн╕ми роками, ╓ природним, бо зумовлений участю тисяч пол╕цейських, гвард╕йц╕в добровольц╕в в захист╕ кра╖ни. ╤ це достойна нагорода тим, хто виявив св╕й геро╖зм", - сказав в╕н.

Оксана Коваленко
«Укра╖нська правда»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 20.01.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17968

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков