Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 10.06.2016 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 10.06.2016
ЛЕСЯ УКРА╥НКА. С╤МЕЙНА ПЕРЕПИСКА

Шановна редакц╕╓!  Минулого року п╕д час Книжкового  форуму у Праз╕ я познайомилася з молодим  укра╖нським письменником Олегом Павл╕вим, який зараз прожива╓ в Чех╕╖. Нещодавно отримала в╕д нього статтю "Леся Укра╖нка. С╕мейна переписка" з ╕люстративними матер╕алами. "До статт╕ я долучив ц╕нн╕, ран╕ше н╕ким не публ╕кован╕ св╕тлини автентично╖ переписки Лес╕ Укра╖нки та ╖╖ батьк╕в", - пише автор.
Ми запланували вл╕тку показати льв╕в'янам виставку стародрук╕в з особисто╖ книгозб╕рн╕ Олега Павл╕ва. А цю його статтю з р╕дк╕сними ╕люстрац╕ями надсилаю на ваш розгляд. Буду вдячна за публ╕кац╕ю!
З пошаною, Зенов╕я Ф╤Л╤ПЧУК,
зав╕дувач Народного музею Тараса Шевченка (м. Льв╕в)

М╜р. Олег ПАВЛ╤В
товариство "Оп╕р Зах╕дно╖ Укра╖ни" в Праз╕ (Чеська Республ╕ка), письменник, автор книг "Повертаючись на старину", "Страчене кохання"

В ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕те ратури закарбувалося безл╕ч в╕домих на весь св╕т ╕мен р╕зноман╕тних укра╖нських письменник╕в, але найб╕льш виразною серед них персонал╕╓ю сл╕д вважати саме Лесю Укра╖нку (з дому Лариса Косач), яка не просто написала кращ╕ прозов╕, л╕ричн╕ та драматичн╕ твори, якими зачитуються уже понад стол╕ття не т╕льки в╕тчизнян╕, але й закордонн╕ читач╕; вона надала укра╖нськ╕й мов╕ та л╕тератур╕ дух ╓вропейськост╕ ╕ ╖╖ твори стали класикою для майбутн╕х покол╕нь...
╤, що ц╕каво, ╕стор╕ю життя та творчост╕ Лес╕ Укра╖нки можна почерпнути ╕з безл╕ч ран╕ше не видано╖ друком до огляду читач╕в ╖╖ приватно╖ кореспонденц╕╖ та переписки, яка збер╕га╓ться саме в Праз╕, в одн╕й ╕з колекц╕й Спец╕альних зб╕рок Нац╕онально╖ б╕бл╕отеки Чесько╖ Республ╕ки - Слов'янсько╖ б╕бл╕отеки.
Свого часу в св╕т вийшли т╕льки 2 книги, присвячен╕ приватн╕й кореспонденц╕╖ Лес╕ Укра╖нки, а саме книга Св╕тлани Кочерги п╕д назвою "Листи так довго йдуть: знадоби арх╕ву Лес╕ Укра╖нки в Слов'янськ╕й б╕бл╕отец╕ в Праз╕" (Нью-Йорк: Видання Укра╖нок Америки, 2002) та книга п╕д назвою "Косач-Кривинюк Ольга: Леся Укра╖нка: Хронолог╕я життя та творчост╕" (Нью-Йорк, 1970), в яких пом╕щена т╕льки певна частина досл╕джених лист╕в Лес╕ Укра╖нки.
В наш╕й статт╕ ми вир╕шили торкнутися найб╕льш ╕нтимно╖ та чутт╓во╖ переписки, а саме переписки Лес╕ Укра╖нки з ╖╖ батьками - мат╕р'ю Оленою Пч╕лкою (з дому Ольга Косач) та батьком Петром Косачем, яка ран╕ше ще не була досл╕дженою та не набула широко розголосу серед читач╕в, ╕ св╕тлини прижитт╓вих лист╕в яко╖ на стор╕нках журналу "Пороги" друкуються вперше.
Мати Лес╕ Укра╖нки - Олена Пч╕лка свого часу довший час перебувала в Праз╕. Збереглася чимала к╕льк╕сть кореспонденц╕╖ до не╖ в╕д ╖╖ чолов╕ка Петра Косача. Ось як звучить один ╕з його лист╕в до Олени Пч╕лки, цитую: "Тво╓ письмо, чар╕вниця, вернуло мене до життя! Я знову сп╕ваю ╕ висп╕вую тебе. Моя зоре, моя Ольга, я за тебе кинусь в море!
Все ж таки золота рибка я хочу бачити тебе ще в Ки╓в╕ ╕ при╖ду! Щоб д╕ло справити як сл╕д в Ки╓в╕, ╕ тебе не задержувати, я ви╖ду зв╕дси у в╕второк вранц╕ ╕ буду вечором там. Пока ти при╖деш управлю вс╕ д╕ла, ╕ з тобою додому. В Житомир можемо не за╖жджати.
Л╕ля зовс╕м здорова. Лесю ще можемо ╕ купа╓мо, а про те вона не плаче. Михась ╕ я здоров╕.
Який я радий, що тоб╕ твоя по╖здка удалася! Ой якби скор╕ш побачитись моя крапичка! Та якби у тебе були так╕ ж думки, як ото в посл╕дньому листочку!
Ц╕лую тебе без л╕ку й без м╕ри.
Ввесь тв╕й П. Косач", написано в м. Луцьк, 23 грудня 1881 р.
А ось ╕ще один лист, адресований Петром Арсеновичем безпосередньо сво╖й дочц╕ Лес╕, цитую: "Пишу до тебе, мила моя Леся, бо мама сказала т╕льки пере╖здом, що в тебе мало грошей. Посилаю 25 р. Дуже радий, що ти поздоровила... Ми теж вс╕ здоров╕. Мама уже в╕дпочила з дороги. Тоб╕ прийшли листи в╕д дядьки Верзилова, черн╕г╕вського декаденса, редактора Лукича та ще як╕йсь. Вс╕ ╖х тоб╕ вишлемо.
Будь-же здорова ╕ Богу мила. Ц╕лую тебе дуже. П. Косач", написано в с. Колодяжне, 16 серпня 1891 р.
Ось як палко любив свою дружину Петро Арсенич, ╕ завше дбав про дочку Лесю, допомагав ╖й в ╖╖ тяжк╕й хвилин╕ хвороби. ╤ хоча його листи не наповнен╕ правдопод╕бною л╕рикою та пафосом, що були притаманн╕ Лес╕ Укра╖ц╕, та все ж ц╕каве кожне слово у переписц╕ з дочкою, яким би воно не було. Саме кр╕зь переписку усв╕домлю╓мо правдиву ╕дил╕ю с╕мейного життя Косач╕в.
Ц╕каво ╕ те, про що ста╓ в╕домо з╕ збережено╖ приватно╖ кореспонденц╕╖, що батько Лес╕ Укра╖нки, в час╕ ув'язнення близько╖ ╖й особи - Михайла Кривинюка, який, повернувшись з Праги в Укра╖ну на л╕тн╕ вакац╕╖ в 1907 роц╕, був арештований за розповсюдження ╕ллегально╖ л╕тератури в Гн╕йниц╕, допомагав йому вибратись на волю п╕д час його арешту та ув'язнення в Острозьк╕й тюрм╕. Зачитуючись перепискою, знаходимо лист, адресований Михайлу Кривинюку в╕д Петра Косача, в якому батько Лес╕ Укра╖нки пише до Михайла Кривинюка наступне, цитую: "Всього чого я досягнув сво╖ми проханнями, дорогий Михайло Васильович, це прискорення Вашо╖ справи. Воно передане для доказ╕в т╕льки тепер м╕ському Жандарському полковнику, котрий об╕цяв прискорити процес...", написано в м. Житомир╕, 15 вересня 1907 р. В╕дтак, в 1908 роц╕ ви╖зною сес╕╓ю Ки╖всько╖ окружно╖ палати у Житомир╕ Михайла Кривинюка виправдали, ╕ це очевидно з досл╕джень наявно╖ кореспонденц╕╖, до його виправдання активно долучився батько Лес╕ Укра╖нки, який заради визволення ╖╖ дов╕рено╖ особи ви╖здив у Житомир для улагодження справи Михайла Кривинюка.
А ще листи, адресован╕ Лес╕ Укра╖ц╕ ╖╖ мамою Оленою Пч╕лкою. ╥х збереглось небагато. Б╕льш╕сть лист╕в, принайм╕ т╕, що збереглися в Спец╕альн╕й зб╕рц╕ Слов'янсько╖ б╕бл╕отеки, Лес╕ Укра╖нц╕ були адресован╕ в╕д батька. Ось якими були листи матер╕ до Лес╕ Укра╖нки, цитую один ╕з них, адресований Лес╕ на Кавказ в м. Кута╖с, п╕д час ╖╖ там л╕кування: "Люба Лес╕чко! Пишу тоб╕, одержавши тв╕й лист. Дивно мен╕, чом ти не згаду╓ш про м╕й лист, посланий тоб╕. Там я питала тебе де-про-що по пунктах. Питала, чи п'╓ш кумис ╕ т. д. Ну, та може ще напишеш...
З учорашнього дня у нас новий проект - видати (╕ нав╕ть не в далек╕м час╕!) волинський зб╕рник, написаний самими живущими на Волин╕. Обл╕чу╓мо сили: ну, ми вс╕, пот╕м Зюня, Маня, Жданов, Бернадск╕й (письмовид. ╤рц╕кевича), ну ╕ ще може хто... Сьогодн╕ обдумували назву зб╕рника. Можливост╕ так╕: "Здобуток Волин╕", "Волинськ╕ жнива", "Волинська Укра╖на", "Волинський скарб", - чи не хороше, га?.. У велик╕м раз╕ коли твору ще нема н╕ одного, то назв╕в для зб╕рника вже аж забагато!..
Ну, будь мен╕ здорова! Не скучай, перебувай хвилю... мама"
Приватна переписка Лес╕ Укра╖нки та ╖╖ с╕м'╖ не ╓ вичерпною в ц╕й статт╕, оск╕льки в Спец╕альн╕й зб╕рц╕ Слов'янсько╖ б╕бл╕отеки збереглося ще безл╕ку ц╕кавих ╕ ц╕нних лист╕в т╕╓╖ доби, але й так читачам, певен, було ц╕каво погортати стор╕нки з ╕стор╕╖ приватно╖ кореспонденц╕╖ родини Косач╕в.
Джерела:
1. Nбrodnн knihovna ИR - Slovanskб knihovna: Speciбlnн sbнrky Slovanskй knihovny : Lesja Ukrajinka - sbнrka osobnн korespondence a korespondence spшнznмnэch osob - T-LU2
На св╕тлинах:
1. Лист Лес╕ Укра╖нки, адресований Ларис╕ Косач-Кв╕тц╕ на Кавказ в м. Кута╖с, липень 1914 р., рукопис Олени Пч╕лки.
2. Телеграма Михайлу Кривинюку в Прагу в╕д Олени Пч╕лки, травень 1903 р.
3. В╕дкритий лист Олен╕ Пч╕лц╕ в╕д ╖╖ чолов╕ка Петра Косача п╕д час ╖╖ перебування в Праз╕.
4. Автор статт╕ досл╕джу╓ приватну кореспонденц╕ю Лес╕ Укра╖нки та ╖╖ родини в прим╕щенн╕ аудитор╕╖ для студ╕й Слов'янсько╖ б╕бл╕отеки в Праз╕, 20.IV.2016 р.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 10.06.2016 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17234

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков