Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 26.08.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 26.08.2016
З ЯРЛИКОМ «ВРАГА НАРОДА»…

Рокин╕вськ╕ актив╕сти ╢вроМайдану вир╕шили прив╕тати з Днем 25-╖ р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни одну стареньку ж╕нку, багатол╕тнього в’язня стал╕нських концтабор╕в Н╕ну Курс╕к. З╕бравши продуктовий наб╕р, купивши солодощ╕ та скинувши у козацьку шапку, хто ск╕льки м╕г, гривень, в той святковий ╕ сонячний день при╖хали до ╖╖ осел╕ В’ячеслав Судима, Тимоф╕й Янко, Василь Шух, Валер╕й Таранюк, Валер╕й Трохимюк та автор цих рядк╕в ╕ по-син╕вськи подарували ветерану л╕тн╕ кв╕ти та з╕браний подарунок.
* * *
Мало хто зна╓ цю скромну ╕ неприм╕тну ж╕нку не т╕льки в Луцькому район╕, а й у самих Рокинях. За радянських час╕в вона взагал╕ була «поза законом», носила ярлик «врага народа». А коли прийшла незалежн╕сть в Укра╖н╕, ╖╖ реаб╕л╕тували, виписали посв╕дчення, надали як╕сь незначн╕ п╕льги.
- Н╕на Васил╕вна, за що ви були репресован╕,- запитав я, коли урочистост╕ стихли.
- Яке там репресована! – махнула рукою. – Засуджена!..
Заарештували мене 26 с╕чня 1945 року. Тод╕ велику облаву вчинили у Сирниках. Похапали понад 30 хлопц╕в ╕ д╕вчат. Був юнак, поштар. Спочатку взяли його. В╕н ╕ «посипав» ус╕х, думав, що його випустять, ╕ так ╖м догоджав, що «стукав» на вс╕х, кого знав.
Спершу потримали в Луцьку, у в’язниц╕ вокзалу. Там били так, що не могла витримати. П╕дписувала вс╕ папери, як╕ мен╕ п╕дсовували сл╕дч╕. Шмагали гумовою нагайкою, з вплетеним, мабуть, металевим тросом. Клали на п╕длогу ╕ били. Д╕ставалось ╕ по обличчю. Боялася, щоб хоч носа не зламали ╕ зуби не вибили. Я ж була молода, двадцять рок╕в всього. (1925 р.н. - прим. авт.).
Об╕рвали кати-окупанти долю укра╖нсько╖ д╕вчини. Пон╕вечили не т╕льки т╕ло, а й життя.
- В камер╕ сиджу ╕ плачу г╕ркими сльозами, - продовжу╓ ж╕нка. – Що ж я поганого зробила, за що мене б’ють ╕ мучають?», - думала в темн╕й, холодн╕й камер╕. – Я ж н╕чого антизаконного, протиправного не зробила. Збирала одяг, як тепер кажуть, «гуман╕тарку», як «волонтери», харч╕ ╕ передавала повстанцям. Ми ╖х нав╕ть не бачили. Передавали один одному. Так╕ були закони консп╕рац╕╖.
Коли перевели в м. Р╕вне, вже не катували. Напилися кров╕. Та й я все п╕дписала, аби не бачити ту нагайку. Чотири м╕сяц╕ п╕д сл╕дством завершились судом. Швидко в╕н в╕дбувся, за закритими дверима. Статтю 54-1А,╢ ст. 54-11 Крим╕нального Кодексу пришили, а це – 10 рок╕в табор╕в посиленого режиму ╕ п’ять рок╕в позбавлення громадянських прав.
Як оголосили вирок, аж у голов╕ запаморочилось… Я така молода, а якою стану через 10 рок╕в? Я ж зам╕ж збиралася…
Перевезли нас спочатку у Харк╕в. Там сид╕ли лише чотири дн╕, а пот╕м, назбиравши таких як я, заштовхали у товарняк, закрили як худобу ╕ повезли св╕т за оч╕. У вагон╕ н╕ нар, н╕ соломи. День везуть, другий везуть. Л╕чимо дн╕, ноч╕. Г╕рше, коли заженуть у тупик ╕ сто╖мо по п╕вдня. Через тиждень зупинився наш потяг.
Чмихнув паровоз, грюкнули засуви, в╕дчинили двер╕ навст╕ж.
- Вылази по одному, бандитская сволочь! – заволав мордатий конво╖р.
Окр╕м щоденних принижень ╕ виснажливо╖ прац╕, молодим укра╖нкам-нев╕льницям у стал╕нських таборах найважче було боронити д╕вочу честь, особливо у протистоянн╕ з начальством та злод╕ями «в закон╕».
Страждання, зухвальство конво╖р╕в п╕дстер╕гали бранок на кожному кроц╕. Нев╕домо хто з радянських теоретик╕в ╕ таб╕рних психопат╕в (психолог╕в) розробив методику ламання вол╕, почуття власно╖ г╕дност╕, будь-якого спротиву. Одне слово, йшло перетворення людини в «гвинтика», в «лагерную пиль».
Ось як згаду╓ про зв╕рства стал╕нських «поб╓д╕т╓л╓й» Н╕на Григораш ╕з ╤вано-Франк╕вщини, як╕й також довелося пройти через страшне пекло «освобод╕т╓л╓й».
- П╕сля довго╖ виснажливо╖ дороги в товарняку нас вивантажили в Катлас╕ Архангельсько╖ област╕ ╕ завели в якусь в╕йськову частину. П’ян╕ оф╕цери скомандували нам роздягнутись, як мати народила. Молоденьким солдатам наказали голити нев╕льницям лобки, зокрема, й ж╕нкам, як╕ годилися ╖м у матер╕. Боже, яке це гн╕тюче видовище! – згаду╓ пан╕ Н╕на. – Безсоромн╕ командири стояли на пороз╕ й реготали, як нав╕жен╕. Насм╕явшись досхочу, нас загнали у баню, п╕д так званий, «контрастний» душ.
Дал╕ знову продовжу╓ Н╕на Курс╕к:
- Я перестала зважати на матюки, грубощ╕. В один згусток згуртувала свою волю ╕ сили, щоб вижити. Вижити на краю св╕ту. Бо завезли мене аж на Далеку П╕вн╕ч, на Печору.
Був травень. Кв╕тучий на Укра╖н╕. А тут… Важко звикала. Спершу не могла заснути. Ноч╕ нема╓. Потрапили в концтаб╕р, де мешкало, в╕рн╕ше, мучилося близько двох тисяч ув’язнених. Таб╕р розташувався за 70 км в╕д Воркути. В кожному барац╕ по 100 ж╕нок.
- Що робили в табор╕?
- В╕н нагадував закриту швейну фабрику. Шили ми для в╕йськових б╕лизну, форму. Не раз думала: це ж я шию для тих окупант╕в, що хапатимуть наших д╕вчат, хлопц╕в ╕ садитимуть у тюрми. Виконували норми, план, то й отримували повну пайку: хл╕б, цукор, нав╕ть масло. Не виконала - ур╕зали пайок. Режим суворий. П╕дйом о 6-й годин╕ ранку. Шикування, перекличка, робота. Один день лише вих╕дний, щоб попрати, щось п╕дшити. Збиратись у гурт не давали. Тод╕ ми орган╕зували художню самод╕яльн╕сть.
Найважче доводилося зимою. Мороз – 40 градус╕в. Дадуть валянки, шапки, куфайки. Ходимо, мов п╕нгв╕ни, на фон╕ сн╕гу. А перед очима – Укра╖на: сп╕в пташок ╕ сюрчання коник╕в у луз╕.
Нас попередили, щоб не ходили наодинц╕, нав╕ть до вбиральн╕, бо можуть зловити ╕ ╜валтувати. Жахливе таб╕рне життя у бараку.
Через два роки перевезли у Мордовськ╕ табори. Страшне це м╕сце. С╕м тисяч ж╕нок – «бабье царство». ╤ молод╕, ╕ стар╕, ╕ здоров╕, ╕ нем╕чн╕. Були так╕, що й на колясках ледь пересувалися. Розпов╕дали, що ск╕льки живуть, то все в табор╕, ще в╕д громадянсько╖ в╕йни понев╕ряються. В табор╕ утримували й чолов╕к╕в. Вони працювали на л╕соповал╕, розчищали дороги в╕д сн╕гу, заготовляли дрова.
Кого там т╕льки не було. Польки, литовки, чешки, але найб╕льше – укра╖нок. Повний ╕нтернац╕онал. Дивилася я на старих, покал╕чених ж╕нок, сивих, безпом╕чних, нещасних ╕ думала: «Вони сидять, мучаться по т╕й сам╕й статт╕, що ╕ я. Як╕ ж вони пол╕тичн╕, «╕зм╓нн╕к╕ Род╕ни»? В Мордовському табор╕ перебували ╕ дв╕ сестри Степана Бандери.
- Чи сп╕лкувалися з ними?
- Н╕, ╖х утримували в ╕ншому барац╕, для особливо небезпечних. ╤ вони н╕кому не нав’язувалися, трималися осторонь, обережно. Адже кругом обзивали: «суки продажн╕».
Працювала я там до 9 грудня 1954 року по 16 годин. Дуже хот╕ла додому. Якось нам оголосили, що трудодень будуть зараховувати за 2-3 дн╕. Тому у мене з’явилися «зачоти». Але згодом «льготу» в╕дм╕нили.
Та випустили мене лише з табору, а не на волю. ╤ хоч помер у 1953 роц╕ «вождь вс╓х вр╓мьон ╕ народов» ╕ М. Хрущов розв╕нчав культ особи Стал╕на, проте нас, пол╕тичних укра╖нц╕в, боялася всяка влада. З табору мене перевезли 1954 року в Красноярський край. Не дозволяли ви╖хати на Укра╖ну. Жила в поселенн╕ Солн╓чному Долгомостовського району. Там розгорнули буд╕вництво барак╕в для роб╕тник╕в, як╕ працювали у л╕с╕. Точили з дерев живицю, а ми, ж╕нки, носили та зливали у бочки.
Дев’ять рок╕в спливало на каторз╕, як страшний сон. Вийшла зам╕ж. Майбутн╕й свекор виявився мо╖м земляком - з Р╕вного. Також засуджений за т╕╓ю ж статтею. До нього у заслання при╖хали сини. Один з них - Григор╕й став мо╖м чолов╕ком. Там народились д╕ти – Василь ╕ Наталя.
За Укра╖ною, за р╕дною дом╕вкою сумувала завжди. За садками, кв╕тами… П╕сля терм╕ну з╕бралися ╕ по╖хали додому, в село Сирники. Рад╕сть зустр╕ч╕ була невимовна. Та коли прийшли в с╕льраду ре╓струватись, то в приписц╕ нам категорично в╕дмовили, бо занесен╕ в «чорн╕ списки» КГБ. А тод╕ було так: не ма╓ш приписки, отже ти, як тепер кажуть, «бомж». Без не╖ не брали на роботу. А не працю╓ш, значить - «тун╓ядець». Стаття, ╕ можеш знову с╕сти за грати. Сов╓ти так обставляли свою жертву, що дихнути не можна. По╖хали ми в Р╕вненську область, до родич╕в чолов╕ка. ╤ там те ж саме. Тод╕ завербувалися у Микола╖вську область, в колгосп. Жили на квартир╕. Я працювала дояркою, а Гриша на буд╕вництв╕.
Повернулася у Сирники у 80-х роках. У сел╕ Рокин╕, де був дитсадок, купили хатину та д╕лянку, збудували свою хату.
Похил╕й, але завжди усм╕хнен╕й ж╕нц╕ Н╕н╕ Васил╕вн╕, за ╖╖ багатостраждальн╕ роки понев╕ряння по тюрьмах ╕ стал╕нських концтаборах, Господь дав сили ╕ здоров’я та довгол╕ття. У сво╖ 90 рок╕в вона ще енерг╕йно, як для ╖╖ в╕ку, пора╓ться по господарству, няньчить правнук╕в. До останнього часу ходила за 5 к╕лометр╕в до церкви у село Маяки (нин╕ Княг╕н╕нок), бо там Ки╖вського патр╕архату. Хоч поруч з хатою сто╖ть кам’яна церква – Петра ╕ Павла, але то – Московського патр╕архату, хоч називають ╖╖ УПЦ. Тепер уже деколи заходить ╕ в цей храм, в╕рячи, що мир настане не т╕льки у головах людей, а й у серцях.
Тод╕, можливо, запану╓мо ╕ ми у сво╖й сторонц╕…

Олександр Середюк,
директор музею-скансен,
письменник ╕ публ╕цист,
член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

На фото: Н╕на Курс╕к (сто╖ть друга л╕воруч) серед друз╕в у засланн╕

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 26.08.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17342

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков