Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4500)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4191)
Українці мої... (1689)
Резонанс (2201)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1854)
Крим - наш дім (1190)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (395)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (234)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАМ'ЯТ╤ ПРО РОС╤ЙСЬКО-УКРА╥НСЬКУ В╤ЙНУ
У прим╕щенн╕ Нац╕онального музею ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ експону╓ться виставка...


СКОРБОТНИЙ ШЛЯХ БАХМУТУ
У Велик╕й дзв╕ниц╕ Нац╕онального запов╕дника «Ки╓во-Печерська лавра» експону╓ться...


РФ НАМАГАЛАСЯ ЗАБЛОКУВАТИ КОНФЕРЕНЦ╤Ю В МОНРЕАЛ╤ ЩОДО ФОРМУЛИ МИРУ
Рос╕я розгляда╓ цю тему як велику небезпеку для себе через свою безкарн╕сть…


МЗС КАНАДИ: МИ ПЕРЕКОНАН╤, ЩО М╤СЦЕ УКРА╥НИ - В НАТО
Канада п╕дтриму╓ запрошення Укра╖ни до П╕вн╕чноатлантичного альянсу й надання ╖й з часом...


ISW ПРО САМ╤Т БР╤КС: РОС╤Я НЕ ЗМОГЛА ЗАРУЧИТИСЯ М╤ЖНАРОДНОЮ П╤ДТРИМКОЮ
У декларац╕╖ зазначено, що вс╕ п╕дписанти повинн╕ д╕яти в╕дпов╕дно до принцип╕в Статуту ООН -...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 25.11.2016 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 25.11.2016
ЛИСТ З НАЦ╤ОНАЛЬНИМИ ОЗНАКАМИ

Прошу слова!

Цей випадок стався вже багато рок╕в тому, а лист цей все потрапля╓ мен╕ на оч╕ (я не люблю в╕дразу знищувати р╕зн╕ папери) ╕ н╕би просить, щоб я його таки залишила соб╕ чи комусь «на пам'ять».
Я поралася на кухн╕ ╕ при цьому слухала рад╕о. Йшла ц╕кава для мене передача про нашого ген╕ального режисера Олександра Довженка, про його роботу над створенням ф╕льму «Укра╖на в огн╕», про в╕йну, яку я пам’ятаю, хоч була в той час ще досить малою. Як не давали йому працювати, як фактично вислали його жити в Москву, де в╕н задихався в╕д чужо╖ йому атмосфери несвободи, ╕деолог╕чного тиску.
Я слухала, а на тар╕лки, як╕ я мила, капали сльози… ╤ тут приходить товариш мо╖х хлопц╕в – чолов╕ка ╕ сина, Володя, з яким вони грали в шахи, нарди, а часом ╕ в преферанс. Побачивши мо╖ сльози, в╕н поц╕кавився, чому я плачу. Я розпов╕ла про причину, про те, як заставили Довженка жити в Москв╕, коли в╕н рвався в р╕дну Укра╖ну. Володя розсм╕явся, дивуючись, що для когось життя в Москв╕ було каторгою, бо ж для кожного кримського руського, який н╕коли подовгу в Рос╕╖ не жив, життя в Москв╕ здавалось незд╕йсненною мр╕╓ю. Зараз, попавши в Рос╕ю, вже потрохи втрачають ц╕ ╕люз╕╖, особливо, коли заходять в крамницю з тисячею рубл╕в, а виходять з порожн╕м гаманцем ╕ майже пустим пакетом чи сумкою. Коли заходять в аптеку… Коли ╖дуть до м╕ста в пол╕кл╕н╕ку о 6 годин╕ ранку на такс╕, щоб зайняти чергу до л╕каря, ╕ сидять там в черз╕ до зак╕нчення прийому, причому до травматолога, х╕рурга, офтальмолога та ╕н. черга для б╕льшост╕ часто не доходить…
Я, як завжди, дуже емоц╕йно почала пояснювати Волод╕, не дуже добираючи сл╕в, але мен╕ здалося, що в╕н не все зрозум╕в, бо осв╕та в нього була початкова, хоч читав в╕н багато, з╕брав величеньку б╕бл╕отеку книг, дуже р╕зних: ╕ детективи Чейза, ╕ пригоди, ╕… «Друзья Пушкина» - два сол╕дних томи, як╕ в╕н пот╕м подарував мен╕. Коли Володя п╕шов, я написала йому цього листа, де пояснила причину сво╓╖ емоц╕йност╕. Ось цей – 15-р╕чно╖ давнини лист. Волод╕ вже нема. А б╕бл╕отеку свою в╕н розпродав, коли почались важк╕ часи.
***
Володя! Думаю, що поговорити нам не вдасться, а залишити п╕сля розмови в людини образу мен╕ не хочеться. Щодо нашо╖ останньо╖ розмови скажу таке: Я дуже рада, що ти так болюче сприйняв мою фразу: «Ну й обмежен╕ ж ви, рос╕яни, в нац╕ональному питанн╕!»
Ти образився, ╕, що важливо, образився не за себе, а за рос╕ян, за свою нац╕ю. Так, дуже боляче, коли твою нац╕ю ображають, коли твою прекрасну, багату, сп╕вучу, солов’╖ну мову називають «свинячою», «собачою», «мужицькою», «перекрученою рос╕йською», ╕ це при тому, що Ки╖вську Русь називають «колискою трьох братн╕х народ╕в». А хто ж гойдав цю колиску, плекаючи дитя – ╓дн╕сть трьох народ╕в? Хто ╕ якою мовою сп╕вав йому колискову п╕сеньку? Рос╕йською? Рос╕╖ тод╕ не було, Рос╕ю народив Петро I десь в 1700 якомусь роц╕. Московською? (Була така маленька держава, яка виникла лише 850 рок╕в тому.) Якщо Ки╖вська Русь – колиска, то мати –укра╖нська чи проукра╖нська нац╕я. А невдячн╕ д╕ти проклинають ╖╖, а ╖╖ мову взагал╕ позбавляють права на ╕снування. Читай «Крымскую правду» чи «Крымские ивестия», там таких матер╕ал╕в повно, ╕ писали ╖х нав╕ть професори. Один з них дописався вже до того, що укра╖нську мову, мовляв, створив штучно Шевченко разом з поляками, а до того ╖╖ не було. Так само можна стверджувати, що рос╕йську мову створив Пушк╕н, до реч╕, майже в той же час. Майже щодня ми, укра╖нц╕, чу╓мо, що ми туп╕, що ми т╕льки до об╕ду щось «сообража╓мо», а п╕сля об╕ду… ╕ т. д.
В мене вже в╕д цих розмов не т╕льки душа, а шк╕ра болить, тому ╕ зриваюсь. Так що пробач, якщо можеш. ╤ подумай, чи так вже сильно я винна. Я слухала рад╕опередачу про Олександра Довженка, який любив Укра╖ну вс╕м серцем ╕ душею, хот╕в жити в Укра╖н╕ ╕ творити для не╖. Його ф╕льм «Земля» визнали в св╕т╕ «кращим ф╕льмом вс╕х час╕в ╕ народ╕в», а йому не дозволяли жити в Укра╖н╕, на Батьк╕вщин╕, не дали створити ф╕льм «Укра╖на в огн╕» та ╕нш╕ ф╕льми. ╤ хоч умови життя в Москв╕ були ╕ непоган╕, та це була кл╕тка, ╕ чужа, не своя земля. В щоденниках Довженка – б╕ль за зн╕вечену Укра╖ну, але це, напевно, т╕льки нам, укра╖нцям, зрозум╕ло.
Володя, не рви цього листа. Прочитай його уважно, подумай, пот╕м ще раз прочитай (це вже я говорю, як вчителька, а вчителька я була непогана, це тоб╕ скажуть вс╕ доросл╕ в селищ╕, як╕ вчились у мене на завод╕.) Ну, ╕ коли (чи якщо) я повернусь, зможеш мен╕ його в╕ддати. В к╕нц╕ тижня я ╖ду в С╕мферополь на складну операц╕ю. Чи виживу, нев╕домо. Так що не поминай лихом…

Алла Мельниченко
Феодос╕я

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 25.11.2016 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17688

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков