Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 03.06.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 03.06.2016
В╤ДПОЧИНОК НАД МОРЕМ

Св╕тлий спомин про Крим

Наприк╕нц╕ кв╕тня цього року на творч╕й зустр╕ч╕ в Нац╕ональн╕й сп╕лц╕ письменник╕в Укра╖ни пролунав заклик «Кримсько╖ св╕тлиц╕» до л╕тератор╕в — надсилати до редакц╕╖ сво╖ добр╕, св╕тл╕, оптим╕стичн╕ спогади про Крим. Про той Крим, який запам’ятався ще з мирних час╕в, коли можна було без проблем гайнути на море, пров╕дати Генуезьку фортецю, Херсонес, Ласт╕вчине гн╕здо, забратись на Ай-Петр╕, вдихнути настояного на кипарисах ╕ морських водоростях пов╕тря — ╕ полюбити цей край на все життя. Скажете, не на час╕, чужа це тепер сторона, лиха, недобра, ошк╕рена? Ну, ╕ як будемо цю ошк╕рен╕сть долати — автоматами? А може спробу╓мо — як би не шкребло на душ╕ — Словом?
Вже ма╓мо перший в╕дгук. Публ╕ку╓мо ╕ заклика╓мо п╕дтримати, щоб нагадати Криму, яким в╕н був, коли... сюди ходили потяги...

В╤ДПОЧИНОК НАД МОРЕМ
Крим зустр╕в Наталю ╕ В╕ктора прив╕тно — як завжди. Теплого л╕тнього вечора рожевий диск сонця п╕сля спекотного дня заховався за морським горизонтом. А на деревах, як ╕ вдень, л╕хтариками рясн╕ли абрикоси й персики.
Мала ╤ринка милувалась пишними трояндами. Тут ╖х було так багато. Д╕вчинка вперше при╖хала в Крим, ╕ ╖й видавалось, що опинилась в гостях у казки.
В санатор╕╖ родину добре зустр╕ли. Зранку п╕сля процедур ╤ринка з д╕дусем ╕ бабусею п╕шли до моря. Д╕вчинка купалася разом з бабусею Наталею, збирала кольоров╕ кам╕нц╕. Дуже сподобались ╖й р╕знокольоров╕ парасольки медуз. На берез╕ Чорного моря д╕вчинка познайомилась з киянкою Юлею ╕ м╕сцевим татарським хлопчиком Мусою.
Якось Юля запитала ╤ринку: «А чому тв╕й д╕дусь не купа╓ться в мор╕? Чому в╕н сидить в б╕л╕й сорочц╕ з довгими рукавами, а на л╕в╕й руц╕ в нього б╕ла рукавичка? Х╕ба йому холодно?» Легкий смуток проб╕г по дитячому личку ╤ринки.
- М╕й д╕дусь — найкращий у св╕т╕, - в╕дпов╕ла ╤ринка. - Я його дуже люблю, в╕н прочитав мен╕ багато книжок ╕ гарно розпов╕да╓ казки. А не роздяга╓ться в╕н тому, що у нього нема╓ л╕во╖ руки. Зам╕сть руки протез. Втратив руку д╕дусь В╕ктор на в╕йн╕ в Афган╕стан╕, коли був молодим в╕йськовим. В цьому бою загинув його найкращий друг ╕ ще багато молодих б╕йц╕в. Ск╕льки нещасть приносять людям в╕йни!
Д╕ти з ц╕кав╕стю слухали розпов╕дь ╤ринки. Коли повернувся з в╕йни д╕дусь ╤ринки в 1981 роц╕, ╖╖ мам╕ було 8 рок╕в. А зараз ╤ринка ма╓ 9 рок╕в. Бабуся Наталя дуже гарно вишива╓ ╕ цьому навча╓ ╤ринку. А вдома у не╖ ╓ ще маленький братик, ╕ мати з батьком, яких ╤ринка дуже любить. Вс╕ вони разом проживають у невеликому галицькому м╕стечку дуже дружною с╕м’╓ю.
Хлопчик Муса добре розум╕в укра╖нську мову, бо в нього багато друз╕в укра╖нц╕в. ╤з ними побував на Льв╕вщин╕ п╕д час минулих зимових кан╕кул. Йому дуже сподобались укра╖нськ╕ звича╖, вразила краса церков, неповторн╕ зимов╕ Карпати. Р╕здвян╕ свята проводили в гостинних с╕м’ях галичан, ╕ в╕н разом з ровесниками колядував. Муса розпов╕в д╕тям багато легенд про море ╕ Крим. Д╕ти ласували персиками ╕ абрикосами з дерев, що росли б╕ля будинку хлопчика.
…Так не хот╕лось розлучатися з друзями. Вони вир╕шили писати листи одне одному. Д╕ти малювали на п╕ску морськими кам╕нцями. Море було спок╕йне, лише час од часу легеньк╕ хвильки злизували твор╕ння малих художник╕в… Але н╕як╕ житт╓в╕ шторми не з╕труть доброти ╕ любов╕ з ╖хн╕х сердець.
2004 р.

УКРА╥НА САДАМИ РОЗКВ╤ТНЕ

З того часу, як д╕ти в╕дпочивали на Чорному мор╕, минуло 12 рок╕в. ╤ринка, Юля ╕ Муса так подружились за ц╕ роки, що стали немов р╕дня. Вони писали листи, розмовляли по телефону ╕ по скайпу, на кан╕кулах ╖здили в гост╕. П╕дростали д╕ти, ставали студентами, доросл╕шали.
╤рина проходить ╕нтернатуру в одн╕й з льв╕вських дитячих л╕карень. Вона пед╕атр. Хоче, щоб малеча росла здоровою, сильною. Юля — вчитель ╕стор╕╖. Зак╕нчила ╕сторичний факультет Ки╖вського ун╕верситету. Хоче, щоб д╕ти ╕ студенти знали свою правдиву ╕стор╕ю. Щоб гордились тим, що вони ╓ нащадками см╕ливих, славних козак╕в. ╤ наша багатонац╕ональна укра╖нська родина ма╓ багато видатних винах╕дник╕в, талановитих ╕ працьовитих людей.
Муса здобув профес╕ю агронома. Дуже любить вирощувати овоч╕ ╕ фрукти — вони дуже корисн╕ й потр╕бн╕ людям.
Ще до Революц╕╖ Г╕дност╕ ╤рина з чолов╕ком ╕ Юля з нареченим ╖здили в Крим на вес╕лля до Муси. ╥м сподобались татарськ╕ традиц╕╖, р╕зноман╕тн╕сть овоч╕в ╕ фрукт╕в на святкових столах, шедеври татарсько╖ кухн╕, п╕сн╕ ╕ танц╕. Але найб╕льше ╖м сподобалось, що молодята ╕ ╖хн╕ друз╕ зовс╕м не пили н╕якого алкоголю. Це ╖хня мудра традиц╕я. Отож, якби у нас молодь не вживала алкоголю, наск╕льки би свята ╕ вес╕лля були духовно багатими. С╕м’╖ були б м╕цн╕шими, а д╕ти здоровшими. А найголовн╕ше - в с╕м’ях би панувала злагода, вза╓морозум╕ння ╕ любов. ╤ д╕ти зростали б здоров╕, весел╕ ╕ щаслив╕. А щастю молодих рад╕ли б ╖хн╕ батьки ╕ р╕дня, оточен╕ увагою ╕ любов’ю сво╖х д╕тей ╕ онук╕в. Нав╕що людям знищувати сво╓ життя алкоголем, н╕котином, наркотиками, шк╕дливою неяк╕сною ╖жею за сво╖ грош╕ ╕ сво╖ми руками?
П╕д час революц╕╖ Г╕дност╕ молодь п╕днялась за сво╖ права, за кращу долю сво╓╖ Укра╖ни. Ми не повинн╕ забувати, якою дорогою ц╕ною — сво╖м життям ╕ здоров’ям заплатили тисяч╕ людей. Не ма╓мо морального права забувати сво╖х нов╕тн╕х Геро╖в, зранену землю Укра╖ни, пон╕вечен╕ м╕ста ╕ села. Все це ма╓ зробити нас сильн╕шими ╕ чист╕шими. Чесн╕ ╕ трудолюбив╕ укра╖нц╕ подолають так╕ велик╕ гр╕хи як корупц╕я, хабарництво. Укра╖на стане могутньою, багатою духовно ╕ матер╕ально, в╕льною ╕ миролюбною кра╖ною.
Кв╕тень в укра╖нських м╕стах ╕ селах видався дуже теплим. Немов Творець хоче з╕гр╕ти людей сво╓ю добротою ╕ любов’ю. На охайних кв╕тниках цв╕туть нарциси, г╕ацинти, тюльпани ╕ багато ╕нших кв╕т╕в. Милують око зелен╕ килими молодо╖ травички, на полях зелен╕ють пшениц╕ ╕ жита.
Юля при╖хала до сво╖х д╕дуся ╕ бабус╕, щоб допомогти садити городину. Вона сидить на лавочц╕ в садку ╕ милу╓ться кв╕тучим д╕дусевим садом. Так рясно зацв╕ли дерева. Така краса навкруги. По б╕ло-рожевих н╕жних кв╕тах кружляють труд╕вниц╕ бдж╕лки. В садку сп╕вають пташки. По осв╕тлен╕й ласкавим сонечком стежинц╕ в саду ╕де чолов╕к Юл╕ з маленьким синочком Андр╕йком. В╕н недавно навчився ходити, йому все ц╕каво. Малий м╕цно трима╓ татка за руку, немов б╕льше н╕куди не хоче в╕дпускати. Чолов╕к Юл╕ Дмитро недавно повернувся з АТО п╕сля поранення. Отож Великодн╕ свята буде з родиною. В сус╕дньому будинку живуть дв╕ с╕м’╖, переселен╕ з Донеччини. ╥хн╕ р╕дн╕ осел╕ зруйнован╕ ворожою збро╓ю. Зруйнован╕ дитячий садок ╕ школа, де д╕ти вчилися…
Д╕ти з сус╕днього будинку п╕дб╕гли до маленького Андр╕йка. В╕н тут найменший. Зручно вмостившись на лавочц╕ ╕ смакуючи соковитими яблуками, якими Юля пригостила малечу, вони розпов╕дають про сво╓ життя тут, на Ки╖вщин╕. В школ╕ вони мають багато друз╕в, добре навчаються. Але ╕нод╕ ╖м сниться р╕дна дом╕вка, друз╕, р╕дня. Треба багато часу, щоб з дитячо╖ пам’ят╕ стерлися т╕ жах╕ття, як╕ д╕ти пережили в недалекому минулому.
Б╕л╕ пелюстки з вишневих кв╕ток пустун в╕тер розносить по всьому саду. Пелюстки кружляють ╕ н╕жно падають на дитяч╕ гол╕вки. А ласкаве весняне сонечко так хоче з╕гр╕ти ╖хн╕ серця. Життя прекрасне. Все буде добре. Так хочеться, щоб люди забули слово «в╕йна» ╕ н╕коли не бачили ╖╖ жах╕ть.
П╕дростуть молод╕ козачата,
Сонце з╕тре сльозу сироти.
Усм╕хнеться згорьована мати
В╕д любов╕ д╕тей й теплоти.

Оксана ГЛАДУН
2016 р., м. Микола╖в, Льв╕вська обл.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 03.06.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17214

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков