Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СПРАВА "МЕДВЕДЧУК ПРОТИ СТУСА"
Як сталося, що в Укра╖н╕ почали забороняти книги


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬК╤ ДУМИ
Чи може тут щось зробити Укра╖на? Мусить.


╤НЦИДЕНТ В ОДЕСЬК╤Й Г╤МНАЗ╤╥: ЦЕ В╤ДПОВ╤ДЬ, ЯК╤Й МОВ╤ НАСПРАВД╤ ПОТР╤БЕН ЗАХИСТ
Уповноважений ╕з захисту державно╖ мови Тарас Крем╕нь вимага╓ в╕д М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки...


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬКА ПОЛ╤ТИКА УКРА╥НСЬКО╥ ВЛАДИ
Як би те сумно не звучало, але укра╖нська пол╕тика щодо Криму, за виключенням коротких ╕сторичних...


ВАЛЕНТИН БУТ: КУЛЬТУРА ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ ?
Думаю, не одному мен╕ впада╓ в оч╕ певна дев╕ац╕я у сприйнятт╕ нашими сп╕вв╕тчизниками цього...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 02.12.2016 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 02.12.2016
ЯК СОБ╤ П╤Д╤БРАТИ ПРЕЗИДЕНТА? РЕВОЛЮЦ╤Я ДОБРОЧЕСНОСТ╤

Поки судове чудовисько Франкенштейна-Медведчука-Портнова не стриножено, будь-як╕ завоювання демократ╕╖ марн╕.

...Поки народ жваво обговорю╓ перспективи Майдану-3, революц╕я тихо ╕ непом╕тно зр╕╓ зовс╕м в ╕ншому м╕сц╕. А можливо - контрреволюц╕я...
Завершився наб╕р бажаючих попрацювати суддями оновленого Верховного Суду. Так було передбачено судовою реформою. Тепер в╕д ╕мен╕ сусп╕льства за кандидат╕в в╕зьметься Громадська рада доброчесност╕. Кандидат╕в проб'ють по базах - на предмет корупц╕╖, надм╕рно╖ розкош╕, аморальних вчинк╕в та ╕ншо╖ «вошивост╕». Склад Ради, ╕мена його координатор╕в ╕ найближч╕ кроки було днями презентовано.
Чому цю рутину я назвав революц╕╓ю? А тому, що Верховний Суд (╕ це не можна забувати) - третя г╕лка влади. За впливов╕стю р╕вна двом першим, а за закрит╕стю в╕д сусп╕льства далеко ╖х випередила.
Поки судове чудовисько Франкенштейна-Медведчука-Портнова не стриножено, будь-як╕ завоювання демократ╕╖ марн╕. Адже саме за допомогою суду Янукович повернув соб╕ кучм╕вськ╕ повноваження. ╤ хоча це ╕нший суд - Конституц╕йний, але г╕лка влади та сама. А в зах╕дн╕й традиц╕╖ саме Верховний суд - перший запоб╕жник в╕д диктатури, волюнтаризму ╕ попул╕зму. В╕н ма╓ право посадити будь-якого вождя, оголосити ╕мп╕чмент президенту ╕ розпустити орган, який порушу╓ конституц╕ю. В ╕стор╕╖ Британ╕╖ були випадки, коли Верховний суд скасовував укази короля ╕ нав╕ть ухвалював альтернативн╕ парламенту закони - ╕ парламент змушений був змиритися.
Ось чому наб╕р нового складу судд╕в ВСУ - може стати революц╕╓ю.
А в чому контрреволюц╕я? А в тому, що, як розпов╕в один ╕з член╕в Громадсько╖ ради доброчесност╕ Михайло Жернаков, на конкурсний в╕дб╕р у верховн╕ судд╕ охоче потяглися головним чином стар╕, домайданн╕, корумпован╕, прикрашен╕ годинниками ╕ позашляховиками кадри. Серед тих, хто подав заяви, ╖х б╕льш н╕ж половина. А ось молодих, чесних, осв╕чених та ще й з числа учених ╕ адвокат╕в (революц╕йне нововведення судово╖ реформи!) - к╕т наплакав. Хоча саме вони найб╕льше лаяли прогнилу судову систему.
Не в╕рять у реформу? Або ж доходи в╕д адвокатури ╓ над╕йн╕ш╕ми, а робота вченого - спок╕йн╕шою?..
Сумно ╕ те, що Вища квал╕ф╕кац╕йна ком╕с╕я судд╕в, яка проводить конкурсний в╕дб╕р, не п╕дконтрольна сусп╕льству, а висновки Громадсько╖ ради доброчесност╕ для ВККС носять лише рекомендац╕йний характер.
╤ все ж, в╕д не╖, ц╕╓╖ Ради, дуже багато залежить. В╕д цих хлопц╕в ╕ д╕вчат, в б╕льшост╕ сво╖й молодих, з «незаяложеними» обличчями ╕ делегованих незрозум╕лим для народу чином в╕д громадських орган╕зац╕й. Чи зможуть тримати удар «старик╕в-розб╕йник╕в»? Як швидко почнуть колекц╕онувати годинники ╕ гот╕вку? Чи встигне до цього часу реформа в╕дбутися?
Адже якщо в нов╕ м╕хи ВСУ наллють старе вино, нам вс╕м буде кисло.
Хоча... кого зараз хвилю╓ Верховний суд? Х╕т телев╕зор╕в ╕ кухонь - останн╕ президентськ╕ рейтинги. Хто перший - Тимошенко чи Порошенко? Хто куплений - КМ╤С чи Центр Разумкова? До наступних вибор╕в - м╕льйон рок╕в, до парламентських - ще б╕льше. Але пол╕тологи вже розкладають пасьянси можливо╖ в╕ртуально╖ коал╕ц╕╖. Когось це дуже гр╕╓, кось наперед вганя╓ в депрес╕ю.
Все це так схоже на тотал╕затор. На рулетку. На в╕ру в сл╕пий випадок: а раптом з-за спин двох-трьох обридлих кандидат╕в, як чортик з табакерки, вискочить хтось нев╕домий, чесний ╕ дуже розумний. ╤ поведе нас за руку в ╢вропу, де гот╕вки в город╕ закопано багато-багато, ╕ не т╕льки у судд╕в, але нав╕ть у щасливих б╕женц╕в ╤з Сир╕╖...
Найпопулярн╕ш╕ в Укра╖н╕ теор╕╖ електорального щастя наш╕птують: якщо владу в╕дправляти у в╕дставку ╕ влаштовувати достроков╕ вибори якомога част╕ше, то, за теор╕╓ю ймов╕рност╕, обов'язково випаде джек-пот. ╤ прийде хтось чесний.
Чесний сам по соб╕ не прийде. Той, хто почне розмову про те, що будувати майбутн╓ доведеться в пот╕ чола свого - отрима╓ у народу в╕д вор╕т поворот. Тому брехати намагаються все - ╕ брехуни, ╕ правдолюби (щоб, потрапивши у владу, «тод╕ вже й сказати всю правду»).
А значить, м╕ж, кандидатами у владу ╕ електоратом потр╕бна певна «прокладка» з числа поборник╕в пол╕тично╖ морал╕.
Чи буде це називатися Громадською радою доброчесност╕ (як у випадку з суддями), чи Радою вартових революц╕╖ (як в ╤ран╕) - не важливо. Важливо, що вона не повинна вникати в програми кандидат╕в та парт╕й, оц╕нювати ступ╕нь ╖х попул╕зму. «Вартов╕ доброчесност╕» могли б з'ясовувати: чи здатний, в силу сво╖х особист╕сних якостей, той чи ╕нший персонаж представляти пол╕тичну ел╕ту кра╖ни?
Ну, наприклад, узагальнити ╕ оц╕нити все, колись публ╕чно сказане кандидатами в депутати чи президенти, ╕ вивести «рейтинг пустобрех╕в». (Може чи╖сь роти ╕ замовкнуть п╕сля цього?).
Або, скаж╕мо, судимост╕. Ви пом╕тили, що у нас ледь не половина л╕дер╕в парламентських парт╕й сид╕ли? Когось, звичайно, як Юл╕ю Володимир╕вну, «злочинна влада» оббрехала (два рази). Але ж ╕ Олег Ляшко, який мав, як пишуть, три судимост╕, те ж саме говорить! ╤ вже який «лапочка» Рабинович, а й в╕н "тягнув строк" - 14 рок╕в за розкрадання державних кошт╕в (╕, звичайно ж, несправедливо). Судимост╕ ц╕ давно знят╕, спростован╕, забут╕. Але ж ╕ з Януковича позн╕мали все, що т╕льки можна?
Ось Рада доброчесност╕ й повинна сказати сво╓ слово: а чи не заважають танцюристу колишн╕ проблеми з законом?
╢ ще багато речей, як╕, начебто, й неп╕дсудн╕, але сусп╕льством засуджуються: кнопкодавство, п'ян╕ дебош╕ в аеропорту, д╕ти-мажори, рукоприкладство... Ми чомусь деяких нардеп╕в нав╕ть поважа╓мо за внутр╕парламентськ╕ мордобо╖. А судд╕в Верховного суду, як╕ з'ясовуватимуть у кулачному бою правову кол╕з╕ю, не хот╕ли б мати?
Вс╕х, звичайно, втомишся перев╕ряти. Але л╕дер╕в фракц╕й, претендент╕в на висок╕ посади в парламент╕, тих, хто бажа╓ представляти кра╖ну за кордоном ╕ мати доступ до держта╓мниц╕, пошерстити не завадило б.
Технолог╕я проста - пол╕тик, який мр╕╓ через р╕к-два стати депутатом, пода╓ заяву. Рада доброчестности ╖╖ розгляда╓. Народ, як ╕ ран╕ше, голосу╓ в каб╕нках. Але якщо в бюлетен╕ поруч ╕з пр╕звищем буде проставлено коеф╕ц╕╓нт «доброчесност╕» (в╕д одиниц╕ до 12), то багатьом це спростить виб╕р.
Своя Громадська палата могла б бути й у Кабм╕н╕ - для оц╕нки «обл╕ко морале» кандидат╕в у прем'╓ри, м╕н╕стри, ╕ особливо - деяких заступник╕в м╕н╕стр╕в. ╤ при призначенн╕ генпрокурора, голови СБУ, м╕н╕стра оборони. А в першу чергу - при затвердженн╕ омбудсмена, голови Рахунково╖ палати, Антимонопольного ком╕тету, Фонду держмайна...
Бо ж, ск╕льки б не гнали хвилю на Холодницького або Ситника - справедливо чи облудно - але у них ╓ запас лег╕тимност╕. У всякому раз╕, в╕н б╕льший, н╕ж у Генпрокуратури. ╤ виключно через новий механ╕зм конкурсного в╕дс╕ву кандидат╕в на посаду.
╤, звичайно ж, своя Рада доброчесност╕ ма╓ бути на виборах президента. Адже, зараз, ск╕льки б хто не вимагав дострокових президентських вибор╕в, вибору в нас нема╓. Д╕йов╕ особи будуть т╕ сам╕. ╤ на зм╕ну «дня вчорашнього», якщо хто не зрозум╕в, з 99% ймов╕рност╕ прийде день позавчорашн╕й, якщо не, взагал╕, кам'яний в╕к. На американський народ, який виграв у рос╕йську рулетку Трампа, не посилайтеся. Нам у лотерею нав╕ть Трамп не св╕тить, т╕льки Додон.
Натом╕сть уже зараз вс╕ бажаюч╕ могли б подати в Раду доброчесност╕ заявки на наступну каденц╕ю. ╤ за два з половиною роки Рада змогла б зробити чимало. Вивчити б╕ограф╕╖: чи нема╓ там темних плям. З'ясувати всю правду з осв╕тою, дипломом, вченими ступенями. Розсл╕дувати походження багатства (або поц╕кавитися причиною його в╕дсутност╕). Протестувати на управл╕нськ╕ якост╕, вм╕ння говорити з людьми, на знання економ╕ки й ╕стор╕╖ Укра╖ни, волод╕ння ╕ноземними мовами.
А ще - попросити написати диктант укра╖нською мовою. З'ясувати, ким служив в АТО, ╕ якщо не служив, то чому? Побувати в с╕м'╖, поц╕кавитися, як вчаться д╕ти. ╤ чому за кордоном, а не в Укра╖н╕?
╤ результати оприлюднити.
У народу давно склався св╕й перел╕к вимог до л╕дера нац╕╖. ╤ за два з половиною роки до кандидат╕в - нав╕ть зовс╕м нових - можна встигнути приглед╕тися. ╤ тим, хто диктант написав на дв╕йку - буде час виправитися.
Пол╕тикам ╕ зараз не дають спуску. Компромат у топку локомотиву революц╕╖ вкида╓ться справно. Але роблять це ЗМ╤, як╕ належать або влад╕, або ол╕гархам, або «шатунам», а найчаст╕ше - зливн╕ бачки, боти ╕ трол╕ на зарплат╕. ╤ виявля╓ться, що вс╕ пол╕тики поган╕, ╕ електорат у помсту голосу╓ за найб╕льш зл╕сного карлика.
╤нша р╕ч, коли ╓ експертне коло, якому дов╕ря╓ш. ╤ бачиш у ньому знайом╕ обличчя «моральних авторитет╕в Укра╖ни». В╕дпов╕дно до закону, ╖хн╓ слово не буде вир╕шальним. Але для людей - вагомим. У нас же, якщо пам'ята╓те, глав НАБУ ╕ САП в╕дбирали ╕сторики, журнал╕сти, правозахисники, член Меджл╕су ╕ нав╕ть - страшно сказати - «гранто╖ди»! Але якби в╕дб╕р вели сам╕ менти ╕ прокурори, навряд чи вийшло б краще.
Звичайно - це не шоу Сав╕ка Шустера, ╕ т╕, хто пройде «зовн╕шн╓ незалежне тестування», не обов'язково виявляться л╕дерами глядацьких симпат╕й. Але мова ж не про в╕дб╕р на ╢вробачення, зрештою!
Це м╕г би бути чималий головний б╕ль для влади ╕ чиновник╕в, але велика п╕дмога для людей.
А ще - добра школа управл╕ння державою для самих член╕в громадських рад доброчесност╕.
Згадаймо ╕стор╕ю Стародавнього Риму, де роль чистильник╕в ел╕ти грали так зван╕ «цензори» (вони по╓днували в соб╕ й раду доброчесност╕, ╕ ф╕скального ╕нспектора). Багато з цих цензор╕в були шанован╕ сусп╕льством - за см╕лив╕сть, неп╕дкупн╕сть ╕ особисту скромн╕сть. ╥х обирали проконсулами. А деяк╕ пот╕м стали ╕мператорами. ╤ не найг╕ршими...

╢вген Якунов
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 02.12.2016 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17746

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков