Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я «ПЕДАЛЮ╢» ПИТАННЯ ВОДИ В КРИМУ, ЩОБ ЗМ╤НИТИ ╤НФОРМАЦ╤ЙНИЙ ФОКУС
Про це заявив заступник м╕н╕стра з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й ╤гор Яременко


РОС╤Я СТВОРЮ╢ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ГУМАН╤ТАРНУ КАТАСТРОФУ
Про це заявив кримський громадський актив╕ст, редактор онлайн-видання «╤нжир» Михайло...


НОВ╤ ЗАВДАННЯ У ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
19 жовтня в╕домий Левада-центр оприлюднив загальнорос╕йське опитування "Горд╕сть та ╕дентичн╕сть".


ВИДАВНИЦТВО VIVAT НАДРУКУ╢ ЩЕ 15 ТИСЯЧ ПРИМ╤РНИК╤В КНИГИ ПРО СТУСА
директор Vivat Катеринa Аврамчук додала, що замовлення на книгу продовжують надходити, ╕ не...


УЧАСНИКИ МАРШУ НА ЧЕСТЬ ДНЯ ЗАХИСНИК╤В ПРИЙШЛИ П╤Д ОП ╤ ОГОЛОСИЛИ ВИМОГИ
Б╕ля буд╕вл╕ Оф╕су президента перебували дек╕лька тисяч учасник╕в маршу. Вони скандують "Слава...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 23.12.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 23.12.2016
СЕЙМ ПОЛЬЩ╤ СКАСУВАВ ЗАБОРОНУ НА ПРИСУТН╤СТЬ ЖУРНАЛ╤СТ╤В У ПАРЛАМЕНТ╤

Сейм, нижня палата парламенту Польщ╕, скасував тимчасову заборону на присутн╕сть журнал╕ст╕в у буд╕вл╕ парламенту. Про це йдеться у заяв╕ в╕д 20 грудня, поширен╕й прес-службою Сейму, пов╕домля╓ «Тиждень» з посиланням на Reuters.
Зазнача╓ться, що будь-як╕ подальш╕ зм╕ни в правилах, що регулюють доступ журнал╕ст╕в, будуть зд╕йснюватися лише п╕сля попередн╕х консультац╕й з╕ ЗМ╤.
«Нещодавно введен╕ зм╕ни, пов'язан╕ з доступом журнал╕ст╕в до буд╕вл╕ Сейму, нараз╕ ╓ не обов'язковими», - йдеться в заяв╕.
Водночас Президент Польщ╕ Анджей Дуда заявив, що л╕дери правлячо╖ нац╕онал-консервативно╖ парт╕╖ Польщ╕ «Право ╕ Справедлив╕сть» (PiS) не обмежуватимуть доступу журнал╕ст╕в до парламенту кра╖ни.
Нагада╓мо, 31 грудня 2015 року маршалок Сейму Марек Кухчинський, який представля╓ правлячу парт╕ю «Право ╕ справедлив╕сть», сво╖м розпорядженням вн╕с зм╕ни до регламенту роботи Сейму, який забороня╓ журнал╕стам доступ до кулуар╕в.
У грудн╕ 2016 року правляча парт╕я Польщ╕ «Право ╕ Справделив╕сть» заявила про нам╕р створити у 2017 роц╕ мед╕йний центр, який стане ключовим м╕сцем вза╓мод╕╖ пол╕тик╕в ╕ журнал╕ст╕в. Таким чином нин╕шня влада планувала обмежити журнал╕стам доступ до буд╕вл╕ Сейму.
16 грудня депутати опозиц╕йних парт╕й «Громадянсько╖ платформи» (РО) ╕ «Сучасна» (.N) заблокували трибуну Сейму, протестуючи таким чином проти р╕шення маршалка Сейму обмежити доступ до зали зас╕дань для б╕льшост╕ польських ЗМ╤ окр╕м ╕нформац╕йних телеканал╕в.
В н╕ч на суботу п╕д буд╕влею Сейму у Варшав╕ з╕бралися понад дв╕ тисяч╕ протестувальник╕в, як╕ заблокували виходи з парламенту. Однак пол╕ц╕я ╖х в╕дт╕снила, ╕ депутати правлячо╖ парт╕╖ змогли залишити Сейм.
П╕сля цього сп╕кер польського Сейму Марек Кухчинський видав заборону на доступ журнал╕ст╕в до парламенту у вих╕дн╕, 17 ╕ 18 грудня. 19 грудня в╕дбулися переговори маршалка польського Сенату Стан╕слава Карчевського з представниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ щодо орган╕зац╕╖ роботи журнал╕ст╕в у Сейм╕.
«Детектор мед╕а»

«НЕМАЙДАН» АБО ПОЛ╤ТИЧНЕ ЗАГОСТРЕННЯ У ПОЛЬЩ╤

Останн╕ дн╕ перед католицьким Р╕здвом у Польщ╕ завжди були пер╕одом дуже спок╕йним ╕ небагатим на пол╕тичн╕ под╕╖. Чиновники ╕ пол╕тики у цей час вже займалися якимись при╓мними домашн╕ми клопотами, подумки смакуючи традиц╕йного у польський дом╕вках на Святвеч╕р коропа. Але цей р╕к перевернув усе з н╕г на голову, розбудивши польський пол╕тикум з передсвятково╖ летарг╕╖. Жарт╕в нема╓, у кра╖н╕ вибухнула одна з найб╕льших пол╕тичних криз за понад два десятки рок╕в, ╕ перспектива ╖╖ розв'язання нараз╕ вигляда╓ досить примарною.

УКРА╥НСЬК╤ ТРАДИЦ╤╥ В ПОЛЬСЬК╤Й ВЕРС╤╥
Перес╕чного поц╕новувача укра╖нського пол╕тично╖ кухн╕ вже не зляка╓ш сценами блокування трибуни парламенту. Натом╕сть у Польщ╕ так╕ картинки на телеекран╕ в минулу п'ятницю викликали якщо не шок, то принаймн╕ чимале здивування. Жарт сказати, але востанн╓ така "дивина" у польському Сейм╕ спостер╕галася у далекому 2002 роц╕. Та й тод╕ це все було не довго ╕ майже не серйозно: парт╕йн╕ колеги пок╕йного нин╕ л╕дера "Cамооборони" Анджея Леппера таким чином протестували проти спроб зняти з нього депутатський ╕мун╕тет.
Нин╕шня ситуац╕я значно серйозн╕ша, н╕ж це було майже 15 рок╕в тому - блокування трибуни ╕ презид╕╖ Сейму трива╓ вже шостий день. Ут╕м, вона одночасно ╓ трохи траг╕ком╕чною, оск╕льки п╕д одним парламентським куполом на фон╕ блокування опозиц╕╓ю Сейму зараз в╕дбува╓ться планове зас╕дання Сенату.
Проведення зас╕дання парламенту поза сес╕йною залою ╕ ухвалення р╕шень п╕дняттям рук - це теж в Укра╖н╕ вже проходили. Щоправда, в Укра╖н╕ це було (як у випадку прийняття диктаторських закон╕в 16 с╕чня 2014 року - ред.) з кричущими порушеннями ус╕х регламент╕в ╕ здорового глузду. У Польщ╕ голосуючи, м╕ж ╕ншими, за один з найважлив╕ших закон╕в кра╖ни - про бюджет на наступний р╕к, правляча парт╕я н╕бито подбала про лег╕тимн╕сть, але осад залишився. За твердженням опозиц╕╖, в зал╕ не було кворуму. Кр╕м того, опозиц╕йних депутат╕в охорона Сейму не впускала до зали, де проводилося зас╕дання, що саме по соб╕ ╓ абсурдом.
Для завершення пор╕вняння з Укра╖ною можна ще згадати про ц╕лодобов╕ протести п╕д Сеймом груп людей, грубки для об╕гр╕ву, нечисленн╕ намети, п╕сн╕ "Разом нас багато..." ╕ власне дискус╕╖ на вулицях ╕ в публ╕чн╕й площин╕ - "Майдан" це чи ще н╕? На цьому пор╕вняння двох кра╖н у пер╕оди радикальних пол╕тичних зм╕н фактично вичерпу╓ться. Натом╕сть, в╕дпов╕дь на основне питання ╓ очевидною: в Польщ╕ нема╓ жодного "Майдану". Б╕льше того, сам╕ польськ╕ опозиц╕онери уникають цього слова. Але про це трохи згодом.

"НЕПОК╤РН╤" ЗМ╤
ЗМ╤ не можна ображати у цив╕л╕зованих кра╖нах. Цей урок тепер засво╖ли ╕ польськ╕ пол╕тики. Саме спроба позбавити журнал╕ст╕в права в╕льно пересуватися коридорами парламенту стала приводом до блокування трибуни опозиц╕╓ю ╕ катал╕затором протест╕в у сусп╕льств╕. Насправд╕, правляча парт╕я "Право ╕ Справедлив╕сть" (PiS) cтворила соб╕ проблему на р╕вному м╕сц╕ й пот╕м, без сумн╕ву, сильно про це шкодувала. Адже не було яко╖сь нагально╖ потреби вносити зм╕ни у функц╕онування ЗМ╤ в парламент╕. Обмеження було викликане лише бажанням провладних депутат╕в позбавитися дискомфорту у вигляд╕ натовпу "надокучливих" журнал╕ст╕в р╕зних видань, як╕ в парламентських коридорах часто досить вм╕ло заставали зненацька сво╖ми запитаннями польських народних обранц╕в. Отже, було вир╕шено раз ╕ назавжди позбутися такого "дискомфорту". Тим б╕льше, що й приводи були: маршалок Сейму Марек Кухц╕нський в цьому роц╕ позбавив акредитац╕╖ на р╕к фотокореспондента табло╖ду Super Express за фото одн╕╓╖ з депутат╕в Сейму без взуття. Вже тод╕ з'явилися натяки на необх╕дн╕сть встановлення правил повед╕нки для журнал╕ст╕в у ст╕нах парламенту.
У середин╕ грудня канцеляр╕я Сейму оприлюднила нов╕ правила пересування журнал╕ст╕в у парламент╕. Сл╕д визнати - досить дискрим╕нац╕йн╕. Зг╕дно з ними, до зали зас╕дань ╕ парламентських кулуар╕в мали допускатися парламентськ╕ журнал╕сти лише п'яти ╕нформац╕йних телеканал╕в, як╕ роблять прям╕ включення з парламенту. Натом╕сть, всю решту журнал╕стсько╖ брат╕╖ - кореспондент╕в ╕нтернет та друкованих видань, рад╕о та ╕нших телеканал╕в планувалося пом╕стити у "сучасний мед╕а центр", де вони могли б лише з телеекран╕в спостер╕гати за депутатами ╕ чекати, коли т╕ виявлять бажання прийти до них у прес-центр порозмовляти. Зрозум╕ло, що ц╕ нововведення не могли влаштувати б╕льш╕сть ЗМ╤, як╕ вийшли на протест п╕д Сейм. Наступного дня ╖х п╕дтримала опозиц╕я, але маршалок Кухц╕нський лише в╕дмахнувся, видаливши найб╕льш надокучливого депутата опозиц╕╖ ╕з зали зас╕дань. Опозиц╕я визнала, що це найб╕льш слушний момент ╕ п╕д лозунгами "в╕льн╕ мед╕а" заблокувала трибуну. Як згодом написав один польський журнал╕ст, якщо хтось у той веч╕р пив шампанське, то це опозиц╕я за здоров'я Кухц╕нського. Маршалок Сейму, сам того не бажаючи, дав опозиц╕╖, яка зараз вигляда╓ трохи безпорадною ╕ розд╕леною, хороший прив╕д моб╕л╕зувати себе й протестний електорат проти д╕й влади.

ПРОТЕСТИ ╤ РЕАЛЬН╤СТЬ
Блокування трибуни опозиц╕╓ю, тисяч╕ людей на вулицях, нищ╕вна критика значно╖ частини ЗМ╤ не можуть подобатися жодн╕й влад╕. PiS та його л╕дер Ярослав Качинський вже звикли до активного пол╕тичного протистояння у кра╖н╕, але у ст╕нах парламенту. Натом╕сть, об'╓ктивна реальн╕сть стала холодним душем для правлячо╖ ел╕ти. Качинський ╕ глава уряду Беата Шидло виглядали нав╕ть дещо розгубленими, коли вноч╕ з п'ятниц╕ на суботу п╕д час виходу з будинку парламенту дорогу кортежу для ╖хн╕х автомоб╕л╕в пол╕ц╕я змушена була торувати силою. Схожа ситуац╕я згодом повторилася з Качинським у Краков╕. Для парт╕╖ влади й особисто Качинського це не дуже комфортна ситуац╕я. Л╕дер PiS не може зрозум╕ти, зв╕дки у людей, нав╕ть з ╕ншими пол╕тичними поглядами, взялося ст╕льки агрес╕╖. Адже його парт╕я за останн╕й р╕к зробила ст╕льки позитивного безпосередньо для простих людей: 500 злотих щом╕сячно╖ допомоги на другу дитину в с╕м'╖, зниження пенс╕йного в╕ку, об╕цянки програм дешевого житла. Це ж не може не подобатися простим людям! ╤ подоба╓ться! Цим Польща грудня 2016 року й в╕др╕зня╓ться в╕д Укра╖ни 2013 року. Для "Майдану", в класичному укра╖нському значенн╕ цього слова, у Польщ╕ нема╓ передумов, принаймн╕ поки що. Три роки тому укра╖нський народ в умовах наближення соц╕ально-економ╕чного колапсу ╕ тотально╖ нелюбов╕ до корумповано╖ й бандитсько╖ влади, бачив у ╓вро╕нтеграц╕╖ ╓дине св╕тло в к╕нц╕ тунелю знев╕ри. А коли це св╕тло у нього забрали, то це спричинило ефект "загнаного зв╕ра", у якого альтернатива лише одна.
У Польщ╕ ситуац╕я кардинально ╕нша. Парт╕я Качинського ма╓ найб╕льшу електоральну п╕дтримку серед населення Польщ╕, яка сьогодн╕ колива╓ться в межах 35-38%. Це приблизно ст╕льки ж, ск╕льки решта опозиц╕йних парт╕й набирають ус╕ разом. ╤ тому Качинського та його оточення драту╓ нин╕шня некомфортна ситуац╕я ╕ твердження, яке транслю╓ться у св╕т, що н╕бито парт╕я влади втрача╓ ╜рунт п╕д ногами. Можливо, вона його втратила на мить, дещо розгубилася, але вже виходить на втрачен╕ позиц╕╖. Влада задекларувала, що в╕дмовля╓ться переглядати сво╖ голосування руками ╕ передала законопроекти на розгляд Сенату. PiS також звинуватив опозиц╕ю у св╕дом╕й п╕дготовц╕ до дестаб╕л╕зац╕╖ ситуац╕╖ у кра╖н╕.
╢дине, де парт╕я влади готова зробити крок назад, так це поступки для ЗМ╤ ╕ вих╕д стор╕н на нейтральн╕ позиц╕╖, тобто повернення статусу-кво журнал╕ст╕в у парламент╕. Ут╕м, PiS це розгляда╓, як поступку не для опозиц╕╖, а саме для журнал╕ст╕в.
А що опозиц╕я? Схоже, що п╕сля харизматичного Дональда Туска, який два роки тому пере╖хав до Брюсселя, польськ╕ опоненти парт╕╖ Качинського так ╕ не знайшли йому р╕вноц╕нно╖ зам╕ни. Чвари м╕ж опозиц╕йними парт╕ями за роль головно╖ сили, окрем╕ "т╕ньов╕" каб╕нети та розр╕знен╕ й неузгоджен╕ д╕╖ роблять ╖╖ лише слабшою. ╤ не вигляда╓ так, н╕би щось мало б зм╕нитися найближчим часом. Зм╕нити ситуац╕ю може лише пог╕ршення соц╕ально-економ╕чно╖ ситуац╕╖, або ж повернення у польську пол╕тику "важковаговика" Туска. В╕н, до реч╕, не виключив повернення до активно╖ пол╕тики на батьк╕вщин╕ п╕сля брюссельського пер╕оду життя.
Зм╕ни, як╕ вт╕лю╓ в життя парт╕я влади у Польщ╕, не подобаються л╕беральн╕й частин╕ сусп╕льства. Закони про Конституц╕йний суд, поширення повноважень силових орган╕в, масов╕ з╕брання чи реформу осв╕ти, в як╕ PiS вносив зм╕ни, хоч ╕ критично оц╕нюються л╕беральною частиною сусп╕льства, але не здатн╕ викликати значн╕ сусп╕льн╕ протести. Виняток був лише восени, коли влада хот╕ла посилити в╕дпов╕дальн╕сть за зд╕йснення аборт╕в та ╕н╕ц╕ювала фактичну ╖х заборону в кра╖н╕. Тод╕ "чорн╕ протести" ж╕нок по вс╕й кра╖н╕ змусили владу в╕дступити ╕ зняти задумане. Але це ╓ поодиноким винятком.
╤нше питання - про значення пол╕тично╖ кризи для м╕жнародного ╕м╕джу Польщ╕. Для Варшави, яка й без того перебува╓ у вогн╕ критики Брюсселя за зм╕ни до закону про Конституц╕йний суд, чергова л╕н╕я оборони ╓ непотр╕бною, та нав╕ть шк╕дливою. Ут╕м, у нин╕шн╕й внутр╕шньопол╕тичн╕й криз╕ в Польщ╕ навряд чи варто шукати потужний вплив зовн╕шнього чинника. Хоча фактор дестаб╕л╕зац╕╖ у Польщ╕ може бути на руку окремим ╖╖ сус╕дам, наприклад Рос╕╖. В умовах, коли Варшава досить активно п╕дтриму╓ Укра╖ну на зовн╕шньопол╕тичн╕й арен╕, послаблення м╕жнародних позиц╕й Польщ╕ та ╖╖ впливовост╕ серед м╕жнародних партнер╕в, в╕дпов╕дно, послаблю╓ й Укра╖ну. Кр╕м того, внутр╕шня криза може в╕двол╕кати владу кра╖ни в╕д "менш важливих" на даний момент зовн╕шн╕х питань. ╤ це теж може бути на руку Москв╕. На це вже звернули увагу окрем╕ пол╕тики у Варшав╕, що, природно, викликало у Рос╕╖ додаткове роздратування.

Юр╕й Банахевич
Варшава
http://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 23.12.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17847

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков