Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 02.09.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 02.09.2016
КРИМ-2016

От ╕ доб╕гло к╕нця золоте кримське л╕течко. Скупане аж надто щедрим цього року сонячним пром╕нням, ов╕яне св╕жими морськими бризами, майнуло воно над нашим-ненашим п╕востровом — над його ковилово-полинними степами, над його горами, над золотими в вибагливому мережив╕ прибою пляжами — ╕ палке, невтримне, полинуло кудись туди, за ще тепле в╕д його гарячих щедрот море, де, певно, знаходиться легендарний Ир╕й. Усл╕д за ним, ╕ то — ой, як скоро! — полинуть ╕ ласт╕вки, що незвично рано цього року стали збиратися на сво╖ передпол╕тн╕ наради на дротах електромереж╕, посуне через наш╕ кра╖ ╕нше птаство.
Цей час завжди нав╕вав на мене сум, бо ж в╕д'╖жджали родич╕, друз╕, гам╕рлив╕, мов вулики пляж╕, набережн╕ та вулиц╕ с╕л, селищ ╕ м╕стечок пуст╕ли до наступного л╕та, до нового туристичного сезону. Останн╕ми роками суму додалось...
Поза тою л╕рикою, як ╕ годиться наприк╕нц╕ сезону, спробуймо п╕дбити його п╕дсумки, використовуючи джерела ╕нформац╕╖ як оф╕ц╕йн╕, так ╕ т╕, як╕, на думку автора, заслуговують на дов╕ру.
Найперше, зазначимо, що за даними укра╖нського Держкомстату, число турист╕в у Криму за роки Незалежност╕ неухильно зростало. Переживши економ╕чн╕ катакл╕зми, спричинен╕ пограбуванням Краю альянсом вчорашньо╖ компарт╕йно╖ номенклатури та братк╕в 90-х, виживши в г╕пер╕нфляц╕╖, укра╖нський турист незм╕нно торував дорогу на п╕востр╕в. Тому сприяли не лише неперес╕чн╕ кра╓види, кл╕мат та оздоровчий потенц╕ал ц╕╓╖ перлини Чорного моря. Доступн╕сть, як в сенс╕ географ╕╖, транспорту, так ╕ в сенс╕ ф╕нансовому, в╕д╕гравала тут якщо й не пров╕дну, то дуже значну роль. ╥хали, проте, не лише укра╖нц╕, хоча ╖х частка завжди була найб╕льшою. ╥хали б╕лоруси, ╖хали московитяни, ╖хали молдовани. На туристичних принадах Криму можна було зустр╕ти немало литовц╕в, поляк╕в, чех╕в. У сво╓му невеличкому селищ╕ на Тарханкут╕ авторов╕ цих рядк╕в траплялися зустр╕чати серед в╕дпочиваючих голландц╕в, ╕тал╕йц╕в, н╕мц╕в, румун, турк╕в. У 1996 роц╕ в Ярилгацьк╕й бухт╕ поряд з його в╕трильником стояла моторна яхта в╕домого яхтсмена Ролло Гебхарда, а в 2003 роц╕ через не╖ пролягав шлях шведсько╖ експедиц╕╖, яка, за п╕дтримки компан╕╖ “Чумак”, на дев'ятиметров╕й репл╕ц╕ середньов╕чно╖ варязько╖ ладд╕ нагадувала св╕тов╕, а найперше самим шведам, що окр╕м в╕домого вс╕м шляху “з варяг╕в у греки” був ще шлях “з варяг╕в у Землю Вогню” (Азербайджан).
В╕дкрит╕сть Укра╖ни, перспективн╕сть рег╕ону приваблювала не лише в╕тчизняного, але й закордонного п╕дпри╓мця. Так, з 2009 по 2013 р╕к в Приморському парку над Ярилгацькою бухтою щор╕чно розважав в╕дпочиваючих чеський “Луна-Парк”. Все те, попри брак ц╕леспрямовано╖ д╕яльност╕ держави по розвитку економ╕ки рег╕ону, все ж сприяло зростанню числа бажаючих в╕дпочити в Криму.
Зв╕сна р╕ч, вже не можна було говорити про той пот╕к в╕дпочиваючих на п╕востр╕в, який давав закритий назовн╕ СРСР. Так, на деяких сайтах сьогодн╕ можна знайти твердження, що в 1988 роц╕ в Криму побувало 8,3 млн. турист╕в. Ц╕лком можлива р╕ч, зважаючи на те, що структура тогочасного туризму, на в╕дм╕ну в╕д сьогодн╕шнього, пляжно-активного, значною м╕рою прив'язаного до л╕тнього сезону, мала сво╖ особливост╕, а саме те, що акцент робився на санаторно-л╕кувальному, оздоровчому аспект╕, що дозволяло мати б╕льш-менш стаб╕льний пот╕к турист╕в протягом ц╕лого року. Тим не менш, послуговуючись даними стор╕нки В╕к╕пед╕╖ https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC_%D0%B2_%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%83, створено╖, як видно, аж н╕як не осп╕вувачами Укра╖ни, бачимо, що, починаючи з 2008 року, число турист╕в на п╕востров╕ невпинно зростало. Так, ╖х число в 2008 становило 5 465,1 тисяч╕, в 2009 — 6 013430. З с╕чня по грудень 2012 року в Криму в╕дпочило 6 134 тис. турист╕в, а за той же пер╕од в 2013 р. — 5,9 м╕льйона.
Власне, безв╕дносно до того, як те висв╕тлюють на тому чи ╕ншому сайт╕, ми, кримчани, на власн╕ оч╕ бачили, що, починаючи з 2000-х, кожного року число в╕дпочиваючих на теренах нашого п╕вострова стаб╕льно зростало. “Це давало велик╕ над╕╖”, — можна було б написати. Насправд╕, це давало занепалому було духом в╕д дико╖ приватизац╕╖ населенню велик╕ шанси. Та що там шанси — це давало непоган╕ прибутки! За якийсь десяток рок╕в т╕, хто починав справу, здаючи к╕мнати, к╕мнатки, нав╕ть як╕сь закапелки, як╕ дуже в╕ддалено нагадували житло, вибудували ц╕лком пристойн╕ панс╕онати, м╕н╕-готел╕ з обов'язковим кондиц╕онуванням пов╕тря, з доступом до ╤нтернету, часто з власною столовою чи кафе. Власне, кафе, ресторан╕в ╕ ресторанчик╕в також не бракувало. Життя потроху поверталося до кримчан лицем, об╕цяючи роки подальшого процв╕тання, ╕ рокам тим не видно було к╕нця. Але доля з╕грала з ними поганий жарт. Настав 2014 р╕к. В протистоянн╕ бандитсько╖ влади Януковича та ново╖ Укра╖ни, яку тут хибно, не без допомоги “безкорисливого” сус╕ди, дехто асоц╕ював з б╓нд╓рофашистами, Крим розд╕лився ╕ переважною б╕льш╕стю сво╓ю п╕дтримав корумпований режим. Причин того тут не анал╕зу╓мо, хоча вони добре в╕дом╕, не раз п╕ддавалися анал╕зу ╕ лежать, власне, на поверхн╕. Констату╓мо натом╕сть, що “добрий” сус╕да, неймов╕рно розчарований скиненням його мар╕онетки, на яку робилися так╕ велик╕ ставки, в╕дкинувши всяку дипломат╕ю, вдався до того, про що в ╢вроп╕ вже добряче призабули, адже останнього разу под╕бне сталося в далекому 1938 роц╕. Зад╕явши всю свою агентурну мережу, а також те, що в простор╕чч╕ зветься п'ятою колоною, сус╕да дуже прозоро натякнув кримчанам, мовляв, треба кричати “проб╕” - ╕ буде вам — вряту╓мо вас в╕д то╖ наволоч╕, що вже рветься через Перекоп з сокирами та “шмайсерами” напереваги, п╕дставимо груди, прикри╓мо вс╕╓ю сво╓ю могуттю. Добре орган╕зований пропагандистський бл╕ц, що в╕нчав багатол╕тню кампан╕ю, непогана загалом координац╕я д╕й з кримськими нам╕сниками В╕ктора Хведоровича ╕, як ultima ratio regnum, нашестя вв╕чливих зелених марс╕ян вир╕шили справу. Безперечно, все те було б просто неможливим за умови активних порух╕в Ки╖всько╖ влади. Проте, налякана, здеморал╕зована активними порухами нахаби, “Ки╖вська хунта”, як ╖╖ звали тут, принишкла. Нишку╓ й дос╕. Отак воно й сталося...
Але поверн╕мося до курортного сезону. На т╕й же стор╕нц╕ В╕к╕пед╕╖ чита╓мо, що в 2014 роц╕ число в╕дпочиваючих в Криму дещо зменшилось, не дотягувало нав╕ть до 4 м╕льйон╕в. Зате вже в наступному, 2015 роц╕, кажуть нам, число в╕дпочиваючих зросло до 4,598 млн. ос╕б. На поточний р╕к “м╕н╕стерство курорт╕в Криму” прогнозувало, що на п╕востр╕в зав╕тають в╕д 6 до 7 м╕льйон╕в турист╕в. Гарн╕ цифри, але... як щодо д╕йсност╕?
Мен╕ не в╕домо, зв╕сно ж, точне число тих, хто наважився по╖хати до Криму в сезон 2014 року, але на пляжах мого селища в╕дпочиваючих було заледве десята частина в╕д попередн╕х рок╕в. Притому, не знаю, як де, але в нашому краю було дуже багато б╕женц╕в з Донеччини та Луганщини — людей, що втекли в╕д в╕йни. ╥м надавали м╕сця в готелях за дуже пом╕рну платню, а часто й безкоштовно. Це була особлива категор╕я людей. Навряд чи коректно було вважати ╖х за турист╕в, тим б╕льше, п╕дмальовувати ними статистику. Приблизно ту ж саму невт╕шну картину можна було спостер╕гати тод╕ в куротних Чорноморському та Олен╕вц╕. Та що там Чорноморськ, що там Олен╕вка! Не набагато краще було нав╕ть в такому туристичному магн╕т╕, як ╢впатор╕я. Окр╕м дек╕лькох ╖╖ пляж╕в, на яких було таки досить людно, решта були наче виметен╕. Ц╕лком можлива р╕ч, що до нас, на Зах╕д Криму, на його П╕вн╕чний Зах╕д, вс╕ т╕ м╕льйони з зазначено╖ стор╕нки В╕к╕пед╕╖ просто не до╖хали, в╕ддавши перевагу апробованому з час╕в есересеру П╕вденнобережжю. Але ж х╕ба не на те саме малолюддя нар╕кали в тому ж час╕ жител╕ Ялти, Алушти, Керч╕?
2015 року в╕дпочиваючих пом╕тно поб╕льшало. На око, пляж╕ Ярилгацько╖ бухти були заповнен╕ майже на чверть в╕д того, що вони вм╕щали в роц╕ 2013-му. А проте ж як╕сть курорту, впавши в 2014 роц╕, так ╕ не наблизилася до р╕вня року 2013-го. Найперше, в чистенькому ран╕ше селищ╕ стало пом╕тне см╕ття. Вулиц╕, алея, парк, прибережна зона в межах селища, як╕ в минул╕ роки були зразково чистими, прибиралися перманентно, не по разу на день, втратили свою чепурист╕сть, св╕й блиск. Значно пог╕ршилося транспортне сполучення. Число автобусних рейс╕в не йшло н╕ в яке пор╕вняння з тим, що було ран╕ше. Наполовину л╕кв╕дований ринок виглядав бл╕дою подобою того, яким в╕н був до анекс╕╖, а найперше, що впадало в око на пляжах, була в╕дсутн╕сть значного числа таких звичних для курортно╖ м╕сцини атракц╕он╕в.
Чи не те ж саме було й цьогор╕ч. Щоправда, ном╕нальна влада сьогодн╕шнього Криму озвучувала, як ми вже згадували, дуже претенз╕йн╕ плани. Озвучувала. Чи в╕рила в те сама? З ╕ншого боку, не можна ж думати, що люди, як╕ звуть себе м╕н╕страми, всерйоз спод╕вались затьмарити в туристичному сенс╕ ту ж Туреччину, як про те заявлялось, переманити до Криму не те, що ╖╖ звичайного туриста, а й самих турк╕в(!) http://crimea.ria.ru/kurort/20160810/1106685971.html. Воно й справд╕, внасл╕док заборони туроператорам Москов╕╖ контактувати з турецькими турф╕рмами, а пот╕м ще й через напружен╕сть в сам╕й Туреччин╕, яка припала на п╕к сезону, можна було спод╕ватися, що дехто з тих, хто звик до турецьких курорт╕в, в╕д безвиход╕ попряму╓ до Криму. Але щоб за рахунок цього розраховувати аж на такий стрибок?! 
Туристичний сезон в П╕вн╕чно-Зах╕дному Криму, на в╕дм╕ну в╕д П╕вденнобережжя, почина╓ться зазвичай п'ятнадцятого червня, хоча за природними умовами той строк можна було б зрушити, принаймн╕, на два тижн╕ вперед. Цьогор╕ч в╕н розпочався лише 1 липня, та й то не надто активно. Тим не менш, туристи потроху п╕д'╖жджали. Але й цього разу, в самий розпал сезону, ╖х було х╕ба що трохи б╕льше третини в╕д згадуваних добрих час╕в, та й то у вих╕дн╕, коли на пляж╕ ви╖жджали сам╕ кримчани. Готель╓ри, як╕ звикли, що в╕д турист╕в в╕дбою не було, що номери в п╕к сезону розкуповувалися ще на початку весни, не вс╕ зреагували на в╕яння нових час╕в ╕ уклали угоди з турф╕рмами Москов╕╖. Можливо, хтось спод╕вався на давно ╕ твердо об╕цяне Володимиром Вольфовичем, ╕ не лише ним одним, море московських турист╕в. Можливо, знайти турф╕рми, д╕йсно зац╕кавлен╕ в сп╕впрац╕ з невеличкими готелями, не так ╕ просто. Можливо, виною тому ╓ значно жорстк╕ше ф╕скальне законодавство Москов╕╖, за якого неможливо утримувати панс╕онатик на п╕всотн╕ номер╕в, видаючи його за приватне житло, а турист╕в, що в ньому мешкають, за гостей с╕м'╖, як те часто й густо бувало за укра╖нсько╖ влади. Як би там не було, б╕льш╕сть вс╕х тих панс╕онатик╕в, готел╕в та готельчик╕в були заповнен╕ цьогор╕ч, в кращому випадку, на третину ╖х можливостей..
Чи треба казати, що м╕сцев╕ бюджети, курортних с╕л, селищ ╕ м╕стечок вже не отримують в╕д туриста кошт╕в, до яких звикли, а щедро об╕цяна федеральна коп╕йка далеко не завжди потрапля╓ на м╕сця, дуже часто гублячись десь на п╕вдороз╕ чи то в╕д Москви до С╕мферополя, чи то вже десь на самому п╕востров╕. Так, якщо в Чорноморському поклали к╕лька к╕лометр╕в асфальту, якщо на т╕ ж ц╕л╕ для Олен╕вки вид╕лен╕ досить значн╕ ф╕нанси, то б╕льш╕сть м╕сцевих бюджет╕в, чи то в╕д нестач╕ кошт╕в, а чи й через апат╕ю, без╕н╕ц╕ативн╕сть м╕сцево╖ влади, такими проектами нин╕ не займаються.
Шумливий, вируючий ще три роки тому Крим якось затих, збляк... ╤ справа нав╕ть не в скандальн╕й заборон╕ так звано╖ “Республ╕ки Казантип” — фестивалю, який сьогодн╕шня влада Криму вважа╓ осередком розбещення молод╕, нищення ╖╖ морал╕ ╕ духовност╕ (таке враження, що там, в Кремл╕, взялися за реан╕мац╕ю вже добряче запл╕сняв╕ло╖ сусловщини, всерйоз взялися рятувати погрязлий у гр╕ху ╕ мерзот╕ св╕т :) ). Заради справедливост╕, сл╕д сказати, що на зам╕ну тому ж “Казантипу” в Криму, зокрема, на Тарханкут╕ з'явилися нов╕ фестивал╕. Звичайно ж, м╕жнародн╕. “EXTREME Крым» в акватор╕╖ та на берегах Караджинсько╖ бухти (Караджа), “Алтин Майдан” на берез╕ бухти Ярилгацько╖ (Ярилгач). Щоправда, н╕ той, н╕ ╕нший не нагадують нав╕ть т╕н╕ популярност╕ “Казантипу”. Щодо “Алтин Майдану”, то попри титан╕чн╕ зусилля його орган╕затор╕в, попри гарних, талановитих, як кажуть, учасник╕в, ан╕ в минулому, ан╕ в нин╕шньому роц╕ в╕н не з╕брав нав╕ть б╕льш-менш пристойно╖ аудитор╕╖. В цьому сенс╕ показовим був д╕алог, св╕дком якого мимовол╕ став, м╕ж тонкою, ╕нтел╕гентною москвичкою ╕ м╕сцевим довговолосим бородатим парубком. В╕дв╕давши перший же концерт, пан╕ повернулася з дуже зм╕шаними почуттями. З одного боку, була в захват╕ в╕д високого р╕вня артист╕в, з ╕ншого, була вражена, що на всю ту красу прийшли подивитися не б╕льше десятка глядач╕в.
— Ну, хай т╕ в╕дпочивальники, — казала вона, — ╖м окр╕м моря ╕ вина н╕чого не треба. Але ж де м╕сцев╕ патр╕оти? Вам привезли таких артист╕в, такий фестиваль! А ви...
— М╕сцев╕ — якраз патр╕оти, — не стримавшись, значуще в╕дмовив парубок. — Найперше, вони патр╕оти сво╓╖ с╕м'╖. Нин╕ ╖м не до фестивал╕в чи концерт╕в. Вони не мають роботи, тож намагаються просто вижити.
“Два св╕ти,” — подумалось тод╕. — “Св╕т людей, що, працюючи на державу/на компан╕ю, як╕ увечер╕, в╕дсторонившись в╕д денних турбот, можуть в╕дв╕дати театральну виставу, отримати насолоду в╕д концерту, ╕ св╕т, до якого звикли ми — св╕т, де ти полишений сам на себе ╕ лише в╕д тебе залежить, матимеш ти/твоя с╕м'я завтра шмат хл╕ба, чи н╕. Перш╕ звикли до св╕ту, де все вир╕шують за них, де в╕д тебе — як не напружуйся — мало що залежить. Других життя навчило покладатися на себе, думати власною головою.
Ось ╕ще одна ╕люстрац╕я до того. В к╕нц╕ червня, прогулюючи в сут╕нках песик╕в уздовж моря, побачив двох молодичок, як╕ зац╕кавлено розглядали недобудовану ст╕ну з гарно╖ б╕ло╖ цегли, що огороджувала широку, зарослу полином та колючками, площу з великим дерев'яним хрестом ближче до зах╕дного ╖╖ краю.
— Це що, кладовище? — спитала одна, коли ми пор╕внялись
— Н╕, м╕сце для церкви, — в╕дмовив, прошкуючи соб╕ дал╕.
— А чого ж не будують ╖╖? — не в╕дставали ц╕кав╕ пан╕.
— Бо грошей не заробили.
— Себто, як “не заробили”? — з нотками щирого здивування.
— Все просто: нема в╕дпочиваючих — нема й кошт╕в. Н╕ у громади, н╕ в бюджет╕. Отож, нема за що й будувати.
Пан╕ недов╕рливо перезирнулися.
— Жарту╓те?
— Аж н╕як.
— А чого це ви кажете, що в╕дпочиваючих нема? — якось, аж н╕би з викликом спитала ╕нша. — Ось ми, он пара ╕ он, ╕ там он ще к╕лька людей. Х╕ба це не люди?
— Зв╕сно, люди! — погодився я та й п╕шов соб╕ дал╕. Власне, про що можна було говорити з людьми, як╕ щиро вважають, що дек╕лька сотень людей на вулицях “курортной деревни” — то вже неабищо? Не розпов╕дати ж було, що ще три роки тому в цей самий час, в цьому самому м╕сц╕ сновигали ц╕л╕ юрби охочих помилуватися тим, як с╕да╓ на н╕ч сонечко, любител╕в пройтися п╕сля денно╖ спеки уздовж берега п╕д н╕жний плюск╕т хвильок, вдихаючи св╕же пов╕тря, щедро напо╓не пряними ароматами водоростей, полину, чабрецю та ╕нших степових трав. А вже подивитися пром╕жний старт автоперегон╕в Red Bull, нав╕ть попри те, що под╕я в╕дбувалася за межами л╕тнього сезону, збиралося й справд╕ чимало людей, ╕ то — не одних лише м╕сцевих патр╕от╕в.
Сьогодн╕, коли пишуться ц╕ рядки — в останн╕й день л╕та, селище практично порожн╓. Зд╕йнятий засв╕ж╕лим в╕тром др╕бний п╕сок дошкульно с╕че на пляж╕ к╕лька десятк╕в зап╕зн╕лих ловц╕в засмаги. П╕няв╕, каламутн╕ в╕д зд╕йнятого п╕ску хвил╕, попри те, що вода й дос╕ дуже тепла, не надто заохочують до купання. До останнього тримаються лише кайтери, що вже, певно, з десяток рок╕в як облюбували соб╕ п╕вденно-сх╕дну частину бухти. Ось ╕ зараз б╕льше двох десятк╕в яскравих, р╕знокольорових кайт╕в висить в неб╕ в т╕й сторон╕. Користуючись р╕вним св╕жим в╕тром гасають вони у в╕дд╕лен╕м в╕д бухти широкою м╕линою лиман╕, вискакуючи часом ╕ на ╖╖ простори. А все ж, попри яскраве сонечко, попри тепле-тепл╕с╕ньке море, попри те, що термометр на залитому сонцем балкон╕ впевнено показу╓ 45, ще одне вкрадене л╕то йде в╕д нас...
Яким же запам'ята╓ться нам кримське л╕то-2016? М╕сцев╕ чиновники, безумовно, будуть рапортувати про чергов╕ досягнення, плутаючись в числах, доводитимуть, як гарно все йде в зв╕льненому в╕д б╓нд╓ровцев Криму. Он вже голова ком╕тету з санаторно-курортного комплексу сьогодн╕шнього кримського парламенту пан Черняк рапорту╓, що: “На 26 серпня в Криму в╕дпочило 4 м╕льйони 25 тисяч турист╕в.” Тут хот╕лося б звернути увагу читач╕в на ось таку красномовну деталь: пан Черняк, напевно, не пам'ятаючи гаразд, яку саме цифру його ком╕тет, а чи там служба пана Стрельбицького, надавала для оприлюднення творцям зазначено╖ вище стор╕нки В╕к╕пед╕╖ минулор╕ч (4 млн. 598 тис.), наголошу╓, що: “Це на 26% б╕льше аналог╕чного пер╕оду минулого року".
Р╤А Крим: http://crimea.ria.ru/kurort/20160830/1107065179.html
Що це — нелади з арифметикою? Але он, нижче, знову стоять от╕ сам╕ 4,5 м╕льйона (98 тисяч, зв╕сно, др╕бня, про яку не варто й згадувати за такого масштабного мислення). Виходить, нав╕ть по зак╕нченн╕ л╕тнього сезону рос╕йський турист плавом пливе до Криму. Саме тому ╓ впевнен╕сть ╕ цього року виконати план ╕ оздоровити-таки от╕ 6-7 м╕льйон╕в. Боже поможи, як то кажуть, в так╕й богоугодн╕й справ╕! Тут нав╕ть не важливо, кого саме будуть оздоровляти в ос╕нньо-зимовий пер╕од. Власне, для кримчан це н╕який не секрет, бо ж за федеральн╕ грош╕ вже два роки оздоровлюють самих кримчан, як╕ в м╕жсезоння мають можлив╕сть гарно провести час в якомусь панс╕онат╕, будинку в╕дпочинку чи оздоровниц╕. Часто ╖дуть с╕м'ями, компан╕ями, а деяк╕ спритники встигають в╕дпочити за рахунок бюджету Москов╕╖ ╕ по 2-3 рази. Беручи це до уваги ╕ пам'ятаючи при тому, що в самому Криму мешка╓ близько двох м╕льйон╕в ос╕б, лог╕чно припускаючи при тому, що й на Москов╕ю вид╕лять як╕сь м╕льйон-два пут╕вок, ма╓мо визнати, що у “м╕н╕стра курорт╕в” пана Стрельбицького в ц╕лому зовс╕м непоган╕ шанси оздоровити не лише заявлен╕ 6-7 м╕льйон╕в, а й значно перевиконати план.
А план, що там не каж╕ть, гранд╕озний, особливо з огляду на те, ск╕льки часу залишилося до к╕нця року. Суд╕ть сам╕: за даними матер╕ал╕в робочо╖ по╖здки президента РФ Володимира Пут╕на до Криму “пасажиропот╕к в Республ╕ку Крим на 1 серпня 2016 року склав... “4 млн. 880 тис чолов╕к. К╕льк╕сть турист╕в — 3 млн. 012 тис. чолов╕к” (стаття в╕д 19.08 2016 р. http://crimea.ria.ru/kurort/20160819/1106909895.html). Виходить так, що в п╕к сезону, за 26 дн╕в останнього л╕тнього м╕сяця в Криму в╕дпочило лише 1 млн. 013 тис. ос╕б. За тако╖ тенденц╕╖ говорити про с╕м чи нав╕ть ш╕сть м╕льйон╕в — велика см╕лив╕сть.
Про кримське л╕то можна говорити безк╕нечно, знаходячи нов╕ й нов╕ теми. Крим притягував людей у вс╕ часи. Притягу╓ ╖х, попри брудн╕ ╕гри пол╕тик╕в, ╕ сьогодн╕. Особливо тих, хто вже хоч раз побував у ньому, в╕дчув його принадн╕сть, його тиху, спок╕йну красу. Люди ╖хали, ╖дуть ╕ ╖хатимуть до Криму. Важливо, проте, як вони бачать його. Як сприймають те, що в╕дбува╓ться на його теренах сьогодн╕. Як ставляться до того. Бо ж ма╓мо тут сьогодн╕ ╕ пол╕тичне виселення (бо ж як ще назвати недопущення на батьк╕вщину п.п. Джем╕л╓ва, Чубарова, ╕нших), ╕ звуження прав нац╕ональних меншин, зокрема, мовних, осв╕тн╕х, ╕ пол╕тичн╕ судилища над тими, кого нин╕шня влада вважа╓ сво╖ми супротивниками. Ма╓мо вже й спробу в╕дшл╕фовано╖ в есересер╕ технолог╕╖ застосування до дисидент╕в засоб╕в псих╕атр╕╖. Поки що у вигляд╕ “невинно╖” експертизи. Будь-де у в╕дкритому св╕т╕ все те зветься порушенням базових прав людини. Отож, розум╕ння того, що в╕дбува╓ться сьогодн╕ в Криму (╕ не лише в ньому), ╓ вкрай важливим. В цьому сенс╕ приходить на згадку московитянин, про якого лише й знаю, що в╕н архангелогородець, який в 2014 роц╕ при╖хав до любого йому, але вже анексованого його державою Криму, не з триколором, а з укра╖нським прапорцем та жовто-блакитними стр╕чками ╕ не зн╕мав ╖х з╕ свого авто упродовж вс╕╓╖ в╕дпустки.
З ╕ншого боку, ма╓мо ц╕л╕ делегац╕╖ французьких, ╕тал╕йських пол╕тик╕в, як╕ наввипередки ╖здять до Криму, але не для того, щоб витягти з заст╕нк╕в Ахтема Чийгоза, ╤льм╕ Умерова чи ╕нших репресованих, а для милих бес╕д з оч╕льниками сьогодн╕шньо╖ кримсько╖ влади та ритуального фотографування на фон╕ пам'ятника “вв╕чливим зеленим марс╕янам”, що, як ма╓мо здогадуватись, мало б — хай ╕ на такому прим╕тивному р╕вн╕ — лег╕тим╕зувати те, що лег╕тим╕зац╕╖ не п╕дляга╓. Чи не т╕й же мет╕ слугу╓ ╕ запрошення на в╕дпочинок до Артеку групи французьких щколяр╕в. Соромлюся спитати, а чи багато добропорядних француз╕в в╕дправили сво╖х д╕точок на в╕дпочинок до Австр╕╖ в 1938 роц╕?
Москов╕я, насправд╕, нада╓ колосального значення м╕жнародному визнанню анекс╕╖ Криму. Зв╕дси ╕ об╕грування прикметника “м╕жнародний” в назвах фестивал╕в (у деяких випадках ц╕лком справедливо, бо ж хоч там ╕ представники одн╕╓╖ держави, але ж р╕зних народ╕в :) ), ╕ чимал╕ зусилля по п╕дтриманню статусу м╕жнародного для аеропорту С╕мферополя, який попри те, що вже трет╕й р╕к прийма╓ виключно рейси з Москов╕╖, до сьогодн╕ зустр╕ча╓ та проводжа╓ московських турист╕в окр╕м об'яв московською мовою ще й об'явами мовою англ╕йською.
Не варто й казати, що в сенс╕ розум╕ння, морал╕, в сенс╕ г╕дност╕ дуже показовою ╓ д╕яльн╕сть к╕лькох Дн╕провських та Ки╖вських турф╕рм, як╕ на третьому роц╕ анекс╕╖ з таким запалом допомагали пану Стрельбицькому виконувати його план 6-7 м╕льйон╕в, що той заявив про дворазове зб╕льшення турпотоку з Укра╖ни. http://crimea.ria.ru/kurort/20160810/1106687685.html
Дворазове, чи не дворазове, але укра╖нська держава, на мою думку, мала б припинити д╕яльн╕сть под╕бних ф╕рм. Адже на в╕дм╕ну в╕д окремо взятого громадянина, який, безумовно, ма╓ право сам вир╕шувати, наск╕льки комфортно йому буде вигр╕ватись на золотих пляжах Криму в той самий час, як представники кор╕нного народу зазнають репрес╕й, держава, допускаючи д╕яльн╕сть на сво╖й територ╕╖ под╕бних ф╕рм, поводиться аморально, фактично п╕д╕гру╓ агресоров╕.
Завершуючи ц╕ досить сумбурн╕ роздуми на тему кримського курортного сезону-2016, хот╕в би порадити читачев╕ звернути наостанок увагу на ц╕кавий огляд, поданий б╕лоруським виданням Новости.TUT.BY http://news.tut.by/society/508388.html Це доб╕рка вражень в╕д перебування в Криму б╕лорус╕в, як╕ з тих чи ╕нших мотив╕в в╕дв╕дали цьогор╕ч наш п╕востр╕в. Як на мене, ╖╖ найб╕льша ц╕нн╕сть в незаангажованост╕ та безсторонност╕.

Валентин Бут
Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 02.09.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17350

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков