Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 23.09.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 23.09.2016
Ескендер Бар╕╓в, член Меджл╕су кримськотатарського народу ГОТОВ╤ ВЕСТИ ОРГАН╤ЗОВАНУ НЕНАСИЛЬНИЦЬКУ БОРОТЬБУ ЗА КРИМ

Оголошена р╕к тому акц╕я громадянсько╖ блокади Криму зм╕нила багато як в житт╕ самого п╕вострова, так ╕ у ставленн╕ укра╖нц╕в до поняття «окупована територ╕я Крим». Про те, чому розпочиналася блокада Криму, яких ц╕лей вона досягла, ╕ що сьогодн╕ сто╖ть у планах орган╕затор╕в, кореспондентов╕ «Укр╕нформу» розпов╕в член Меджл╕су кримськотатарського народу ╕ кер╕вник Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Бар╕╓в, котрий понад р╕к тому покинув Крим через пересл╕дування рос╕йських силовик╕в. В╕н не лише з першого дня блокади був серед ╖╖ актив╕ст╕в, але й брав участь у розробц╕ документа, в якому в╕дбилися вимоги акц╕╖, а саме, Постанови Кабм╕ну Укра╖ни в╕д 16 грудня 2015 року №1035 «Про обмеження постачань окремих товар╕в (роб╕т, послуг) з тимчасово окуповано╖ територ╕╖ на ╕ншу територ╕ю Укра╖ни та/або з ╕ншо╖ територ╕╖ Укра╖ни на тимчасово окуповану територ╕ю».
– Ескендер, зв╕дк╕ля п╕шла ╕н╕ц╕атива орган╕зувати блокаду Криму?
– Насправд╕, ╕дея ця йшла в╕д народу. Ще до того, як я був змушений покинути Крим, до мене на одн╕й ╕з зустр╕чей п╕д╕йшов зовс╕м незнайомий мен╕ л╕тн╕й кримський татарин ╕ запитав: «Ескендер, у тебе ╓ знайом╕ у Верховн╕й Рад╕, ти можеш ╖м сказати, щоб вони перекрили у Крим електрику, воду ╕ постачання продукт╕в. Нехай люди, котр╕ поб╕гли голосувати за Рос╕ю, зрозум╕ють, що вони вибрали». Цей старий, котрий багато пережив на сво╓му в╕ку, просив передати, що Ки╖в повинен д╕яти р╕шуче, а народ терп╕тиме. У п╕дсумку, якихось д╕й в╕д влади ми не дочекалися, але р╕шуч╕сть виявили актив╕сти кримськотатарського нац╕онального руху. Ми, як ╕ тисяч╕ ╕нших людей в Криму, бачили ╕ знали, що вс╕ ц╕ фури з укра╖нськими продуктами ╕ будматер╕алами, що прямували до Криму, «кришу╓» так звана окупац╕йна влада. У нас була достов╕рна ╕нформац╕я, що через Крим йде жвава торг╕вля з кра╖ною-окупантом ╕ 80% укра╖нських товар╕в у нов╕й рос╕йськ╕й упаковц╕ через Керч вивозяться до Рос╕╖, а 20% – залишаються у Криму, щоб прогодувати, насамперед, рос╕йську арм╕ю. Тому, коли 20 вересня л╕дер кримських татар Мустафа Джем╕л╓в, голова Меджл╕су Рефат Чубаров та в╕це-президент Всесв╕тнього конгресу кримських татар Ленур ╤слямов виступили з заявою про початок громадянсько╖ блокади Криму, я ╖╖ п╕дтримав ╕ з першого дня був у Херсонськ╕й област╕ серед ╖╖ актив╕ст╕в.
– З тих п╕р минув р╕к, яких ц╕лей досягли орган╕затори блокади Криму?
– По-перше, ми змогли продемонструвати ненасильницький шлях боротьби за деокупац╕ю Криму ╕ знову винести цю тему на перш╕ шпальти не лише укра╖нських, а й св╕тових ЗМ╤. Другий результат – це боротьба з контрабандними схемами. Я донин╕ глибоко переконаний, що нам вдалося зупинити великий пот╕к нелегально╖ продукц╕╖, яка не обкладалася податком ╕ митним збором, яка збагачувала окупанта ╕ принижувала Укра╖ну. Хочу зробити ремарку, що територ╕╖, на яких реал╕зуються контрабандн╕ схеми, як правило, входять до св╕тово╖ ╕стор╕╖, як рег╕они з затяжними замороженими конфл╕ктами. ╤ третя мета – ми змогли моб╕л╕зувати наш народ ╕ заявити про сво╖ правозахисн╕ вимоги. Одн╕╓ю з умов акц╕╖ було зв╕льнення вс╕х кримських пол╕тв'язн╕в, закриття крим╕нальних справ, припинення пересл╕дувань за переконання, а також скасування заборони на в'╖зд до Криму л╕дер╕в кримських татар.
– Але останн╕й пункт не було виконано...
– Не було, але, тим не менш, громадянська блокада Криму, на м╕й погляд, в╕дбулася. На початку с╕чня запрацювала в╕дома постанова Каб╕нету М╕н╕стр╕в, яку у народ╕ називають «1035», що дозволило перевести громадянську блокаду у правове поле на р╕вн╕ держави. Зв╕сно, до нього можна по-р╕зному ставитися, однозначно даний документ потребу╓ додаткових доробок, виходячи з досв╕ду останн╕х дев'яти м╕сяц╕в.
– Ви були у склад╕ ком╕с╕╖, яка займалася його розробкою?
– Так, я був серед розробник╕в ╕ повинен визнати, що документ не зм╕г передбачити багатьох ситуац╕й. Буквально нещодавно до мене звернулися два студенти, яких укра╖нськ╕ митники не пропускали до Криму за «спробу ввезення» семи к╕лограм╕в персик╕в. Таких ╕стор╕й, насправд╕, дуже багато, ╕ причина в тому, що окрем╕ прикордонники та сп╕вроб╕тники митниц╕ п╕сля блокади, втративши дох╕д в╕д контрабандних перевезень, стали св╕домо створювати людям проблеми. Ми ж, у свою чергу, при розробц╕ постанови ставили ╓дину мету – припинити контрабандний товарний пот╕к до Криму вантажними автомоб╕лями. ╤ у ц╕й частин╕ завдання виконали. Зрештою, ╕деального документа, який би працював на вс╕ 100%, я ще не бачив. Але його можна доопрацювати сьогодн╕ ╕ переписати з урахуванням вс╕х зауважень.
– Що би Ви виправили у ньому?
– ╤ тод╕, ╕ зараз я дотримуюся думки, що на прикордонн╕й з Кримом територ╕╖ необх╕дно створити умови, аби люди могли при╖жджати, наприклад, сво╖ми машинами ╕ купувати продукц╕ю, необх╕дну для с╕м'╖ або для др╕бного б╕знесу. Це може бути до 100 кг на людину. По-перше, це вир╕шувало б ╖хн╕ житт╓в╕ проблеми, по-друге – мотивувало б по╖здки людей на укра╖нський материк ╕ сп╕лкування з укра╖нцями.
– Хто в╕зьметься за перегляд цього документа?
– Ран╕ше так╕ питання обговорювалися на Координац╕йн╕й рад╕ з питань Криму при М╕н╕стерств╕ юстиц╕╖ Укра╖ни, куди я входив. Зараз ╓ ц╕ле М╕н╕стерство Укра╖ни у справах окупованих територ╕й. Це ╖х пряме завдання. Як центральний орган виконавчо╖ влади, в╕н ма╓ право законодавчо╖ ╕н╕ц╕ативи.
– Якщо говорити про юридичну складову, яка виклика╓ негатив у сусп╕льств╕, то закон про в╕льну економ╕чну зону «Крим» так ╕ не скасовано?
– Так, в╕н не скасований, ╕ до нього не внесен╕ жодн╕ поправки. Це св╕дчить про те, що за цим законом стоять певн╕ ол╕гарх╕чн╕ сили, як╕ зац╕кавлен╕ в тому, аби Крим залишався «с╕рою зоною». Повторюся, на сьогодн╕шн╕й день постанова «1035» залиша╓ться ╓диним правовим механ╕змом припинення неконтрольованих державою поставок продукц╕╖ до Криму.
– Отже, контрабанда продовольства до Криму припинилася. Наступним етапом блокади стало перекриття укра╖нсько╖ електроенерг╕╖ на п╕востр╕в?
– Так, тому що електроенерг╕я – це такий же товар, як, наприклад, продукти харчування, будматер╕али. Зг╕дно з м╕жнародними правилами, кра╖на, яка окупувала чужу територ╕ю, несе повну в╕дпов╕дальн╕сть за забезпечення ╖╖ вс╕ма необх╕дними ресурсами. Звичайно, це жахливо, коли, наприклад, пологовий будинок або реан╕мац╕я позбавляються електрики. Я сам л╕кар, знаю, що це погано. Але, зауважте, «влада» допуска╓, щоб у Криму було знеструмлено л╕карн╕, але н╕коли не допустить, щоб залишилися без св╕тла структури силовик╕в або в╕йськов╕ частини. Д╕йсно, хто ж тод╕ буде вриватися до мого будинку з╕ збро╓ю ╕ проводити обшуки, хто буде лякати мо╖х д╕тей ╕ депортувати або видавлювати з Криму ус╕ма можливими способами мо╖х сп╕вв╕тчизник╕в? Х╕ба ЦЕ не жахливо? Так, комусь не подоба╓ться, що у Криму ста╓ незатишно, темно ╕ холодно, але б╕льш╕сть упевнена, що за сво╖ права потр╕бно боротися, ╕ це один з метод╕в в╕дновлення справедливост╕ та спос╕б п╕двищити ц╕ну окупац╕╖ Криму для рос╕йсько╖ влади.
– А що Ви можете сказати з приводу заявлено╖ ран╕ше морсько╖ блокади Криму?
– Вона планувалася як трет╕й етап акц╕╖, ╕ там ще була передбачена мережева блокада. Не секрет, що до Криму продовжу╓ надходити р╕зна продукц╕я морським шляхом, прим╕ром, завод «Титан» в Армянську працю╓ на укра╖нськ╕й сировин╕. Схеми поставок вс╕м в╕дом╕ – укра╖нськ╕ судна виходять у нейтральн╕ води, там перевантажують все це на рос╕йськ╕ судна ╕ так доставляють продукц╕ю до окупованого Криму. Для того, щоб припинити все це, необх╕дн╕ серйозн╕ сили, компетентн╕ джерела. Одна громадськ╕сть з ц╕╓ю роботою не впора╓ться. Я вважаю, що ми показали влад╕ прецедент, а вона вже ма╓ д╕яти дал╕. Якщо б ця робота стала системною, то ми б змогли створити серйозн╕ проблеми кра╖н╕-окупантов╕. На тл╕ санкц╕й Крим разом з Придн╕стров'ям ╕ Абхаз╕╓ю ╖й зараз обходиться у 5 млрд. долар╕в. ╤ ми могли б ускладнити цей тягар, а значить – прискорити процес деокупац╕╖ Криму.
– Тим не менше, Рос╕я заявля╓, що змогла стаб╕л╕зувати енергетичну проблему у Криму ╕ пост╕йно розпов╕да╓ про введення чергових енергетичних мост╕в.
– Ну, по-перше, Укра╖на певними л╕н╕ями все ж продовжу╓ постачати електрику на п╕востр╕в, ╕накше б Крим самост╕йно не впорався з проблемою. По-друге, енергетичн╕ проекти в Криму серйозно гальмуються, ╕ якщо говорити коротко, для цього ╓ дв╕ причини: нестача технолог╕й та нестача ф╕нансових кошт╕в. Щоб б вони не заявляли про моб╕л╕зац╕ю внутр╕шн╕х сил та ресурс╕в на тл╕ санкц╕й – це чисто╖ води пропаганда. Сьогодн╕ у Рос╕╖ нема╓ можливост╕ подолати енергетичну проблему Криму ╕ ми це побачимо з початком ос╕нньо-зимового пер╕оду, коли споживання електроенерг╕╖ значно зросте. Нагадаю, що у 2017 роц╕ Рос╕╖ потр╕бно буде виплачувати зовн╕шн╕й борг, ╕ ситуац╕я там буде критичною.
– А як би Ви прокоментували ставлення укра╖нсько╖ влади до блокади Криму?
– На деяких етапах акц╕я мала п╕дтримку в органах м╕сцевого самоврядування, ╕ я вважаю, що це правильно – зг╕дно з укра╖нським законодавством, м╕сцева влада повинна п╕дтримувати громадськ╕сть та сприяти проведенню ╖╖ акц╕й. У нас були зустр╕ч╕ з главою адм╕н╕страц╕╖ Ген╕чеського району, були пост╕йн╕ контакти з м╕сцевим управл╕нням МВС, митно╖ служби та прикордонниками – це була конструктивна м╕жсекторальна робота з метою вир╕шити загальну проблему. В ц╕лому укра╖нська влада почула голос громадськост╕, нам вдалося законодавчо закр╕пити вимоги акц╕╖. Хоча влада повинна була все це сама ╕н╕ц╕ювати, орган╕зувати ╕ довести до розуму. Б╕льше того, таке ставлення до проблем окупованого Криму повинно бути частиною державно╖ пол╕тики Укра╖ни з ч╕тко продуманою стратег╕╓ю. Але, на жаль, сьогодн╕ поки що це пов╕льний процес, який вимага╓ втручання громадськост╕. Ми з╕ свого боку готов╕ вести орган╕зовану ненасильницьку боротьбу. Разом переможемо.

Катерина Л╤С╤ЦИНА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 23.09.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17428

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков