Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА НЕ ЗАБЕЗПЕЧУВАТИМЕ ВОДОЮ РОС╤ЙСЬК╤ БАЗИ У КРИМУ
Про це заявив пост╕йний представник Укра╖ни при м╕жнародних орган╕зац╕ях у В╕дн╕ ╢вген╕й Цимбалюк...


ПРЕЗИДЕНТ ЗАЯВЛЯ╢ ПРО В╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ ТИХ, ХТО «ЗДАВ КРИМ»
Про це в╕н заявив у Посланн╕ до Верховно╖ Ради про внутр╕шн╓ ╕ зовн╕шн╓ становище Укра╖ни


М╤НРЕ╤НТЕГРАЦ╤╥ ЗАКЛИКА╢ НЕ НАЗИВАТИ КРИМ АНЕКСОВАНИМ - ЛИШЕ ОКУПОВАНИМ
"Тобто, громадяни Укра╖ни в Криму позбавляються сво╖х прав як громадяни, як╕ п╕дпадають п╕д...


МЗС ВИМАГА╢ В╤Д РОС╤╥ ПРИПИНИТИ НЕЗАКОНН╤ АРХЕОЛОГ╤ЧН╤ РОЗКОПКИ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
Про це пов╕домила перший заступник м╕н╕стра закордонних справ Ем╕не Джапарова у коментар╕ Укр╕нформу


ЗЕЛЕНСЬКИЙ НАЗВАВ НОВУ УМОВУ ЗАПРОВАДЖЕННЯ В УКРА╥Н╤ ЖОРСТКОГО КАРАНТИНУ
Про це в╕н сказав в ╕нтерв'ю чотирьом укра╖нським телеканалам
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 30.12.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 30.12.2016
ЧОМУ ХОДОРКОВСЬКИЙ ╤ ШЕНДЕРОВИЧ НЕВДОВОЛЕН╤ УКРА╥НЦЯМИ

Суперечка щодо сп╕вчуття жертвам катастрофи Ту-154 знову показала пр╕рву м╕ж укра╖нським ╕ рос╕йським сусп╕льствами.

В Укра╖н╕ увага до катастрофи Ту-154 м╕н╕стерства оборони Рос╕╖ в сенс╕ ╖╖ причин р╕шуче програв ╕нтересу до дискус╕╖ в соц╕альних мережах м╕ж укра╖нцями ╕ рос╕янами на тему сп╕вчуття ╖╖ жертвам.
Повну картину ц╕╓╖ суперечки нема сенсу розглядати, оск╕льки вона, з одного боку, досить широка з огляду на к╕льк╕сть учасник╕в, а з ╕ншого – зводиться до елементарного протистояння: «жертвам нещасного випадку треба сп╕вчувати незважаючи на жодн╕ обставини» проти «т╕, хто зазнав агрес╕╖ не можуть сп╕вчувати агресору». Зрозум╕ло, д╕йти якогось консенсусу в сенс╕ примирення позиц╕й тут неможливо.
Але згадана дискус╕я виявила к╕лька ц╕кавих момент╕в. Прим╕ром, реакц╕я чи не найв╕дом╕ших рос╕йських «антипут╕нц╕в» - Михайла Ходорковського та В╕ктора Шендеровича - на небажання укра╖нц╕в сп╕вчувати жертвам катастрофи. Обо╓ висловили невдоволення нами, причому в досить р╕зк╕й форм╕, ╕ якщо Ходорковський нас цим, у принцип╕, не дуже здивував, то в╕д Шендеровича багато хто з укра╖нц╕в такого просто не чекав.

Ходорковський береже свою «пол╕тичну цноту» - може знадобитися…

Якщо Ходорковський не здивував, то в чому ц╕кав╕сть його позиц╕╖?
Зовс╕м недавно в╕н писав (не досл╕вно), що в Укра╖н╕ т╕льки невелика купка радикал╕в-нац╕онал╕ст╕в проти нормал╕зац╕╖ стосунк╕в з Рос╕╓ю, а з укра╖нським сусп╕льством загалом, на його думку, можна д╕йти згоди щодо Криму. Сьогодн╕ Ходорковський змушений буде (якщо його слова про «невелику купку» справд╕ були щирими) м╕няти свою думку. Виявля╓ться, Рос╕ю в Укра╖н╕ дуже не люблять не лише радикальн╕ нац╕онал╕сти, а й, прим╕ром, Юр╕й Б╕рюков, котрого Ходорковський вважав «н╕би серйозною людиною». Тепер Б╕рюков для нього «кремл╕вський провокатор» (на радикала-нац╕онал╕ста чи просто «дебила с пеной на губах от веры в свою «особость» Б╕рюков нав╕ть в уяв╕ Ходорковського не годиться). ╤ взагал╕: «Сегодня я начал блокировать некоторых украинских подписчиков. Не хочу общаться с такими людьми». Отже, Ходорковському доведеться змиритися з тим, що пропонований ним спос╕б нормал╕зац╕╖ укра╖нсько-рос╕йських стосунк╕в зустр╕не в Укра╖н╕ оп╕р не лише радикал╕в-нац╕онал╕ст╕в.
Ходорковський змага╓ться за владу в Рос╕╖, в╕н на не╖ претенду╓, тому його «Кримнаш» ╓ законом╕рним. Рос╕йському пол╕тику, який хоче влади, потр╕бно, щоб хоча б половина рос╕ян сприймала його позитивно. ╤ оск╕льки «Кримнаш» ╓ переконанням абсолютно╖ б╕льшост╕, а практично – на 100%, рос╕йського сусп╕льства, то Ходорковський не може сказати протилежне. В╕н може лише хитрувати з пропозиц╕ями «компром╕су» по Криму, мета яких «пройти м╕ж крапельками» - ╕ рос╕ян в╕д себе не в╕дштовхнути, втримавши Крим, ╕ подати себе ╕ Рос╕╖, ╕ св╕ту альтернативою пут╕нському режиму.
До реч╕, вважати, що Ходорковський не ма╓ шанс╕в очолити Рос╕ю п╕сля Пут╕на, було б дуже передчасним. Очевидно, що сам Ходорковський так не дума╓ ╕ активно готу╓ться до входження у рос╕йську владу на перших ролях. Зв╕сно, поки Кремль утриму╓ ситуац╕ю в кра╖н╕ в такому, як сьогодн╕, стан╕, н╕ Ходорковському, н╕ Навальному, н╕ будь-якому ╕ншому «л╕бералу» н╕чого не св╕тить. А от коли все почне валитися, як у 1991 роц╕, коли соц╕ально-економ╕чна криза загрожуватиме масовим соц╕альним бунтом, кандидатура Ходорковського може бути безальтернативною для порятунку рос╕йсько╖ пол╕тично╖ системи. Тод╕ Кремлю потр╕бна буде терм╕нова ╕ масштабна економ╕чна (насамперед – ф╕нансова) допомога Заходу, ╕ отримати ╖╖ в╕д Заходу зможе т╕льки Ходорковський – безсумн╕вна жертва режиму, а не котрийсь з нин╕шнього найближчого оточення Пут╕на. ╤ одн╕╓ю з можливих умов надання допомоги Зах╕д може висунути нормал╕зац╕ю стосунк╕в з Укра╖ною, ╕ тут Крим – ключовий момент. Ось ╕ готу╓ Ходорковський ╜рунт для тако╖ «нормал╕зац╕╖», щоб ╕ Крим не в╕ддати, ╕ Укра╖на була задоволена, хоча б формально. Ма╓мо над╕ю, що реакц╕я укра╖нц╕в на катастрофу Ту-154 стане для Ходорковського принаймн╕ попередженням, що просто так, лише знехтувавши думкою «радикал╕в-нац╕онал╕ст╕в», домовитися з Укра╖ною у нього не вийде.

Шендерович бо╖тся залишитися на самот╕

В╕ктор Шендерович теж, як Ходорковський, хот╕в би, щоб укра╖нц╕ посп╕вчували рос╕янам за загиблих у катастроф╕ Ту-154. ╤ коли цього не сталося, видав: «Просьба ко всем, кто по случаю катастрофы самолета Минобороны испытывает радость или желание нравоучительно порассуждать об ответственности погибших за путинские преступления, божьей воле и прочей дряни, - забаниться самостоятельно». Тепер багато хто з укра╖нц╕в, хто вважав Шендеровича абсолютним ворогом Пут╕на та, в╕дпов╕дно, другом Укра╖ни, дуже здивован╕. Чому Шендерович у цьому питанн╕ виявився повн╕стю сол╕дарним з Ходорковським, котрого другом Укра╖ни вже давно н╕хто не назива╓? Просто ╓ у Ходорковського ╕ Шендеровича сп╕льне, котре не ус╕м пом╕тне: обо╓ потребують п╕дтримки рос╕йського сусп╕льства, хоча й р╕зних його частин.
Так, Шендерович на владу не заз╕ха╓, тому, на в╕дм╕ну в╕д Ходорковського чи Навального, може в╕дверто казати: «Кримнаш» - анекс╕я, Крим треба повертати Укра╖н╕. Йому не потр╕бна п╕дтримка б╕льшост╕ рос╕йського сусп╕льства, оск╕льки в╕н не пол╕тик. Але Шендерович – громадський д╕яч, ╕ в╕н всерйоз перейма╓ться сво╖м неформальним статусом л╕дера, чи точн╕ше – морального авторитета, для т╕╓╖ пор╕вняно невелико╖ частини рос╕йського сусп╕льства, яка не втратила здорового глузду ╕ тому критично ставиться до чинного рос╕йського пол╕тичного режиму, ╕ яка в╕дкида╓ в╕йну як пол╕тику держави Рос╕я. Ц╕ умовн╕ 14% рос╕ян (86% - затят╕ «кримнашисти», на яких ор╕╓нтуються ус╕ пол╕тики, як╕ прагнуть влади – в╕д Пут╕на до Ходорковського ╕ Навального) категорично проти в╕йни з Укра╖ною, а якась частина з них нав╕ть згодна з тим, що Крим – загарбана територ╕я, тому потр╕бно повернути ╖╖ Укра╖н╕. Ц╕ 14% хочуть жити в мир╕ з╕ св╕том, а ╕нш╕ кра╖ни, ╕ насамперед - Укра╖ну чи ╕нших найближчих сус╕д╕в, тримати у сфер╕ рос╕йського впливу виключно мирними, економ╕чними засобами.
Але вся ця умовна «компан╕я Шендеровича» - все-таки нев╕д’╓мна частина рос╕йського сусп╕льства, хоч ╕ менша. ╤ для не╖ загибл╕ на Ту-154, як ╕ для вс╕╓╖ Рос╕╖, насамперед, сво╖, сп╕вв╕тчизники, а вже пот╕м, на десятому м╕сц╕, - пропагандисти, в╕йськов╕ артисти, що прославляли пут╕нську агрес╕ю, тобто, все те, що ╓ найважлив╕шим для укра╖нц╕в. ╤ншими словами, якщо для укра╖нц╕в загибл╕ – вороги, то для «компан╕╖ Шендеровича» - вони зовс╕м не вороги, а сп╕вгромадяни, котр╕ з тих чи ╕нших причин змушен╕ прислуговувати пол╕тичному режиму. Виступити проти сво╖х, тобто, не сп╕вчувати, як укра╖нц╕, жертвам катастрофи вони не можуть, бо не хочуть протиставляти себе усьому сусп╕льству. Пол╕тичному режиму, точн╕ше – його л╕дерам, можуть, сусп╕льству – н╕.
Н╕чого дивного, адже й дос╕ в рос╕йському сусп╕льств╕ поняття «влас╕вець» однозначно негативне, адже союз ╕з зовн╕шн╕м ворогом (Н╕меччиною) сприймався ╕ сприйма╓ться в Рос╕╖ куди б╕льшим злом, н╕ж боротьба з тираном Стал╕ним ╕ комун╕стичним режимом. Шендерович не хоче ╕ бо╖ться бути «влас╕вцем» - ось коротке пояснення, чому в╕н не бажа╓ розум╕ти укра╖нц╕в, коли йдеться про сп╕вчуття/не сп╕вчуття жертвам катастрофи Ту-154. А ще можна додати, що невдоволення Шендеровича реакц╕╓ю укра╖нц╕в поясню╓ться ╕ тим, що його претенз╕╖ бути моральним авторитетом не обмежуються лише частиною рос╕йського сусп╕льства, в╕н хоче бути ним ╕ для частини сусп╕льства укра╖нського. Мабуть, практично одностайне несприйняття його позиц╕╖ щодо жертв катастрофи Ту-154 в Укра╖н╕ дуже розчарувало Шендеровича саме в цьому сенс╕ – в╕н в╕дчув, що укра╖нц╕ зовс╕м не бачать у ньому людини, з думкою якого треба погодитися т╕льки тому, що це – сам Шендерович!

Бабченко – н╕чого не бо╖ться, йому н╕чого не треба ан╕ в╕д Рос╕╖, ан╕ в╕д рос╕ян

Але знайшлася-таки в рос╕йському Facеbook людина, яка в дискус╕╖ навколо катастрофи Ту-154 зум╕ла зробити те, на що не наважився нав╕ть Шендерович, не говорячи вже про Ходорковського. Це – журнал╕ст ╕ блогер Аркад╕й Бабченко: «Чувство у меня только одно - плевать. Не я противопоставил себя этому государству и его обслуге. Это государство и его обслуга противопоставили меня себе. Оно назначило меня врагом и национал-предателем. Так что - совершенно плевать». Тобто, Бабченку «плевать» не т╕льки на пол╕тичний режим Пут╕на, не лише на рос╕йську державу, але й на рос╕йське сусп╕льство. В╕н наважився, не побоявся, опинитися геть самотн╕м, без п╕дтримки хоча б яко╖сь пом╕тно╖ частини так звано╖ рос╕йсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ (а Шендерович побоявся). Бабченку справд╕ начхати на вс╕х у Рос╕╖, бо у нього нема не те що претенз╕й на владу, як у Ходорковського чи Навального, а нав╕ть на те, щоб представляти, бути частиною орган╕зовано╖ (хоча б на р╕вн╕ групи л╕тератор╕в-публ╕цист╕в) опозиц╕╖ до влади. Йому не начхати лише на власне розум╕ння добра ╕ справедливост╕ в цьому св╕т╕. ╤ воно, це розум╕ння, ц╕лком зб╕глося з укра╖нським розум╕нням ситуац╕╖ з Ту-154.
Ут╕м, кр╕м Бабченка, в Рос╕╖ ╓ ще к╕лька людей, про яких ми зна╓мо, що ╖м так само начхати – журнал╕сти Божена Ринська ╕ Олександр Тверськой. Напевне, ╖х ще б╕льше – тих, кого ми не зна╓мо. Однак, повторимо, на жаль, ц╕ мужн╕ люди не представляють н╕кого, кр╕м себе – жодно╖ пом╕тно╖ соц╕ально╖ групи. Тако╖, яка б посл╕довно ╕ принципово заперечувала нин╕шню рос╕йську пол╕тику ╕ щодо Укра╖ни, ╕ щодо само╖ Рос╕╖.

Юр╕й Сандул
ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 30.12.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17892

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков