Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ВИНЕСЛА НА ОБГОВОРЕННЯ В ОБС╢ СИТУАЦ╤Ю В АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОМУ РЕГ╤ОН╤
Ситуац╕я в Азово-Чорноморському рег╕он╕ вперше винесена на обговорення Форуму безпекового...


УКРЗАЛ╤ЗНИЦЯ ЗАПУСКА╢ ЩЕ 9 ПО╥ЗД╤В З ЧЕРВНЯ
Про це пов╕домили в прес-служб╕ «Укрзал╕зниц╕».


РОС╤Я НАМАГАЛАСЯ З╤РВАТИ "НЕДОРЕЧН╤" ВИСТУПИ ЩОДО КРИМУ В ОБС╢
За словами укра╖нського дипломата, було побоювання, що рос╕йська делегац╕я сво╖ми пост╕йними...


НА ЗДОБУТТЯ ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ В'ЯЧЕСЛАВА ЧОРНОВОЛА
Держкомтелерад╕о оголошу╓ прийом публ╕цистичних твор╕в на здобуття прем╕╖ ╕мен╕ В'ячеслава...


ПОНАД 100 КРИМЧАН НЕЗАКОННО В╤ДПРАВИЛИ НА В╤ЙСЬКОВУ СЛУЖБУ В РОС╤Ю
Загалом п╕д час весняного призову до арм╕╖ РФ «з суб'╓кт╕в п╕вдня Рос╕╖» будуть...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 11.11.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 11.11.2016
КУДИ ПОЖЕНЕ «ХВИЛЮ» М╤ХЕ╥Л СААКАШВ╤Л╤?

***
Президент Укра╖ни Петро Порошенко зв╕льнив голову Одесько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Михе╕ла Саакашв╕л╕ ╕з займано╖ посади. В╕дпов╕дний Указ №500/2016 розм╕щено на сайт╕ Глави держави. ╤ншим сво╖м Указом №499/2016 президент зв╕льнив Саакашв╕л╕ з посади Радника Президента Укра╖ни (поза штатом). Як пов╕домляв УН╤АН, 7 листопада Саакашв╕л╕ оголосив про свою в╕дставку з посади голови Одесько╖ ОДА, яку в╕н об╕ймав з травня 2015 року. Президент Укра╖ни Петро Порошенко сказав, що п╕дпише указ про зв╕льнення Саакашв╕л╕, якщо уряд внесе в╕дпов╕дне подання. 8 листопада президент заявив, що п╕сля поразки парт╕╖ Саакашв╕л╕ на виборах у Груз╕╖ той вир╕шив зайнятися пол╕тикою в Укра╖н╕. Саакашв╕л╕ пояснив, що хот╕в зв╕льнитися ще п╕вроку тому, а тому вибори в Груз╕╖ не мають до цього н╕якого в╕дношення. Реагуючи на слова президента, голова ОДА сказав, що «президенту Порошенку чудово в╕домо, що я не брав безпосередньо╖ участ╕ в грузинських виборах, ╕ не м╕г би цього зробити нав╕ть при бажанн╕, оск╕льки я - громадянин Укра╖ни». В╕н зауважив, що ╓ укра╖нським пол╕тиком. 9 листопада Каб╕нет М╕н╕стр╕в п╕дтримав в╕дставку голови Одесько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ М╕хе╖ла Саакашв╕л╕.

***
Обговорення дол╕ М╕хе╖ла Саакашв╕л╕, що трива╓ вже к╕лька дн╕в, здивувало поворотких пол╕толог╕в. Тут, мовляв, вир╕шу╓ться доля св╕ту в по╓динку м╕ж Трампом ╕ Кл╕нтон, кого може зац╕кавити в╕дставка якогось голови ОДА? Про не╖, мовляв, вс╕ забудуть за к╕лька дн╕в!
Можливо й так. Але все ж не було жодного б╕льш-менш серйозного пол╕тичного сп╕кера, який би не висловився про в╕дставку Саакашв╕л╕ по повн╕й програм╕. ╤ншим в╕дставним губернаторам таке ╕ не снилося.
Под╕я, на яку вс╕ вже давно чекали, ╕ вона н╕кого не здивувала, раптом набула значення. Тр╕умфування було пом╕чено в стан╕ ворог╕в Саакашв╕л╕. «...У М╕хе╖ла Саакашв╕л╕ не вийшло ╕ в╕н не м╕г бути хорошим губернатором в Укра╖н╕. В╕н природжений руйн╕вник... В╕н п╕шов звичною дорогою ╕нтриг, конфл╕кт╕в ╕ публ╕чних образ... ╤стор╕я з приходом ╕ в╕дходом Саакашв╕л╕ т╕льки п╕де на користь укра╖нськ╕й демократ╕╖...», - пафосно пише у сво╓му блоз╕ Антон Геращенко. Опоблоковець Михайло Скорик вир╕шу╓ кувати зал╕зо поки не згасло: мовляв, в╕дставка Саакашв╕л╕ - це перша ласт╕вка. Сл╕дом треба в╕дправити Труханового та вибрати в Одес╕ нового мера. Тарас Чорнов╕л посп╕шив списати М╕хо з «вищого див╕з╕ону» в «другу л╕гу», де колишньому президенту Груз╕╖ доведеться в╕двойовувати м╕сце п╕д сонцем у боротьб╕ з марг╕нальними парт╕ями.
Чи йде М╕хо, який не впорався з Одеською областю ╕, на думку недоброзичливц╕в, остаточно розгубив рейтинг, в небуття? Чи варто бачити в його словах про те, що в╕н продовжу╓ боротьбу, просто спробу зберегти обличчя?

НА НОВ╤Й ХВИЛ╤
Пол╕ттехнологи, як╕ зовс╕м не симпатизують Саакашв╕л╕, повинн╕ були визнати, що оголошення М╕хо про в╕дставку було оформлено за вс╕ма правилами пол╕тичного п╕ару та дуже як╕сно. На в╕деоролику грузинський реформатор сто╖ть в оточенн╕ молодих хлопц╕в та д╕вчат, як╕ повинн╕ символ╕зувати майбутн╓ Укра╖ни. Обличчя подане крупним планом, причому зйомка ведеться знизу - тому видно всю м╕м╕ку мовця Саакашв╕л╕... Все це не схоже на прощальний салют, а швидше на передвиборчий ролик.
Пол╕ттехнолог АП В╕ктор Уколов, можна сказати, обмовився за Фрейдом, назвавши парт╕ю «Хвиля», яку створюють Сакварел╕дзе, Касько та Чумак, ╕ де г╕потетично за Саакашв╕л╕ закр╕плене м╕сце л╕дера, парт╕╓ю «Нова хвиля». Тобто ╕ в╕н побачив у цьому якесь оновлення? Або це не обмовка, ╕ так було задумано?
╤ ще одна ц╕кава деталь. Зг╕дно з опитуваннями агентства «Рейтинг», у лютому цього року «умовний блок Саакашв╕л╕» набирав 12% потенц╕йних виборц╕в, а за даними «Соц╕ального мон╕торингу» Балак╕р╓во╖ в╕ртуальна «парт╕я Саакашв╕л╕» на 30 серпня мала 2,5% голос╕в потенц╕йних виборц╕в (причому п╕зн╕ше, з нев╕домих причин, ╖╖ перестали ф╕ксувати в опитуваннях). Звичайно, спад очевидний, адже ╕ сам Саакашв╕л╕, ╕ парт╕я «Хвиля» взагал╕ н╕як себе не проявляли. Самому ж Саакашв╕л╕ р╕зн╕ опитування в липн╕ 2016 року давали в╕д 20% до 26%.

ХТО РУЛИТЬ В МУЗЕЙНОМУ ПРОВУЛКУ?
Пом╕чено ╕ пожвавлення в парт╕йному оф╕с╕ «Хвил╕» в Музейному провулку. За нашими даними, сьогодн╕ на перших ролях у створенн╕ структури перебува╓ Адомас Ауд╕цкас (колишн╕й радник Авраса Абромав╕чуса) ╕ екс-голова Нацагентства з питань держслужби Денис Бродський, який в╕дпов╕да╓ за рег╕они. Ц╕кав╕ люди з ц╕кавими резюме, як╕ пишуть ╕ декларують правильн╕ реч╕. Хоча про участь ╖х у виборчих кампан╕ях ╕ знання в област╕ створення парт╕й поки н╕чого нев╕домо. А якщо мова йде про довгостроковий, а не разовий проект, то це важливо.
Коли ╕дея парт╕╖ «Хвиля» т╕льки визр╕вала, один з ╖╖ ╕н╕ц╕атор╕в, Давид Сакварел╕дзе, сказав щось на кшталт того, що натхненник ц╕╓╖ парт╕╖ Саакашв╕л╕, ╕ його присутн╕сть невидимо в╕дчува╓ться. ╤ було ясно, що весь цей час на його чекали. Нардеп в╕д БПП Натал╕я Новак, член ╕н╕ц╕ативно╖ групи з╕ створення парт╕╖ в╕дразу п╕сля в╕дставки М╕хо посп╕шила заявити, що Саакашв╕л╕ може очолити пол╕тичну силу, установчий з'╖зд яко╖ запланований на лютий майбутнього року.

ЛЕЩЕНКО ТА НАЙ╢М
В╕дгукнулися й симпатики Саакашв╕л╕ з реорган╕зованого «Демальянсу». «Саакашв╕л╕ буде центром об'╓днання антикорупц╕йних сил ╕ створення нормально╖ ╓вропейсько╖ л╕берально╖ пол╕тсили.
В╕н при╓дна╓ться до об'╓днавчого процесу, - сказав Серг╕й Лещенко. - Його пасивна позиц╕я останн╕ три м╕сяц╕ цей процес пригальмувала, а зараз в╕н ма╓ право д╕яти на св╕й розсуд, не будучи обтяженим посадою в органах державно╖ влади».
А Мустафа Най╓м натякнув: «╤ дуже спод╕ваюся, що з в╕дставкою в╕н нарешт╕ припинить грати в хованки... з╕ сво╖ми потенц╕йними партнерами».
Ц╕ слова - певний месседж на адресу Саакашв╕л╕. Нагада╓мо, що свого часу Лещенко журналу «Кра╖на» нар╕кав, що «╖хн╕ партнери» (ма╓ться на уваз╕ група Саакашв╕л╕) «наполягали на л╕дерському типов╕ парт╕╖», ╕ це розд'╓днало однодумц╕в.
Що ж зм╕нилося зараз? Реноме Лещенка виявилося вельми з╕псованим скандалами з квартирою та необдуманими висловлюваннями його подруги - Топольсько╖. Потужного розвитку «Демальянсу» теж не сталося. Один ╕з зах╕дних спостер╕гач╕в, прихильник╕в ново╖ сили, у приватн╕й розмов╕ з нами зауважив: "Реформатори - симпатичн╕ хлопц╕. Але вони зовс╕м не дбають про розвиток власних структур. «Демальянс» за два роки асоц╕ю╓ться з тр╕йкою людей, це абсолютно ненормальна ситуац╕я. Вони не п╕дбирають команду, не розкручують ╖╖, не переймаються новими обличчями, ╕ в цьому сенс╕ повторюють старих. Якщо ╖х виб'ють, а вони не покажуть зам╕ни, це буде ╕ ╖хня провина".
Тому без сильного (нехай нав╕ть авторитарного) л╕дера, виявилося, не об╕йтися.
Пол╕тичн╕ прогнозисти йдуть дал╕ - вбачаючи у парт╕╖ Саакашв╕л╕ ╕ пол╕тпроект «Сила людей», ╕ «Громадянську позиц╕ю» Гриценка. Дехто не виключа╓ в╕дт╕к «прогресивних» депутат╕в з Батьк╕вщини ╕ нав╕ть (що абсолютно немислимо - але чого не бува╓ в пол╕тиц╕!) об'╓днання з частиною «Народного фронту», включаючи персонально Яценюка.

ЗЛИТТЯ ТА ПОГЛИНАННЯ
Однак бажаючим при╓днатися до пол╕тсили Саакашв╕л╕ потр╕бно уважно прислухатися до сл╕в в╕домого грузинського експерта Бачо Корч╕лави про те, що Саакашв╕л╕ великий ум╕лець «висмоктувати житт╓в╕ сили» з парт╕й-союзник╕в. як╕ при╓дналися до нього - так в╕н свого часу вчинив з пол╕тсилами Жван╕╖ та Бурджанадзе.
Чи погодяться з цим Най╓м ╕ Лещенко? ╤ тим б╕льше - Гриценко, який з ким т╕льки не вступав у союз ╕ майже в╕дразу починав критикувати партнер╕в. Не все просто ╕ в сам╕й майбутн╕й «Хвил╕», де нардеп В╕ктор Чумак сам претенду╓ на висок╕ посади та може створити для М╕хо купу непри╓мних демарш╕в.
Знаючи, як люблять л╕берали з'ясовувати стосунки, можна передбачити, що процес об'╓днання загрузне в неск╕нченних дискус╕ях, якщо взагал╕ коли-небудь розпочнеться.
╤ все ж шанси на життя у тако╖ пол╕тсили ╓. ╤сну╓ запит сусп╕льства. Саакашв╕л╕ свого часу знайшов струну в душ╕ народу, на як╕й можна усп╕шно грати - невдоволення високим р╕внем корупц╕╖ в кра╖н╕. Його форуми приводили свого часу до справжнього аж╕отажу. Поява в нашому житт╕ такого феномену, як е-декларац╕╖, викликала потребу в пол╕тсил╕, яка стане пол╕тичним дахом для подальшого процесу декорумпування кра╖ни. Що-що, але бути пол╕тичним дахом Саакашв╕л╕ вм╕╓. При хороших пол╕ттехнологах в╕н нав╕ть може поставити соб╕ ц╕ е-декларац╕╖ як заслугу - мовляв, першим почав про це розмову з сусп╕льством.

ПРОЕКТ БАНКОВО╥?
╢ верс╕я (вт╕м, ц╕лком консп╕ролог╕чна), що присутн╕сть тако╖ пол╕тсили, як парт╕я Саакашв╕л╕, влашту╓ й Банкову. ╥╖ мета - в╕дтягнути протестний електорат у Ляшка та Тимошенко (рейтинг яко╖ загрозливо високий). Поб╕чно це п╕дтверджу╓ться ╕ обережн╕стю, з яко╖ пол╕ттехнологи, наближен╕ до АП, оц╕нюють пол╕тичн╕ заз╕хання екс-губернатора. ╤ ╕стерику головного радикала, який посп╕шив об╕звати Саакашв╕л╕ «пол╕тичним лузером», як╕ намага╓ться «конвертувати свою популярн╕сть ╕ вп╕знаван╕сть в пол╕тичний кап╕тал в укра╖нськ╕й пол╕тиц╕», але приречений на ф╕аско. Здавалося б, яке д╕ло до того самому Ляшку? Ан н╕, зав╕вся.
Ц╕каво, що грузинський експерт «Укр╕нформу» Гела Васадзе в соцмережах (поставили хештег "улюблений мозоль") припустив, що Саакашв╕л╕, "залишаючись частиною пол╕тичного проекту Порошенка, за домовлен╕стю з╕ сво╖м старим другом йде в "опозиц╕ю" та акумулю╓ за допомогою сво╓╖ ново╖ парт╕╖ голоси незадоволених владою. Тим самим команда Порошенка-Саакашв╕л╕ отриму╓ в Рад╕ якщо не контрольний пакет, то хоча б сол╕дне число депутатських м╕сць, що може бути предметом серйозного торгу з ╕ншими парт╕ями при формуванн╕ уряду".
Вт╕м, Гела також не виключа╓, що Саакашв╕л╕ просто все д╕стало, в╕н вир╕шив перевернути ст╕л ╕ дал╕, знайшовши ф╕нансування та п╕дтримку серед певно╖ частини нин╕шньо╖ пол╕тично╖ ел╕ти кра╖ни, або зважиться на реал╕зац╕ю свого пол╕тичного "реформаторського" проекту в Укра╖н╕, або створить «парт╕ю нового типу».
Що насправд╕ руха╓ Саакашв╕л╕, не можуть прояснити нав╕ть сам╕ грузини, який довго спостер╕гали його в пол╕тиц╕. "Це може бути що завгодно, часом його важко прорахувати", - приблизно так висловився Бачо Корч╕лава.
Але головне питання не в цьому. Головне ╕нше - що дал╕?
Антикорупц╕йна складова руху «за очищення влади» не може п╕дм╕няти собою парт╕йну програму в ц╕лому - з ╖╖ економ╕чною, соц╕альною та ╕деолог╕чною складовими.
╤нший пол╕тичний анал╕тик з грузинським кор╕нням - Роланд М╕к╕ан╕ - у розмов╕ з нами назвав головну помилку Саакашв╕л╕ в Груз╕╖ - в╕дсутн╕сть осудно╖ ╕деолог╕╖. Саакашв╕л╕ там перем╕г корупц╕ю, перем╕г злод╕╖в у закон╕, але багатьма в Груз╕╖ це було сприйнято як наступ на споконв╕чн╕ грузинськ╕ звича╖ та традиц╕╖. ╤ван╕шв╕л╕ (читай - Пут╕н) цим скористався.
Якщо ╕деолог╕я ново╖ парт╕╖ М╕хо буде такою, як ╖╖ бачать майбутн╕ союзники Най╓м ╕ Лещенко, то це означа╓ монетарну економ╕ку, л╕берал╕зац╕ю б╕знесу, масову приватизац╕ю та скорочення соц╕альних програм. Це буде означати п╕дтримку таких загально╓вропейських тренд╕в, як гендерна р╕вн╕сть, права ЛГБТ, расова, етн╕чна та мовна р╕вноправн╕сть ╕ багато ╕ншого, що нашим арха╖чним сусп╕льством неминуче буде сприйнято як «моральний геноцид».
В╕дкрити сво╖ «л╕беральн╕» карти - означа╓ спочатку потрапити в лузери. Спробувати прикритися звичним вже попул╕змом - значить при╓днатися до сонму нин╕шн╕х пол╕тичних клоун╕в.
Вт╕м, будемо оптим╕стами. Будь-яка «Нова хвиля» в пол╕тиц╕ робить ╖╖ ц╕кав╕шою та здоров╕шою.

Лана Самохвалова
╢вген Якунов
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 11.11.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17622

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков