Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3175)
З потоку життя (6386)
Душі криниця (3502)
Українці мої... (1463)
Резонанс (1499)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1671)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Л╤ТН╢ СОНЦЕСТОЯННЯ
З 20 по 22 червня наста╓ пер╕од найвищого сонцестояння, коли день удв╕ч╕ перевищу╓ н╕ч, а сонце...


«╤ ОБР╤Й, ЩО ЛАВАНДОЮ ПРОПАХ…»
Крим… Червень 2019-го… На могил╕ Данила Кононенка у С╕мферопол╕ розцв╕ла...


ДЕ ВИ, УКРА╥НЦ╤, В СВО╥Й УКРА╥Н╤?
Де ви, укра╖нц╕, в сво╖й Укра╖н╕? Хто править над вами у ваш╕м краю?


ПЕРЕВ╤ЗНИК МР╤Й
«╤гор Павлюк. Перев╕зник мр╕й: Книга л╕рики. – Харк╕в: Майдан, 2019. – 352...


ДО ТР╤ЙЦ╤ Л╤ТА НЕ БУВА╢...
На 50-тий день п╕сля Великодня християни в╕дзначають величне свято З╕слання Святого Духа на...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 17.06.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 17.06.2016
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» чи «КРИМСЬКИЙ ПЕРЕСЕЛЕНЕЦЬ»?

«Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!»

«Кримський переселенець» - саме таку назву пропоную дати газет╕, яку задумали видавати в Ки╓в╕ зам╕сть «Кримсько╖ св╕тлиц╕», що виходила в Криму з грудня 1992 року по сьогодн╕. Серце кримсько╖ укра╖номовно╖ газети билось 24 роки разом з тисячами укра╖нц╕в Криму, як╕ в╕рили ╕ чекали кожного наступного номера! ╤, як не дивно, вс╕ ц╕ роки саме ╕з столиц╕ Укра╖ни пост╕йно намагались запустити «в╕рус», який мав знищити газету! Та з роками «Св╕тличка» виробила «╕мун╕тет» ╕ виживала нав╕ть тод╕, коли ╖╖ «в╕дправляли в реан╕мац╕ю». В╕ра в свого читача ╕ любов читач╕в до р╕дно╖ газети кожного разу давали силу п╕днятись ╕ продовжувати жити й пост╕йно отримувати в╕д читач╕в слова п╕дтримки! Наведемо деяк╕ читацьк╕ в╕дгуки:

«Дорога редакц╕╓ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»! Я рада, я щаслива, що в╕д-крила Вас ╕ що зможу почитати Вашу чудову газету в ╤нтернет╕. Честь ╕ слава Вам за розум, за в╕двагу у виборюванн╕ прав, за безмежну любов до р╕дного. То ж «Бор╕теся - поборете!» Слава Укра╖н╕! Шаную Вас! (Румун╕я)»
«Чудова газета!!! Ще з╕ школи пам’ятаю! Дуже дякую Вам за сайт ╕ розм╕щен╕ на ньому статт╕. З Богом, Крим! З Богом, Укра╖но! З пошаною - Василь»
«Добрий день, «св╕тл╕» мешканц╕ Криму! Пост╕йно вас читаю ╕ використовую ваш╕ матер╕али в рег╕ональному мон╕торингу преси на сво╓му сайт╕. Хот╕лося б, щоби ви працювали ще б╕льш пл╕дно (це не док╕р, а побажання творчих усп╕х╕в)! Поб╕льше статей про кримських татар, грек╕в ╕ болгар. Хто ще, як не ви, опише справжню долю цих людей?
Перше сво╓ посв╕дчення журнал╕ста я отримав у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» - ╕ я цим горджуся! Тримайтеся! Ваш учень - колишн╕й студент-практикант Назар╕й Вань, м. Льв╕в»
«Шановна редакцiя! Звернiть, будь ласка, увагу на телевiзiйнi передачi, в яких ведеться пропаганда терпимостi до гомосекуалiстiв, куди ми йдемо? Невже падiння моралi потрiбно нам? З повагою, Володимир»
«Кримська св╕тлиця» наст╕льки при╓мно мене вразила, що ви нав╕ть не уявля╓те. Газета св╕тла, я би сказала, сонячна, в не╖ так╕ при╓мн╕ кольори в оформленн╕, це ж важливо: нав╕ть оку при╓мно дивитись. Я пор╕внюю з ╕ншими виданнями, так «КС» вигляда╓ просто, як панночка - красива та гарненька. Але ця пан╕ серйозна, дуже розумна, розсудлива, вона - ╕ ф╕лософ, ╕ ╕сторик, ╕ хрон╕кер, ╕ великий патр╕от, а ще вона (точн╕ше, журнал╕сти) добре волод╕╓ словом, ╕ це, хочу акцентувати, ╓ в╕дзнакою далеко не кожно╖ газети. Я особисто нав╕ть рад╕сть в╕дчула, що в Укра╖н╕ ╓ така газета. Р╕вень дуже достойний!
Так, газета, зв╕сно, багато уваги прид╕ля╓ Криму, що зрозум╕ло. Але як же при╓мно, що таке видання пише тепер ╕ про Донбас, його величезн╕ проблеми, моральн╕, етичн╕ в тому числ╕, розпов╕да╓ про патр╕от╕в нашого краю, розд╕ля╓ б╕ль народу, який любить УКРА╥НСЬКИЙ Донбас, в╕дда╓ життя за його зв╕льнення в╕д московських окупант╕в (В╕дгук з Донеччини)»
«Щиро вдячна «Кримськ╕й св╕тлиц╕» за прекрасн╕ поез╕╖ та публ╕цистику мого дорогого земляка з Катериноп╕льщини пана Василя Латанського. Я дитячий б╕бл╕отекар. ╤ мен╕ дуже при╓мно, що саме пан Василь знайомить кримчан, особливо юних, з творч╕стю черкаських митц╕в. Я сама дуже часто користуюсь матер╕алами Вчителя, надрукованими у ваш╕й газет╕. Низький Вам укл╕н з м. Черкаси!»
╤ ось 9 червня 2016 року генеральний директор ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво А. Щекун в ╕нтерв’ю ╕нформац╕йному агентству «Голос Криму», п╕сля того, як «нагло» зв╕льнив головного редактора «КС» В╕ктора Качулу, заявив: «Сьогодн╕ оголошено конкурс на посаду головного редактора газети «Кримська св╕тлиця». Наступним кроком буде доукомплектування само╖ редакц╕╖ в╕дпов╕дно до ваканс╕й, як╕ залишаються в редакц╕╖ газети».
Павло Чуб, читач «Св╕тлиц╕», у коментар╕ п╕д цим пов╕домленням написав: «Щекун??? Той самий, якого викрадали ╕ шукали? Той самий, що в╕дкрив ╓дину справд╕ укра╖нську крамницю в С╕мферопол╕? Той самий... самий... ╤ таке творить?»
А чи не краще було б генеральному директору зробити все в комплекс╕ — оголосити конкурс на назву ново╖ газети, конкурс на посаду головного редактора ╕ прац╕вник╕в редакц╕╖. ╤ п╕сля цього Андр╕й Щекун м╕г би з╕ спок╕йною сов╕стю брати на себе всю в╕дпов╕дальн╕сть: «Зараз, на пер╕од в╕дновлення друку газети, редакц╕йна пол╕тика та вся в╕дпов╕дальн╕сть за газету ляга╓ на мене. Маю над╕ю, що я впораюсь з цим завданням».
Д╕йсно, на мою думку, краще розпочати випуск ново╖ газети, з новою назвою, з новою ╕стор╕╓ю. Тому що будь яка гарна коп╕я буде г╕рша, н╕ж ориг╕нал. ╤ не тому, що коп╕ю роблять непрофес╕онали! Просто коп╕я робиться без серця ╕ душ╕ - тому що вона не твоя, не р╕дна, вона коп╕я з чужого ориг╕налу! Т╕льки ориг╕налу можна сказати - «наша р╕дна» «Св╕тличка», «порадниця», «Форпост укра╖нц╕в Криму».
Дал╕ в планах ки╖вських видавц╕в, цитую: «Нам треба робити газету, аби вона була ц╕кавою, щоб зб╕льшився наклад. Як т╕льки газета почне виходити, ми плану╓мо щонайменше мати 500-1000 передплатник╕в за рахунок внутр╕шньо перем╕щених ос╕б уже на 2017 р╕к... За оф╕ц╕йною статистикою на сьогодн╕ ма╓мо трохи б╕льше 20 тисяч кримчан, як╕ полишили р╕дн╕ дом╕вки»...
Якщо це так, то чому не поставити планку вище - до 5 чи 10 тисяч передплатник╕в? Б╕льше того, ╓ й ╕нш╕ цифри. За ╕нформац╕╓ю М╕жнародно╖ мон╕торингово╖ групи, яка базу╓ться в Женев╕, загальна к╕льк╕сть переселенц╕в ╕з Криму колива╓ться в╕д 50 до 60 тисяч ос╕б. То вам, як кажуть, ╕ «карти в руки». По-перше, на газету для переселенц╕в ╕ кошт╕в можна б╕льше отримати, н╕ж «Кримська св╕тлиця» мала. Хоча - х╕ба «Св╕тлиця» т╕ кошти бачила? «Сльози», а не кошти. А по-друге, не хочу образити вимушених переселенц╕в, на яких розраховують ки╖вськ╕ видавц╕, - де вони були, коли жили в Криму, чому укра╖номовну газету не передплачували? В╕дпов╕дь проста - ц╕ 20, 50 чи 60 тисяч переселенц╕в в сво╖й б╕льшост╕ н╕коли в Криму не читали укра╖нську пресу, не дивились укра╖нське телебачення ╕ не слухали м╕сцеве укра╖номовне рад╕о. Будемо в╕двертими, ╖х н╕коли не ц╕кавила доля «Кримсько╖ св╕тлиц╕», адже вони жили в сво╓му «рос╕йськомовному св╕т╕», ╕ сьогодн╕ на материку вони будуть шукати для себе хоча б «духовний комфорт», втративши матер╕альний. ╤ про це добре зна╓ Андр╕й Щекун - тому ╕ планують нав╕ть не 3 тисяч╕, а 500-1000 передплатник╕в на 2017 р╕к. А укра╖нська мова для б╕льшост╕ переселенц╕в - мова не для читання преси (не комфортна). Тому я ╕ пропоную - зробити в Ки╓в╕ газету для кримських переселенц╕в! А «Кримська св╕тлиця» нехай залишиться в пам’ят╕ такою, якою вона була вс╕ 24 роки, як залишились в наш╕й пам’ят╕ т╕, хто ╖╖ створював ╕ кого вже давно нема╓ серед нас. Як залишився в пам’ят╕ Данило Кононенко, один з ╖╖ засновник╕в. До реч╕, саме йому належить бренд «Кримська св╕тлиця» - бо в╕н цю назву запропонував у 1992 роц╕, коли газету в╕дкривали.
Тепер мен╕ ста╓ зрозум╕лим, чому ус╕ т╕, хто намага╓ться в╕дновити газету в Ки╓в╕, за увесь час п╕дготовки до л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ Д. Кононенка, збору кошт╕в на проведення ф╕налу конкурсу в столиц╕ Укра╖ни, ╕ тепер, коли «Кримська св╕тлиця» збира╓ кошти на видання книжки переможц╕в - збер╕гають глибоке мовчання, а точн╕ше - ╕гнорують все, що започаткову╓ться «Св╕тлицею» в Криму.
А нам сво╓ робити!
ТОЖ УВАГА, ДРУЗ╤!
СП╤ЛЬНОКОШТ: орган╕затори л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕м. Д. Кононенка збирають кошти, щоб видати зб╕рку твор╕в переможц╕в 2016-го року. Долучайтесь до добро╖ справи, надсилайте ваш╕ 10, 20, 100 та б╕льше гривень на картку «Приватбанку» № 41 49 43 78 42 42 13 62 - на ╕м’я Ольги Лещенко, члена жур╕ конкурсу.
А ми продовжу╓мо знайомити вас ╕з творами переможц╕в конкурсу, як╕ ув╕йдуть до майбутньо╖ книги. Олександр Андроник - призер в ном╕нац╕╖ «Поез╕я». Олександру 16 рок╕в, в╕н навча╓ться в Первомайському медичному коледж╕. Прожива╓ в смт. Кудрявц╕вка Весел╕вського району Микола╖всько╖ област╕. Перший в╕рш в╕н присвячу╓ ус╕м, хто захища╓ наш╕ кордони.

Олександр АНДРОНИК
* * *
Закривавлений поп╕л т╕ка╓
до темно╖ смерт╕ кр╕зь душу.
Я себе ╕ весь св╕т забуваю,
Але знову я мушу, я мушу…
В╕дкриваю змуружен╕ оч╕,
╤ ст╕ка╓ з чола мого кров.
Може, ворон якийсь наврочив,
Що згор╕ла моя любов?
Що уже я нап╕в – у могил╕ –
У окопах ковтаю в╕йну.
Десь в тилу посив╕ла мила,
╤ п’╓ оцю чашу г╕рку.
Десь рад╕╓ моя дитина,
Й плаче мати вноч╕... прости...
Мен╕ б зараз пташин╕ крила,
Бо самому мен╕ не д╕йти.
Я злет╕в би тод╕ у небо,
╤ з╕рвався б каменем вниз!
Мен╕ встигнуть до смерт╕ треба
Зупинити потоки сл╕з!
Закривавлений поп╕л т╕ка╓
До темно╖ смерт╕ кр╕зь душу.
Ось, нарешт╕, на неб╕ св╕та╓,
╤ я знаю, чому я мушу...

ЗИМОВИЙ СПОГАД

Де почина╓ сив╕ти листопад,
я стр╕тив зиму, з попелом в руц╕.
Вона сказала: «Ти не одинокий -
любов сховалась в тебе в рукав╕».
Я знав давно, що розум
 не пробачить
т╕╓╖ правди, що болить вустам.
╤ ось ми з нею вдвох не бачимо,
яка свобода сниться цим в╕трам.
В╕трам, що знову дмухають
 у в╕кна,
малюють вир╕й шибц╕ на чол╕.
╤ спод╕ваються, що небо викине
краплину щастя, що була в сльоз╕.
В╕три ╖╖ побачать, ╕ почують,
╕ понесуть на крилах до земл╕.
А пот╕м дуже м╕цно загартують
морозом ср╕бнобоким у сн╕ги.
Зима згадала щось,
 ╕ раптом сталося -
у не╖ поп╕л висипався з рук.
Завмер на мить -
 ╕ враз й мен╕ згадалися
любов свята ╕ на г╕лляц╕ крук.
* * *
Самотн╕ вулиц╕ ╕ тиша загадкова,
Гудить трансформатор
 в примружену даль.
Душа розлет╕лася птахами знову
У тепло-холодну ос╕нню печаль.
Л╕хтар височить
 над асфальтом вологим,
Осв╕тлю╓ рани, глибок╕ у вись.
╤ десь за людиною плачуть пороги
Прав╕чно╖ р╕чки, що була колись.
Завив мотоцикл -
 зомл╕лий листок упав,
╤ довго в польот╕
 дивився на зоряне небо...
М╕льйони в╕к╕в в╕н ╕ в╕рив, ╕ знав,
Що то ╓ ╓дине, чого прагнути треба.
А зараз упав жовтосивий листочок.
Можливо, нав╕ки,
 а може всього на н╕ч.
Велика Ведмедиця
 буде йому пророчити
Пухкий ╕ лапатий
 поруч нього сн╕г.
А поки самотн╕ вулиця й тиша
Послухають п╕сню ос╕нн╕х в╕тр╕в.
М╕й лист, лети вище, ╕ вище,
Допоки нема╓ в душ╕ холод╕в...
* * *
Розхристан╕ зимов╕ холоди
У в╕кна стукають збол╕ло.
В╕три гудуть. Гудуть мо╖ в╕три
╤ знову п╕др╕зають мо╖ крила.
Ос╕нн╕й дощ вноч╕ шепоче
╤ плаче тихо об асфальт.
Вигуку╓ слова пророч╕
╢диний м╕й самотн╕й альт.
Мина╓ день, закручений у вузлик,
╤, як молитва, в╕рш на все життя.
Хтось з ча╓м ╖сть всесв╕тн╕й бублик
Й глядить у темряву свого в╕кна.
Розхристан╕ зимов╕ холоди
У в╕кна стукають збол╕ло.
Хоч трохи ближче п╕д╕йти -
╤ подивитись на сво╖ в╕трила...
* * *
Читаючи твори наших переможц╕в, я жалкую, що так небагато м╕сць можна вид╕ляти для нагородження! Адже серед тих, хто не став лауреатом конкурсу, дуже багато обдарованих д╕тей! Головне, щоб вони не перестали писати, ╕ ╖х переможний час обов’язково настане! Я в це в╕рю - як ╕ в те, що ми вс╕ разом зберемо кошти ╕ переможц╕ отримають свою першу в житт╕ зб╕рку!

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. С╕мферополь

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!
Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.
Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 17.06.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17270

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков