Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ ЗАКЛИКА╢ СВ╤Т МОБ╤Л╤ЗУВАТИСЯ ПРОТИ ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Соборн╕сть Укра╖ни поляга╓ в ╓дност╕ укра╖нц╕в та непод╕льност╕ ус╕х наших земель. Про це заявив...


ПОЛОЗОВ ПОВ╤ДОМИВ ПРО ЩЕ ОДНОГО УКРА╥НСЬКОГО ПОЛ╤ТВ'ЯЗНЯ В КРИМУ
Про це адвокат написав у Facebook.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ У ДАВОС╤: УКРА╥НЦЯМ ЗАМАЛО ВСЕСВ╤ТНЬО╥ СТУРБОВАНОСТ╤
В╕н наголосив, що це - лише один ╕з приклад╕в, як╕ св╕дчать, що нин╕шня арх╕тектура св╕ту...


БАГАТО УКРА╥НСЬКИХ ТЕЛЕКАНАЛ╤В ╤ГНОРУЮТЬ НОВИНИ ПРО КРИМ
На багатьох укра╖нських телеканалах новини щодо анексованого Криму ╕гноруються як "нерейтингов╕"...


АНКАРА ЗАЯВЛЯ╢, ЩО Н╤КОЛИ НЕ ВИЗНА╢ АНЕКС╤╥ КРИМУ
За словами Чавушоглу, Анкара продовжить п╕дтримувати територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни й Груз╕╖.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 09.12.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 09.12.2016
Андр╕й Зубов, доктор ╕сторичних наук, професор (Москва): РОС╤ЙСЬК╤ ЛЮДИ ЖИВУТЬ, ЯК УВ╤ СН╤, ╤ НЕ ХОЧУТЬ Н╤ЧОГО М╤НЯТИ

П╕сля того, як професор ╕стор╕╖, пол╕толог, рел╕г╕╓знавець Андр╕й Борисович Зубов у сво╖й статт╕ в газет╕ «Ведомости» пор╕вняв анекс╕ю Пут╕ним Криму з аншлюсом Австр╕╖, зд╕йсненим Г╕тлером у 1938 роц╕, викладати в МД╤МВ в╕н припинив, знайшли можлив╕сть позбутися - не продовжили контракт. Проте саме з цього часу - весни-л╕та 2014-го - почала зростати його мед╕йна популярн╕сть, ╕ зараз Андр╕й Зубов, мабуть, найшанован╕ший професор сучасност╕ для демократично налаштовано╖ частини Рос╕╖. В╕дкрит╕ лекц╕╖ Зубова, в тому числ╕, про Укра╖ну, про ╕стор╕ю нашо╖ кра╖ни, збирають чимал╕ аудитор╕╖. Професор викрива╓ фейки про «укрофашист╕в», «злочинц╕в-бендеровц╕в». В╕н говорить правду, що за тепер╕шн╕х час╕в у Рос╕╖ - буквально подвиг.

ЗАМОВЧУВАННЯ ГОЛОДОМОРУ - ВЕЛИЧЕЗНА МОРАЛЬНА ПОМИЛКА РОС╤╥
- Андр╕ю Борисовичу, яка, на ваш погляд, об╕знан╕сть про ╕стор╕ю Укра╖ни в р╕зних прошарках рос╕йського сусп╕льства? Як люди, як╕ приходять на зустр╕ч╕ з вами, сприймають лекц╕╖ про Укра╖ну?
- Лекц╕╖ у мене в╕дкрит╕, на них приходять люди, як╕ розум╕ють, куди вони йдуть ╕ нав╕що. Це публ╕ка особлива. Як правило, зовс╕м неосв╕чених нема╓. Люди слухають захоплено, з ╕нтересом. Але взагал╕, ╕стор╕ю в Рос╕╖ знають погано, дуже погано. ╤ всесв╕тню, ╕ рос╕йську, ╕, зрозум╕ло, укра╖нську. Це величезна проблема. Як за радянських час╕в нас годували казками про ╕стор╕ю, так ╕ зараз продовжують. Але ╕стор╕я ц╕нна т╕льки сво╓ю правдою. У цьому сенс╕ я ╕ до укра╖нського читача хочу звернутися: шукайте т╕льки правду ╕стор╕╖! Жодно╖ ╕деолог╕╖, я б сказав, тако╖, яка лестить нац╕ональн╕й самосв╕домост╕, але не об'╓ктивно╖, приймати не треба, тому що у п╕дсумку вона призведе до помилок. Т╕льки правда! ╥╖ можна по-р╕зному приймати, щось пробачати, щось н╕, але прямувати потр╕бно т╕льки до не╖.
- 26 листопада Укра╖на в╕дзначила День пам'ят╕ жертв Голодомору 1932-33 рок╕в. А Рос╕я знову промовчала. Мало того, к╕лька десятк╕в в╕дморозк╕в на чол╕ з депутатом влаштували 26 листопада п╕кет перед Нац╕ональним культурним центром Укра╖ни в Москв╕, на Арбат╕. Там ╕ свиняча туша була оброблена, ╕ плакати про брехливий м╕ф про Голодомор, покликаний посварити братн╕ народи... Як ви ставитеся до таких р╕зних точок зору на под╕╖ 32-33 рок╕в?
- Я вважаю, що це величезна моральна помилка - заперечення, замовчування Голодомору! А те, що як╕сь люди вийшли ще й до Укра╖нського центру, - це огидно. За масштабом сво╖м та жорсток╕стю Голодомор - щось, що виходить за меж╕ людського розум╕ння. Я, наприклад, вивчаючи цю тему, насилу читав св╕дчення людей, як╕ пережили Голодомор, наст╕льки вони жахлив╕, тяжк╕, зовс╕м важко уявити. Це ще страшн╕ше, н╕ж читати про страждання людей у нацистських або стал╕нських таборах. Страшн╕ше, тому що пов'язано з д╕тьми!..
╤ тому, я вважаю, т╕, хто намагаються применшити, або взагал╕ поставити п╕д сумн╕в цю трагед╕ю вс╕╓╖ нашо╖ кра╖ни - не т╕льки Укра╖ни, але тод╕ всього Радянського Союзу, це просто нелюди. Зауважу, Голодомор 30-х, викликаний насильницькою колектив╕зац╕╓ю, був другим, до нього був штучно створений голод 1921-22-го, пот╕м, теж з вини влади, масовий голод 1946-го. М╕льйони людей померли ╕ п╕д час першого Голодомору, ╕ п╕д час третього. Але особливо величезн╕ втрати випали на 1932-33 роки, тод╕ загинули, зг╕дно з оф╕ц╕йними рос╕йськими даними, 6,5 млн. ос╕б: з них близько 4 м╕льйон╕в припада╓ на Укра╖ну, але решта - це Казахстан, а також увесь п╕вдень Рос╕╖ - Кубань, Дон, Нижня Волга.
Як можна заперечувати Голодомор?! Це все одно, що заперечувати Голокост. Якщо хтось в ╢вроп╕ заперечу╓ Голокост, йому руки не подадуть, а в ╕нших м╕сцях ╕ посадити можуть, у будь-якому випадку ця людина буде мерзенною. Ось так само мерзенними ╓ т╕, хто заперечу╓ Голодомор у Рос╕╖, хто не вшанову╓ скорботою цей день. Його ╕ в Казахстан╕ вже в╕дзначають, ще як! А у нас в Рос╕╖ - н╕. Говорить це лише про одне: наша нин╕шня владна верх╕вка, яка зада╓ тон в кра╖н╕, - спадко╓миця радянсько╖. Кров ╕ страждання людей, загиблих у Голодомор╕, - на н╕й, ц╕й владн╕й верх╕вц╕. Тому вона ╕ бо╖ться говорити, мовчить.

ВИ БУДУ╢ТЕ В╤ЛЬНЕ СУСП╤ЛЬСТВО, ЦЕ ЧУДОВО
- Коли ви востанн╓ були в Укра╖н╕? Як╕ враження залишилися?
- До 2014 року дуже довго не був, а п╕сля - при╖жджав до Укра╖ни, до Ки╓ва три рази, це було пов'язано з р╕зними академ╕чними проектами. Мен╕, зокрема, вручали «Почесного доктора НаУКМА». Брав участь у Ки╖вському форум╕ безпеки. А враження... Ви буду╓те в╕льне сусп╕льство, це чудово. Однак досв╕д подолання комун╕стичного минулого, напрацьований кра╖нами Центрально╖ ╢вропи, використову╓те не повн╕стю, це погано. Ви знесли пам'ятники Лен╕ну - це безумовний плюс, однак не провели, як ╕ ми в Рос╕╖, реституц╕ю прав власност╕, що зробили в ус╕х кра╖нах Центрально╖ ╢вропи, це м╕нус. ╤ з люстрац╕╓ю, сам╕ зна╓те, мало що вийшло. Тому ╓ напрями, в яких Укра╖н╕ обов'язково треба працювати, а ми дуже уважно дивимося на ваш досв╕д, в╕н як приклад дуже важливий для Рос╕╖.
Можу сказати, що особисто я з великим хвилюванням спостер╕гаю за тим, що в╕дбува╓ться в Укра╖н╕. Бачу, що сусп╕льство дуже втомилося, багато в чому розчароване в революц╕╖, ╕ шкода, бо Революц╕я Г╕дност╕ - велика под╕я у вс╕й багатов╕ков╕й ╕стор╕╖ Укра╖ни, це д╕йсно великий вияв народно╖ вол╕ до свободи! Але тепер треба дуже серйозно продовжувати розпочате - продовжувати перебудову сусп╕льства в напрямку його повно╖ декомун╕зац╕╖, брати у цьому сенс╕ приклад з сус╕дн╕х - Чех╕╖, Словаччини, Угорщини, Польщ╕.
- А як би ви охарактеризували сьогодн╕шню ситуац╕ю в Рос╕╖? Що в н╕й головне, визначальне?
- Найголовн╕ше - чи примириться сусп╕льство з авторитарним режимом, який створив Пут╕н, чи теж згада╓ про свою г╕дн╕сть ╕ в╕дновить демократичну державу.
- Але, схоже, сусп╕льство вже примирилося!
- Я все ж спод╕ваюся, що вдасться поступово показати людям, наск╕льки антинародним ╓ ╕снуючий режим. Пол╕тичн╕ авантюри. Неймов╕рна корупц╕я. У нас практично нема╓ держави - ╓ маф╕я, яка розкрада╓ кра╖ну. ╤ на чол╕ сто╖ть президент Пут╕н, який все це покрива╓.
Не знаю, як у вас на Укра╖н╕ - зда╓ться, у вас нема╓ тотального контролю за засобами масово╖ ╕нформац╕╖. Але у нас - повний контроль, людей просто дурять, розпов╕дають всяку н╕сен╕тницю, ╕ цьому в╕рять люди, живуть, як ув╕ сн╕, звикли до б╕дност╕, до того, що у них нема╓ власност╕, яка приносить прибуток, що вони живуть в╕д зарплати до зарплати. За с╕мдесят рок╕в радянсько╖ влади люди звиклися з цим ╕ нав╕ть не хочуть н╕чого м╕няти. Проте без зм╕н ми не побуду╓мо г╕дно╖ держави.

У 2017-МУ В╤ДЗНАЧИМО СТОЛ╤ТТЯ НАЙБ╤ЛЬШО╥ ТРАГЕД╤╥
- Про як╕ зм╕ни ви говорите? Про революц╕ю? Чи вважа╓те, що зм╕на влади в Рос╕╖ може статися демократичним шляхом?
- Демократичний шлях неможливий, тому що нин╕шня влада нехту╓ волею народу та малю╓ т╕ результати вибор╕в, як╕ вона сама хоче. Ск╕льки б голос╕в не дали громадяни кандидату або парт╕╖, переможе все одно той, кого хочуть в Кремл╕. Як ╕ за радянського часу, вибори стали фарсом у Рос╕╖. У парламент допускаються т╕льки т╕ парт╕╖, як╕ шикуються в чергу за подачками Пут╕на: комун╕сти, ЛДПР, «Справедлива Рос╕я». Опозиц╕я - «Парнас», «Яблуко» - не допускаються в жодному раз╕. Тому, суто демократичний шлях за нин╕шн╕х умов нереальний. Можлив╕ х╕ба що перех╕дн╕ форми: конфл╕кт в ел╕т╕, розкол, народне невдоволення, круглий ст╕л, як у Польщ╕ в 1989 роц╕, - це була б найкраща форма переходу до демократично╖ державност╕. А революц╕я... сам╕ розум╕╓те, вона жахлива, ми не ма╓мо права допустити, довести до кровопролиття. Революц╕╖ ми не хочемо. Але об'╓ктивно вона теж може статися.
- Наста╓ 2017 р╕к. Стол╕ття в╕домих под╕й. Як, на вашу думку, варто ставитися до ц╕╓╖ дати, ╕ чи будуть ╖╖ в╕дзначати в Рос╕╖, ╕ чи треба взагал╕ в╕дзначати?
- У кремл╕всько╖ адм╕н╕страц╕╖ збираються в╕дзначати р╕к Велико╖ рос╕йсько╖ революц╕╖, так ╖╖ називають, напланували якихось заход╕в в╕д лютого до жовтня. Що за заходи, не знаю. А про себе можу сказати: для мене 1917 р╕к, цей пер╕од в╕д лютого до жовтня - найб╕льша трагед╕я. Тод╕ ми, наш народ зробив неправильний, сатанинський виб╕р. На користь безбожних, антирел╕г╕йних парт╕й, як╕ пропонували порушити вс╕ мислим╕ запов╕д╕, - пропонували в╕дбирати у людей власн╕сть, вбивати тих, хто чинив оп╕р цьому. Як╕ говорили про диктатуру - фактично диктатури н╕якого не пролетар╕ату, а кл╕ки революц╕онер╕в. ╤ за ними п╕шов народ. Людей обдурили, звичайно, вони думали, що ╖м дадуть землю, заводи. Але все виявилося брехнею, н╕чого не дали. Тому 1917 - р╕к великого обману. Обману, в якому ми дос╕, на жаль, живемо.
- Пут╕н спод╕ва╓ться, що буде сид╕ти в Кремл╕ в╕чно, тод╕ як л╕дери св╕тово╖ опозиц╕йно╖ коал╕ц╕╖ зм╕нюються - до влади приходять люди, якими, як зда╓ться Москв╕, можна ман╕пулювати. Кремль в╕дверто передчува╓ усп╕шне лоб╕ювання сво╖х ╕нтерес╕в. Але наск╕льки це об╜рунтовано, як вважа╓те?
- Можлив╕сть ман╕пулювання - ╕люз╕я. Наприклад, Дональд Трамп - п╕д час вибор╕в говорив одне, а робити буде, швидше за все, зовс╕м ╕нше, тому що в Америц╕ д╕ють потужн╕ пол╕тичн╕ ╕нститути, з якими президент зобов'язаний рахуватися. Взагал╕, в демократичних кра╖нах будь-яка перемога не означа╓ принципово╖ зм╕ни курсу, Зах╕д набагато б╕льш стаб╕льний у в╕дношенн╕ пол╕тики, н╕ж це може здатися нам, хто живе в кра╖н╕, де роль особистост╕, першо╖ особи надм╕рно, невиправдано завелика.
Одне точно: все, що веде до розпаду ╢вросоюзу, НАТО, до вза╓много антагон╕зму кра╖н, як╕ до них входять, - все це виг╕дно Пут╕ну та п╕дтриму╓ться ним. В╕н дуже бо╖ться ╓дност╕ демократичного св╕ту, тод╕ як т╕льки ╓дн╕сть - не на екстрем╕стських, але на пом╕ркованих позиц╕ях - здатна утримати св╕тове сп╕втовариство в╕д скочування до в╕йни.

У МЕНЕ ╢ ╤ ОСОБИСТ╤ РАХУНКИ З РАДЯНСЬКОЮ ВЛАДОЮ
- ╤стор╕я вашо╖ родини сповнена драматичних кол╕з╕й... Знаю, що хот╕ли знайти в╕домост╕ про д╕да по батьк╕вськ╕й л╕н╕╖, який зник на початку минулого стол╕ття. Чи вдалося це?
- Ц╕ кол╕з╕╖ типов╕ для свого часу ╕ сво╓╖ кра╖ни. На жаль, я не знайшов в╕домостей про мого зниклого р╕дного д╕да, просто нема╓ часу як сл╕д цим зайнятися. Думаю, само якось в╕дкри╓ться. До Першо╖ св╕тово╖ в╕йни в╕н жив у м╕ст╕ Б╕лостоц╕ нин╕шньо╖ Польщ╕, тод╕ це була частина Гродненсько╖ губерн╕╖. Там само, мабуть, разом з ним, жила моя бабуся ╢лизавета ╤ван╕вна, у Б╕лостоц╕ народився м╕й батько. На цьому нитка обрива╓ться. Далеко не вс╕ арх╕ви збереглися, нав╕ть при бажанн╕ не про все можна д╕знатися. Що сталося з д╕дом п╕д час Першо╖ св╕тово╖ - велика та╓мниця. Власне, нав╕ть ╕мен╕ його я не знаю! А з Миколою Гавриловичем Зубовим, пр╕звище якого я ношу, бабуся познайомилася т╕льки у 1916 роц╕, коли батьков╕ вже було 4 роки. Вони т╕кали на Дон з Петербурга п╕сля Жовтневого перевороту, в к╕нц╕ 1917-го, разом з двома братами Миколи Гавриловича, як╕ вступили в Б╕лу арм╕ю. П╕зн╕ше обидва брати залишили Крим разом з Врангелем - один помер у 1927 роц╕ в Серб╕╖, ╕нший загинув в боях з нацистами у Франц╕╖ в листопад╕ 1944 року.
Я багато раз╕в питав батька - хто ж м╕й справжн╕й д╕д? В╕н об╕цяв розпов╕сти, написати, але у п╕дсумку так ╕ не розпов╕в, не написав. А у сво╖й книз╕ «Записки корабельного ╕нженера» (Борис Миколайович Зубов був контр-адм╕ралом, довг╕ роки керував в╕йськовим надводним кораблебудуванням СРСР - ред.) в╕н виклав вигадану б╕ограф╕ю, яка не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. ╢ деяк╕ п╕дстави припускати, що м╕й д╕д був морським оф╕цером ╕ загинув у березн╕ 1917-го п╕д час розправ з оф╕церами революц╕он╕зованих матрос╕в. Тому у мене, як бачите, ╓ ╕ мо╖ особист╕ рахунки з Радянською владою.
- Андр╕ю Борисовичу, ви - рел╕г╕╓знавець, пол╕толог, ╕сторик, вчений з великим послужним списком стосовно науково╖ роботи. Однак у жовтн╕ нин╕шнього року ви дебютували на пол╕тичному поприщ╕, балотувалися до Держдуми в╕д парт╕╖ «Парнас», витратили величезну к╕льк╕сть сил ╕ часу, зустр╕чаючись з виборцями, хоча результат був вир╕шений наперед: зрозум╕ло, перем╕г ╓динорос-пут╕нець. Не шкоду╓те, що вплуталися в це св╕домо безнад╕йне п╕дпри╓мство?
- Н╕, не шкодую. Вважаю цей досв╕д для себе корисним. Абсолютно в╕рно, п╕дсумок був вир╕шений наперед, вибори були сфальсиф╕кован╕, у демократ╕в просто вкрали голоси, це факт. Але я брав участь у теледебатах, сп╕лкувався з дуже багатьма людьми, встиг пояснити ╖м важлив╕ реч╕, а це, на м╕й погляд, нав╕ть важлив╕ше, н╕ж перемога. Тому не шкодую.
- З того часу, як ви стали публ╕чно критикувати д╕╖ влади, шишок на вашу голову звалилося чимало. Як в╕дбива╓теся та справля╓теся?
- У ╢вангел╕╖ сказано: погано, якщо вс╕ про вас говорять добре. Нав╕ть про ╤суса Христа одн╕ говорили добре, ╕нш╕ погано. Головне - щоб не говорили погано за справу, а якщо це наклеп, ненависть, неправда, так в╕д них н╕куди не под╕нешся. Намагаюся триматися ╕ благодушно ставитися до усього цього.

Рита Болотська, ╢вген╕я Богоявленська
Москва
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 09.12.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17747

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков